APEL - uwaga na wybór karmy!

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Ania »

Jak niektórzy wiedzą - niektórzy pewnie nie, od kilku lat prowadzę poprzez GG Pierwszą Pomoc szczurom - online.
Od kilku miesięcy zaczynają docierać do mnie niepokojące sygnały pozwalające mi wnioskować, że karmy dostępne na naszym rynku są coraz bardziej "urozmaicone" we wszelkiego rodzaju świństrwa. Mam na myśli prawdziwe świństwa, bo robią krzywdę szczurom.
Zaczyna się od kupienia popularnej karmy na wagę lub w kartonie - polskiej firmy (nie jednej, kilku - ale reklamy tu robić nie będę).
Szczur karme wcina i w którymś momencie, podczas jedzenia lub tuż po - zaczyna charczeć jakby się krztusił.. ale to nie jest krztuszenie co poznajemy po wypływie sporej ilości piany z pyszczka. Zwierzę traci siły, ma ruchy konwulsyjne (jak przy wymiocinach) ale ze względu na specyficzną budowę żołądka - wymiotować nie może. Zwracana jest wyłącznie treść z przełyku. Zwierzę się męczy.
W większości przypadków winą są spulchniacze i inne (nazwęt o po imieniu) - syfy dodawane do karmy, które sprawiają, że szczur chętniej daną karmę je.

Powiecie: Dleczego, przecież szczur jadł tą karmę cały czas - dlaczego teraz ma to świadczyć o karmie, przecież od początku byłoby widać?
Ano dlatego, że nie wszystko działa od razu i nie wszystko jest silnie szkodliwe w jednej dawce. Stałe lub częste podawanie niewielkiej ilości toksyn pozwala na zatrzymywanie niektórych jej rodzajów w organiźmie i każdą następną dawką dokładamy do "worka nieszczęść" aż kiedyś następuje bunt organizmu przeciwko owym substancjom.

Proszę - dobierajcie karmy bardzo uważnie. Drogo nie znaczy, że pewnie. Jeśli mam być szczera - kupujcie karmy firm nie polskich! Nie śmierdzi sztucznie mięsem, nie ma dodawanych spulchniaczy, jest naturalna.
A jeszcze lepiej kupować na ryneczku (jeśli ktoś ma możliwość) ziarna zboża, np. pszenicy, słonecznika, dyni - i mieszać ze sobą wszystko co znajdziecie.
Ostatnio zmieniony wt kwie 25, 2006 1:03 pm przez Ania, łącznie zmieniany 1 raz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
Oleczka
Posty: 1338
Rejestracja: wt lut 07, 2006 11:15 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Oleczka »

kurcze przestraszylas mnie :(
zastanawiam sie bo w karmach jest cos takiego jak produkt piekarniczy - wyrob wlasny i ja sie tak zastanawiam co oni tam do tych wyrobow wlasnych daja :( bo Mysia w Mix exotic dla gryzoni vitapolu to uwielbia te wyroby wlasne :(
a karma taka jak Kro Kant to bezpieczna jest bo dzisiaj ja kupuje :/
Mój Sklep dla Gryzoni - Gryzoland
http://www.gryzoland.pl
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: krwiopij »

[quote="Ania"]Ano dlatego, że nie wszystko działa od razu i nie wszystko jest silnie szkodliwe w jednej dawce. Stałe lub częste podawanie niewielkiej ilości toksyn pozwala na zatrzymywanie niektórych jej rodzajów w organiźmie i każdą następną dawką dokładamy do "worka nieszczęść" aż kiedyś następuje bunt organizmu przeciwko owym substancjom. [/quote]
ano tez dlatego, ze producenci moga zmieniac sklad karmy nie informujac nas o tym... moga dodawac do niej coraz to nowe swinstwa, a my naiwni bedziemy karmic nimi nasze zwierzaki - bo nie mamy pojecia, ze producent karmy je truje...

[quote="Ania"]kupujcie karmy firm nie polskich! Na przykład Vitacraft [/quote]
przy okazji - czy jest tylko jedna mieszanka dla szczurow vitacrafta? ja kupuje moim zwierzom, bo wyjatkowo zjadaja wszsytko... ale zachwycona ta karma nie jestem - glownie kukurydza (ktorej powinna byc ograniczona ilosc), orzeszki ziemne (ktore sa tuczace i moga uczulac), platki owsiane... zielone chruki skutkuja w zielonych kupkach... :roll: (wylacznie kolor jest dziwny - co moze nie byc takie zle, bo najwidoczniej barwnik nei jest trawiony, wiec chyba nie moze zaszkodzic zwierzakowi...) moze sie myle, ale malo urozmaicona mi sie wydaje..

przy okazji proponuje wszystkim, ktorzy maja taka mozliwosc, poszperac po zachodnich stronach i poszukac przepisow na domowe mieszanki (sama sie tym zajme, jak tylko zalicze wszystko na studiach)... suchy makaron, ziarna i nasiona kupione na rynku, kasza gryczana czy suchy chleb - da sie zrobic cos takiego, tylko postarac sie trzeba... mysle, ze ogonom na zdrowie by to wyszlo...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Ania »

Żeby się nikt zbytnio nie zasugerował - podałam Vitacraft bo jako jedyna przyszła mi do głowy.
Ja osobiście mieszam - akurat Vitacrafta z "dmuchanym" ryżem, słonecznikiem, pestkami dyni, suszonym brokułem, suszkami owoców egzotycznych i skórkami drzew - Herbal Pets.

Pierwotny post edytowałam i wycięłam, bo faktycznie ktoś mógł odebrać to jako "Vitacraft jest naj naj" - a wcale nie miało tak być.

Oleczka - nikt Ci nie odpowie na to pytanie, nawet nie wiem co to za karma, jaki kraj produkuje, jak jest pakowana, jak pachnie, jak wygląda...? Ciężko powiedzieć.
Najbezpieczniejsze są mieszanki włąsne z półproduktów kupionych osobno (zboże, słonecznik itp) - bo wtedy mamy pewność, że jedzenie jest robione "pod ludzi" czyli można wyeliminować groźne elementy (producent / sprzedawca zapewne nie chce procesu sądowego czy zamknięcia firmy).
Szczur nie powie, że karma to syf, On po prostu będzie cierpiał - dlatego robienie mieszanki z "ludzkich" półproduktów - jest bezpieczniejsze.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Nisia »

A ja jeszcze raz polecam - czytajcie skład przed kupnem. Przy czym nie wszystko co dziwnie brzmi musi byc szkodliwe. Np. "mieszanina tokoferoli" nie oznacza, że są tam jakieś okropne chemikalia, tylko jest to mieszanina witamin z grupy B. Tak jak karoten to wit. A. Etc. Listę "E" wraz z odnośnikiem do strony źródłowej podałam TU Na tej samej stronie znajdziecie wyjaśnienia, czym sa tokoferole i inne takie.
Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli producent stosuje środki bezpieczne (dla ludzi) to podaje pełne nazwy, a jeśli nie to tylko E.

Jeśli na opakowaniu jest "produkty piekarnicze" tylko napisane to zorientujcie się wstępnie co może być w takim produckie umieszczone i przygotujcie sobie apteczkę do udzielenia pierwszej pomocy (szczególnie, gdy objawem jest ślinotok, duszenie się, a jest niedziela i nie ma weta). Trochę wskazówek podałam TU
Wczerpujaco też kiedyś odpowiedziałam Ani, ale teraz nie moge tego znaleźć...
I pamiętajcie - w takim przypadku czasem o zyciu zwierzatka przesądza pierwsze 15 minut (zależnie od substancji toksycznej).
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Azi »

[quote="Oleczka"]Mix exotic dla gryzoni vitapolu[/quote]

nie mogę stwierdzić z całkowita pewnościa, ale to chyba akurat jest bezpieczne. Dzika wchłania ten pokarm (wymieszany w proporcji 1:2 z ziarnem) od ponad roku chyba i sie na karme akurat nie ukarża :)
Awatar użytkownika
Julek
Posty: 234
Rejestracja: ndz gru 25, 2005 9:42 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Julek »

Ojejku już na taką łatwiznę iość to przesada. No cóż musimy się bronić i być uważni. A co myslicie o Vityapolu albo Animals ??
Szukam TRASPORTU TYCHY-> SZCZECIN dla dwóch samiczek, pierwsza połowa marca. PILNE!
Za czowym mostem --> Tosia, Zosia, Kama, Nela, Luka (23.02.07), Duduś (18.08.07-20.08.08), Alusik (29.11.08), Dyziaczek (05.04.07 - 01.09.09) :'(
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Ania »

Ja myślę, że to nienajlepszy wybór. I Vitapol i Animals są produkcji polskiej. Moje na to sikały, to raz, dwa - że zalęgły mi się mole (co świadczy, że karma jest źle przechowywana) a trzy, że każdy wet kręci nosem, gdy mówi8 się o tanich karmach ze sklepu.

Głównie o tych karmach myślałam pisząc ten post. Do nich dochodzi sławny Megan i te droższe, nie wiem jaką mają nazwę - są po kilkanaście/dziesiątzł za kilogram - na wagę.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: PALATINA »

Ja karmiłam Meganem przez kilka lat i zawsze było ok. Teraz nie mogłam znaleśc nigdzie tego dużego, więc karmie Vitapolem i jeszcze nic mi sie nie stało.
Nie wiem, czy mieszając ziarno ułożymy dobrze zbilansowana dawke (może tak, nie wiem).
Z trzeciej strony pisanie "kupujcie tylko zagraniczne" jest trochę niepatryjotyczne...
Nie ma pewności, że tam zupełnie nic sie nie trafi. Może trafiły sie przypadki dotyczące polskich karm, bo statystycznie najczęsciej nimi karmimy.

Aniu, możesz na PW powiedziać, ile przypadków to było i o jakie karmy chodzi?
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Azi »

Co do przechowywania,to sie nie zgodze. Kolby vitapolu sa chermetycznie pakowane, kubelki sa szczelne, wiec moze trafilas na uszkodzona partie. poza tym tak jak pisze PALATINA,moze dlatego, ze o polskich jest zle,bo sa czesciej uzywane, a zagranicznych nikt nie wyprobowal? zreszta ja wlasnie do zagranicznych zaufania nie mam: kiedys kupilam i pachnialo zarcie plesnia, poza tym bylo posklejane. no i dlaczego zagraniczne ma byc lepiej produkowane?
soho
Posty: 977
Rejestracja: czw lut 17, 2005 10:55 pm
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: soho »

ja jedynie tylko powiem ze w NL gdzie aktualnie mieszkam tez raz natrafilam na karme :oops: nie pamietam jakiej firmy gdzies kiedys o niej wspomnialam i tam byly robale fuj :zlosc: latajce stfory ... od razu wskoczylam na rower i odwiozlam z tymi robalami latajacymi do sklepu , od tej pory nie uzywam/nie qpije moim smrodka produktow tej firmy , tak wiec nie tylko na "zachodzie" jest pieknie i kolorowo z karnma dla gryzoni ... i tak jak radzi Ania mieszam im co tylko wlezie ( bez przesady) slonecznik , dynie etc przynajmnije wiem co jedza (chociaz 100% pewnosci nigdy nie mamy) :drap:
w serduszq... Kisiel ,Bingo,Trysia,Pacio,Glucia,Blutek
ik hou van je schatjes :*
moje gwiazdki na niebie
Layla
Posty: 1052
Rejestracja: pt sty 20, 2006 2:57 pm
Lokalizacja: Gdańsk

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: Layla »

Z pewnością Ania słusznie zauważyła, że do karm dodawane są różne "ulepszacze". Jeśli do ludzkiego jedzenia dodaje się pełno syfów to tym bardziej firmy nie mają skrupułów, jeśli chodzi o karmy dla zwierząt. Ja jednak, podobnie jak Palatina uważam, że najwięcej przypadków jest po karmach polskich, bo z pewnością używane są najczęściej. Ja również używam karm polskich, moje dziewuszki nigdy źle nie reagowały, co nie świadczy, że problemu nie ma. Jednak jakie mamy gwarancje, że karma zagraniczna nie wywoła takiej reakcji?

A tak na marginesie, bo jestem czasami blondynkowata.. :oops: Czy takie objawy to nie może być niezwykle ostra reakcja alergiczna? Np na te "ulepszacze"? Ja się nie znam, dlatego pytam.
Obrazek
Awatar użytkownika
PALATINA
Posty: 1588
Rejestracja: pn sie 30, 2004 12:10 pm
Lokalizacja: Warszawa

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: PALATINA »

[quote="soho"] ... i tak jak radzi Ania mieszam im co tylko wlezie ( bez przesady) slonecznik , dynie etc przynajmnije wiem co jedza (chociaz 100% pewnosci nigdy nie mamy) [/quote]

To troche tak jak zywienie psów barfem (powrót do natury, miesko surowe, kości, warzywka...) - wydaje sie najlepsze, tylko troche zachodu wymaga i nie ma się 100% pewnosci, że dawka jest kompletna.
Z drugiej strony ja sama odżywiam sie karygodnie...
"Wierząc we własną drogę wcale nie musisz udowadniać, że droga innego człowieka jest zła"
(P.Coelho)
czukukkcza
Posty: 544
Rejestracja: czw sie 18, 2005 11:16 am

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: czukukkcza »

polecam i będe polecać robić samemu jedzenie dla swoich zwierząt.
tak jak moja matka gotuje 'cięlęcinkę na marchewuni z kaszką dla psiunieńka' tak ja dla moich smrodów średnio co półtora miesiąca przygotowuję ok.20l pokarmu-zjadają wszystko,są zdrowe[mają już po dobrych kilka miechów i żaden nawet nie kichnął]-to dla mnie wyznacznik.
Pabluś i Stachanek razem na Niebieskiej Łące...
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

APEL - uwaga na wybór karmy!

Post autor: krwiopij »

ze slonecznikiem i dynia radzilabym z umiarem, zeby zwierzakow nie zapasc... :)

obawiam sie tez, ze gotowe mieszanki dla gryzoni wcale nie sa odpowiednio zbliansowane i producent pakuje do pudelka wszystko, byle w miare dobrze wygladalo... nie mam pojecia, czy istnieja gotowe karmy dla gryzoni rownie dobrze dobrane do ich potrzeb, jak to jest w przypadku porzadnych karm dla psow... jesli takie znacie, prosze o informacje... sama moge jedynie podac sklad domowej mieszanki dla szczurow, ktora polecil mi profesor bobowiec z akademii rolniczej, miejscowy spec od zwierzakow laboratoryjnych... obawiam sie jednak, ze moja arystokracja by tego nie ruszyla... :roll:

mix bobowca
- 0,5kg soi
- 0,5kg grochu
- 2kg pszenicy
- 1 lyzeczka soli kuchennej
- 12dkg ryb suszonych (nie pytajcie, skad sie takie bierze...)
- 1 lyska stolowa mleka w proszku
- 3kg kukurydzy
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”