Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Rhenata
Posty: 1495
Rejestracja: sob sty 10, 2009 4:33 pm
Lokalizacja: Naas

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Rhenata »

W takim razie jaki będzie stosunek procentowy tłuszczy i węglowodanów,skoro białka powinno być minimum 20 % ?Będę robić swoją mieszankę i zamierzam ja wymierzyć mniej więcej w stosunku do zawartości białko-tłuszcze-węglowodany.Następnie sprawdzę zawartość witamin i minerałów.Wiadomo ze nie będzie to idealne, za to pracochłonne, ale ważne ze bez chemii i innych ulepszaczy. Bedzie to naprawdę dopracowana mieszanka >:D Bynajmniej będę sie starać aby była jak najlepsza,właśnie siedzę cały dzień i czytam co dobre a co gorsze i już mnie głowa boli :(
My little girls I don't belive since I reached the age of reason why I don't belive
Obrazek
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: yss »

a najlepsze, że one połowy jeść w ogóle nie będą i wszystkie wyliczenia wezmą w łeb :) lepiej zrobić mieszankę mniej więcej dobrą i liczyć na to, że szczurasy instynktownie wybiorą dla siebie to, czego potrzebują. takie dokładne wyliczenia mają sens, jeśli ktoś produkuje karmę w postaci granulatu.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Rhenata
Posty: 1495
Rejestracja: sob sty 10, 2009 4:33 pm
Lokalizacja: Naas

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Rhenata »

a najlepsze, że one połowy jeść w ogóle nie będą i wszystkie wyliczenia wezmą w łeb :)
W sumie wiem ale zawsze można metodą prób i błędów ,jeśli chodzi o szczurasy to jestem wstanie poświecić ten czas i energie ;) na początek zrobię tylko trochę mieszanki, sprawdzę jak im idzie szamanie i wtedy będę poprawiać jak coś. mysle ze granulaty gotowe to zarcie bez serca, szczuras nie ma wyboru co lubi a czego nie,takie to typowo labowe i zimne :( Niby jak dobrze dobrane to jest zdrowe i super ale sami powiedzcie,czy wolelibyscie jesc to samo przez reszte zycia? i do tego w postaci szarego suchego granulatu >:D
My little girls I don't belive since I reached the age of reason why I don't belive
Obrazek
Hanu94
Posty: 15
Rejestracja: czw sty 22, 2009 3:44 pm

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Hanu94 »

A ja z zapytaniem: mam szczurcię od półtora tygodnia, ma 3 miesiące. Wygląda zdrowo ale mam wrażenie że je bardzo mało. Raz dziennie (wieczorem) stawiam miseczkę z ziarnem, które dostałam od poprzedniej właścicielki z dodatkiem smaczków czyli pestek dyni, słonecznika, musli, albo chrupek do mleka. Do drugiej miseczki wkładam świeżyznę: kapustę pekińską, marchewkę gotowaną, czasem mięso, jajko itp. Trudno powiedzieć ile waży ten pokarm ale chyba mniej niż wymienione 60g, ale wczesnym popołudniem kiedy przychodzę wyczyścić klatkę z resztek jedzenia widzę że najczęściej jedzona jest świeżyzna, chociaż też znajduję porozrzucane resztki, natomiast wydaje się, że ona prawie nie je ziaren. Czytam wszystko co znajdę na temat szczurków bo nie chciałabym zaszkodzić, staramy się w domu nie karmić jej poza klatką (chociaż zdarza się nam zgrzeszyć) żeby zgłodniała ale nie widzę poprawy. Chciałabym się dowiedzieć ile objętościowo (czy raczej wagowo) powinien jeść taki młody szczurek. Jakie zachować proporcje między suchym a świeżym pokarmem - myślę, że skład jest tak urozmaicony, że o samą jakość nie trzeba się martwić (testujemy różne warzywa i owoce z listy dozwolonych i wykreślamy te których nawet nie powąchała).
Rhenata
Posty: 1495
Rejestracja: sob sty 10, 2009 4:33 pm
Lokalizacja: Naas

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Rhenata »

Skoro je warzywa to i ziarenko skubnie,ale chyba trzeba iść do weta i sprawdzić zęby malej,możliwe ze ja bolą i dlatego je tylko miękkie, może w miejscu jej wcześniejszego pobytu dostawała tylko sucha karmę i ma teraz takie kuku na warzywa i inne ;) Jak może sprawdź zęby żeby to wykluczyć,i jeśli są ok to myślę ze po prostu woli narazie jeść to co je i tyle.Mozę ktoś bardziej obeznany ma jakąś wiedzę sprawdź w dziale choroby czy nie ma nic o tym.powodzenia
My little girls I don't belive since I reached the age of reason why I don't belive
Obrazek
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Hanka&Medyk »

Szukałam sobie info o karmach dla zwierząt laboratoryjnych, żeby choć w przybliżeniu wiedzieć, gdzie i czego szukać, gdy wezmę do domu albinkę ze Zwierzętarni. Natknęłam się przy tym na coś, co wszyscy powinniśmy przeczytać:
Soja raczej dla ludzi
Do najważniejszych związków nieodżywczych, wykazujących aktywność biologiczną, zalicza się w soi izoflawony, saponiny, fityniany, fitoestrole, kwasy fenolowe i inhibitory trypsyny. Do niedawna niektóre z nich uznawano za związki antyodżywcze. Najnowsze badania biomedyczne wykazały jednak, że ich obecność w diecie może chronić m.in. przed chorobą wieńcową, rakiem, cukrzycą. Dlatego zaleca się stosowanie produktów sojowych jako składnika diet dla ludzi.
Właśnie ze względu na dużą zawartość związków o działaniu biologicznym, zwłaszcza fitoestrogenów, należy bardzo krytycznie ocenić stosowanie sojowych preparatów białkowych jako składnika paszy dla zwierząt laboratoryjnych, co stało się powszechną praktyką po wycofaniu mączek zwierzęcych, w tym także mączki rybnej. Naukowcy badający reakcję szczurów na czynniki rakotwórcze twierdzą, że stosowanie w hodowli pasz zawierających śrutę sojową naraża zwierzęta na stałe działanie fitoestrogenów. Może to zmieniać ich wrażliwość na estrogeny, a przez to wypaczać wyniki badań. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że badacze bywają najczęściej całkowicie nieświadomi ubocznego działania paszy stosowanej w hodowli.
Źrodło: http://www.sprawynauki.waw.pl/?section= ... rt_id=2081

Czy w związku z tym w przypadku naszych szczurków też wypadałoby wyprzeć z diety składniki "sojopochodne"?
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
Akka
Posty: 1016
Rejestracja: sob sty 10, 2009 10:25 am
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Akka »

Właśnie, niech ktoś się wypowie.
Ja od niedawna urozmaicałam mieszanki również surową soją - czy to szkodzi ?
Obrazek
Ze mną: ♥ Batasuma, Guernica, Negra, Blixa ♥
Odeszły: Dżuman, Karbonka, Harpi, Yerstina, Indali, Ramona, Hawana, Iskariot, Szpilka, Luna [*]
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: merch »

zdaje sie ze surowa soja nie jest polecana
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Hanka&Medyk »

Podobnie jak lucerna w każdej postaci. Zawierają za dużo fitohormonów i jeśli te nie są polecane dla ludzi (chyba że przy kuracjach endokrynologicznych jako wspomaganie), to co dopiero dla szczurów...
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: dusiaczek »

Znalazłam temat gdzie napisane było o czekoladowych chrupkach, ale o samym kakao nie było nic.
Rozumiem, że słodkiej czekolady dawać zwierzętom nie wolno, nawet te "dla zwierząt" beztłuszczowe też takie zdrowe nie są, ale co z gorzkim kakao? Pisało w tym temacie o którym piszę wyżej, że są w nim jakieś niezdrowe związki, ale pierwszy raz o czymś takim słyszę. Takie zwykłe czarne kakao na wodzie. Albo beztłuszczowym mleku. Ja pijam tylko takie i ostatnio nalałam im trochę do miseczki tak dla urozmaicenia smaku. Co o tym myślicie? Nie zaszkodzi to szczurkom? Smakować im smakuje, a nawet bardzo, ale czy nie będzie potem jakiś konsekwencji?
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Ratatosk
Posty: 2
Rejestracja: śr kwie 14, 2010 3:04 pm

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Ratatosk »

tak sie zastanawiam, bo poczytalam trochę o tym chromie, ponoć wzmacnia układ mięśni, to dobrze, bo na starośc waciki miewaja (Z tego co czytalam) problemy z tylnymi nóżkami...

chciałabym dodać do codziennego jedzonka tego chromu, jednak te dawki w nanogramach mnie przerażają.. jak można podać chrom, i w jakich "ludzkich" dawkach? codziennie czy raz w tygodniu? a moze do picia?do gerberka?
Awatar użytkownika
`naatka
Posty: 485
Rejestracja: sob wrz 18, 2010 5:19 pm
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: `naatka »

mam pytanie, Majka ma 1,5 msc a Elka 1 msc. Co powinnam im obowiązkowo dawać żeby się dobrze rozwijały?
Obrazek
Ze mną od końca września'10
szczurzaszczuralubiszczurę.
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: noovaa »

Karmę dla szczurów z wyższej półki, świeże warzywa i owoce.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Cyklotymia »

naraża zwierzęta na stałe działanie fitoestrogenów. Może to zmieniać ich wrażliwość na estrogeny, a przez to wypaczać wyniki badań.
Mi się wydaje że z tą soją tak źle nie jest - nie jest wspomniane, że jest rakotwórcza, tylko że wypacza wyniki badań, zmieniając wrażliwość na hormony - a wpływ babskich hormonów może być przeróżny, zależy jeszcze czy to samiec je bierze czy panna (o wpływie hormonów żeńskich na facetów można poczytać na stronie transseksualistów :D). A śruta sojowa to nie to samo co soja o ile dobrze kojarzę - śruta poekstrakcyjna to jest to, co zostaje po wyciśnięciu np. oleju (a także po ekstrakcji benzyną i innymi syfami, co mamy w przypadku tanich sklepowych olejów :D).

IMHO - każda rzecz jest trucizną, tylko zależy to od dawki. Z soją bym nie przesadzała, ale ani w jedną, ani w drugą (całkowite ograniczenie/pieczołowite wybieranie z mieszanki) stronę bym nie szła.
Imbira
Posty: 173
Rejestracja: czw wrz 09, 2010 9:27 am

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Imbira »

Słuchajcie, czy szczury na zimę jakoś mniej jedzą? Od kilku dni obserwuję, że nasze dziewczyny mają obniżony apetyt, takie w ogóle bardziej śpiąco-przytulacjące się są i tak mnie naszło, że może to tak zimowo, chociaż u nas sezon świąteczny w pełni i trzeba być głodnym co godzinę ;) Może to ma coś wspólnego z rujką?
Nasze ogonki : PomyLuna, Elwirka, Lucyna, Stefa, Kryśka, Budda i Ninja.
za TM: Laura ;( dołączyła Melka ;( i Tosia ;(, a teraz Franusia...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”