Apel do Użytkowników.

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
UprzejmaCegła
Posty: 1089
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 11:57 pm
Lokalizacja: Warszawa - Praga Południe

Apel do Użytkowników.

Post autor: UprzejmaCegła »

Przyznaję się bez bicia, że w większości przypadków/sytuacji przyjmuję postawę "olewczą", ale jeżeli coś powtarza się notorycznie to idzie "Kuku-Na-Muniu" dostać. Zapraszam do lektury, która dla jednych będzie miłą odmianą, dla drugich opisem ich własnego JA, a dla reszty czymś niezrozumiałym. Dla ułatwienia, podzielę tekst na trzy partie: Wstęp, rozwinięcie (oraz podpunkty) i zakończenie.


1.Wstęp
Jak wiadomo wszystkim tutaj zebranym - rodzina to podstawa. To forum zostało założone wieki temu, przez ludzi dobrej woli, którzy zapragnęli pomóc ludziom i szczurkom. Powstało bardzo wiele nowych przyjaźni, pomocnych wątków. Dzięki nowym użytkownikom i starym "wyjadaczom" wytworzyła się specyficzna więź działająca na zasadzie: Ja dam Ci ziarno pomocy, a Ty przekaż je potrzebującemu. Każdy mógł tutaj znaleźć "ciepły kąt" dla siebie i swoich podopiecznych, czasami wydawało mi się wręcz, że siedzę w mięciutkim pluszowym fotelu przed rozpalonym ogniem w kominku i rodziną, która mnie wspiera, daje mi siłę oraz ciepło. Pamiętam jak się bardzo cieszyłam gdy w końcu ktoś przyjął mnie z otwartymi ramionami, dał mądry kawał chleba oraz pomocną szklankę mleka na popitkę. Jakże piękny był ten obraz dopóki... no właśnie...



2. Rozwinięcie
Pewnego dnia, przeczytałam pierwszą kłótnię na tym forum. Rzecz jasna, spór ten dzielił się na dwie strony czarną i białą. Zdziwiłam się wtedy niezmiernie, ale oczywiście olałam wzdłuż i wszerz. Jakiś czas później znalazłam kolejny podobny wątek. Z upływem godzin i dni coraz więcej niesnasek pojawiało się na monitorze, coraz więcej zgryźliwości. Nagle zniknęłam na osiem miesięcy, nie wiedziałam co się tutaj dzieje, a bardzo pragnęłam powrócić. Udało się! Szczęśliwa i w motylkach zawitałam do rodzinnego łona, ale... już nie było ono takie same. Co trzeci temat wyjawia brak kultury, złośliwość i zbytnią pewność siebie. Pozwólcie moi mili, że teraz przedstawię Wam (z mojego punktu widzenia) sytuację panującą na tymże szczurzym forum, a według mnie ta czynność jest bardzo ważna, zwłaszcza, że co poniektórzy nie wiedzą co czynią.

DO "STARYCH" UŻYTKOWNIKÓW:

Kultura osobista:
Uważam, że powinna być nieodzownym elementem przewodzącym naszej osobowości i zachowaniu w życiu codziennym. "Ładnym" językiem może posługiwać się każdy, ale nie wszyscy potrafią połączyć piękną wymowę z sensem wypowiedzi i miłym "brzmieniem". Chamstwem można jedynie wypłoszyć osobę poszukującą zrozumienia i pociechy, a w ten sbosób wyminąć się z celem jaki obraliśmy przybywając do tej społeczności. Delikatne wyjaśnienie lub rada "kumpla" jest o niebo lepsza wobec potrzebującego aniżeli narzucanie w własnego toku myślenia oraz postawa "małofajna".

"Czerń" i "biel" (prawda czy fałsz):
Nigdy nie zrozumiem po co ludzie wykłócają się o jedno i to samo. Jest bardzo wiele tematów i postów, w których są tylko i wyłącznie dwie strony medalu: prawda i fałsz, ale jeżeli prawda jest fałszem, a fałsz jest prawdą? Czy jest sens powtarzać co drugi post w kółko to samo, tylko z innymi argumentami? A później moderatorzy "chodzą" i muszą zbierać te same opakowania po "chipsach naturalnych" i tych "supernaturalnych". Nie można tak śmiecić, ponieważ grozi to zawaleniem ekosystemu.

Łapanie za słówka:
Jest po prostu okropne! Osoby zbyt pewne siebie bardzo często nadużywają tego schematu i nieważne jest co takie zachowanie ma na celu bądź czy ma jakikolwiek sens - najważniejsze jest to żeby udowodnić całemu światu, że ma się rację. Takie akty desperacji są źle odbierane oraz są infantylne.
Objaśnię na dwóch przykładach jak to wygląda i sami zastanówcie się, który dialog jest bardziej logiczny i "odpowiedni" podczas takiej rozmowy.

a)
---------------------------
Człowiek 1.
Jestem brzydki i już nie wiem co mam robić.
--
Człowiek 2.
Brzydki
Nie brzydki, paskudny!
co mam robić
Nic nie zrobisz, bo jesteś brzydki.
---------------------------

b)
---------------------------
Człowiek 1.
Jestem brzydki i już nie wiem co robić.
--
Człowiek 2.
Jestem brzydki i już nie wiem co robić
A próbowałeś zrobić to... albo tamto... lub jeszcze to...? Może jednak nie jest tak źle,

głowa do góry ;) zawsze warto próbować dla uzyskania najlepszego efektu :)
---------------------------

W której z tych rozmów nie chcielibyście się znaleźć jako Człowiek 1.?



Maniera:
Inaczej: klapki na oczach i śmierć za ojczyznę. Rozumiem, że są zasady, których łamać się nie powinno i trzeba je przekazywać użytkownikom "niższym rangą", ale nawet i w tym są jakieś granice. Czasami wydaje mi się, że wielu z Was powtarza słowa "Mała klatka. Dwa szczury. Złe jedzenie" już z przyzwyczajenia, zupełnie jak te stare baby w kościele klepiące jedną i tą samą modlitwę, nie znając przesłania, nie rozumiejąc co "to" oznacza. Takie naskakiwanie jest niefajne, zwłaszcza wobec "nowych", którzy jeszcze nie zostali uświadomieni "z czym to się je" i najczęściej, właśnie z takich powodów, opuszczają nasze forum bez "do widzenia", a później wszyscy są zdziwieni i zachodzą w głowy co się dzieje np. ze zwierzakiem, któremu była potrzebna pomoc.


DO "NOWYCH" UŻYTKOWNIKÓW:


Mów prawdę:
Wiem jak to jest znaleźć się w zupełnie nieznanym nam miejscu, bez pomocnej dłoni i wsparcia. Ciężko jest zaskarbić sobie przychylność "wyższych rangą" użytkowników, ale jak napisałam powyżej: dobre chęci i cierpliwość wystarczą. Nie uciekajcie się do podstępów. Pamiętam jedną taką sytuację, gdy jakiś chłopak chciał na "teraz i już" błysnąć w oczach wielu z nas, ale postawił krzywo nogę i upadł. To było bardzo dziwne doświadczenie.


Bądź sobą:
Zapewne wielu z Was już zdążyło zauważyć, że są tutaj tacy co lubią "kopiować" po innych, podlizywać się do wyselekcjonowanych (nie zawsze odpowiednio dobranych) autorytetów. Może wydawać się to fajne, ale w rzeczywistości wygląda to inaczej. Jak wiadomo, kopia nigdy nie będzie oryginałem i dlatego wystarczy być sobą, indywidualnie podchodzić do danej sytuacji, nie naśladować innych.



DO OGÓŁU:

Szacunek obopólny:
Nie ważne czy ktoś jest od nas starszy czy młodszy, ładniejszy czy brzydszy, dłużej czy krócej jest na forum - szacunek to podstawa! Trzeba pamiętać by traktować "bliźniego swego jak siebie samego" aby wszystko mogło funkcjonować tak jak powinno. Wywyższanie się i poniżanie innych świadczy o tym w jaki sposób dana osoba traktuje istoty słabsze, w tym także swoich podopiecznych.


Kłótliwość:
Zauważyłam, iż bardzo wielu z Was uwielbia wręcz: zaczepki, prowokacje i niesnaski, ale o dziwo, ludzie, których postrzegałam jako "agresywnych" coraz częściej wstrzymuje się przed wypowiedzeniem swoich "brudnych pięciu groszy". A to oznacza, że z nr.1 na czarnej liście stają się wzorem do naśladowania. Niestety to bardzo mała grupa osób.



3. Zakończenie

Mam ogromną nadzieję, że weźmiecie sobie do serca moje słowa, bowiem prawdziwie szczere są. To forum powinno być jak jedna wielka rodzina, serdecznie klepiąca po ramieniu, dająca ciepłe chwile i pocieszne rady. Pamiętajcie o celu jaki sobie obraliśmy biorąc pod skrzydła naszych małych przyjaciół, bo przecież to dla nich tak bardzo się staramy. Powiem Wam jeszcze moi mili, iż chciałabym kiedyś moć powrócić do tamtych chwil gdy właśnie to miejsce było dla mnie lepszym domem niż ten "namacalny". Brakuje mi momentów, w których uśmiech był nieodłączną częścią każdej sekundy spędzonej razem z Wami.
Na koniec podzielę się moimi dziesięcioma przykazaniami, z których, od jakiegoś czasu, korzystam oraz mam cichą nadzieję, że i Wy czasami tutaj zerkniecie.


Jam jest prawda Twoja, bez obłudy strzegąca zasad człowieczeństwa:
1. Nie będziesz robił nic na siłę.
2. Nie będziesz udawał kogoś innego.
3. Pamiętaj, metodą małych kroczków można zdziałać cuda.
4. Ugryź się w język zanim powiesz coś głupiego.
5. Nie kłam.
6. Nie poniżaj.
7. Nie narzucaj.
8. Nie spieraj się ze swym bliźnim.
9. Nie pożądaj szczura bliźniego swego ;) :P
10. Ani żadnej rzeczy (klatki, hamaka, tunelu itp.), która jego jest ;D
(Bonus commandment: 11. Śmiej się jak widzisz Cegłę ;D )
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: IHime »

Widzisz, Cegło, byłaś potrzebna na Forum, bo to podsumowanie sytuacji jest słuszne i zgrabne. Mam nadzieję, że zapadnie w pamięć wszystkim użytkownikom. :)
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: Flaumel »

Bardzo cieszę się, że to napisałaś Cegło :) Więc chociaż Ciebie nie znam - cieszę się już, że tak rozsądna osoba wróciła :) Więc całymi czterema łapami (moimi własnymi, szczurów do tego nie mieszam! :) ) popieram stwierdzenie Ihime :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: tahtimittari »

Właśnie nad tym co napisałaś ostatnio myślałam - użytkownicy dzielą się na tych, którzy każdego obdarzą ciepłym słowem, pomogą, podzielą się wszystkim co mogą i tych, którzy (zapewne z dobrej woli, chęci pomocy szczurkom) wprowadzają nieład i nieprzyjemną atmosferę.
Tak więc - również się podpisuję pod tym. Nogami, rękami, a i moi chłopcy dołączają swe ogonki do tego ;)
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: Cyklotymia »

9. Nie pożądaj szczura bliźniego swego - nieeeemooożliiiiweee!!! :D Ja już zaplanowałam parę włamań i szczurzych kradzieży, no! Łysej Kiełbachy od Nietopera chociażby ;)

A podobną sytuację zauważyłam na forum winiarskim. Tyle że tam nie idzie o dobro szczurów, ale o dobro czyjegoś wina (;P), więc jak któryś temat z kolei to "pomocy, nie bulka!", to starzy userzy już mają dość ludzi, którzy nie szukają na forum tylko walą nowe tematy, bo to się powtarza setny raz z kolei i cierpliwość ma swoje granice. Więc piszą złośliwie albo krótko ("FAQ" - i koniec postu). Najbardziej się chce młodym userom. To jest chyba naturalna kolej rzeczy, że starzy złośliwieją albo się wycofują, młodzi jeszcze z zapałem podchodzą do tego wszystkiego. I dobrze, że się taka Cegła znalazła, bo do mnie dotarło, że sama trochę zaczynam złośliwieć, na pewno by się kilka zgryźliwych postów znalazło (ale to i tak mały odsetek, no :D kilka postów gdzieś tam ginie w tłumie, right? ;P)

A ostatnio szczytem szczytów jest wątek Frytki i Beaty i Axena. Trochę za ostre słowa tam padają imho...
Babli
Posty: 4604
Rejestracja: ndz kwie 27, 2008 10:21 am
Lokalizacja: Maków Podhalański

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: Babli »

Mi ostatnio wychodzi dokładnie odwrotność tego co napisałaś Cegiełko, ale zgadzam się w stu procentach. :) Tylko przykazanie 9 nie wchodzi w rachubę. ::)
Awatar użytkownika
UprzejmaCegła
Posty: 1089
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 11:57 pm
Lokalizacja: Warszawa - Praga Południe

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: UprzejmaCegła »

Cieszę się, że moje "wypociny" spotkały się z aprobatą :) aż mi łezka poleciała, bo są jeszcze ludzie dobrej woli, pragnący przywrócić nasz wirtualny dom do dawnej świetności :)

p.s: Na dziewiąte przykazanie jest rzucona klątwa! Zostaniecie pokarane przez Staruchę Fortunę Cyklo i Balbi :P
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: alken »

a ja tam nie mam siły być uprzejma nieraz. może cegły tak mają że potrafia ;) ale jak sie siedzi nieraz po kilka godzin dziennie i się powtarza w kółko to samo i się trafia na tępołków to ręce opadają. staram się zawsze zaczynać przyjaźnie ale potem to różnie wychodzi. bezsilność się potrafi we mnie zagotować. czasem mi głupio że mnie poniosło, ale generalnie zawsze wychodzi tak, że jak ktoś jest inteligentny, wrażliwy i zależy mu na dobru zwierząt to przełknie swoją rozrośnięta dumę i nawet z opieprzu coś wyniesie dla siebie. są na tym forum takie osoby :) a jak nie, to raczej nic nie pomoże, ani złość ani miłość.

a co do mnożenia wątków i nieużywania wyszukiwarki to na taką tępote chyba nie ma lekarstwa. co innego się pomylić, nie wyszukać jakiegoś nietypowego problemu i zdublować wątek a co innego zakładać nowy gdy trzy linijki niżej jest już wątek o tym samym. mój szczur kicha! czy szczury mogą jeść chleb (za trzy minuty zaklada wątek czy moga jeśc marchewkę :P)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
UprzejmaCegła
Posty: 1089
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 11:57 pm
Lokalizacja: Warszawa - Praga Południe

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: UprzejmaCegła »

Alken, no bywa to irytujące :) przede wszystkim takie wątki zakładają nowi, a nowi, jak wiadomo, czasami chcą wykazać się indywidualizmem, wyjątkowością, choć nie zawsze im to wychodzi :) poza tym, jesteś osobą od "brudnej roboty" i ciągle coś tam przenosisz, blokujesz, upominasz, więc powiedzmy, że jesteś przemęczona ;D
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: Cyklotymia »

Heh, co do znudzenia pisaniem tego samego milion razy - jak będzie mi się nudziło, to zrobię posty "gotowce" na tematy:
- jeden szczur
- mała klatka
- łączenie
- kicha
- czy mogę dać swoim szczurom...
- wet
- itepe, itede...

To wszystko w pliku tekstowym może sobie mieszkać na pulpicie i jak będzie kolejny wątek poruszający TO SAMO, to można wkleić spreparowanego (w miłym tonie) gotowca odsyłającego do innych wątków/dobrego działu/faq/czegokolwiek ;P Bo mi też już się zaczyna przykrzyć pisanie pięćset tysięcy razy tego samego, ale nieco innymi słowami ;P
Awatar użytkownika
UprzejmaCegła
Posty: 1089
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 11:57 pm
Lokalizacja: Warszawa - Praga Południe

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: UprzejmaCegła »

O dobry pomysł :) jakiś mod mógłby sobie takie regułki - gotowce porobić i przy każdym niepotrzebnym wątku doklejać i po sprawie :)
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: alken »

ale fakt, denerwują mnie także (powiedzmy) stali użytkownicy, którzy powtarzają "prawdy objawione" nie zastanawiając się nad ich sensem. tekst pod tytułem "nie kupuj szczura w zoologu bo będzie chory, wściekły i w ciąży" jest moim ulubionym :P to jest trochę bardziej skomplikowane. bo jak jest zdrowy oswojony i nie w ciąży to co, to już znaczy że można go kupić? jak ktoś chce zniechęcić kogoś do kupna w zoologu to proszę się odnosić do bardziej ludzkich kategorii jak uprzedmiotowienie zwierzęcia na przykład, tak aby owa osoba zrozumiała istotę problemu a nie skutki które może przynieść do domu. bo potem wychodzą takie nieporozumienia, że jesteśmy nazistami którzy wybierają zdrowe piękne szczurki nie ratując tych biedaków z zoologa.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
StasiMalgosia
Posty: 1460
Rejestracja: śr sty 28, 2009 7:43 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: StasiMalgosia »

a może powinno być w foume miejsce skąd każdy o każdej porze może Ctrl+V Ctrl+C odpowiedź na najbardziej notoryczne pytania?
ja proponuje napisać wspólnie takie teksty i wspólnie je zredagować poniżej propozycje "tematów"
kichanie
szczur z zoologa (plus opis jak wygląda "hurtownia" może nawet jakieś zdjęcia od SPS)
samotny szczur
........


ktoś chętny do współpracy?
Obrazek
Cyklotymia
Posty: 2376
Rejestracja: wt kwie 21, 2009 1:37 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: Cyklotymia »

O, dobry pomysł :D Można założyć, np. na takich zasadach:

- jeden post - jeden tekst do wklejenia
- nie offtopujemy (żeby syfu nie robić)
- każdy może napisać własną wersję (bo czemu by nie miało być dwóch gotowców np. o samotnym szczurze? :D)
- na początku piszemy czego ten gotowiec dotyczy (temat)
- pierwszy post może być "spisem treści" z linkami do poszczególnych postów, update'owany przez moda (o ile da się linkować do poszczególnych postów)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Apel do Użytkowników.

Post autor: Paul_Julian »

Cyklotymia pisze:To wszystko w pliku tekstowym może sobie mieszkać na pulpicie i jak będzie kolejny wątek poruszający TO SAMO, to można wkleić spreparowanego (w miłym tonie) gotowca odsyłającego do innych wątków/dobrego działu/faq/czegokolwiek ;P Bo mi też już się zaczyna przykrzyć pisanie pięćset tysięcy razy tego samego, ale nieco innymi słowami ;P
Usmiejesz się ;p Ja tak robie , kopiuję własne posty :D I odsyłam do ostatnich stron tematu (ostatnio pada na mówj ulubiony swierzb), bo jak ktoś ma przeczytać np. 40 stron , to albo nie przeczyta nic, albo ostatnie strony.

Tez mam czasem dośc. Zarówno nowych userów , mnozących bez sensu wątki, podczas gdy ten sam jest czasem dosłownie punkt nizej. Dopuszczam mnozenie wątków chorobowych jesli sa to nagłe wypadki. Mam tez czasem dosc starszych userów (czasem nawet siebie mam dośc). Tez mnie czasem szlag trafia, ale co mozemy zrobić , jesli chodzi np. o młodego Axena ? Mozemy radzić co zrobic , ale bez sensu jest najezdzac na niego, bo skutek bedzie taki, ze odejdzie z forum. Cud, ze jescze tego nie zrobił.
Cyklotymia pisze:- pierwszy post może być "spisem treści" z linkami do poszczególnych postów, update'owany przez moda (o ile da się linkować do poszczególnych postów)
Przy autorze postu jest taka karteczka. Jak na nią klikniesz, to wtedy masz link do postu. Ja kiedyś chciałem nawet przykleić do "Choroby", tematy z głównymi problemami typu pasozyty, porfiryna itd . i nazwac je tak jak piszą nowi uzytkownicy. Czyli : łupież , strupy, dziwne uszy, krew z nosa .
Ale pomysł upadł jak po raz kolejny zobaczyłem nowy temat , który juz był.
No powiedzcie, warto coś takiego zrobić ? Bo jesli warto , to pomyśle nad tym i po prostu postaram sie jakoś zebrac najwazniejsze rzeczy i wtedy przykleic .

Cegiełko, mam nadzieję, ze Twój temat poczyta sporo ludzi.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”