Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: krwiopij »

[align=center][size=x-large]Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów[/size]
ułożone przez National Research Council, USA
[/align]
[align=center]tekst oryginalny: http://ratfanclub.org/nutreq.html[/align]


(g = gram, mg = miligram, µg = mikrogram)

Szczur przeciętnie zjada ok. 15 g suchej karmy w ciągu doby. Zatem kilogram mieszanki wyżywi od 52 do 76 szczurów, w zależności od ich wielkości. Szczur potrzebuje dziennie ok. 60 kalorii (cal), także w zależności od wielkości.


tłuszcze: ......................................5%
białka
- w okresie wzrostu lub rozrodu: .....15%
- normalnie: ..................................5%
egzogenne kwasy tłuszczowe: .......0,6%

Witaminy
.................................................................................przybliżone zapotrzebowanie
.......................................................................................na jednego szczura
A...............................0.6 mg/kg mieszanki....................0.11 - 1.2 µg lub 0.37 – 4 IU
D...............................1000 IU/kg mieszanki...................13 - 19.2 IU
E...............................35 mg/kg...................................0.46 - 0.67 mg lub 0.69 - 1 IU
niacyna (PP)................20 mg/kg...................................0.26 - 0.38 mg
kwas pantotenowy........8 mg/kg.....................................0.1 - 0.15 mg
ryboflawina (B[size=xx-small]2[/size])...........0.8 mg/1000 kcal mieszanki...........około 0.05 mg
tiamina (B[size=xx-small]1[/size]).................4 mg/kg mieszanki.......................0.053 - 0.077 mg
B[size=xx-small]6[/size]..............................7 mg/kg mieszanki.......................0.09 - 0.13 mg
B[size=xx-small]12[/size]............................50 µg/kg mieszanki......................0.66 - 0.96 µg

(Dla witaminy A 1 IU = 0,3 µg, dla witaminy E 1 IU = 0,67 mg)

Witamina A jest jedną z niewielu witamin, których zbyt duża dawka może spowodować problemy. Do objawów chronicznego zatrucia należą wypadanie sierści i sucha, szorstka skóra.

Minerały
..........................................................przybliżone zapotrzebowanie
...............................................................na jednego szczura
wapń..........5 g/kg mieszanki.................0.066 - 0.96 g
fosfor..........4 g/kg mieszanki.................0.05 - 0.77 g
fluor............1 mg/kg mieszanki..............0.013 - 0.019 mg
jod..............0.15 mg/kg mieszanki..........2 - 2.9 µg
chlor...........5 mg/kg mieszanki...............0.066 - 0.96 mg
żelazo.........35 mg/kg mieszanki..............0.46 - 0.67 mg
miedź..........5 mg/kg mieszanki...............0.066 - 0.96 mg
magnez........800 mg/kg mieszanki...........10.5 - 15.4 mg
potas..........35 mg/kg mieszanki..............0.066 - 0.0.67 mg
mangan.......50 mg/kg mieszanki..............0.66 - 0.96 mg
siarka..........3 mg/kg mieszanki...............0.039 - 0.058 mg
selen...........0.1 mg/kg mieszanki............1.3 - 1.9 µg
cynk...........12 mg/kg mieszanki..............0.16 - 0.23 mg
chrom..........0.3 mg/kg mieszanki............3.9 - 5.8 µg

Uwaga: inne badania wykazały, że podawanie szczurom chromu (w postaci pikolinianu chromu) w dawce 189 µg/lb (416,3 µg/kg masy ciała szczura) dziennie przedłuża ich życie.

Temacik przyklejam. :] /Agata
Ostatnio zmieniony ndz cze 24, 2007 7:08 pm przez Agata, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Pituophis
Posty: 221
Rejestracja: pn lis 21, 2005 8:49 pm

RE: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Pituophis »

białka
- w okresie wzrostu lub rozrodu: .....15%
- normalnie: ..................................5%
To są progi, poniżej których szczury nie mogą już funkcjonować... 15% białka zupełnie spokojnie może zawierać dieta szczurów dorosłych, niehodowlanych.
Mioty szczurów jedzących paszę o 15% zawartości białka będą jednak kiepsko odchowane, mniejsze i słabsze. U mnie grupy hodowlane mają nawet 25% białka - a 18-20% to minimum, poniżej którego nie powinno się schodzić.
Natalia_1222
Posty: 358
Rejestracja: pt maja 12, 2006 10:48 pm
Lokalizacja: Kraków

RE: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Natalia_1222 »

Pituophis, tyle że wiesz, my na ogół nie rozmnażamy szczurów z wiadomych względów...;]
Moje szczurki:
Luna [*]...
Bebe u Nisi.
Pituophis
Posty: 221
Rejestracja: pn lis 21, 2005 8:49 pm

RE: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Pituophis »

Tak, ale mi chodziło o to, że podane wartości są graniczne- szczury nie będą się czuły najlepiej, a poniżej nich umrą. Większa zawartość białka jest dla nich lepsza i na pewno nie zaszkodzi.
Ostatnio zmieniony śr cze 27, 2007 2:01 pm przez Pituophis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mona i Kuba
Posty: 200
Rejestracja: sob cze 25, 2005 7:10 am
Lokalizacja: Poznań

RE: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Mona i Kuba »

Tutaj: Zapotrzebowania szczurow laboratoryjnych na skladniki zywieniowe jest to ksiazka Nutrient Requirements of Laboratory Animals, Fourth Revised Edition, 1995 - poki co wydanie ostatnie.

Oprocz tabeli, w ksiazce znajdziecie dokladniejszy opis wymagan zywieniowych, w tym rozroznienie na osobniki mlode, dorosle i samiczki w czasie ciazy.

Tylko jak to mierzyc w codziennej diecie? W kazdym razie teraz wiem, czy nie przesadzamy z witamina B.
Teraz z nami: Zoe, Layla i Koja
Obrazek
Aniolki [']: Abi, Nevi i Lila
Awatar użytkownika
milkiwaj
Posty: 67
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 12:26 pm
Lokalizacja: Warszawa | Łódź
Kontakt:

RE: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: milkiwaj »

ale nie jest wzięta pod uwagę przyswajalność białka w produktach, które podajemy

stąd należy podawać więcej białka, bo z części szczurek nie będzie mógł skorzystać

w tej tabeli są podane wartości dla białka, tłuszczy, które są bardzo łatwo przyswajalne, takie stosuje się w paszach laboratoryjnych

takie jest przynajmniej moje zdanie,

pozdrawiam
mordd
Posty: 45
Rejestracja: śr lis 23, 2005 10:43 pm

RE: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: mordd »

Czym trzeba karmić szczury, żeby uzyskać mniej niż 10% białka w suchej masie (bo jak rozumiem taką wartość podano). Trocinami, papierem i słomą? To oczywiste, że są to wyniki badań prowadzonych na dietach syntetycznych (czyste aminokwasy o idealnym składzie) i w żaden sposób nie przekładają się na domową (ani jakąkolwiek inną) dietę. Zboża, siano mają powyżej 10% a to zawierające najmniej % białka w s.m. składniki pokarmu. 5% (w s.m.) białka w domowej diecie zabije każdego szczura - to gwarantuję.
Po co to przyklejać jeśli to bez sensu? Takich badań są setki, wyniki są znane od lat... ale podawać je trzeba w odpowiednim kontekście. Przydać się mogą komuś, kto ma dostęp do różnorodnych diet labolatoryjnych i nikomu innemu...

Przykładowa strona z labowym żarciem http://www.labdiet.com/indexlabdiethome.htm - można sobie popatrzeć na zawartość składników.... i nic z tego nie wyniknie bo diety te nie mają wiele wspólnego z pokarmami domowymi. Niezależnie od tego, czy karmimy psim granulatem, czy bajeranckimi mieszankami podawać musimy nadmiar białka (bo nie jest idealnie dobrane) i 20% wydaje się być minimum. Czyli dobra mieszanka (przeciętna ma 17-18%) + kawałek mięsa/ryby/jajka/twarogu itp załatwia sprawę, lub psi/kocie granulat w odpowiednich proporcjach. Ot i cała filozofia.
EDIT: Powyższe zdanie NIE dotyczy produktów typu Megan, w których za podaną zawartość białka odpowiedzialny jest dodatek grochu - szczury zazwyczaj go nie jedzą i słusznie bo nie powinny. Takie "śmieciówy" traktować trzeba jako samo zboże (szacunkowo 10% białka). Pisałem o dobrej jakości mieszankach zawierających dodatek produktów zwierzęcych i/lub ekstraktów z soi a więc z konieczności zawierających dobrej jakości granulaty.
Ostatnio zmieniony ndz lip 29, 2007 7:54 pm przez mordd, łącznie zmieniany 1 raz.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Odp: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: merch »

przyswajalnosc bialka jajka i miesa jest niemal 100% , uwazam ze codzienny dodatek białka zwierzęcego w mysl zasady podziel sie posiłkiem ( kawałek mięsa lub ryby z obiadu ewentualnie kawałek jajka oraz jogurt powinien pokryc zapotrzebowanie na egzogenne aminokwasy - reszta jest w ziarnie.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
carra
Posty: 59
Rejestracja: ndz mar 18, 2007 11:09 pm

Odp: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: carra »

chrom -
przedłuża życie -wspaniale,
ale jak
co
gdzie?
??? ??? ???
Awatar użytkownika
Bałagan
Posty: 47
Rejestracja: pn paź 15, 2007 6:58 pm
Lokalizacja: Gniezno

Odp: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Bałagan »

O chromie, inne spojrzenie. Nie recze za wiarygodnosc tej strony,ale do rozwagi...

http://vege.spinacz.pl/str.php?dz=71&id=201
Awatar użytkownika
Dota
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 07, 2008 11:33 pm
Lokalizacja: Księżyc

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: Dota »

Ale statystyki. Ja mam swojego dopiero drugi dzień, ma ok 4-5 tygodni, ale je trochę więcej. Właściwie dużo więcej, właśnie mnie to zdziwiło, nie wiem czy w zoologicznym nie miał wystarczająco jedzenia? Może jak znowu będzie miał pustą miseczke to mu odrazu nie wsypywać? Z soboty na niedziele praktycznie całą noc jadł i pił. Może mu to zaszkodzić??
julka
Posty: 16
Rejestracja: pt sie 08, 2008 5:43 pm

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: julka »

tego nie wiem.ale wiem ze jajko szczurowi nie zaszkodzi. tak samo mleko. :) jest zdrowe i bardzo smaczne ,a przecież szczur cos od zycia musi miec :D oczywiscie nie mozna z nim przesadzac i za 1,2 i 3 razem, boszczur moze miec rozwolnienie. :'( mysle tez ze ziarno trzeba wymieniac co dziennie. ;D
S.
Posty: 706
Rejestracja: śr wrz 19, 2007 9:19 pm

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: S. »

Dota, takiemu maluchowi nie wolno ograniczać dostępu do jedzenia. Za kilka dni, wielki głód mu przejdzie i będzie jadł normalnie. Z tego co wiem szczurki nie jedzą na zapas, tylko tyle ile potrzebują. Ograniczyć jedzenie można dorosłemu, otłuszczonemu szczurkowi - porcja ziaren i zioła. Zioła są na zapchanie brzuszka, bez tycia.
kabi
Posty: 110
Rejestracja: pt maja 02, 2008 8:54 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: kabi »

DOTA!nie zabraniaj maluchowi jesc do syta! nie dziw sie-on jest z zoologa! tam karmia szczurki najgorszym i najtanszym shitem. bardzo czesto tez daja jesc rzadko i za malo jak na dana ilosc zwierzakow w klatce. Malec pewnie pierwszy raz w zyciu widzi taka górę żarcia i wciąż nie może uwierzyć że to tylko dla niego i nikt mu nie zabierze:)poza tym pewnie jest wychudzony i brakowało mu w dotychczasowym pożywieniu wielu składników odżywczych i witamin. wiem jak moje przez pierwszy tydzien wyjadały dosłownie wszystko z miski, a dziś tylko najlepsze kąski, ziarnem gardzą:D. takze malec za jakis czas sie uspokoi a poki co tylko sie cieszyc ze ma apetyt( pewnie zołądek nie wytrzyma takiego tempa i lepszej jakosci spozywanego pokarmu i skonczy sie to rozwolnieniem, ale to tez minie)
Moja najcudowniejsza rodzinka : Szczurek i Szczurka ( rodzice) oraz Kropka, Inka, Gratka (córki). Kropka odeszła 26.12.09r; Szczurka zm. 5.03.2010r; Gratka opuściła nas 28.05.2010r; Inka zm. 09.08.2010r;Tatuś Szczurek odszedł 20.08.2010r
Na zawsze w sercu
Awatar użytkownika
AdaK
Posty: 51
Rejestracja: śr cze 11, 2008 12:53 pm
Lokalizacja: Bielawa (dolnośląskie)

Re: Zapotrzebowania Żywieniowe Szczurów

Post autor: AdaK »

Ja sypię szczurkowi całą miseczkę ziarna. I jest to więcej niż 60 gram. W drugiej misce zawsze stoi jakiś obiadek (póki nie zostanie zjedzony ;) ) . Zabronić szczurowi jedzenia. Według mnie to jest głupota, przepraszam jeśli kogoś to urazi ale to tylko moje myśli.
przepraszam za offa.
Do tematu. Wstyd się mi przyznać ale ja to nigdy nie rozumiałam tych wszytkich witamin nie witamin tyle gram na tyle kilogram. Myślę że powinna powstać szczurza piramida żywienia. BO ja niestety nie rozumiem tych gramów itd. :-[
Jestem _ogonek_ :-)
www.uciechow.com

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”