Jak odkarmić oseska?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
blanka:*edi
Posty: 222
Rejestracja: wt lis 29, 2005 1:00 pm

jak wykarmic porzucone oseski

Post autor: blanka:*edi »

A jak to się stało, że masz tego szczurka i co to za szczurek ?

Ja karmiłam mojego szczurka kiedy był taki mały mlekiem Nestle NAN 2 z kleikiem ryżowm i do tego dodawałam trochę glukozy. Podawałam mu to co 2 h przez całą dobe przez strzykawkę insulinówke na jej koniec założona była gumowa końcówka - kawałek gumowej rurki (cała strzykawka na jeden posiłek biorąc pod uwagę, że nie wszystko trafiało do pyszczka szczurka). No i najważniejsze, że przez całą dobe był pod kołdrą elektryczną czyli cały czas był ogrzewany - to jest bardzo ważne ! Co do chleba to wydaje mi się, że to nei jest odpowiednie dla szczurka. A jeżeli chodzi o karmienie to mój szczurek na początku tez nie chciał jeść z takiej strzykawki, ale później się nauczył i nie było już z tym problemów. No i oczywiście bardzo ważna rzecz czyli załatwianie się : po każdym posiłku trzeba masować brzyszek ciepłą wilgotną szmatką, papierem toaletowym, ręcznikiem papierowym itp. do momentu kiedy maluch się wypróżni.
Życze powodzenia z maluchem :thumbleft: I napisz jak się czuje i czy wszystko jst ok ;)
Dum suppetit vita, enitamur, ut mors quam paucissima, quae abolere possit, inveniat
KasiaGdańsk
Posty: 453
Rejestracja: ndz maja 01, 2005 3:33 pm

jak wykarmic porzucone oseski

Post autor: KasiaGdańsk »

Mleko dla kociąt z żółtkiem będzie lepsze, nie zawiera laktozy...
Ja i moje kujciaki Słodziak i Bombelek oraz Arista, Juniper , Azja, Ajka i Europka za Tęczowym Mostkiem...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

jak wykarmic porzucone oseski

Post autor: krwiopij »

Jakiś czas temu znalazłam na RatHelp świetny artykuł dotyczący odchowu porzuconych maluchów. Polecam.
http://www.rathelp.org/FosteringYoung.html

Margador, jak już wspomniała blanka:*edi, bardzo ważne jest, żeby maluchowi było ciepło. Musisz karmić go co 3-4 godziny (nie rzadziej!) i przy każdym karmieniu zmieniać termofor czy słoik z ciepłą wodą - temperatura w gniazdku powinna wynosić 24-32°C. Przed karmieniem dobrze ogrzej ręce, bo sam twój dotyk może malucha wyziębić i zniechęcić do jedzenia.

Jeszcze raz muszę podkreślić - jeśli nie masz warunków, żeby karmić go wystarczająco często i dostatecznie dobrze się nim zajmować (myć, masować brzuszek, ogrzewać), od razu, niezależnie od pory dnia czy nocy, idź do weterynarza i każ malucha uśpić. To nie jest sytuacja, w której można bawić się w "próbowanie".

P.S. Oto nadeszła wielka zmiana. Od dzisiaj krwiopijca postanowił pisać po ludzku. To mój pierwszy cywilizowany post. :D
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

jak wykarmic porzucone oseski

Post autor: merch »

Blanka od Eddiego jest jedyną znana mi osobą , której udało się odchować oseska, także zapewne stosownie się do jej uwag na pewno byłoby najlepsze. Myśle ,że warto dowiedzieć sie co stało się z matka jesli maluch pochodzi ze sklepu to moze udałoby się go oddać mamie???Być moze możesz popytać w zoologach zajmujacych się hodowla , moze maja jakąś samicę karmiacą i udało by się podrzucić jej młode z obietnica odebrania go ewentualnie z przybrana siostrą lub bratem za 3 tygodnie Jeśli nie prawdopodobnie można spróbować z mlekami zastepczymi , mysle ze najbezpieczniejsze z dostępnych w normalnych miejscach ( sklepy , apteki ) to mleko dla wczesniaków, ewentualnie dla kociąt. Warto tez odwiedzić weterynarza może ma jkiś podręcznik ze składem szczurzego mleka , moze miałby tez jakieś dodatkowe sugestie.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

jak wykarmic porzucone oseski

Post autor: krwiopij »

[quote="merch"]Warto tez odwiedzić weterynarza może ma jkiś podręcznik ze składem szczurzego mleka [/quote]
Takie informacje są na stronie podanej przeze mnie w ostatnim poscie. Dla szczurka w wieku 5-9 dni skład mleka powinien być następujący:

tłuszcz: 5.5% - 15.0%
białka: 6.5% - 7.4%
laktoza: 2.4% - 3.0%
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

jak wykarmic porzucone oseski

Post autor: merch »

No to strasznie kaloryczne to jest, nawet mleka dla wcześniaków z niska masą urodzeniową są mniej kaloryczne, a ma ktoś skład tego kociego mleka ?
natomiast pomysł z aplikatorem do cieni wydaje mi się rewelacyjny, zwłaszcza ,ze satake o zwezajacym się końcu no i mozna to ssać.

Margador napisz co u szczurka.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Ariel
Posty: 14
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 1:03 pm

Jak odkarmic oseska?

Post autor: Ariel »

Witam.
Mam węża od 4 lat, zawsze jadł wszystko, co mu dałem aż do wczoraj. Matka kupiła mu szczurzego noworodka a mój wąż ignoruje go zamiast zjeść. Zrobiło mi sie żal tego szczurka, bo umrze z głodu. Chciałbym go karmić i wyhodować, ale nie wiem jak i czy w ogóle sie da uratować szczurka, który jeszcze nie ma futerka i nawet nie widzi na oczy. Proszę o pomoc w postaci rady, jak, czym i kiedy go karmić.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony pt gru 07, 2007 1:02 pm przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: limba »

http://szczury.org/viewtopic.php?t=12625 w tym temacie sa linki co do karmienia oseskow. Powinien byc trzymany w cieple, po kazdym posilku (co 2 godz, masowany brzuszek).

[quote="krwiopijka"]1. karmic je mieszanka zageszczonego mleka, glukozy (do kupienia w spozywczym za jakies 3 zlote) i zoltka jajka (bardzo odzywcze! niezbedne!),
2. karmic je co 3-4 godziny... nie rzadziej i przez cala dobe (nocami rozniez!)...
3. masowac im brzuszki, zeby mogly prawidlowo sie wyprozniac... [/quote]

http://szczury.org/viewtopic.php?t=12392
Ostatnio zmieniony pt wrz 22, 2006 3:12 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
lenalove
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 31, 2006 10:07 pm

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: lenalove »

Ariel, mam nadzieje ze uznasz to za znak i szczurek dozyje w cieple do poźnej starosci. jestes bardzo odwazna ze tak otwarcie o tym piszesz na forum fanatyków gryzoni, wiec mysle ze jestes odpowiedzialna osbą nie robiąca celowych prowokacji.

mam nadzieje ze uda ci sie malucha uratować
moje aniołeczki: Natka ['], Miszel [']- zawsze w moim serduchu
Ariel
Posty: 14
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 1:03 pm

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: Ariel »

Dziękuje za linki. Teraz przynajmniej coś wiem na temat karmienia szczurków w tak młodym wieku.
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: ESTI »

Dawaj znac co z malym.
Obrazek
Ariel
Posty: 14
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 1:03 pm

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: Ariel »

Spoko. Jak narazie sie trzyma. Mam pytanie odnośnie tego ile takie szczurki jedzą? Mam sztrzykawkę z podziałką do 5 ml, narazie karmie go ok. 1 ml, bo nie wiem czy dałby rade zjeść więcej a i tak większość ląduje obok.
Pisałem wyżej, że nie ma futerka, bo nie przyjrzałem mu się. Jednak ma futerko, ale bardzo króciutkie i malutkie ząbki, więc chyba nie jest aż taki młodziutki?
PS: lenalove – spójrz na obrazek, który jest pod tym skąd jestem ;) i to nie jest żadna prowokacja.
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sob wrz 23, 2006 12:03 am przez Ariel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: krwiopij »

[quote="krwiopij"]1. karmic je mieszanka zageszczonego mleka, glukozy (do kupienia w spozywczym za jakies 3 zlote) i zoltka jajka (bardzo odzywcze! niezbedne!),
2. karmic je co 3-4 godziny... nie rzadziej i przez cala dobe (nocami rozniez!)...
3. masowac im brzuszki, zeby mogly prawidlowo sie wyprozniac...[/quote]
Poprawię swoją starą wypowiedź. Dla szczurzych osesków znacznie lepsze jest sztuczne mleko dla szczeniąt lub kociąt. Można je kupić w lecznicy weterynaryjnej. Jest znacznie bardziej zbliżone do naturalnego mleka matki, lepiej przyswajalne i łatwiejsze w przygotowaniu.

Poza tym absolutnie niezbędne jest karmienie malucha co 2-3 godziny (i nie rzadziej!), masowanie brzuszka i pilnowanie, żeby się wypróżnił. Jeśli nie załatwia się normalnie i nie jest karmiony tak często, jak powinien - idź go uśpić i nie "próbuj". Bo takie próby to nie szansa na życie, tylko skazywanie zwierzaka na powolną śmierć.

W każdym razie - powodzenia.

/edit:
Dorzucam jeszcze linka:
http://www.ratfanclub.org/orphans.html (o odchowywaniu osesków w ogóle)

/edit2:
Jeszcze jedna poprawka. Z podanego przeze mnie linka wynika, że najlepsze będzie jednak sojowe mleko dla ludzkich niemowląt. Ono ma skład najbardziej zbliżony do szczurzego (zazwyczaj ok. 12% białka i 25% tłuszczu - trzeba sprawdzić na opakowaniu). Mleko dla kociąt i szczeniąt jest zbyt bogate w tłuszcz i białko.
Ostatnio zmieniony sob wrz 23, 2006 12:58 am przez krwiopij, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: limba »

[quote="krwiopijka"]Dla szczurzych osesków znacznie lepsze jest sztuczne mleko dla szczeniąt lub kociąt. [/quote]
Takie mleko widzialam juz takze w wiekszych sklepach zoologicznych.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Proszę o pomoc. Jak odkarmic oseska?

Post autor: krwiopij »

Napisałam właśnie do konsultantki Nestle z pytaniem, czy mają odpowiedni preparat. Taka wiedza może się jeszcze nieraz przydać. Poza tym Nutricia produkuje mleko Bebiko sojowe (opakowanie 300g powinno kosztować ok. 12 złotych). Składu nie podali, ale może być odpowiednie:
http://www.nutricia.com.pl/produkty_mar ... BIKO&id=13
Obrazek
Ostatnio zmieniony sob wrz 23, 2006 1:17 am przez krwiopij, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”