Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: lavena »

Ja mogłabym trochę pomóc... ale dopiero jak się obronie. Czyli miałam nadzieje że jeszcze we wrześniu ale ten plan odchodzi w zapomnienie. Mogłabym się tym zająć myślę od połowy października.

Angielski znam, wiadomo słownictwo specjalistyczne może być problemem ale myślę że dam radę.
Przed zgłoszeniem powstrzymywało mnie to że nie miałam pojęcia jak dojść do takich informacji. Jeśli informacje z netu wystarczą to mogę pomóc.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: Ania »

No cóż, widać źle sformułowałam prośbę.

Dobra, Lavena, dodaje Cię do szperaczy.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: Cyklotymia »

Powiedzmy, że już mam czas. Możesz mi privnąć co dokładnie mam robić :) W razie czego dysponuję podręcznikami z farmakologii (ludzkiej co prawda, ale działanie leków się raczej nie zmienia - co innego szczurza farmakokinetyka, ale to już można znajomych wetów podpytać)
Cenchri
Posty: 2
Rejestracja: wt paź 13, 2009 10:30 am

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: Cenchri »

jestem lek wet i mogę pomóc, choć nie jestem zwolenniczką podawania dawek leków (gdyż nic nie zastąpi badania i diagnozy) to pomogę gdyz wielu moich kolegów niestety popełnia duże błędy w dawkowaniu. jedynym moim warunkiem jest wypisanie skutków ubocznych przy każdym wymienionym leku!
Awatar użytkownika
lavena
Posty: 1889
Rejestracja: pn lip 23, 2007 10:56 pm
Lokalizacja: Lublin/Puławy

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: lavena »

Tabela nie powstaje po to żebyśmy sami leczyli szczury w domu. Tylko po to żeby po powrocie od weta można było skonfrontować to co zalecił wet z tym jakie są zalecane dawki. Sama napisałaś że błędy w dawkowaniu się pojawiają. I właśnie po to to jest. :)

Super że pojawił się jakiś wet, to ułatwi pracę. Macie jakieś takie książeczki z dawkami poszczególnych leków, prawda? Dało by to jakoś zeskanować i rozesłać osobom które będą zajmowały się pracą nad tabelą? Wtedy jakoś podzieliło by się pracą i przedewszystkim dużo by ona ułatwiła.
Bo ja myślałam o tej książeczce, ale nie wiem czy mój wet tak chętnie ją wypożyczy. Niemniej przy najbliższej okazji zapytam.
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: merch »

Dawkowanie jest wazne - szczurki mieszkaja w roznych miastach , miasteczkach i wsiach , nie kazdy wet ma ksiazke z dawkowaniem - dobrze jesli mozna mu dac tabelke. Niestety nie jeden szczur w historii forum zaplacil zyciem za brak wiedzy weta.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: krwiopij »

Jeśli to jeszcze aktualne, to i ja chętnie pomogę. Mam zbiór przeróżnych artykułów z prasy weterynaryjnej, więc mogę też z nich korzystać. Ponadto właśnie jedzie do mnie opasłe tomisko o leczeniu zwierząt egzotycznych. Wydane w 2004, więc raczej aktualne. :)
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: krwiopij »

Jeśli zaś o dawki chodzi, to moim zdaniem powinny być podane - właśnie po to, żeby niedoświadczony weterynarz mógł dostać je prosto pod nos. Oczywiście, że lepiej byłoby po prostu iść do specjalisty, ale nie zawsze jest to możliwe. Przygotowany, świadomy opiekun szczura powinien wpłynąć motywująco na weterynarza, co na pewno ogoniastemu pacjentowi wyjdzie na zdrowie.

Jednocześnie uważam, że trzeba załączyć informację, że to są tylko książkowe dane i przed podaniem jakiegokolwiek leku opiekun szczura powinien skonsultować się z weterynarzem. To nie ściągawka do domowego leczenia szczura, a pomoc dla niedoświadczonego lekarza weterynarii.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Nina
Posty: 6027
Rejestracja: ndz wrz 10, 2006 9:30 pm
Lokalizacja: Brzeg
Kontakt:

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: Nina »

Też jestem za podaniem dawek.
Moja wetka sie często upiera przy najniższych dawkach (np przy zapaleniu mózgu...) więc leczenie często nie jest skuteczne...
A jak ktoś będzie chciał sam leczyć, to dawki i tak znajdzie. (Ja już nie raz i dwa sama leczyłam, mając pewność co szczurowi jest)
Ze mną: LeeLee + Lily
W pamięci 35 indywidualistów: H, M, H, V, M, K, D, M, S, A, D, N, F, P, A, H, A, A, F, K, M, T, M, E, C, A, B, C, Ł, A, C, K, C, F, F + Grażyna, Kluska, Mia, Trufla, Zambia, Mała Mi, Weszka i Pcheła
Tupot Małych Stóp
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: Cyklotymia »

A co myślicie o znalezieniu ludzkich odpowiedników? Coś jak Scanomune -> Beta glukan. Nie znam się na zwierzęcych lekach i nie wiem, czy są to zupełnie inne preparaty niż ludzkie - może różnią się tylko nazwą i dawką składnika aktywnego i ludzki odpowiednik wyszedłby taniej (jak w przypadku glukanu)?

Mam dużo danych farmakologicznych (ludzkich :D), więc mogłabym sprawdzić, czy są to te same leki i rozszerzyć tabelę o inne nazwy. Np w tabeli jest rejestr o nazwie DOXYCYCLINE - u nas są leki tetracykliny: doksycyklina (Dotur, Doxycykline, Doxycyclinum, Doxyratio M, Supracyclin Tabs, Unidox Solutab, Vibramycin, Doryx, Doxycin, Monodox), chlorotetracyklina, oksytetracyklina (Mepatar), wszystkie one mają działanie bakteriostatyczne, wiążą się z podjednostką 30S rybosomów i hamują wiązanie aminoacyl tRNA - czyli o tym samym mechanizmie działania... Ceny leków można sprawdzić w jakiejś aptece internetowej i zaznaczyć te najtańsze - po co wet ma nas oskubywać z kasy, zapisując nam np lek, z którego producentem ma jakąś umowę (;D), zawsze można mu zaproponować tańszy zamiennik.
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: krwiopij »

Doksycyklina jest wygodniejsza i głównie ją u szczurków się stosuje. :) U nas Unidox właśnie, ludzki lek. W ogóle bardzo często ludzkie leki się kupuje. Myślę więc, że dodanie nazw dostępnych w Polsce preparatów to bardzo dobry pomysł.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: Ania »

Zaniemogłam czasowo. Obiecuję, że na dniach powrócę do tematu, poodpowiadam, pododaję do szperaczy.
Odpowiadając na ogólne zapytanie: tak, jeszcze sprawa aktualna!
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: krwiopij »

Dostałam właśnie tłustą książeczkę pełną tabel z dawkami różnych leków (dla przeróżnych zwierzaków: od złotej rybki, przez żabę, papugę nimfę czy szczura, aż po kapucynkę). Źródło godne zaufania.
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Awatar użytkownika
idle
Posty: 153
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 11:20 am
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Poznań

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: idle »

To i ja się może do czegoś przydam :)

znam bardzo dobrze j. angielski i hiszpański, studiowałam filologię. Z ortografią nigdy nie miałam problemów :)
Misia [04.2009 - 26.10.2010]
Lucynka [07.2010 - 07.04.2011]
Ziuta [04.2009 - 26.07.2011]
Cenchri
Posty: 2
Rejestracja: wt paź 13, 2009 10:30 am

Re: Chętni do poprawy w tabeli leków :)

Post autor: Cenchri »

Tak jak juz pisałam jestem chętna tylko proszę o wskazówki jak to ma wyglądać
pozdrawiam
Grażyna Duda
Gabinet Wet HYRAX
www.hyrax.pl
Zablokowany

Wróć do „Pogaduchy”