RE: Oliwki

Archiwum na ważne stare tematy

Moderator: Junior Moderator

Fusher123
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 24, 2006 2:49 pm

Oliwki

Post autor: Fusher123 »

Mozna dać szczurkowi kawałeczek oliwki (takie ze słoika)? Ja dałem tylko dla sprawdzenia swojej Tequilli i zauważyłem że bardzo jej smakują, je aż jej sie uszy trzęsą :lol:
Ostatnio zmieniony ndz gru 31, 2006 6:06 pm przez Fusher123, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Ratata
Posty: 397
Rejestracja: pn lip 10, 2006 9:35 am
Kontakt:

Oliwki

Post autor: Ratata »

Jeżeli ze słoika, to pewnie z masą soli, przypraw i w jakiejś zalewie? Lepiej nie dawać, jeżeli już to oliwę z oliwek, po kropelce na dzień ;)
GMR || GMC || Szczurza ortoreksja
Fusher123
Posty: 86
Rejestracja: wt paź 24, 2006 2:49 pm

Oliwki

Post autor: Fusher123 »

no oliwki takie zwykłe ale rzeczywiście słone poniewać w tej "zalewie?" moze od czasu do czasu dam kawałeczek ale na pewno nie codziennie (zreszta u mnie nie ma tak często oliwek w domu bo sam je zjadam :P )
Ostatnio zmieniony ndz gru 31, 2006 6:11 pm przez Fusher123, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
lenalove
Posty: 557
Rejestracja: wt sty 31, 2006 10:07 pm

RE: Oliwki

Post autor: lenalove »

a jakby wypłukać taką oliwkę? naprawdę nie są wtedy słone! można czy nie można też mnie ciekawi
moje aniołeczki: Natka ['], Miszel [']- zawsze w moim serduchu
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

RE: Oliwki

Post autor: yss »

oliwka też owoc, gdyby nie były słoikowane w podejrzanej zalewie - czemu nie? :) niestety, w naszym kraju nie rosną świeże.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Biedrzyk
Posty: 34
Rejestracja: śr sie 29, 2007 12:01 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Odp: Oliwki

Post autor: Biedrzyk »

Zgadzam sie z tym co napisała yss. Te w słoikach mają dodawane najczęściej substancje konserwujace - ja barzdo lubię i jem, ale szczurkom nie podaję.. Znacznie lepsze są oliwki po grecku (czyli solone), tam konserwantów sie podaje, bo wystarczy sama sól, ale szczurkom raczej podac ich nie mozna - za dużo soli. Natomiast ja się nimi obżeram i polecam wszystkim smakoszom ;D
Tosia, Nitka, Isia, Sułka -nasze ogonki
Duszki:(( Fredzia, Inka, Jadzia
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Odp: Oliwki

Post autor: krwiopij »

Większość oliwek jest w zalewie składającej się tylko z wody i soli. Sól w nadmiarze na pewno zdrowa nie jest, więc lepiej szczurkom oliwek nie dawać - ewentualnie dawać odrobinkę co jakiś czas (moje też uwielbiają). Dobra za to jest oliwa z oliwek. :) Czasami dodaję kilka kropel do gotowanej kaszy czy makaronu. Zdrowe i ładnie na futerko wpływa.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Oleczka
Posty: 1338
Rejestracja: wt lut 07, 2006 11:15 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Odp: Oliwki

Post autor: Oleczka »

ja Mysi dalam kiedys cwiarteczke oliwki ale wczesniej ja oplukalam. Oliwka jej bardzo smakowala :)
ale ja osobiscie polecam taka salatke dla szczurka i wlascicieli ;) ztarta marchewka z oliwa z oliwek :) zdrowa i smaczna postac oliwek :)
Mój Sklep dla Gryzoni - Gryzoland
http://www.gryzoland.pl
Biedrzyk
Posty: 34
Rejestracja: śr sie 29, 2007 12:01 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Odp: Oliwki

Post autor: Biedrzyk »

krwiopijko: Niestety muszę Cię zmartwić:(( Tak sie składa, że moja rodzina ma korzenie włoskie, więc jadam oliwki kilogramami.. Zapewniam Cię, że we prawie wszystkich oliwkach w zalewie znajdziesz konserwanty, stabilizatory i przeciwutleniacze. Wypisałem dla Ciebie część ze spotykanych (sprawdziłem słoiki po produktach kilkunastu różnych firm z całej Europy): glukonian żelaza, chlorek wapnia, sorbinian potasu, glukoniany, guma ksantanowa, glutaminian sodu, kwas mlekowy, kwas askrobinowy. Substancje te różnie mogą działać. Często jest tak, że szkodliwe są dopiero w większej ilości. Wszystkie powinny mieścić się w określonych normach i ilościach w jakich można je dodawać. Niestety często jest tak, że producenci te normy maja gdzieś.. Normy istnieją, a chemicy i tak wiedzą swoje :( Czy to znaczy, że oliwki są szczególnie szkodliwe i należy ich unikać?? Nie są ani trochę bardziej niebezpieczne dla nas i naszych podopiecznych niz większość jedzenia, z którym sie stykamy. Ja jednak wychodze z założenia, że jeżeli chociaż częsci tego typu substancji możemy unikać to unikajmy. Wystarczy, że nie mamy zielonego pojecia w  jakich warunkach te oliwki były chodowane. Podtrzymuję to co pisałem wcześniej - ja bym oliwek z zalewy szczurkom nie podawał, a jeżeli już to w bardzo niewielkiej ilosci i rzadko i koniecznie chociaż je opłuczmy.. Niestety szczurki nie mogą jeść oliwek solonych - do tych najczęściej niczego specjalnego sie nie dodaje poza solą i oliwą. Oczywiscie dedykuje ten zapis tylko tym, którzy zwracają uwage na te zagadnienia. Wyczytałem, że są osoby, które podają szczurkom konserwowy groszek albo kukurydzę!! Ja osobiście truję się świadomie - nie widzę jednak powodu, aby aplikować to swoim ogonkom :)
Tosia, Nitka, Isia, Sułka -nasze ogonki
Duszki:(( Fredzia, Inka, Jadzia
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Odp: Oliwki

Post autor: krwiopij »

Kurczę, na moich napisane jest, że tylko sól i woda...  :-[ Dzięki za ostrzeżenie. Jednak trzeba zawsze sprawdzać. Też uważam, że oliwka z konserwantami nie spowoduje natychmiastowego zgonu, ale jeśli da się unikać podawania takich rzeczy, lepiej to robić.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Biedrzyk
Posty: 34
Rejestracja: śr sie 29, 2007 12:01 pm
Lokalizacja: Gdańsk

Odp: Oliwki

Post autor: Biedrzyk »

Jak jest napisane, że tylko sól i woda to są dwa wyjścia: albo rzeczywiście jest to tylko sól i woda (bardziej prawdopodobne - a wtedy tylko jest sie z czego cieszyć!!), albo nie wpisano 'prezentów' (wyjscie prawdopodobne tylko w wypadku jakichś mało znanych firm lub firm z egzotycznych krajów). Wychodzi na to, że raczej nie masz powodu do zmartwień, ale sprawdź tę firmę lub napisz co to..
Tosia, Nitka, Isia, Sułka -nasze ogonki
Duszki:(( Fredzia, Inka, Jadzia
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Odp: Oliwki

Post autor: yss »

hmm dawałam szczurom kukurydzę z puszki, na ciepło, ale tam w składzie nie było żadnej chemii.... zaraz idę do sklepu, normalnie poczytam te puszki. zdawało mi się zawsze, że puszkowane warzywa raczej dobre są...
oliwek nie daję, bo w sumie po co? a jak same sobie ukradną, to ewentualnie pozwalam im zjeść, bo i tak nie da się ich dogonić....


edit: przeczytałam skład kukurydzy bonduelle, którą dzieliłam się ze szczurami. skład: kukurydza, sól, woda. w kukurydzy innych firm był jeszcze cukier.
Ostatnio zmieniony pn wrz 10, 2007 4:11 pm przez yss, łącznie zmieniany 1 raz.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
White Fang
Posty: 6
Rejestracja: pt wrz 07, 2007 8:59 pm

Odp: Oliwki

Post autor: White Fang »

Witam moja Mama jest zoologiem zapytałem się jej o te oliwki i powiedziała ze od czasu do czasu to nie zaszkodzi nawet te w sosie
;D
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Odp: Oliwki

Post autor: krwiopij »

Od czasu do czasu to i chipsy z colą nie zaszkodzą (chociaż ja bym szczurowi nigdy nie dała). Kwestia żeby faktycznie był to wyjątkowy przysmak i żeby nie podkarmiać tym szczura regularnie. Moim udawało się ukraść mi oliwki z sałatki - nawet ich nie ścigałam, bo nie widziałam sensu. Teraz zwrócę uwagę, czy moje oliwki aby nie są dodatkowo konserwowane - takich niestety gryzonie nie dostaną, nawet jak bardzo sprytnie sobie ukradną.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

Odp: Oliwki

Post autor: Ewqa »

Moje panienki to za oliwki zrobiłyby wszystko. Podejrzewam że wyczuwają tłuszcz, a tłuszcze szczurki uwielbiają. Jednak oliwek nie dostają. Ja "testuję" jedzenie na sobie, ponieważ jestem bardzo wrażliwa na konserwanty w jedzeniu, więc jeżeli mi coś zaszkodzi, to konserwantów jest tam sporo i odradzam dawania im oliwek z tego powodu. Po drugie sól, sporo tez tam tego sypią.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archiwum Główne”