Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Dział poświęcony wszystkim innym zwierzakom, tym małym i tym dużym. Szczurkom wstęp wzbroniony :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Belli015
Posty: 80
Rejestracja: wt sty 17, 2012 12:32 pm
Lokalizacja: Wrocław

Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Belli015 »

Czy mogę mieć w domu jednocześnie wielkoszczura i kota? Czy przyzwyczają sie do siebie, jeśli gambian będzie przyzwyczajany od małego do kota?

Edit 14.12.2013
Proszę trzymać się tematu wątku - dotyczy on kotów, a szczurów GAMBIJSKICH. Wielkoszczury to zupełnie inny gatunek, który jest wielkości kota, po za tym to zwierzęta bardzo terytorialne i nie można/nie powinno trzymać się ich z innymi zwierzętami, a nawet przedstawicielami swojego gatunku.

Na temat zależności kotów, a szczurów labolatoryjnych istnieje odpowiedni temat i wypowiedzi o swoich doświadczeniach w tej kwestii proszę prowadzić tam.

Od tej chwili wszystkie posty nie dotyczące konkretnie tematu (czyli koty i szczury Gambijskie) zostaną przeniesione, żeby nie wprowadzać w błąd!
Sky
Obrazek
Awatar użytkownika
missia
Posty: 550
Rejestracja: czw mar 21, 2013 3:53 pm
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: missia »

Tak, są szczurki i kotki które wręcz się uwielbiają ;D Szczególnie jeśli kot od maluszka będzie uczony takiego życia to napewno da się zbudować przyjaźń; http://m.youtube.com/?reload=9&rdm=morl ... &uploaded=

Ale od malutkiego kot musi wiedzeć co może, a co nie - nie ucz go polowania na zabawki itp. bo to samo zrobi z ogonkiem. Noi oczywiście te zabawy miej na oku :P
Ze mną; szczurki Tajga i Tatjana, pies Moli---> nasz wątek http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=40655
Za tęczowym mostem; chomiki Jumi i Hubert [*]
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Sky »

missia pisze:Tak, są szczurki i kotki które wręcz się uwielbiają ;D Szczególnie jeśli kot od maluszka będzie uczony takiego życia to napewno da się zbudować przyjaźń; http://m.youtube.com/?reload=9&rdm=morl ... &uploaded=

Ale od malutkiego kot musi wiedzeć co może, a co nie - nie ucz go polowania na zabawki itp. bo to samo zrobi z ogonkiem. Noi oczywiście te zabawy miej na oku :P
Missia, po raz kolejny wypowiadasz się, nie znając tematu. Nie wprowadzaj użytkowniczki w błąd! Zwróciłaś uwagę, że wątek mówi o szczurze gambijskim?
Już nie mówiąc swoją drogą, że większość użytkowników nie doprowadza do tego, żeby koty i szczury spotykały się na wybiegu.


Co do wątku - z tego co pamiętam, gambiany to stworzenia dość terytorialne, w dodatku ich rozmiary pozwalają na zrobienie realnej krzywdy kotu - bo ja bym raczej z ich strony spodziewała się agresji. Możesz napisać do użytkowniczki S., miała gambiana i pewnie może coś na ten temat powiedzieć (najlepiej na allo, tutaj chyba rzadko bywa). Bardziej pomocne będą też pewnie fora anglojęzyczne, u nas ten temat jest mało rozwinięty.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: limomanka »

Ale od malutkiego kot musi wiedzeć co może, a co nie - nie ucz go polowania na zabawki itp. bo to samo zrobi z ogonkiem.
Koty mają instynkt polowania. Nie można go przytłumić czy wygasić. Będą polowały niezależnie od tego, w co my się z nimi bawimy. Sama mam koty i szczury i nie dopuszczam do ich kontaktów na wybiegu ogonów, ponieważ wiem, że koty polowałyby na maluchy, a przy próbie złapania starszych mogłyby solidnie ucierpieć. Już abstrahując od tego, że każde ze zwierzaków ma swój niepowtarzalny charakterek i nie wszystkie się wzajemnie tolerują nawet przez kraty (jeden ze szczurów notorycznie podgryza koty, choć się ich nie boi).
I oczywiście zgadzam się ze Sky, że nie można porównywać gambiana do szczura w kwestii interakcji z innymi zwierzętami.
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Hanka&Medyk »

Z tego, co pamiętam, gambiany przy swoich gabarytach i charakterze mogą stanowić zagrożenie na zwierząt mniejszych niż pies rasy średniej (a i to może być mało), więc nie ryzykowałabym.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Osna »

kajtek11 pisze:Nawet pies z kotem mogą żyć w zgodzie :) Zależy tylko jaki mają charakterek :D
Jasne. Dużo też zależny pewnie od innych właściwości zwierząt, może zapach (?). Wąż z chomikiem też mogą żyć w w zgodzie! Sama słyszałam (i widziałam reportaż) o przypadku, że wąż "zakochał się" w chomiku, który miał być jego obiadem i nie chciał go jeść. Tulił go do siebie i td, a właściciel musiał dać pupilowi coś innego na posiłek. O zażyłej przyjaźni samców niedźwiedzia, tygrysa i lwa żyjących wspólnie też widziałam program. Cała trójka była wykastrowana, chowana od małego razem. Różne cuda chodzą po tym świecie, które wprawiają znawców zwierząt w bezgraniczne zdziwienie. Te nadzwyczajne przypadki pokazują, że zwierzęta z natury żyjące w konflikcie mogą żyć w zgodzie, tylko pytanie- jak często i czy warto ryzykować. I o to trzeba pytać, a nie o to, czy mogą.

Czytałam trochę o tych gambijskich szczurach dla zaspokojenia ciekawości i treść tego, co przeczytałam nie wróży dobrze dla kota. Są one zdecydowanie bardziej agresywne, a dodając do tego ich wielkość- niebezpieczne nawet dla człowieka, a co tu mówić o kocie. Aby mogły żyć w zgodzie z człowiekiem, muszą być z nim (nie tyle z konkretnym, co ogólnie z gatunkiem ludzkim) oswajane jak najwcześniej, niemalże od urodzenia, ponieważ w przeciwnym razie nie będą go tolerować. Czytałam gdzieś, nie wiem, czy to nie było właśnie na alloszczurze, o przypadku, gdzie właścicielka takiego nie mogła dotknąć swojej pociechy bez specjalnych rękawic, a przyczyną było właśnie to, o ile dobrze pamiętam, że dzika matka tego szczura broniła potomstwa i nie pozwalała oglądać go ludziom przez pierwsze tygodnie (5 chyba). A taki olbrzym jest w stanie palec odgryźć. Z tego więc wynika, że wzięcie samego takiego szczura to ogromne ryzyko. Trzeba mieć ogromne zaufanie do sprzedawcy/hodowcy, czy innego od którego bierze się takie zwierzę, że w ogóle jakoś je oswoił z... człowiekiem. A co tu mówić o oswojeniu z kotem! Nie eksperymentowałabym, bo wątpię, by nad tym szczurem można byłoby zapanować w razie konfliktu.

Warto zauważyć, że koty i psy choć mają instynkt, od wieków żyją z ludźmi, więc, pomijając pewne kwestie różnic rasowych, dostosowały się ewolucyjnie do potrzeb człowieka. Pies nie zjada zwierząt domowych- raczej pilnuje je przed intruzami przecież. Ale i tu jest pewien haczyk. Nawet w obecnej dobie istnieją psy dzikie, które mają niewiele wspólnego z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi poza tym, że też są psami. Instynkt takiego dzikiego na pewno jest lepiej rozwinięty, inaczej.

To samo ze szczurami. Te laboratoryjne, domowe hodowane były już od lat dla miłośników terrarium/dla laboratoriów naukowych, a że mnożą się na potęgę i są łatwe do opanowania dzięki małym gabarytom, można było jakoś namieszać w ich ewolucji. I tak się stało. Wielki mot-> duży wybór w selekcji tych najmniej agresywnych, przyjaznych itd, czy ze względu na inne cechy, aby dalej je rozmnażać i tę wybraną cechę korygować. Te domowe mają już mało wspólnego z dzikimi właśnie tym sposobem.
Gambiak nie dość, że jest wielki, a ugryzienie może skutkować brakiem palca, przez co nie sposób go kontrolować tak dobrze i jego miotu, co tych domowych, to jeszcze nie mnoży się tak licznie. Miot takiego olbrzyma, to DO 5 młodych, z tym, że 5 to już ciążą niezwykle liczna. Średnio to 1-3 młode. Także to praktycznie dzikusy z buszu jeszcze nie dostosowane ewolucyjnie. Ich hodowla jest jeszcze w powijakach.

Tyle pamiętam. Jeśli coś pokręciłam, to z góry przepraszam- nie mam absolutnej pamięci. ;) Radzę samodzielnie doczytać.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
Awatar użytkownika
falabella
Posty: 327
Rejestracja: pn lut 06, 2012 11:23 pm
Numer GG: 7877549
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: falabella »

Przecież robili eksperymenty dotyczące wrodzonego instynktu. Kot od małego wychowywany ze szczurem nie przejawiał agresji. Sama tak wychowywałam kotka, którego już z nami nie ma, szczur nawet przy nim jadł :)
Ogonki: Kropek, Brat Kropka, Abu, Harry of Zirrael, Eyjafjallajökull
Za TM: Piotrek [*] Koksu [*] Bartek [*] Mariusz [*], Mariusz [*], Mkbewe [*], Dyzio [*].
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Sky »

falabella pisze:Przecież robili eksperymenty dotyczące wrodzonego instynktu. Kot od małego wychowywany ze szczurem nie przejawiał agresji. Sama tak wychowywałam kotka, którego już z nami nie ma, szczur nawet przy nim jadł :)
No dobrze, ale proszę przeczytaj temat. Nie chodzi o zwykłego szczura, ale o szczura gambijskiego, zwanego wielkoszczurem. Tutaj nie leży problem w kocie, a właśnie szczurze - to bardzo terytorialne zwierzaki i mające takie rozmiary, że kota mogłyby nieźle 'załatwić'.

O szczurach zwykłych i kotach też zwykłych jest temat osobny.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
falabella
Posty: 327
Rejestracja: pn lut 06, 2012 11:23 pm
Numer GG: 7877549
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: falabella »

A ja nie napisałam o szczurze gambijskim :) Jeżeli moja odpowiedź jest zbędna, to ją po prostu usuń.
Ogonki: Kropek, Brat Kropka, Abu, Harry of Zirrael, Eyjafjallajökull
Za TM: Piotrek [*] Koksu [*] Bartek [*] Mariusz [*], Mariusz [*], Mkbewe [*], Dyzio [*].
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Sky »

Zwracam tylko uwagę na treść tematu, ponieważ sporo osób może błędnie zinterpretować wypowiedzi (co było wyżej, gambian=zwykły szczur). O szczurach i kotach jest już wątek, więc najlepiej tam ewentualnie wtrącić uwagi, a tutaj zostawić miejsce na dyskusję o relacjach wielkoszczurów z kotami.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Belli015
Posty: 80
Rejestracja: wt sty 17, 2012 12:32 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Belli015 »

Czemu wszyscy myślą, że chodzi o zwykłego szczurka? Przecież jest w tytule napis "Gambijski" ^-^
Obrazek
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: limomanka »

Może warto zmienić w nazwie tematu 'szczur' na 'wielkoszczur' - nie będzie wątpliwości ;)
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
Awatar użytkownika
Belli015
Posty: 80
Rejestracja: wt sty 17, 2012 12:32 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Belli015 »

No jest w opisie, więc o co kaman? :P
Obrazek
Awatar użytkownika
limomanka
Posty: 578
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 8:48 pm
Lokalizacja: Koty na Górnym Śląsku

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: limomanka »

sad10, moje doświadczenie z tymczasami przeczy Twoim słowom.
Ze mną:koty: Nutek i Wolfgang oraz suka Masza
Odeszli: Czesio, Stefan, Cyryl, Pan Mysz, Tosiek, Fenek, Twix, Mars, Errol, Erwin, Anatol, Fiubździul i Ach; z dt: Edek, Harnaś, Franek, Viggo, Nam i Malina oraz kotki: Solo, Aria i Sopran
Quif90
Posty: 11
Rejestracja: pn sie 15, 2011 2:32 pm

Re: Czy szczur gambijski i kot mogą żyć w zgodzie?

Post autor: Quif90 »

nie wszystkie koty mają tak samo rozwinięty instynkt łowcy niezależnie od tego czy się z ogonem wychowywały czy nie. Na przykładzie moich szczurów i starszego kota na chacie, gdy pierwszy raz zobaczył szczura był w wieku ok 9 lat, zwymiotował wtedy najprawdopodobniej ze stresu i do tej pory mu się to zdarza.
Już nie wspominając i jakimkolwiek zainteresowaniu gryzoniem jako potencjalnym pokarmem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Zwierzaki”