(RYBY) Bojowniki Syjamskie

Dział poświęcony wszystkim innym zwierzakom, tym małym i tym dużym. Szczurkom wstęp wzbroniony :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Vicka211
Posty: 1698
Rejestracja: ndz mar 22, 2009 6:36 pm
Lokalizacja: Szczecin

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Vicka211 »

A ja niestety widziałam. Cała półka bojowniczków w plastikowych kubeczkach :-\ . W którymś ze sklepów u Niedzielskich toto było.. Niemiły widok :-X
Ze mną: Koda, Sitka, Kenai, Denahi, Toffik
za TM: Kasia, Edgar, Filip i 14 innych pupilków (*)
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Nakasha »

Niestety bojowniki często są trzymane w sklepach w kubkach :/

W kuli można trzymać ryby: plastikowe :D im błędnik nie choruje, bo go nie mają O0

Bojownik:
- akwarium minimalnie 25 litrów, ale im więcej tym lepiej, nie powinno się oszczędzać na baniaczku - moim zdaniem lepiej wydać trochę więcej kasy, ale zapewnić zwierzęciu naprawdę super warunki, polecam więc akwa 80-litrowe
- filtr mechaniczny i biologiczny
- grzałka z termostatem [temp. powinna mieć ok 27 C]
- rośliny - bojowniki potrzebują roślin, które zapewnią im "gąszcz", w tym wysokich, o liściach pływających na powierzchni
- kryjówki, np. skałki
- ciemny żwirek [dobrany do typu roślin]
- pokrywę do akwa: bojowniki to ryby labiryntowe, pobierają tlen z powietrza i łatwo mogą się przeziębić

Bojowniki są z biotopu azjatyckiego i powinny mieć stabilne, odpowiednie parametry wody. NAJPIERW należy kupić akwa i wyposażenie, wszystko podłączyć i zamontować, poczekać aż baniak dojrzeje [ok 2 - 3 tygodnie] i dopiero wtedy można wpuszczać tam rybki. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
2iza
Posty: 210
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:38 am
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: 2iza »

Brawo dla przedmówczyni !!!
Bojowniki nie muszą mieć dopowietrzacza ponieważ oddychają powietrzem z ponad tafli wody.
A te trzymanie w kubeczkach nie jest takie straszne tak się transportuje te rybki bo są one bardzo agresywne i jakby razem były trzymane to by się pozabijały. Oraz lepiej się wybarwiają w takich małych pojemniczkach ,chociaż dla mnie to też paranoja.
Nie można mieć w akwa z bojownikami sztucznych roślin ponieważ pokaleczą sobie o nie płetwy.
Woda musi byś spokojna bo wtedy będzie najbardziej zbliżona do naturalnych warunków życia tych ryb.
Obrazek
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Nakasha »

Filtr nie tylko napowietrza powietrze, ale przede wszystkim oczyszcza wodę: mechaniczny z zabrudzeń w wodzie, biologiczny z azotanów.

Samce bojownika nie mogą być razem, ale bez problemu można mieć harem: samca + kilka samiczek. :)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Oleczka
Posty: 1338
Rejestracja: wt lut 07, 2006 11:15 pm
Lokalizacja: Warszawa-Wola
Kontakt:

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Oleczka »

Powiem taka ciekawostke moja siostra miala kiedys bojownika bo moj sie jej spodobal :) i tak stwierdzila, ze chyba mu smutno i dokupila mu 2 czy 3 samiczki i one go zameczyly...... wygladalo to troszke tak jakby chlopak .... sie na smierc :/ nie byl pogryziony byl calutki, po 3 dniach z panienkami odszedl :/
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: zalbi »

Oleczka pisze: one go zameczyly...... wygladalo to troszke tak jakby chlopak .... sie na smierc :/ nie byl pogryziony byl calutki, po 3 dniach z panienkami odszedl :/
to przynajmniej miał wyjątkową smierć, godną prawdziwego samca.. =P

przepraszam, ale padłam jak to przeczytałam..
kiedy miałam molinezje i nie znalam się jeszcze jakoś super na rybkach, miałam samce i samiczki. każdy samiec, jakiś czas po kopulacji z samicą, umierał.. odeszło mi tak pięc samców, został jeden który aktualnie mieszka u kuzynki i dalej się mnoży. nie wiem, może mu viagry dosypują.. ale ma już chyba z pięc lat, nie wiem ile żyją molinezje ale wydaje mi się, że te pięc czy sześc lat jak na takiego ryba to dużo.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Nakasha »

Silna, młoda, zdrowa ryba raczej nie odejdzie po kopulacji. ;)
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
2iza
Posty: 210
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:38 am
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: 2iza »

Polecam fitry biologiczne kaskadowe u mnie się sprawdziły do bojowników równiez sie nadają .
Te samce które są w obrocie ,ze tak powiem ,jako dorosłe osobniki nigdy nie były kojarzone z samicami może bidulek nie wiedział ,że z sexem trzeba ostrożnie hehe .
Ja miałam kiedyś samca plus 3 samiczki i to chyba najlepsza liczba ,no chyba ,że naprawdę duże akwa to moznaby się pokusic o 2 haremy . Czyli 1+3/4,1+3/4 wtedy samce podzieliłyby się terytorium i powinny żyć w zgodzie ,ale to juz dla bardziej wytrawnych akwarystów.
Mi osobiście marzy się akwa Malawi i pyszczaki myyyyy....Ale posiadam tylko 120L baniak ,a to jednak troszku mało jak na ten gatunek ryb.
Obrazek
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: zalbi »

2iza pisze:Mi osobiście marzy się akwa Malawi i pyszczaki myyyyy....Ale posiadam tylko 120L baniak ,a to jednak troszku mało jak na ten gatunek ryb.
w 120 litrach jeden harem pyszczaków by się zmiescił.. ale miałam pyśki i chociaż są to ryby wspaniałe, miałam z nimi same problemy.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Nakasha »

Hmm, może jakieś małe pyszczaki by weszły... ale ogólnie jest polecane min. 250 l dla pyszczaków. :)

Mamy je obecnie i są genialne :D dają się już nawet głaskać pod wodą. :D Szalenie kontaktowe ryby. :)

Zalbi, jakie miałaś problemy?
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
Awatar użytkownika
Sysa
Posty: 948
Rejestracja: śr gru 30, 2009 1:45 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Sysa »

A jakie gatunki pyszczaków trzymasz dokładnie? Ciekawi mnie czy ich ugryzienie boli, bo sama jakoś nigdy się nie odważyłam wsadzać do nich palca, mimo że mnie to męczy i męczy :P
Ja osobiście dla tych ryb też bym zaczynała od 240l ;)
2iza
Posty: 210
Rejestracja: pn sie 17, 2009 8:38 am
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: 2iza »

Ja nie chcę skazywać ich na mękę dlatego nie biorę pod uwagę zakładania malawi na tym baniaku który posiadam.
Ja próbowałam maczać palce u znajomego i nie powiem ,żeby to przyjemne było ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: zalbi »

Nakasha pisze:Zalbi, jakie miałaś problemy?
facet, od którego miałam ryby nie znal sie na nich w ogóle. jak wiesz, pyśków było za dużo jak na 200 litrów itd.
na rybki wydałam kupę kasy i leczyłam jak mogłam. wyleczyłam co prawda, ale mam złe wspomnienia.

poza tym nie miałam za bardzo czasu na tak duże akwarium.. i dodatkowo, pomimo osłon itp szyby zachodziyl glonami, urodziły mi się śliczne sinice itd itd.. walczyłam z tym cholerstwem długo. jednak nie ma sie co oczukiwac, takie akwarium zabiera dosc dużo czasu, podmiany wody, czyszczenie, odmulanie itd itd.. a ja ani dźwigac wiader z wodą nie mogę zbytnio, i tak, jak już mówiłam, brak czasu.


ja pyśki głaskałam, gdy przytrzymałam dłoni dłużej w wodzie, chwytały mnie za palce. w żadnym wypadku to nie bolało, było to w miarę miłe uczucie. nie ma się czego bac ;)



gdybym miała czas, warunki i fundusze to bardzo chętnie założyłabym duże akwarium. ale wszystkiego brak.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
Awatar użytkownika
Sysa
Posty: 948
Rejestracja: śr gru 30, 2009 1:45 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: Sysa »

W sumie z takim dużym akwarium jest teoretycznie mniej roboty niż z małym, ale faktycznie trzeba trafić na fachowca, który doradzi dobrze. Co do wiader to w sklepach są takie odkurzacze do podmian wody, które eliminuja proces noszenia, ale i kosztuja niemało :P
Awatar użytkownika
zalbi
Posty: 5371
Rejestracja: czw wrz 14, 2006 6:06 pm
Lokalizacja: Jaworzno

Re: (RYBY) Bojowniki Syjamskie

Post autor: zalbi »

Sysa pisze:Co do wiader to w sklepach są takie odkurzacze do podmian wody, które eliminuja proces noszenia
należy wziąc pod uwagę, że wody z akwarium nie wylewamy na podłogę czy też prosto do łazienki (chyba, że ktos akwarium ma w łazience) lecz do wiadra, które potem trzeba zanieśc do łazienki. a przy 200 litrach nie jest to jedno wiadro.


ten "odkurzacz" nazywa sie odmulaczem.
Szczur potrzebuje szczura. Taka jest jego natura.
Obrazek
bazarek ciuchowo różnościowy:www
biżu, figurki i inne na zamówienie:www
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Zwierzaki”