Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
lovekrove
Posty: 972
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 8:22 am

Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: lovekrove »

Znalazłam bardzo dobry artykuł na temat żywienia szczurów, gdzie wszystko jest ładnie ujęte. Sama jak zaczynałam opiekę nad szczurkiem miałam sporo dylematów, co można podawać, a z czym lepiej się wstrzymać. Rozwiał on wiele moich wątpliwości, więc zachęcam do przeczytania ;)
Czego nie podawać
Rozwój szczurów jest znacznie szybszy niż ludzki toteż podawanie produktów "z czarnej listy" nawet w bardzo małych ilościach jest bardziej niebezpieczne. Nie podajemy:

- potraw przyprawianych (np. pieprz, gałka muszkatołowa) - powodują uszkodzenia nerek;
- słodkości - teobromina w szczurzym organizmie (w dużych ilościach) jest zbyt wolno metabolizowana, co doprowadza do zatrucia organizmu, powodując głównie gwałtowne i nadmierne pobudzenie układu nerwowego. Słodycze zawierają również duże ilości cukru;
- cytrusów - w skórce znajduje się substancja rakotwórcza;
- pestek i skórki awokado – trujące, można podawać wyłącznie miąższ;
- alkoholu;
- kofeiny (kawa, niektóre herbaty, cola) - podczas badań nad płodami szczurów, którym podawano kofeinę, zaobserwowano m.in. wysoki wskaźnik poronień, kalectwo, obrzęk, opóźnienie procesu formowania się kości i tworzenia ciałek krwi, krwotoki podskórne, powikłania porodowe, powikłania w pracy nerek, zmniejszoną wagę mózgu i wątroby;
- napojów gazowanych - duża zawartość cukru i sztucznych barwników;
- zielonych części pomidora – trujące;
- produktów nieświeżych, zanieczyszczonych;
- sałaty - powoduje biegunkę, nie ma składników odżywczych;
- pestek owoców - jabłek, brzoskwiń, moreli, wiśni, czereśni, nektarynek, śliwek, gruszek, awokado itd. – trujące;
- kupnych winogron – są najbardziej pryskanymi, a przez co toksycznymi owocami na świecie;
- samcom – nektarynek i mango.

Jest też pożywienie, które podajemy wyłącznie po przygotowaniu:
- fasola, groch, brukselka, cieciorka, ziemniaki, dynia, soja, – wyłącznie gotowane;

Aby zwierzak był w dobrej formie musi nie tylko mieć urozmaicony pokarm, ale także jego odpowiednią ilość. Pokarm podstawowy - ziarna zbóż - powinien być dostępny przez cały czas i uzupełniany kiedy się zabrudzi lub skończy. Niektóre szczurki obsikują karmę - zjedzenie takiej nie wpływa dodatnio na zdrowie, więc trzeba kontrolować miseczkę. Ilość karmy i proporcje składników odżywczych są znowu uzależnione od stanu fizjologicznego zwierzęcia. Szczury muszą otrzymywać w pokarmie odpowiednią ilość kalorii, która pokryje ich zapotrzebowanie na energię. Zależy ona oczywiście od stanu fizjologicznego, a więc:

Szczur zdrowy, dorosły - Urozmaicona dieta, dostęp do wszystkich składników odżywczych. Zapotrzebowanie na energię – 100%.

Samica w ciąży/laktacja - warto podawać większe ilości wapnia i białka. Ilość jedzenia należy zwiększyć trzykrotnie, ponieważ tyle podczas ciąży samica przybiera na wadze. Ważne jest, aby nie zabrakło jej żadnych składników odżywczych. Zapotrzebowanie na energię samiczki zwiększa się o 400%.

Szczur w trakcie wzmożonego rozwoju (19-30 dni) - Należy zadbać, aby szczurek miał wystarczająco dużą ilość pokarmu, składników odżywczych, a w tym głównie wapna. Dieta musi być bardzo urozmaicona. Często właściciele zapominają o zwiększeniu ilości karmy kiedy w klatce pojawiają się młode - to ogromny błąd - szczurki rosną wtedy nierówno, słabiej się rozwijają i dlatego w sklepach zoologicznych można spotkać szczurki o nieproporcjonalnej główce do reszty ciała. Zapotrzebowanie na energię – 200%.

Szczur w trakcie rozwoju (30-100 dni) - Warto podawać wapno, żywić oczywiście w urozmaicony sposób, ale trzeba zwrócić uwagę na to, aby zwierzaka nie przekarmiać. Zapotrzebowanie na energię – 150%.

Starszy szczur - Ze względu na delikatne zęby podajemy w większej ilości pokarm miękki. Ponadto trzeba zadbać o to, aby miał wapno. Polecam kupno w aptece wapna musującego z dodatkiem witaminy C i dodawanie rozpuszczonej tabletki do wody - witamina C chroni dodatkowo odporność osłabionego organizmu i dobrze sprawdza się jeśli chodzi o profilaktykę antyrakową. Ograniczamy natomiast pokarmy białkowe. Seniorzy zwykle jedzą mniej, niż szczury w sile wieku, jednakże nie należy im ograniczać dostępu do pożywienia, jeśli nie jest to związane z jakimiś problemami (otyłość, dieta związana z chorobą).

Dorosły szczur je około 15g suchej karmy na dobę.

Czym karmić?

Ziarna zbóż
Oto główny składnik diety szczura. Ziarna zbóż są źródłem węglowodanów, niektórych białek, minerałów i witamin. Zawierają stosunkowo mało tłuszczu, kwasów tłuszczowych i witamin A, D i E. W zarodkach pszenicy występuje tiamina i witamina E. Ziarna które podajemy szczurkom to: pszenica, owies, jęczmień, słonecznik, kukurydza, ryż, płatki owsiane, pestki dyni itp. Szczury jednak niezbyt chętnie jedzą owies oraz jęczmień, dlatego warto podawać je np. w formie płatków, przy czym owsiane mają zdecydowanie bogatszy skład. Spokojnie można eksperymentować z podawaniem przetworzonych ziaren np. robić popcorn pod warunkiem, że nie użyjemy przypraw.
Uwaga! Nie wolno odzwyczajać szczura od karmienia ziarnami - jest to pokarm suchy który pomaga w ścieraniu zębów! Karma kupowana w sklepach zoologicznych często zawiera przeterminowane składniki. Najlepiej więc robić własną mieszankę.

Owoce
To drugi główny element diety szczura. Owoce są głównie źródłem witaminy C. Należy pamiętać, aby unikać podawania skórki i pestek, które mogą być toksyczne. Polecanymi dla szczurów są:
- jabłka i gruszki (nie dawać ogryzków!) - różnorodność smaków i wysoka zawartość witamin;
- banany - są bardzo odżywcze, zawierają węglowodany, błonnik (profilaktyka chorób serca), tłuszcze, białko, witaminy: B1, B2, C, niacynę, substancje mineralne: wapń, fosfor, żelazo, beta-karoten (profilaktyka nowotworów), potas, magnez, selen, miedź, cynk, fluor, mangan i jod;
- brzoskwinie, nektarynki, morele - nektarynki powinny być podawane wyłącznie samiczkom;
- słodkie śliwki - zawierają duże ilości witaminy C;
- winogrona z własnych upraw - zawierają dużo witaminy C i błonnika, poprawiają przemianę materii;
- jagody, porzeczki, agrest, borówki, maliny - zawierają dużo witaminy C;
- wiśnie i czereśnie - poleca się z nich robić soki;
- owoce egzotyczne – granaty, awokado (podawanie awokado przedłuża życie), mango (witaminy z grupy B i witamina A), papaję, persymonę, graviolę (potwierdzone badania na szczurach – działanie antynowotworowe), pitaję, kiwi itd.

Owoce możemy, poza robieniem z nich soków i podawaniem „na surowo” (dokładnie umyte i obrane ze skórki), suszyć i zamrażać. Tracą one wtedy cześć składników odżywczych, ale za to możemy je podawać także w okresie kiedy nie są dostępne.
Nie podajemy natomiast: cytrusów, ponieważ w ich skórce znajduje się substancja rakotwórcza która przedostaje się do owocu.

Warzywa
Warzywa są dobrym źródłem witamin z grupy B. Najlepiej podawać je na surowo (np. cykoria), bo gotowane tracą część witamin. Natomiast bogatym źródłem witaminy A są rośliny korzeniowe które zaleca się podawać po ugotowaniu (np. buraczki). Można podawać:
- ziemniaki - same bulwy, koniecznie oczyszczone i ugotowane bez soli;
- kalafior;
- cykorię;
- kabaczki – obrane;
- ogórki - tylko surowe;
- pomidory - zawierają likopen;
- buraczki;
- warzywa strączkowe - są bogatym źródłem białka roślinnego, witamin z grupy B oraz fosforu – powinny być najpierw ugotowane;
- kapustę - nie podawać w dużych ilościach;
- karczochy – jako dodatek, bo nie zawierają wielu wartości odżywczych;
- marchew - zawiera odżywcze cukry-węglowodany, (m.in. sacharozę i glukozę), białko, liczne karoteny (prowitamina A), olejek lotny, witaminy B1, B2, B6, C, E, H, K, PP oraz wapń, żelazo, miedź i fosfor, a także pektyny;
- seler;
- kalarepę;
- kukurydzę;
- rzepę – zawiera witaminy z grupy B i K;
- brukselkę – gotowaną;
- melony;
- rzodkiew;
- szparagi;
- cukinię i dynię;
- cebulę, czosnek – w formie dodatku;
- arbuzy - mają likopen, czyli substancję wspomagającą leczenie nowotworów, to także doskonały antyutleniacz.

Warzywa można podawać w różnej formie – surowe, gotowane, przeciery itd. Powinny być stałym elementem diety szczura. Nie należy jednak podawać w dużej ilości czosnku ani cebuli - powodują rozpad czerwonych krwinek, co może doprowadzić np. do anemii.

Jaja
Jaja zawierają żelazo, białko i większość witamin (poza witaminą C) oraz węglowodany. Jaja można podawać po ugotowaniu na twardo w całości - szczury mają dodatkowo zajęcie. Można także podawać jajka tylko lekko ścięte, a kupione na wsi (np. przepiórcze) - na surowo. Radzę jednak jajka dawać zaraz przed zmianą ściółki w klatce. Uwaga! Nadmiar jaj może być szkodliwy, ponieważ w białku występuje awidyna, która blokuje przyswajalność biotyny! Poza tym jeśli po zjedzeniu jajka na skórze szczurka pojawiają się małe strupki - możliwe że jest on uczulony!

Mleko i sery
Produkty mleczne zawierają dużo białka, tłuszczów, węglowodanów, wapnia, fosforu oraz witaminy A i witamin z grupy B. Uwaga! Nie podawajmy często produktów mlecznych naszym podopiecznym - mogą spowodować uczulenie - przebiałkowanie (!) jednak szczury bezwłose i wszystkie odmiany niebieskie powinny otrzymywać większą ilość białka i produktów białkowych.
Można podawać również jogurty, zsiadłe mleko, mleko dla kociąt lub mleko w proszku – w małych ilościach.

Tłuszcze i oleje
Tłuszcze są nośnikiem witamin: A, D, E i K. Ponadto posiadają kwasy tłuszczowe wpływające na stan skóry i sierści, a ich brak powoduje świąd. Oleje roślinne są bardziej odżywcze od tłuszczów zwierzęcych. Aby jadłospis był zbilansowany można raz w tygodniu dodawać 2-3 krople oleju do suchej karmy.

Mięso i ryby
Z mięsem jest sprawa sporna - jedni podają je szczurkom, inni nie. Ja jestem przeciwniczką podawania szczurom mięsa - kupowane w sklepie zawiera wiele sztucznych substancji. Jeśli jednak decydujemy się na podanie powinniśmy je najpierw ugotować, co niestety zabija witaminy z grupy B. Poleca się podawanie mięsa białego (np. kurczak), które jest bardziej lekkostrawne.
Można podawać także mięso zawarte w daniach dla dzieci np. Gerber oraz konserwach dla psów czy kotów – co ważne – dobrych firm – nie zawierają one konserwantów.
Ryby można podawać jako zdrowy dodatek. Ryby zawierają spore ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), głównie omega-3 i wielu innych ważnych substracji, np. fosforu. Bardzo zdrowe są ryby tłuste, czyli łosoś czy makrela.

Zielonki

Każdy szczur przepada za świeżym mniszkiem lekarskim czy kilkoma młodymi źdźbłami trawy. Aby mieć świeże, zdrowe źródło tego typu jedzenia można otworzyć niewielką plantację na naszym parapecie, a w zimie z pewnością znacznie urozmaici to jadłospis naszego zwierzątka. Polecana zielenina:
- szpinak - źródło włókna, witaminy A i C, wapnia, żelaza i potasu, ponadto zawiera luteinę i zeoksantynę (zapobiegają powstawaniu wolnych rodników);
- brokuły;
- cykoria - zawiera witaminy C i B, garbniki i węglowodany oraz jest bogata w mikroelementy;
- pietruszka - zawiera prowitaminę A, witaminę C, żelazo oraz chlorofil;
- koniczyna;
- mniszek lekarski - zawarty w nim beta-karoten zwalcza raka, zawiera także potas i lecytynę, aminokwasy, minerały i pierwiastki śladowe oraz witaminę A;
- liście buraczków;
- perz - redukuje wchłanianie trzech, szkodliwych karcenogenów;
- jęczmień, pszenica i owies - zawierają potas i krzem, usuwa wiele pestycydów z organizmu, między innymi malation i diazynon;
- rzepa - zawiera wapń i magnez;
- owies - zawiera kwas krzemowy, flawonidy, cynk, saponiny i alkaloid aweninę;
- seler - liście zawierają hormony podobne do insuliny, które pobudzają układ pokarmowy i nerwowy;
- kłącza szparagów - zawierają flawonoidy, saponiny, witaminy i minerały (szczególnie sole potasowe);
- karczochy;
- mięta;
- rzeżucha – bogate źródło witaminy C;
- liście babki lancetowatej;

Nie każdą zielonkę szczur z chęcią zje, dlatego można uciekać się do sprytnych trików – np. podawanie sałatek wraz z kaszką lub śmietanką albo miodem.

Kiełki
Ostatnio bardzo popularne w sprzedaży kiełki doskonale urozmaicają dietę i są niezwykle bogate w witaminy, minerały, enzymy i proteiny; wytwarzają przeciwutleniacze i chlorofil. To prawdziwe bogactwo naturalne. Można kupić gotowe lub samemu "wyhodować". Do najpopularniejszych należą: kiełki lucerny, słonecznika, rzodkiewki, brokuł, soczewicy, fasoli mung, pszenicy, kukurydzy, ryżu, teff, koniczyny czy sezamu.

Gałązki
Wskazane jest wkładanie do klatki gałązek drzew owocowych. Delikatna skórka jest bardzo bogata w witaminy. Polecam podawanie gałązek (łącznie z liśćmi) brzozy brodawkowatej, które są bardzo bogate w witaminę C. Można także zaproponować korę 2-3 letniej wierzby.

Dodatki sklepowe
W sklepach zoologicznych można znaleźć kolorowe wafelki, dropsy, czekoladki itp. Pamiętajmy jednak, że najlepsze jedzenie to jedzenie zdrowe, bez barwników i najlepiej z pewnego źródła. Czekoladki i delicje są szczurkowi całkowicie zbędne, bo dużo bardziej wartościowe są np. świeże owoce, a kolby możemy zrobić sami. Jeśli już decydujemy się na kupno dodatków pamiętajmy, że mogą bardzo tuczyć. Kolorowe granulaty znajdujące się w karmach są albo mielone i wyciskane na zimno, albo poddawane "sklejaniu" w temp. 150 stopni - zawierają dużo barwników. Najlepiej nigdy nie dopuścić, aby znalazły się w szczurzym jadłospisie.

Kosteczki, koreczki
W sprzedaży pojawiają się coraz częściej karmy dla szczurów w rodzaju suchej karmy dla kotów - np. KroKant Bogeny. Zawierają one potrzebne składniki i można je podawać jako urozmaicenie. Można podawać także karmę dla psów i kotów - doskonale poprawia stan sierści. Ma to jednak sens jedynie wtedy, gdy karma jest dobrej jakości (dobre karmy to min. Purina, Royal Canin, Eukanuba), ponieważ nie zawierają szkodliwego TVP (teksturowanego białka roślinnego). Warto jednak nadmienić, że szczura nie powinno się karmić wyłącznie taką karmą, ponieważ zawiera dla jego organizmu zbyt dużo białka - postępują tak tylko masowe hodowle - taka dieta daje osiągnąć duże mioty, ale żywotność szczurów jest dużo niższa, niż szczurów karmionych w zbilansowany sposób.

Zioła

Zioła są smacznym i zdrowym dodatkiem. W sklepach zoologicznych możemy kupić gotowe mieszanki przeznaczone specjalnie dla szczurków.
Żródło: http://ratteria.w.interia.pl/zywie.html
Sześciu szczurzych rozbójników: Muffin[*], Oskar[*], Ryjek[*], Szymon[*], Alvin[*], Melman, Zdzichu, Edek[/color]
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Cyklotymia »

Widać że ktoś się nie do końca zna jeśli tak strasznie zwraca uwagę na witaminę C. Tylko człowiek (i chyba małpy, ale nie dam sobie za to ręki obciąć), świnka morska i jakiś owocożerny nietoperz, już nie pamiętam skąd, potrzebują egzogennej witaminy C, cała reszta ssaków, w tym szczur, sama sobie witaminę C syntetyzuje :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Paul_Julian »

Tak, ale pisza , ze w skórce pomaranczy jest subst. rakotwórcza. A o tych warzywach i owocach to chyba przepisali z innej strony co które warzywa zawierają.
Wg mnie to jest bardzo fajnie napisane.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: BabeOfJazz »

Nie podajemy: - napojów gazowanych - duża zawartość cukru i sztucznych barwników;
Tylko ze względu na cukier i barwniki czy obecność bąbelków też jest ważna?
Polecam kupno w aptece wapna musującego z dodatkiem witaminy C
Musujące, a gazowane to nie to samo, ale ja kiedyś miałam wątpliwości co do podawania musujących witamin szczurkom - teraz już całkiem zgłupiałam : p
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Paul_Julian »

Bąbelkowe (gazowane) jest niedobre, bo szczury nie potrafią bekać. No i oczywiscie cukier i barwniki.

Tabletka musująca po rozpuszczeniu sie w wodzie juz nie bąbelkuje, więc teoretycznie można dać, ale lepiej dać niemusująca wersję.
Witaminy podajemy w przypadku niedoboru ( chory szczur, niedożywiony, słaba odporność). Nadmiar witamin jest równie szkodliwy co niedobór.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Yaoja
Posty: 74
Rejestracja: sob sty 22, 2011 5:48 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: Yaoja »

- jagody, porzeczki, agrest, borówki, maliny - zawierają dużo witaminy C;
A propos właśnie wszelakiej maści owoców leśnych - parę miesięcy temu czytałam krótką notkę o badaniach nad naturalnymi substancjami antyrakowymi, na szczurkach oczywiście. Ten eksperyment dotyczył właśnie substancji zawartych w owocach leśnych.
Szczurki z "wmontowanym" genetycznie rakiem zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza, kontrolna, dostawała zwykła karmę, a druga dodatkowo miała w diecie ok. 5% suszu z tych owoców. Po jakimś czasie je przebadano - w drugiej grupie, o ile dobrze pamiętam, u blisko połowy szczurków wykształciło się o 1/3 mniej guzów, a ćwierć z nich w ogóle nic nie miała.
Właściwie to już wytypowali, które substancje mogą hamować raka, i badają czy to te i w jaki sposób działają. Wydaje mi się, że to dobry argument za tym, aby jednak częstować nasze maluchy malinami, jagodami, jeżynami i cała resztą (i sammeu tez profilaktycznie podjadać ;) ). Co prawda, zawierają one dużo witaminy C (fakt, truskawka ma jej najwięcej ze wszystkich owoców), ale czy ona nie ma też takich właściwości, że jest szybko wydalana z organizmu? Wiem, że u ludzi szybko "przelatuje", ale jak to wygląda u innych zwierząt...
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: alken »

żeby zaszkodzić szczurom witaminą C to chyba trzeba by im podawać jakieś megadawki w zastrzykach ::) oczywiście, że moga jeść pokarmy z zawartością witaminy C, po prostu dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna/wskazana. nie popadajmy w skrajności.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
kasia.turska
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 08, 2011 10:09 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: kasia.turska »

mam pytanko:) moje szczurki bardzo lubią marchewkę:) jak często mogę im ją podawać żeby nic im nie było? szczurki mają ok 7 tygodni. mam je od soboty więc dopiero się uczę je karmić:) jak macie jakieś sugestie co do diety itp chętnie ich wyslucham:)
nast
Posty: 29
Rejestracja: sob sty 29, 2011 4:32 pm
Lokalizacja: łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: nast »

alken pisze:żeby zaszkodzić szczurom witaminą C to chyba trzeba by im podawać jakieś megadawki w zastrzykach ::) oczywiście, że moga jeść pokarmy z zawartością witaminy C, po prostu dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna/wskazana. nie popadajmy w skrajności.

swoją drogą, bardzo przydatny artykuł.
kasia.turska
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 08, 2011 10:09 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: kasia.turska »

czytałam na forum że niektórzy podają szczurkom witaminy, ale jakiej firmy i jakie ilości? natknęłam się też na wzmiankę o rutinoscorbinie, czy to na pewno dobry pomysł dawać go szczurkom? z góry dziękuję za podpowiedzi:) a no i napiszcie proszę co z tą marchewką:) czy mogę ję np codziennie dawać?
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: IHime »

kasia.turska pisze:czytałam na forum że niektórzy podają szczurkom witaminy, ale jakiej firmy i jakie ilości? natknęłam się też na wzmiankę o rutinoscorbinie, czy to na pewno dobry pomysł dawać go szczurkom? z góry dziękuję za podpowiedzi:) a no i napiszcie proszę co z tą marchewką:) czy mogę ję np codziennie dawać?
Można kupić witaminy dla gryzoni u weta lub Vibovit bobas (1/8 lub 1/10 saszetki na szczura na dobę), ale nie ma sensu podawać witamin zdrowym zwierzakom karmionym urozmaiconą dietą. Witaminy można podawać w okresach osłabienia lub rekonwalescencji.
Marchewkę możesz dawać codziennie, jeśli obserwujesz, że maluchy nie mają rozwolnienia ani innych problemów z brzuszkami, ale na pewno szybko im się to znudzi, a dieta taka będzie zbyt uboga.
kasia.turska
Posty: 14
Rejestracja: wt lut 08, 2011 10:09 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: kasia.turska »

bardzo dziękuję:)będę starała się jak najbardziej urozmaicać dietę moim mauchom:)
macik001
Posty: 905
Rejestracja: czw gru 02, 2010 4:54 pm
Lokalizacja: Stargard Szczeciński

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: macik001 »

A można podawać siemię lniane? Czasami dodaję je do sałatek, albo jogurtu, jakby z musli. Można podawać to szczurom?
Awatar użytkownika
lovekrove
Posty: 972
Rejestracja: ndz paź 24, 2010 8:22 am

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: lovekrove »

Nie widzę przeciwwskazań, raczej można ;)
Sześciu szczurzych rozbójników: Muffin[*], Oskar[*], Ryjek[*], Szymon[*], Alvin[*], Melman, Zdzichu, Edek[/color]
Awatar użytkownika
KITEgirl
Posty: 1524
Rejestracja: pn cze 07, 2010 7:04 pm
Numer GG: 491855
Kontakt:

Re: Co podawać, a czego nie podawać szczurom

Post autor: KITEgirl »

czy można podawać, (nie wiem jak się ten owoc nazywa) jabłuszko rajskie? takie małe owoce, rosną na drzewach, podobne do owoców dzikiej róży, ja je bardzo lubię
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”