Jak karmić, by nie przekarmić

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Laurycia
Posty: 9
Rejestracja: pt kwie 01, 2016 6:03 pm

Jak karmić, by nie przekarmić

Post autor: Laurycia »

Troszkę szukałam, ale nie mogłam znaleźć, więc, jak karmić szczurka tak aby nie był przekarmiony? Chodzi mi o dzienne podawanie karmy, karmę mam dobrej jakości, dieta wzbogacana różnymi smakołykami itd... Ale w jakich ilościach? ??? Pytałam się już około trzech osób, co do wyboru karmy i jaj podawania, karmę Beaphar Care+ i miskę z karmą która wystarcza na 18-20 godzin, druga podała mi tą samą karmę, ale nic zupełnie nie wiedziała o karmieniu, bo jej zdaniem, pełna miseczka musi być zawsze, a trzecia w ogóle mi nie pomogła, a dokładniej powiedziała, że ona zawsze dla swoich szczurków kupowała najtańszą karmę z zoologika, a karmienie tak jak u drugiej, więc pytam się, czy karma, którą mi polecono jest odpowiednia, i jak szczurka nie przekarmić ??? Z góry dziękuję za odpowiedzi ;D
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak karmić, by nie przekarmić

Post autor: Paul_Julian »

Dziennie 1 szczurek powinien dostać 6 gramów suchej karmy. Czyli na 2 ogonki to będzie 12 g.

Mozesz podawac pełną porcję raz, a potem pusta micha ( i do woli owoce, warzywa) , albo np. podzielic te pełną porcję na pół. I dawac część rano, a drugą częśc wieczorem. Szczury wprawdzie i tak będą patrzeć glodnym wzrokiem, ale nalezy to ignorowac.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
olgapsiara
Posty: 1236
Rejestracja: pn wrz 01, 2014 4:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak karmić, by nie przekarmić

Post autor: olgapsiara »

A nie powinno być ok. 20g na szczura? ???
Ze mną: Aika, Biały Miś, Mishka i Ester :D
Za TM : Mysia, Pysia, Granda, Szelma, Kiki, Japa, Naira, Rita i Kartofel [*] :(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak karmić, by nie przekarmić

Post autor: Paul_Julian »

Hm, w zasadzie to faktycznie różnie piszą, bo czytam, że " 5 g na 100 gram ciała". Ale to wychodzi bardzo dużo samej karmy. A na opakowaniach karm to już całkiem rózne informacje są. Z drugiej strony, jesli dostaną dziennie nawet te 10 gr suchej karmy, to i tak dodatkowo dostaja owoce i warzywa, wiec całościowo wyjdzie więcej , i razem da te 20 gramów.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak karmić, by nie przekarmić

Post autor: IHime »

5g/100g masy ciała to wychodzi 15g na panienkę 300-gramową (ok. 1 łyżki stołowej) i 25g na średniego samczyka (niecałe 2 łyżki stołowe). Generalnie, zdrowy szczur nie powinien się przejadać, jeśli ma suchą karmę stale w klatce. Idealna porcja jest taka, która znika stopniowo w ciągu 24h, czyli wsypujemy rano, chrupią sobie cały dzień, w nocy dojadają pozostałe ziarenka, a rano sypiemy świeżą porcję.
Gorzej, jeżeli szczur ma jakieś zaburzenia odżywiania - był głodzony i teraz boi się, że mu zabraknie, albo nie ma kompana i zajada nudę.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Jak karmić, by nie przekarmić

Post autor: Paul_Julian »

Mój Krzyś zajada sam z siebie :) po prostu lubi wcinać :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”