Uczulenie na bia?ko: dieta owocowo-warzywna

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
atimia

Uczulenie na bia?ko: dieta owocowo-warzywna

Post autor: atimia »

Witam ja i moja szczura Pchieła (na cześć zwierzątek, które razem z nią
przyniosłam jak się okazało do domu). :D

Ostatnio zwierzuś zaczął sie drapać o pojawiły sie na skórze czerwone
ranki. Wet orzekł, że może to być uczulenie na białko i kazał z diety
wyłączyć... niemal wszystko. Mięsko, mleczko i jogurt, serki, i (sic!)
ziarno. Pchieła ma się żywić tylko owocami i warzywami.

Cudnie, tylko moja arystokratka gardzi marchewą (no, chyba że z rosołu)
jabłka omija łukiem, czasem raczy zjeść banana czy sałatę, przepada
za gotowanym ziemniakiem i to by było na tyle.
Poradźcie proszę, czym żywić zwierzaka, żeby mi się dla zasady nie
zagłodził. :cry:

Pozdrawiam serdecznie
zabulec

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: zabulec »

po pierwsze i najwazniejsze - ziarna!! o tym trzeba pamietac. Po drugie suchy chlebek, po trzecie ziemniaczki gotowane... i tak naprawde to wszystko co ci do glowy przyjdzie. Zwlaszcza jak cos na swoim talerzu zobaczysz to mozesz szczurzakowi podrzucic. Serio, jak to sie moze nie za ladnie nazywa szczurzaki to "śmieciarze" zjedza wszystko...noo prawie wszystko bo kazdy szczurzak ma swoj gust. Moje lubia np. cykorię, paluszki, ogórka surowego, kukurydze surowa, mielonke :), surowa watrobke (ale w malych ilosciach), warzywa z zup :)

A tak poza tym to jesli to uczulenie zejdzie to dobrze jednak niekoniecznie musi to byc od bialka. Obserwuj szczurka.

Pozdrawiam
atimia

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: atimia »

Dziękuję. :D
Problem podobno może być jeszcze w pasożytach, więc dostałam
od weta coś do kąpania Pchieły, z tym że moje kochane paskudztwo
nie miało kontaktu z innymi zwierzakami.
Co do diety, ponieważ nie tak łatwo zdiagnozować co zwierzaczkowi
dolega, ziarna niet, mięska niet, chlebka niet etc.
Chociaż wydaje mi się śmieszne, żeby szczur mógł być uczulony na
gluten, prawda? Co to za szczur :t_pech: uczulony na ziarno? Eh...

Pozdrawiam
philosophos

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: philosophos »

To określenie, że szczury to śmieciarze nie za bardzo mi się podoba, bo powiela pewien stereotyp. Równie dobrze można tak powiedzieć o np. psach. Szczury istniały na długo przed tym, nim stworzono pierwsze miejsca zwane "śmietnikami". ;) W naturze jest tak, że zwierzęta wybierają najłatwiejszą drogę zdobywania pokarmu, wymagającą jak najmniejszych strat energetycznych. A co powiesz o niedźwiedziach nagminnie odwiedzających ludzkie śmietniki? I wielu, wielu innych zwierzętach. To nie ma nic wspólnego z ich "śmieciarską" naturą. Zresztą hodowcy szczurków wiedzą jak wybredni potrafią być ich podopieczni. ;)
asiczka

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: asiczka »

może spróbuj robić przeciery z róznych warzyw i owoców, moje szczuraski nie lubią marchewki, ale przetartą wraz z dynią zajadają się tym, tak samo lubią przeciery z brokuł(których norlanie nie tkną) i ziemniaczków-ostatnio jestem leniwcem więz nabywam w sklepie takie przeciery dla ludzkich bobasów i te moim małym bardzo smakują
trzymam za Was kciuki :papa:
atimia

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: atimia »

Dzieki za rade. Pokombinuję z różnymi przecierami.
Czy ktoś mógłby zerknąć do działu OBJAWY, nie bardzo jeszce kojarzę
tutaj organizację i podział na nowe i stare wiadomości, napisałam
o tym, że ze szczurą jest gorzej i proszę o pomoc. Eh, napiszę to jeszcze raz tutaj.

Pchieła ma pod paszką zgrubienie wielkości ziarna grochu. Twarde toto,
a skórka nad tym jest czerwona. Mowiłam wetowi w poniedziałek, gdy
było to mniejsze, że to chyba węzły chłonne, ale nie raczył się na temat wypowiedzieć. A szczura mało je i pije, leży i nie bardzo się rusza, i
odnoszę wrażenie, że ciągle chudnie. Ktoś miał z czymś takim styczność
u swoich podopiecznych?? Może to wcale nie węzły... :cry: :cry: :cry:

Kurcze, martwię się, ale w Lesznie nie znajdę chyba weterynarza, który
by się znał na szczuraskach... :t_smutas:

pa
zabulec

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: zabulec »

jezu jezu..to że szczury to śmieciarze pisalam w formie "prawdziwego" żartu.. przecież ja im nie zarzucam ze śmierdza czy ze akurat wlasnie dzikie szczury zyją w środowisku często zaśmieconym... co do psow, niedzwiedzi i innych zwierzat - okej..zgadzam sie... koty to tez smieciarze..jeju...po prostu tak sie czesto mowi by okreslic charakter "jedzeniowy" szczorkow..zjedza to co im w rece wpadnie..proste..ludzie tez tak czasem sie zxachowuja..
a co do uczulen - moja szczurzyca byla uczulona na ziarno (nie wszystkie skladniki ale wiekszosc z tych co sa w karmie) i na welne.
Szczury hodowlane potrafia sie uczulac na wszystko - wynika to ze zmodyfikowanego materialy genetycznego jaki posiadaja. Sa bardziej wrazliwe i dlatego czest to co w naturze jest dla nich czyms normalnym w domu jest prowoderem choroby.
bywa...

pozdr
Awatar użytkownika
lajla
Posty: 2716
Rejestracja: śr maja 07, 2003 7:08 pm
Lokalizacja: krakow

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: lajla »

atimia mozesz swojej szczurzycy kupic deserki dla dzeci bobovita czy cos takiego mozesz sie zapytac weta czy jej to zaszkodzi ale nie powino :) albo czytalam ostatnio ze szczury lubia kocie jedzenie tzn pasztety ... wiec tego tez mozesz dac swoejmu szczurasowi :))
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: Ania »

Lajla - kocie przysmaki jak najbardziej sa wskazane dla szczura jednak w niewielkich ilosciach, jednak w przypadku szczura uczulanego na bialko - odpada kocie jedzenie bo ma go na prawde duzo.
Polecam do diety ziemniaki, brokuly, kukurydze, groszek, kapuste, odrobina ryzu nie zaszkodzi, mozna go zmieszac z warzywami zeby urozmaicic diete, ogorki (z pewnego zrodla, zeby nie byly pedzone), wszelkie warzywa jakie wpadna do glowy, moja wcina nawet buraki ;)
Faktycznie dobre dla szczurow bylyby gotowe posilki dla malych dzieci, mozna poczytac na ulotce ale wiekszosc z nich i tak jest ograniczona jesli chodzi o bialko, zbyt wiele dzieci ma skaze bialkowa, wiec smialo mozna wybierac (deserki, obiadki itp, itd :) )
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Zuszka
Posty: 58
Rejestracja: sob mar 20, 2004 6:24 pm

Uczulenie na bia?ko: dieta

Post autor: Zuszka »

Slyszalam ze szczurom nie powinno sie podawac mleka ani sera zoltego ani bialego. Czy to prawda? A moze dotyczy to tylko bialych szczurow? Bo moj poprzedni byl bialy i jak z nim bylam kiedys u weterynarza to mnie postraszyl zeby mu nie dawac nic co zwiazane z mlekiem, ze moze miec od tego uczulenie czy cos takiego :? :? :?
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: Angua »

Zasadniczo mleko podajemy tylko bardzo młodym szczurkom, ewentualnie karmiącej mamie. Dorosłe zwierzęta w zasadzie nie powinny pić mleka. natomiast chudy biały serek można od czasu do czasu podawać. żółty bym odradzała, ewentualnie przy wyjątkowych okazjach mały kawałeczek. w ogóle z nabiałem trzeba ostrożnie, bo łatwo można szczurki na nim utuczyć ;) Prawie wszystkie szczurki uwielbiają jogurt, który nie uczula jak mleko, więc jezeli chcesz czymś uraczyć szczuraska, to możesz mu podac troszkę jogurtu - wystarczy jak obliże palec albo wieczko.
Albinosy są bardziej podatne na wszelkiego rodzaju alergie niż ciemne szczurki więc pewnie wet chciał Ci szczególnie zwrócic na to uwagę.
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
oliwi@
Posty: 1158
Rejestracja: ndz sty 26, 2003 10:14 pm

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: oliwi@ »

nie chodzi konkretnie o mleko czy sery...
szczur mógł miec uczulenie na białko. wiele szczurów to ma i mój tez miedzy innymi.
nie wolno wtedy potawać szczegolnie nabiałau gdyz powoduje on reakcje alergiczną (kichanie, drapanie).
nie wydaje mi sie aby zależało to od koloru futra czy rasy szczura...
Awatar użytkownika
Angua
Posty: 513
Rejestracja: śr sie 20, 2003 9:17 pm
Lokalizacja: Poznań

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: Angua »

[quote="oliwi@"]nie chodzi konkretnie o mleko czy sery...
szczur mógł miec uczulenie na białko. wiele szczurów to ma i mój tez miedzy innymi.
[/quote]
Racja, o tym nie pomyslałam :oops: Ale nawet jeżeli szczur nie ma uczulenia , lepiej z nabiału dawac inne rzeczy niż mleko
Niektóre opowieści się kończą, ale inne stare historie wciąż trwają. - T. Pratchett
Z nami: Charlie
Odeszły: Miłka +++ Cykoria +++ Jeżu +++ Smużka +++ Spłoszka +++ Strzyga +++ Bezik +++ Chrupek +++ Pippi +++ Bravo
klakier

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: klakier »

wogóle wiele zwierzątek domowych (wszczególności rasowych) ma coś takiego jak skaza białkowa i nie chodzi tu o mleko tylko ogolnie o białka czyli nabiał, jajka, mięso w dużej ilości i inne produkty wysokobiałkowe!!
Zuszka
Posty: 58
Rejestracja: sob mar 20, 2004 6:24 pm

Uczulenie na białko: dieta

Post autor: Zuszka »

Mój jest biało-czarny, ale i tak pozostane chyba przy jogurciku i to od swieta, nie chce zeby zostal spaslaczkiem ;P

Kiedys mialam czarnego i strasznie sie spasl to juz wiem dlaczego :wink: nawet wet mi wtedy powiedzial ze straszny spaslak z tego mojego szczurka :wink: hehe
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”