Ważne punkty listy pytań - o wizytach przedadopcyjnych

Ogłoszenia dotyczące oddania/sprzedaży/kupna zwierzaków (nie tylko szczurów).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Ważne punkty listy pytań - o wizytach przedadopcyjnych

Post autor: sadir »

Cześć,

jestem nowa w temacie, poczytałam trochę na temat szczurów na tym forum :) Podoba mi się pomysł adopcji szczurów od osób prywatnych, teraz niestety z większością zwierzątek domowych jest tak, że potrzebują domu- jest ich nadmiar (czyt. koty, psy, szczury itd.).
Do rzeczy. Wyczytałam podstawową listę pytań do potencjalnego adoptującego. Są tam punkty, które mnie intrygują- np. pytanie o weterynarza. Jeśli nie mam jeszcze wybranego to co? Wybrać z listy przez Was polecanych i zdeklarować się, że właśnie tam będę chodzić?
Pytanie o klatkę- mam zakupioną 56/30/50- czy ta klatka wystarczy dla 2 samiczek? (na tę płeć, po przemyśleniach się zdecydowałam). A jeśli nie, to czy 'dobudowa' drugiej klatki już będzie spełniać te warunki?

No i w końcu najbardziej kontrowersyjne- 10 i 11. Wizyty przedadopcyjne i umowy. Jeśli nie zgodzę się na te dwa punkty to mam od razu odpowiedź negatywną na adopcje czy to zależy od osoby dającej adopcje? Dodam, że nie chciałabym być oceniana przez te dwa punkty i mój stosunek do nich (niektórzy użytkownicy forum mają gorrącą krew sądząc po postach ;) ), po prostu mam nadzieję uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania :)



Pozdrawiam wszystkich,
Sadir
Awatar użytkownika
szczurzyca.
Posty: 1620
Rejestracja: ndz sie 08, 2010 11:51 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: szczurzyca. »

czasami wizyta nie jest wymagana, jeśli warunki będą ok, to zależy od właściciela. umowa jest obowiązkowa szczególnie przy nowych użytkownikach. żaden z wymiarów klatki nie powinien być mniejszy niż 40 cm, więc klatka jest za mała ;) jeśli jeszcze nie musiałaś iść do weterynarza to piszesz do jakiego będziesz chodzić i oczywiście musisz tego przestrzegać.
['] Diuna Barnaba Misiek 2Kremówki Charlotte Chanel Foczka Beza Molly Coco Malina Bianka Ronia Rasta Delilah-Rattie'sLove Tequila Dżuma Duffy Ernest Cholera Apollo Coffee Missisipi Agusia Rosa ['] Beżyczka 1Kremówka <:3 )~~
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: sadir »

okey, dziękuję za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: smeg »

Jeśli nie masz wybranego weterynarza, to odpowiadasz że nie masz wybranego ;) Najlepiej byłoby wybrać jakiegoś z polecanych, bo nie każdy weterynarz zna się na szczurach, nawet jeśli jest świetnym specjalistą od psów i kotów. Ale oczywiście w życiu różnie wychodzi, nikt Cię nie będzie rozliczał, jeśli w nagłym przypadku pójdziesz do innego weta albo Twój wybrany nie będzie umiał pomóc i będziesz musiała szukać gdzie indziej. W tym pytaniu chodzi o to, żeby sprawdzić, czy jesteś świadoma tego, że szczury mogą chorować i że o wyborze odpowiedniego weta od gryzoni trzeba pomyśleć już wcześniej, bo potem w przypadku nagłej choroby może nie być na to czasu.

O klatkach jest cały dział na forum ;) Niestety, Twoja jest za mała. Żaden z wymiarów klatki nie powinien być mniejszy niż 40 cm, bo szczury rosną duże, mają długie ogony i muszą mieć swobodę ruchów. Minimum na 2 szczury to 70x40x60 cm. Dla większej ilości szczurów - w odpowiednim dziale masz link do kalkulatora, który liczy na ile szczurów nadaje się klatka o podanych przez Ciebie wymiarach :) Niestety, w Twoim przypadku dobudówka z drugiej klatki nic nie da, bo Twoja jest zwyczajnie za wąska. Chyba że na dole miałabyś większą klatkę, a ta Twoja pełniłaby rolę mniejszej nadstawki.

Nie każdy na forum wymaga przeprowadzenia wizyty przedadopcyjnej i podpisania umowy, ale prawie każdy wymaga zgody na nie. Jeśli się nie zgadzasz, to można nabrać uzasadnionych podejrzeń, że nie masz czystych intencji ;) Rozumiem Twoje obawy, dla nowej osoby to brzmi trochę przerażająco, ale wpisz w googlach "umowa o adopcję szczura" i wejdź w pierwszy link - w takiej umowie nie ma nic strasznego, po prostu podajesz swoje dane i zapewniasz, że będziesz się szczurem dobrze opiekować i nie będziesz go rozmnażać. Wizyta to też nie jest jakieś oglądanie całego domu i grzebanie po szafach ;) Ja zazwyczaj staram się po prostu osobiście przynieść komuś do domu szczurka, którego oddaję do adopcji, zobaczyć przygotowaną klatkę i poznać ewentualne obecne szczurki. A oprócz tego porozmawiać trochę i ewentualnie coś doradzić :)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: Cyklotymia »

Bez umowy i sprawdzania klatki to zazwyczaj dostają szczurki ludzie zaufani, tacy, co to już na forum się udzielają od lat, mają swoje tematy, tam mają zdjęcia i szczurów i warunków. Takiej osobie niekoniecznie znanej strach dawać - kiedyś miałam na DT szczurki do oddania, no i dostawałam różne ogłoszenia. Jedno z nich brzmiało super, wypaśne warunki, duża klatka, ale poszperałam w necie i okazało się, że ta osoba się udziela na forum terra i że ma węże. Podczas wizyty na pewno by coś takiego wyszło :) Więc się nie dziw że to dość ważne dla osób, którym zależy na dobru szczurów.
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: sadir »

Tylko pytam, nie dziwię się niesłychanie ;)
Rajuna
Posty: 1368
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:50 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: Rajuna »

Co do umowy i wizyty - pierwsze jest zabezpieczeniem prawnym dla oddającego, na podstawie którego może domagać się zwrotu zwierzaka, jeśli okaże się, że jest on źle traktowany albo służy za reproduktora; drugie - cóż, jeśli idę do Ciebie na wizytę, to wiem jakie masz warunki, gdzie będą trzymane zwierzaki i zwrócę Ci uwagę na niebezpieczeństwa, o których możesz nie wiedzieć (bo np. to Twój pierwszy szczur, a u mnie było ich już X i mam większe doświadczenie). Dodatkowo, jeśli zapraszasz kogoś do domu, to tym samym poświadczasz, że masz zgodę domowników na nowych lokatorów, niczego nie kombinujesz i nie ukrywasz. Mieliśmy po prostu zbyt wiele przypadków, gdzie na naszej, ludzkiej naiwności ucierpiały zwierzaki. Stąd te środki ostrożności, pytania, sprawdzanie. Ty znasz siebie i swoje warunki, my nie znamy Ciebie - wiec pytamy :)
Hertz, Kokos, Tina, Wydra, Merrill, Resa, Sówka, Rina, Iwan Groźny, Guarana, Pchła, Szachrajka, Rudzik
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: greenfreak »

smeg pisze:Niestety, w Twoim przypadku dobudówka z drugiej klatki nic nie da, bo Twoja jest zwyczajnie za wąska. Chyba że na dole miałabyś większą klatkę, a ta Twoja pełniłaby rolę mniejszej nadstawki.
Jeśli znasz jednak jakiegoś majsterkowiczka ze sprzętem, to na upartego można dwie klatki właśnie w tej osi zespawać, a kuwetę zrobić albo zamówić, ale tanio to nie wychodzi. Poszperaj w wątkach o klatkach, użytkownicy często sprzedają taniej albo znajdują na allegro.
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: sadir »

Rajuna pisze:Co do umowy i wizyty - pierwsze jest zabezpieczeniem prawnym dla oddającego, na podstawie którego może domagać się zwrotu zwierzaka, jeśli okaże się, że jest on źle traktowany albo służy za reproduktora;
No i tu mnie boli. Rozumiem, że ktoś mnie i nie ma podstaw do zaufania. Ja tej osoby też nie znam i szczerze mówiąc trochę mnie napawa przerażeniem, że może temu komuś coś, za przeproszeniem, odwalić i stwierdzi, że jednak nie nadaję się na właściciela (nie chodzi mi tu o znęcanie się nad zwierzakiem, bardziej o nadopiekuńczość innych ludzi). Widziałam kiedyś kilka sytuacji gdy osoba adoptowała zwierzaka (nie szczurek, ale też gryzoń) i później miała problemy z narzucającą się Panią (np 'spotkania', żeby zwierzaki mogły się spotkać i nie tęskniły za sobą?). To dla mnie trochę przeginka na tym tle. Nie twierdzę, że ktoś będzie nalegać na spotkania szczurów, bo akurat to chyba nie ten typ gryzoni, ale coś innego na tej zasadzie.

Po prostu wolałabym zapłacić za zwierzaka (np sumę około 30zł? Nie Dumbo) i mieć pewność, że nawet jak natrafię na osobę niezbyt zrównoważoną- nie będzie mi mogła odebrać z dziwnego powodu zwierzaka.
Co do kupna- pewnie to trochę kontrowersyjne, bo widziałam, że jesteście tu przeciwni takim manewrom, ale może to by było odpowiednie zabezpieczenie, przynajmniej aby dający adopcję miał pewność, że szczurole nie pójdą na rzeź do terrarium..? Terrarystom chyba by się nie opłacał interes 30zł za sztukę, małe szczurki, skoro w jakimś zoologu specjalistycznym były takowe po znacznie niższych cenach i hurtowo (najpierw szukałam sklepów ze zwierzakami i myślałam, że tam znajdę szczurki... okazało się że owszem, ale w większości.. mrożone :| )

Hej- to może w takim razie normalna hodowla byłaby rozwiązaniem?
Nie chcę wzbudzać kontrowersji w temacie 'adoptuj' z moimi wymaganiami i zostać wyśmiana, szczurów z allegro się boję kupować, bo kto wie jakie choroby mogą mieć, czy nie są ZBYT pokręcone genetycznie (nie chcę aby mi zwierzątko marniało w oczach przez genetykę :/ )
Czy ktoś się orientuje po ile są sprzedawane szczury z hodowli rodowodowych? Chodzi mi o 'zwykłe' okazy, nie hmm championów :P :)
Awatar użytkownika
greenfreak
Posty: 482
Rejestracja: wt sie 10, 2010 2:27 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: greenfreak »

Jak dobrze pamiętam, to około 60-100zł, w zależności od odmiany i tego, czy rodzice byli sprowadzani spoza kraju. Nie ma podziału na "zwykłe i championy", wszystkie szczury rodowodowe mają podstawę do chodzenia na wystawy. Tylko tyle, że szczury dla "zwykłych" ludzi mają status pet, a hodowców albo na współwłasność z hodowcą - hodowlany.
Nie bój się, jeszcze nigdy nie słyszałam, aby komukolwiek bez powodu odebrano szczura. Hodowle to dobre miejsce, ale adoptując dajesz domek szczurowi, który inaczej może go nie mieć.
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: sadir »

Ok, dziękuję za odpowiedź w sprawie hodowli :) Pewnie za jakiś czas poszukam.
Na wspomniane punkty nie chcę się zgodzić i myślę, że łatwiej będzie mi po prostu zabrać z hodowli. Nie jest w mojej intencji, żeby człowiek dający adopcję miał do mnie jakiś uraz z powodu mojej odmowy podpisania umowy czy też wizytacji. Może kiedyś jak już będę mieć szczury będę bardziej godna zaufania itd i wtedy adopcja będzie łatwiejszą sprawą ;)

dziękuję wszystkim za odpowiedzi na moje pytania! :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: Paul_Julian »

Jesli dobrze opiekujesz sie szczurkami, to nikt nie bedzie nalegał na spotkania. Bardzo często ludzie trzymają ze soba kontakt - cos w rodzaju rodziców chrzestnych :) Osoby, które idą na spotkanie adopcyjne są zwykle dobrze znanymi na forum. W końcu to do nich nalezy decyzja, więc musza sie znac :) Nie są to osoby oddające ogony ( chyba , że akurat taka osoba oddaje). Chyba z polowę tych osób znam z forum i bez wahania bym im oddał własne szczury np. na wypadek wyjazdu :)

Dla mnie tez jest niedopuszczalne, ze ktoś odda zwierzaka, a potem sie narzuca lub chce odebrac "bo się odwidziało". Czasem ludzie sie umawiają , że np. zajrzą za miesiąc, zeby zobaczyć jak dana osoba sobie radzi. Zwykle adoptujący potem zakłada własny temat, chwali sie ogonami. Czasem jest tak, ze ktoś długo udziela sie na forum i ma sie do tej osoby zaufanie. Taki ktoś musi pokazac zdjęcia klatki i np. transportera itd , i potem podpisuje umowe adopcyjna . Tak bylo ze mną, mało osób mnie znało na forum, wystarczyły zdjęcia, moje chęci zmiany tego co jest nie tak i 6ty zmysł oddającej mi szczurki osoby :)

Głównym powodem dlaczego jestesmy przeciwni kupowaniu w sklepach jest to, żeby nie mnożono bezmyślnie szczurków ( i innych zwierząt) i nie sprzedawano w sklepie. tak wygląda to obecnie, dodatkowo nagminnie jest mylona płec, a szczury są z chowu wsobnego. Zupełnie tak jak mówisz, że te z allegro mogą byc "pokręcone genetycznie".

Co do zakupu w zrzeszonej hodowli. Tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?f=19&t ... happy+feet są po 70 zł. Nie ma chyba wolnych, ale możesz napisać do Azi i zapytać jak w ogóle wygląda sprawa rezerwacji itd.
Prawdziwe hodowle mają zakaz ogłaszania się na allegro. Jak wpiszesz w google :
stowarzyszenie hodowców szczurów rasowych
to kliknij w główną stronę Stowarzyszenia ( linku nie podaję , bo zakaz reklamowania stron szczurzych ;) )

Kilka hodowli działa, kilka jest nieaktywnych.

Może najpierw umów sie z kims z bazy wizytatorów na spotkanie na miescie przy herbacie ? Omówicie wszystko, poplotkujecie, wypytasz o wszystko co chcesz wiedzieć i jak potem bedziesz trzymac kontakt , to będzie łatwiej spotkac sie po raz kolejny w domu. A może obejdzie sie bez wizyty w domu.

Umowa jest niezbędna przy zakupie z hodowli.

Tutaj http://www.happyfeet-rattery.pl/files/Umowa.pdf jest wzór Umowy z Happy feet ( hodowla jest tylko dla przykładu, bo pierwsza z brzegu). Paragraf 4 jest najbardziej dla Ciebie istotny. Naprawdę nie ma tam nic strasznego. Jesli wlasciwie sie opiekujesz ogonkami (nie łamiesz Umowy), nikt nie ma prawa ich odebrać.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: Niamey »

sadir, ale w hodowlach też podpisuje się umowy :) Tak samo jak kupujesz psa czy kota. A odnośnie adopcji - jak będziesz miała pecha trafić na dziwną osobę - to z umową czy bez - i tak będzie Cię prześladować ;) Na drugim forum był taki przypadek - umowy nie było, a poprzednia właścicielka chciała odbierać szczury (bo są smutne i im źle), wysyłała tonę maili itp.

Według mnie - jeśli nie planujesz maltretować, rozmnażać czy trzymać szczurów samotnie - nie masz się czego bać z umową. Nikt CI nagle nie przyjedzie do domu i ich nie zabierze. A brak umowy nie jest zabezpieczeniem przed niezrównoważonymi osobami.

Postaw się też w pozycji osoby, która oddaje odchowane przez siebie maluszki - wychuchane, ukochane, rozpieszczone. Umowy adopcyjne choć trochę zmniejszają niepewność przy wydawaniu zwierzaków do nowych domów. Jestem już trochę na szczurzych forach, sporo osób mnie zna, na drugim forum jestem modem, a i tak adoptując szczurka od swojej koleżanki, podpisywałam z nią umowę adopcyjną. Nie dlatego, że ona mi nie ufa czy chce mi odbierać szczury - to po prostu standard w adopcjach/sprzedaży zwierząt.
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: Niamey »

Poza tym umowa jest też zabezpieczeniem dla Ciebie - mając ją, nikt nie może tak po prostu przejechać i zabrać Ci szczury, o ile nie udowodni, że złamałeś zapisy tejże umowy.
Awatar użytkownika
sadir
Posty: 37
Rejestracja: pt lis 25, 2011 1:12 pm

Re: Ważne punkty listy pytań

Post autor: sadir »

Ok, rozumiem. Będę jeszcze myśleć nad tym :)
Jeszcze raz dziękuję za wszystkie informacje.

I pewnie- do usłyszenia za jakiś czas ^-^
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zwierzaki”