Awokado - podawać czy nie?

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ressa
Posty: 242
Rejestracja: czw lis 20, 2008 7:53 pm
Lokalizacja: Świnoujście

Awokado - podawać czy nie?

Post autor: Ressa »

Ostatnio przeczytałam w angorze, zapewne podczas jednego z moich czytackich transów i zupełnie przeoczyłam że w ostatniej rubryce ,,Stać, Nauka idzie!" było napisane że przez podawanie awokado szczury laboratoryjne, przedłużyły swoje życie nie jestem pewna chyba o kilka miesięcy i żyły w lepszym zdrowiu od grupy kontrolnej. :) I teraz dopiero sobie to uświadomiłam kiedy gazeta znikła z mojego domu >o< Trzeba poszukać w internecie, niestety mój angielski nie jest jeszcze taki perfect żebym coś takiego mogła znaleźć a więc zwracam się do was o pomoc :D

Przeniesione. /Agata
były ze mną: Snickers, Twix, Ick, Iman, Lenek, Niebieska Świruska
jest ze mną: Benga
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Przedłużająceżycie AWOKADO :D

Post autor: Izold »

Hm.Awokado ? Nawet ja nigdy tego nie jadłam ;D
A to że przedłuża życie ogonkom - nie słyszałam,nigdy w życiu. :-[ :D
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Przedłużająceżycie AWOKADO :D

Post autor: smeg »

Na http://www.ferretta.pl/zdrowie/trujace/ znalazłam:
AWOKADO…
konsumowanie awokado przez jakiekolwiek zwierze, oprócz człowieka jest absolutnie zabronione - niebezpieczne są owoce oraz liście i kora… Podstawowe objawy zatrucia u zwierząt: podrażnienie żołądkowo-jelitowe, wymioty oraz biegunka, problemy w oddychaniu, zbieranie się płynów w tkankach serca, może prowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzenia krążenia i oddychania, ostatecznie może doprowadzić do śmierci… Substancją trującą dla zwierząt jest persin (fungicyd, łac. fungus - grzyb, caedo - zabijam - środek chemiczny, najczęściej związek organiczny siarki i miedzi, mający zastosowanie w zwalczaniu grzybów atakujących rośliny)…

* ptaki, w tym strusie, kurczaki, indyki - powoduje arytmię serca, uszkadza system krążenia i oddychania, uszkadza pióra, może wywołać apatie, słabość lub nadmierne pobudzenie, może doprowadzić do uduszenia się ptaka od 12-24 godzin od momentu zjedzenia…
* krowy, konie, kozy, owce - przewlekły, utajony lub ostry stan zapalny gruczołu mlekowego (mastite), śmierć po zjedzeniu liści lub kory…
* zające, świnie, szczury, myszy i ryby - problemy w oddychaniu, arytmia serca, mastite, śmierć po zjedzeniu liści lub kory…
* mleczne samice - zapalenie sutków i brak laktacji…1)
EDIT: Na angielskich stronach widziałam też coś o badaniach na szczurach z awokado - że poprawia pracę wątroby, gdzieś indziej - że zmniejsza zły cholesterol. Więc nie wiem, czy to prawda o tym, że jest trujące.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Ressa
Posty: 242
Rejestracja: czw lis 20, 2008 7:53 pm
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Przedłużająceżycie AWOKADO :D

Post autor: Ressa »

Właśnie też grzebałam ostatnio po forum i zdania są podzielone. Jedni mówią że niewolno, inni że to wskazane. Więc lepiej nie ryzykować i cieszyć się w pełni tymi np. 2 latami . :)
były ze mną: Snickers, Twix, Ick, Iman, Lenek, Niebieska Świruska
jest ze mną: Benga
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

Re: Przedłużająceżycie AWOKADO :D

Post autor: RattaAna »

prawda, jak zaczynałam na forum, to krążyła opinia, że awokado jak najbardziej dla słabszych szczurków, potem zdania się podzieliły i tak zostało; ja też nie podaję swoim, a sama jadłam może 3 razy w życiu; skoro nie wiadomo na pewno jak działa na nasze szczurki, to po co ryzykować;
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
Awatar użytkownika
kulek
Posty: 1812
Rejestracja: śr cze 10, 2009 8:25 pm
Lokalizacja: Chrzanów/Kraków

Re: Przedłużająceżycie AWOKADO :D

Post autor: kulek »

Też słyszałam wiele opinii na temat tego czy podawać zwierzakowi awokado czy nie.
Na wszelki wypadek nie podaję szczurce, sama zjadam ;)
Za TM: Febe, Mizia, Armia, Doris, Dylema
Awatar użytkownika
Ressa
Posty: 242
Rejestracja: czw lis 20, 2008 7:53 pm
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Przedłużające życie AWOKADO :D

Post autor: Ressa »

Przeglądałam sobię stronę dapper.com.au i spójrzcie na co się natknęłam.

Obrazek

Zna ktoś na tyle dobrze angielski aby popytać dapperów?
Dodam że ten Splash (szczur na zdjęciu) ma 2 lata i nieźle się trzyma :o

Obrazek

To jest już niestety nie żyjący ogonek (2 lata) lecz z podpisem
"Dap with his favourite food" :D
były ze mną: Snickers, Twix, Ick, Iman, Lenek, Niebieska Świruska
jest ze mną: Benga
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Re: Przedłużające życie AWOKADO :D

Post autor: Mycha »

Szukałam informacji na zagranicznych stronach i awokado można podawać, uważając, aby szczury nie jadły skórki i pestek, bo te są bardzo toksyczne.
Awokado podaje się zwłaszcza szczurom starszym lub w gorszej formie (jest kaloryczne i zdrowe).
W UK podają je nawet samicom w ciąży i laktacji, więc nie sądzę, aby było szkodliwe.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
Izold
Posty: 1695
Rejestracja: sob lut 21, 2009 12:31 am

Re: Przedłużające życie AWOKADO :D

Post autor: Izold »

boże,temu szczurkowi na drugiej fotce nie dałabym więcej niż 6,7 miesięcy :o :o
treehouse
Posty: 406
Rejestracja: wt paź 18, 2011 11:56 pm
Lokalizacja: USA

Re: Awokado - podawać czy nie?

Post autor: treehouse »

Witam,

Postanowiłam podbić ten zapomniany wątek. Ostatnie wpisy pochodzą sprzed trzech lat. Czy do tej pory coś ustalono w kwestii awokado? Pytam, bo moje szczurzyce są w stanie zaślinić mnie na śmierć na widok awokado. Dodam też, że kiedy stosowałam kurację antybiotykową dla Dulki- 8/9 mcy dziecię zoologa (miała nawrót mykoplazmy, zaleczona drugi raz z powodzeniem) i kiedy znacznie objawiło się u niej swoiste otępienie i brak radości zycia podczas przyjmowania antybiotyku, po dwódniowym podawaniu awokado, odżyła na maxa, ba leki chciała przyjmować tylko zmieszane z awokado. Przyznam bez bicia, że od 3 miesiecy dziewczyny dostają 2x w tygodniu świeży miąższ z awokado. Uwielbiają go. Nie zauważyłam żadnych zmian chorobowych, są zdrowe- robie im okresowe kontrole u weta 1x na miesiac. Niepokoją mnie jednak informacje w necie, które zdają sie same sobie przeczyć. Nie wiem na czym mam bazować.

Z góry dziękuję za jakieś nowe informacje, bądź własne przemyślenia.
tuśka
Posty: 287
Rejestracja: sob mar 13, 2010 8:05 pm
Lokalizacja: Giżycko

Re: Awokado - podawać czy nie?

Post autor: tuśka »

kurczę to i ja się przeraziłam :o moje szczurzyny od niedawna jedzą awokado, ale nic im po nim nie jest. znaczy w sensie nic złego ;) ostatnio właśnie rozbrykały mi się na maxa, nawet ponad dwuletnia szczura z lekkim niedowładem tylnych łap (!) czyli może mieć to związek z podawaniem awokado ? ???
Obrazek
za TM: Lusia Becia Alfa Pinki Szara
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Awokado - podawać czy nie?

Post autor: alken »

z tego co ja sie doczytałam w internecie to trujące dla gryzoni są liście, pędy, kora, gałęzie, skórka, pestka itp. ale sam miąższ nie, i wielu hodowców go podaje. ponoć wystarczy żeby nie był to miąższ zeskrobany z wnętrza skórki lub ten ktory się styka z pestką. czyli tak bardziej pomiędzy jednym a drugim ;) ja sama nigdy nie dawałam szczurom awokado choć sama często jadam. nie wiem czy opłaca się ryzykować.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
treehouse
Posty: 406
Rejestracja: wt paź 18, 2011 11:56 pm
Lokalizacja: USA

Re: Awokado - podawać czy nie?

Post autor: treehouse »

No właśnie, ale kiedy czyta się takie informacje jak:

źródło: http://vegeabc.blogspot.com/2009/10/war ... aminy.html

Witaminy / Mikroelementy:
Awokado zawiera znaczące ilości witamin B9, B6, K, E i C a także: karoteny, białko oraz sporo magnezu, wapnia i fosforu.
Ze względu na dużą zawartość potasu jest polecane osobom wyczerpanym i cierpiącym na depresję.
Witamina B6 zawarta w awokado pomaga łagodzić nagłe zmiany nastroju u kobiet, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego.
Dzięki zawartości witaminy E oraz B, awokado pomaga w łagodzeniu stresu oraz takich problemów, jak niepłodność u kobiet i mężczyzn.
Jest także używane w leczeniu impotencji.
Owoce awokado zalecane są ponadto osobom cierpiącym na anemię, nadciśnienie, dolegliwości żołądkowe i kłopoty z trawieniem.

Warto dodać iż awokado nie zawiera cholesterolu ani sodu.

Bardzo ładną tabelę wartości odżywczych awokado można oglądnąć NutritionData: http://nutritiondata.self.com/facts/fru ... ces/1843/2

Footnotes for Avocados, raw, all commercial varieties
Source: Nutrient data for this listing was provided by USDA SR-21. Each "~" indicates a missing or incomplete value.

Percent Daily Values (%DV) are for adults or children aged 4 or older, and are based on a 2,000 calorie reference diet. Your daily values may be higher or lower based on your individual needs.

Nutrition Data's Opinion, Completeness Score™, Fullness Factor™, Rating, Estimated Glycemic Load (eGL), and Better Choices Substitutions™ are editorial opinions of NutritionData.com, given without warranty, and are not intended to replace the advice of a nutritionist or health-care professional. Nutrition Data's opinions and ratings are based on weighted averages of the nutrient densities of those nutrients for which the FDA has established Daily Values, and do not consider other nutrients that may be important to your health or take into account your individual needs. Consequently, Nutrition Data's higher-rated foods may not necessarily be healthier for you than lower-rated ones. All foods, regardless of their rating, have the potential to play an important role in your diet.

Read More http://nutritiondata.self.com/facts/fru ... z1ugQ6Nmze



...to chciałoby się powiedzieć- to jest super. Tylko na ile to jest super dla szczurków???
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Awokado - podawać czy nie?

Post autor: alken »

myślę,że jesli już dawałaś, i nic im nie jest, to możesz dawać nadal, oczywiście w niewielkich ilościach. wiesz przynajmniej że żaden szczurek nie jest nadwrażliwy na tę substancję http://en.wikipedia.org/wiki/Persin. jak widać ta substancja ma też swoje plusy -zabija komórki rakowe. no i w haśle jest mowa właśnie o liściach, korze, skórce i pestce. najwyraźniej miąższ nie jest szkodliwy.
tak samo niepolecane są migdały - choć nie tak trujące, ze względu na obecność niewielkich ilości cyjanku, ale z kolei poza walorami odżywczymi podobno właśnie ten cyjanek w małych ilościach jest antyrakotwórczy.
jak się czyta fora zagraniczne to można się natknąć na wypowiedzi osób które dają awokado nawet codziennie (czego i tak nie polecam, bo jest tłuste) za to nie znalazłam nikogo, komu by szczur umarł od awokado.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”