Własna mieszanka

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
fur-elise
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 21, 2012 11:56 am

Re: Własna mieszanka

Post autor: fur-elise »

Tak, sprzyja tyciu. Kiedy dostałam Ate była bardzo wychudzona w sumie dalej nie ma idealnych proporcji ciała.
Najbardziej niebezpieczną bronią w arsenale homo sapiens jest widelec.
Howard Lyman
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

Ale Twoja mieszanka nie jest prawidłowo zbilansowana i nie dostarcza jej wszystkich niezbędnych składników, jeśli skupia się na jednym rodzaju pokarmu - orzechach. Nie chodzi o to, żeby utuczyć szczura, a odkarmić go odżywczym pokarmem, tak, aby naturalnie nabrał masy ;) Powinnaś dodać tam więcej produktów zbożowych, suszonych warzyw i usunąć większość orzechów, a w zamian dawać jej czasem po jednym jako smakołyk. Musli "ludzkie" jest słodzone i szczury nie powinny go jeść jako podstawowej karmy. Spójrz wyżej na mieszankę robioną przez shia.raena i porównaj ze swoją ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
fur-elise
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 21, 2012 11:56 am

Re: Własna mieszanka

Post autor: fur-elise »

Rozumiem Cię i dziękuję za radę. ::) Z tej wyrzucę większość orzechów. A musli jest bardzo mało, ale mimo to wyrzucę je. :D Dodam więcej zbóż i kończę z robieniem karmy...Zacznę kupować JR Farm. Podobno bardzo dobra dla szczura, ale boję się, że wyrzucę pieniądze, Ate jest wybredna Nic nie je oprócz opisanych wyżej składników. A no i jeszcze suszoną marchewkę lubi. ;)
Najbardziej niebezpieczną bronią w arsenale homo sapiens jest widelec.
Howard Lyman
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

Jak ją tak rozpieściłaś, to nic dziwnego :D Ale JR Farm jest dość lubianą przez szczury karmą, moje chętnie ją jadły, choć furorę robi jednak Tima Rattima ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: Własna mieszanka

Post autor: renata1009 »

Dziś znalazłam takiego sprzedawcę :
http://allegro.pl/listing/user.php/run? ... d=16153239
Ma mnóstwo interesującego ziarna, które można wykorzystać. Czy ktoś z robiących samodzielnie karmę korzystał z tej oferty ?
Wygląda na to, że jest taniej niż na rynku na którym zaopatruje się w ziarno (i nie ukrywam, że noszenie takich ciężarów mi nie służy, tym bardziej, że karma i tak zaraz się kończy, kurier pod sam dom jest doskonałą opcją :D )

Zastanawiam się czy można dodać muszlę z ostryg pokruszoną ? Oczywiście w małej ilości.
Moi chłopcy zaraz zrywają wapienko, nie wspominając o sepii i leży gdzieś osikana w kuwecie, szczerze nie nadążam kupować nowych ::)
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Rajuna »

Musze ostryg... łaaał, ale wynalazek :D dać pewnie można, ale do karmy tak po prostu? Jesli tak traktują wapienko, to prędzej bym im dawała w ramach przysmaku raz w tygodniu kawałek takiej muszli, niż w karmie... ale przeszkód nie widzę, i tak szczur wyjada z karmy to, na co ma ochotę :D
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: Własna mieszanka

Post autor: renata1009 »

Na taką ilość karmy jaką teraz mam zamiar zrobić (bo ogony pochłaniają jej ogromne ilości) to taka garstka ostryg to bardzo mało... ale masz rację - dając każdemu z osobna mogę to bardziej kontrolować.

Teraz mam chęć na bardziej skomplikowaną mieszkankę więc mam wątpliwości co wyrzucić ?
Ze względu na spory skład jeszcze nie wiem jakie będą poszczególne ilości składników, muszę to dopiero przeliczyć.

Podstawa:
-słonecznik czarny
-słonecznik paskowany
-pszenica
-jęczmień
-kukurydza
-kukurydza czerwona
-owies

-makaron
-suszone warzywa i zioła (lucerna, burak, marchew, pietruszka, cykoria, seler...)
-pęczak
-płatki owsiane
-płatki kukurydziane
-płatki jęczmienne
-konopie
-sorgo białe i czerwone
-ryż preparowany

w mniejszych ilościach:
-pestki dyni
-orzechy włoskie
-migdały pokrojone na kawałeczki
-groch/groch sprasowany
-proso
-suszone banany
-siemię lniane

Jak znajdę to dołożę preparowaną pszenicę, strasznie ciężko mi ją kupić.
Zawsze jeszcze piekę chlebki z mieszkanka do pieczenia chleba albo płatkami, ew z otrębami, ale akurat mam piecyk popsuty ::) Być może będą te wspomniane ostrygi :D

I zastanawiam się nad : fasolą mung (podobnież z resztą świetna do kiełkowania), widziałam też peluszkę (dla ptaków, zastanawiam się czy można dać), soczewicą i chlebkiem świętojańskim ( ponoć ma jakieś niekorzystne garbniki, które źle wpływają na organizm w dużych ilościach, z resztą mają sporo cukru, ale ten składnik występuje w niektórych polecanych karmach i sama nie wiem co o tym myśleć ??? ).
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: smeg »

Słonecznik przerzuciłabym do mniejszych ilości, bo jest dość tłusty ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Rajuna »

Mieszanka imponująca :D

Fasolkę mung dawałam moim w postaci kiełków jak były małe, nie wiem jak z ziarenkami. Soje u mnie czasem zjedzą, ale zazwyczaj zostaje ::) Możesz za to dać trochę ciecierzycy, moje szczury jakoś bardziej ją lubią niż soję. Chlebek świętojański jest i w Nature, i w Zero Classic (oba VL), ale u mnie nie ma na niego chętnych, więc też zostaje.. pasiak i czarny słonecznik nie różnią się chyba niczym w smaku i wartościach odżywczych ;) Nie wiem jak to się ma do kukurydzy i jej czerwonej odmiany, ale też mi się wydaje, że się dublują. A o peluszcze nic nie wiem, muszę sobie wygooglać jak to w ogóle wygląda :D
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: Własna mieszanka

Post autor: renata1009 »

Słonecznika nie jest tak wiele, ale wizualnie się wydaje, bo jest dość lekki - to były takie proporcje na oko :)
Soi nie dawałam nigdy do karmy - mam trochę obawy, ale za to wszystko uzupełniam w obiadkach 8)

Zamówiłam ziarno z tego sklepu o którym wspomniałam wcześniej (mają swoją stronę internetową na której mają dużo taniej) i jestem zadowolona z ziarna - czyste, pachnące, pięknie popakowane i jeszcze kurier wniósł mi do domu 22kg pakę ;D
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Rajuna »

O matko, 22kg?! To musisz mieć jakiś super hermetyczny pojemnik na to, żeby Ci się mole nie zalęgły i żeby się nie zepsuło - bo przecież to jest ilość nie do przejedzenia! O.O U mnie 7kg schodzi od trzech miesięcy, a jeszcze mam...
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: Własna mieszanka

Post autor: renata1009 »

Na 12 chłopa ? ;D Mam do tego jeszcze orzechy, płatki i dodatki, będzie około 25 kg, moje ogony sporo jedzą ostatnio - szczególnie podrostki, a być może niebawem zawitają jeszcze tymczasy. Trzymam w zamkniętych workach, słojach, z molami nie miałam problemu już parę lat, kontroluję ciągle żywność w szafkach itd (trauma ;D ). Raczej obawiam się innych robali - jakiś czas temu sporo karmy mi się zmarnowało gdy dokupiłam w zoologu mieszankę ziołową dla urozmaicenia - jak się okazało z roztoczami.
W ziarnie "na wagę" nigdy nie znalazłam żadnych nieproszonych gości. Ale - jasne, że trzeba się liczyć z tym, że może się czasem coś popsuć.
Awatar użytkownika
renata1009
Posty: 384
Rejestracja: czw lut 01, 2007 1:45 am
Lokalizacja: Ozorków

Re: Własna mieszanka

Post autor: renata1009 »

edit :
Rajuna pisze:Mieszanka imponująca :D

pasiak i czarny słonecznik nie różnią się chyba niczym w smaku i wartościach odżywczych ;) Nie wiem jak to się ma do kukurydzy i jej czerwonej odmiany, ale też mi się wydaje, że się dublują. A o peluszcze nic nie wiem, muszę sobie wygooglać jak to w ogóle wygląda :D
Z tego co wiem czarny słonecznik jest tłuściejszy od pasiaka i białego :)
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Własna mieszanka

Post autor: Rajuna »

No to u Ciebie pewnie szybko schodzi... mi właśnie chodzi o to, że u mnie powoli znika, więc większa szansa, że coś się przyplącze (np. mole miałam raz w kolbach - i to jaja) albo zepsuje, więc ilość przerażająca :D

A o słoneczniku dobrze się dowiedzieć :D Nie miałam pojęcia ::)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
JolkaB
Posty: 175
Rejestracja: ndz mar 25, 2012 8:03 pm
Numer GG: 1058549
Lokalizacja: Sandnes/Norway
Kontakt:

Re: Własna mieszanka

Post autor: JolkaB »

To co je mój szczurek na dzień dzisiejszy to:
pszenica
owies
słonecznik
makaron surowy
ryż surowy
ryż preparowany
kukurydza
płatki żytnie
siemię lniane mielone (podawane np. z odrobiną jogurtu naturalnego, kefiru itp
kasza jęczmienna
groch zwykly i prasowany
jabłka świeże i suszone(suszone osobiście)
marchew świeża i suszona(suszona osbiście)
buraki suszone(suszone osobiście)
rodzynki
banan suszony(suszony osobiście)
kocia lub psia sucha karma (mała ilość)

Zamierzam jeszcze dziś dokupić:
kilka śliwkek suszonych
dynia (w łupinkach oczywiście)

Docelowo może kilka warzyw i owoców do ususzenia (zobaczę co znajdę w supermarkecie)
Myśle też co by mu dać jakąś gałązkę jabłonki czy leszczyny...
Może już jakiś mleczyk znajdę tylko muszę się z psami wybrać na dalszy spacer, żeby ilość zanieczyszczeń zminimalizować
Z życiem jest jak ze sztuką w teatrze nie ważnie jak długo trwa lecz jak jest zagrana
Oświęcim zaczyna się wszędzie tam gdzie człowiek widząc rzeźnię myśli - to tylko zwierzęta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”