o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
szpaczek
Posty: 877
Rejestracja: sob gru 09, 2006 10:43 pm
Lokalizacja: Sosnowiec rulezz:D

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: szpaczek »

yss pisze:no właśnie :D
rozwiń swoja myśl?
:P
Awatar użytkownika
UprzejmaCegła
Posty: 1089
Rejestracja: śr wrz 30, 2009 11:57 pm
Lokalizacja: Warszawa - Praga Południe

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: UprzejmaCegła »

Zapraszam wszystkich http://aznaroth.deviantart.com/ :)
To nie moje, a mego chłopa :) moim zdaniem jest dobry w tym co robi :)
ogonowa
Posty: 2149
Rejestracja: ndz wrz 14, 2008 4:23 pm
Numer GG: 7589945
Lokalizacja: Wrocław

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: ogonowa »

Obrazek
Co wy na to :P?
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: yss »

mam coś dla was, dzieci :)

z książki Jana Sunderlanda z 1975 r.
31 przykazań estetycznych dla fotoamatorów.



1. Zapamiętaj sobie na zawsze i na każdą chwilę, że obraz fotograficzny to nie tylko pewna treść, lecz zarazem przedmiot składający się z plam i linii. Te plamy i linie winny tworzyć całość harmonijną, czyli miłą dla oka.

2. Malarz może układać wszystkie części swego obrazu, ty możesz tylko wybierać cząstki rzeczywistości, jakie Ci wzrok przedkłada. Miej więc oczy stale szeroko otwarte na świat; wypatruj tych jego fragmentów, które coś znaczą, i tych, które tworzą ładne bądź mocne w wyrazie obrazy. Szukaj więc piękna i wyrazu.

3. Fotografując na materiałach czarno-białych, naucz się nie widzieć barw; staraj się zobaczyć motyw w tonach czerni, różnych odcieni szarości i bieli, czyli tak, jak będzie wyglądało zdjęcie.

4. Przyjrzyj się dobrze wybranemu tematowi: czy nie ma w nim czegoś, co by zepsuło zdjęcie. Jeżeli z głowy fotografowanej osoby "wyrasta" drzewo lub słup telegraficzny, to albo przesuń tę osobę, albo sam stań z aparatem w innym miejscu.

5. Fotografuj tylko to, co Ci się podoba albo Cię interesuje. Ale zważ, że Van Gogh potrafił wziąć za temat obrazu stare buciki i stworzyć arcydzieło.

6. Staraj się uświadomić sobie, co Cię pociąga w danym temacie. Czasem jest to zestawienie przedmiotów, których aparat nie obejmie. Wtedy nie fotografuj.

7. Ojciec polskiej fotografii artystycznej, Jan Bułhak, głosił słuszną zasadę: "Jeden obraz - jeden temat". Nie znaczy to koniecznie, że jedno zdjęcie ma przedstawiać jeden przedmiot; ale jeden przedmiot albo jeden zespół przedmiotów, albo jedno zdarzenie musi się wybijać jako najważniejsze, musi stanowić główną część obrazu. Innymi słowy, obraz powinien zawierać jedną dominantę treściową.

8. Tę samą zasadę winno się stosować w zakresie formy: obraz winien mieć jeden element wzrokowy (jakiś punkt, linię, plamę bądź ich zestawienie), przykuwający wzrok mocniej od innych. Na przykład jedną, małą, najjaśniejszą plamę wśród ciemniejszych lub odwrotnie - jedną najciemniejszą wśród większych, jasnych, albo jeden punkt, w którym zbiegają się kontury przedmiotów, albo kontrastowe zestawienie najjaśniejszych i najciemniejszych partii zdjęcia itp. Innymi słowy, obraz powinien zawierać jedną dominantę plastyczną.

9. Dominanta plastyczna powinna, w miarę możliwości pokrywać się z dominantą treściową. Nadaje to obrazowi jednolitość, dobrze wpływając na siłę oddziaływania obrazu w stosunku do widza.

10. Forma, stanowiąca dominantę plastyczną, może się powtarzać w innej części zdjęcia, wzmacnia to rytmiczność, a więc i harmonię obrazu. Ale to powtórzenie musi być słabsze od dominanty plastycznej, np. może być mniejsze, mniej kontrastowe itp. W przeciwnym bowiem razie wystąpi rozbicie jednolitości obrazu.

11. Każda treść ma swój nastrój. Ale każda forma ma także swój nastrój, inne uczucia wywołują linie proste i obfitość kątów, inne natomiast linie kręte. Jasność kojarzy się nam z radością, ciemność ze smutkiem. Otóż staraj się, żeby nastrój formy, tj. układ linii i plam, z jakich składa się każdy obraz fotograficzny, odpowiadał nastrojowi treści, a przynajmniej, żeby nie był z nim sprzeczny.

12. Barwy, ich odcienie i ich zestawienie też mają swoje nastroje wywołane głównie przez rozmaite skojarzenia z naszego życia. Zasada wyłożona w punkcie poprzednim ma jeszcze donioślejsze zastosowanie w fotografii barwnej.

13. Strzeż się zatłoczenia obrazu niepotrzebnymi szczegółami, broń się przed "gadatliwością" obiektywu fotograficznego.

14. Z drugiej strony unikaj także miejsc pustych, niczego niewyrażających, czyli "dziur" w kompozycji. Tę zasadę stosuj ze szczególna ostrożnością, bo pustka może być pozorna. Przykładem jasne niebo, prawie jednakowe na całej przestrzeni, które może oznaczać wielki przestwór czystej atmosfery, występując jako tło lotu żurawi, bocianów, samolotu...

15. Unikaj zbyt znacznych różnic w zapełnianiu poszczególnych fragmentów zdjęcia; sprawiają one często przykre wrażenie braku równowagi, nieładu. A sztuka winna przecież porządkować.

16. Oglądaj swoje zdjęcia odwrócone " do góry nogami". W tej pozycji wszelkie wady kompozycji rzucają się same w oczy. Powtarzam zasadę wyłożoną na początku: zdjęcie powinno "wsączać" się do oczu jako HARMONIJNY zespół plam czerni, bieli i szarzyzn oraz HARMONIJNY zespół linii. Winno być rytmiczne w formie, ale nie nudne!

17. W miarę możliwości unikaj przecinania osób ramą obrazu.

18. Portrety, zarówno indywidualne, jak i zbiorowe, rób z odległości od 1 do 2 metrów większej od tej, jaka wydaje się wystarczająca. W ten sposób unikniesz przypadkowego "obcięcia" głowy lub nogi oraz wyolbrzymienia (przerysowania) szczegółów położonych bliżej aparatu.

19. W portrecie unikaj pozowania. Fotografuj w chwili, gdy portretowany tego się nie spodziewa. To samo dotyczy grup.

20. W miarę możliwości unikaj pstrego tła i pstrego stroju. Wzorzysta bluzka lub krawat osłabiają intensywność wyrazu twarzy.

21. Fotografując całą postać z bliska, klęknij i to nie koniecznie przez szacunek dla modela, lecz aby uniknąć skrótu nóg. Skrót górnej połowy ciała nie sprawia tak przykrego wrażenia.

22. Nie dziel horyzontem wysokości zdjęcia na połowę, bo to jest zbyt monotonne. Umieść linię horyzontu albo wyżej, albo niżej środka zdjęcia.

23. Duszą krajobrazu i architektury jest oświetlenie. Jeśli możesz, przed wykonaniem zdjęcia sprawdź, o której godzinie (ewentualnie, w jakiej porze roku) będzie ono najkorzystniejsze dla tematu.

24. Możesz dużo nauczyć się, fotografując martwe natury własnego układu, próbując przy tym różnych oświetleń motywu.

25. Czasem fotografia przedstawia jakiś ruch. Jeżeli chcesz, by ten ruch odbywał się lekko, bez trudu, prowadź go z lewej strony do prawej, tak jak ruch słońca na niebie, jak układ tekstu w książce. Jeśli chcesz pokazać, że ruch spotyka się z oporem, stosuj kierunek odwrotny. Wodospad fotografuj raczej z prawego brzegu rzeki. Popełniony błąd można naprawić przy kopiowaniu, zakładając negatyw odwrotnie, tj. podłożem w stronę papieru. Ale jeżeli jest to zdjęcie przedmiotu o indywidualnym wyglądzie, jak portret, określony budynek, widok miasta lub szczytu górskiego - odwracać w ten sposób obrazu nie masz prawa. Bo to byłoby kłamstwem. I to niezręcznym kłamstwem.

26. Pamiętaj, że nie jesteś zobowiązany wykorzystać całej powierzchni negatywu. Ilekroć wycinek da Ci obraz bardziej wyrazisty, bardziej ekspresyjny lub piękniejszy od całego negatywu, nie wahaj się ograniczyć obrazu do wycinka.

27. Nie przystępuj do fotografowania na materiałach barwnych, dopóki nie opanujesz gruntownie fotografii czarno-białej. A zaczynać trzeba od czarno-białej, jest znacznie mniej pracochłonna i tysiąckrotnie łatwiejsza.

28. A gdy zaczniesz fotografować w kolorze, naucz się widzieć kolory i przede wszystkim kolory, nie walory skali szarej. Zdobądź się więc na przeszkolenie swego wzroku w kierunku odwrotnym w stosunku do tego, co Ci radziłem w punkcie 2. tych przykazań.

29. Gdy zaś opanujesz już wszystkie wymienione reguły, bądź gotów odstąpić od każdej z nich, jeżeli ci oko i serce tak doradza. Nie ma w sztuce zasad niewzruszonych, a każda reguła staje się wrogiem artyzmu, gdy prowadzi do szablonu.

30. Porównywanie jest połową nauki. Staraj się widzieć, jak inni robią swoje zdjęcia; oglądaj czasopisma i almanachy fotograficzne, bywaj na wystawach.

31. Fotografia nie jest jedyną dyscypliną, jaka przetwarza rzeczywistość zmienną i trójwymiarową w obraz niezmienny (statyczny) i dwuwymiarowy, płaski. To samo czyni malarstwo, rysunek, grafika. Interesuj się nimi, poznawaj ich wielowiekowe i narastające doświadczenie. Lepiej zdobywać własne oblicze artystyczne przez przezwyciężenie cudzych wizj9i i doświadczeń, niż przez ich nieznajomość.
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
idle
Posty: 153
Rejestracja: ndz cze 28, 2009 11:20 am
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. / Poznań

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: idle »

To i ja pokażę swoje. Co prawda dawno nie robiłam zdjęc, ale wygrzebałam parę z imageshacka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Misia [04.2009 - 26.10.2010]
Lucynka [07.2010 - 07.04.2011]
Ziuta [04.2009 - 26.07.2011]
Gecko
Posty: 101
Rejestracja: wt paź 13, 2009 8:06 pm
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: Gecko »

To ja zapraszam do siebie:

http://gekon-foto.blogspot.com/

;)
Sheeruun
Posty: 1880
Rejestracja: śr paź 01, 2008 8:46 pm
Lokalizacja: Suwałki

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: Sheeruun »

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Komar i znicze wczorajsze xD
Jedyne co wygrzebałem.. mozliwe ze juz niektore pokazywałem ::)
Stworzenie bezszczurowe.

Byli ze mną: Japek, Siergiej, Matt, Vincent, Ciel, Gacek, Dorian, Hiroki, Kiwi, Kokos
Odeszli za TM: Aki, Aleksander, Sky, Artemis, Szuflad, Pendrive, Hiroki
Diabeł - gdzieś tam..
Paproch.Psychopata
Posty: 63
Rejestracja: sob lis 28, 2009 7:23 pm
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: Paproch.Psychopata »

Już lubię ten temat :P Chciałam iśc na studia fotograficzne ALE o tym, że trzeba mieć maturę z historii sztuki dowiedziałam sie kilka dni przed maturami, więc bylo po fakcie...

Swoją przygode zaczęłam...hmm...zdaje się, że chyba w gimnazjum - czyli jakieś 6-7 lat temu :P Na początku miałam najprostszy aparat o jakim mogłabym pomyśleć - taki z gazety za 5zł :P W końcu mama się pokusiła i kupiła moją(naszą?) pierwszą cyfrówke - Kodaka EasyShare CX7430. Jak na pierwczy tego rodzaju aparat to był dobry :) Niestety Jakiś pech chciał, że po jakimś czase pękł mu wyświetlacz, którego nie bardzo dało się naprawić(a jeśli tak to za wygórowaną cenę) :( Tak więc byłam sobie praktycznie bez aparatu czas jakiś... Kiedy kasę już miałam - na 18.stke ;) - zaczęłam myśleć o kupnie kolejnego aparatu. Mama oczywiście mnie odwodziła od tego pomysłu i nie wiedziałam czemu. Na imprezie urodzinowej się dowiedziałam :P Wujek kupił mi Canona A550. A za część kasy z 18stki kupiłam statyw :) Aparat dalej żyje :P Bawi się teraz nim moja mama :) Ja - nie wiem jakim cudem- namówiłam ją, żeby mnie trochę zasponsorowała i takim oto sposobem stałam się w lipcu posiadaczką - tym razem już lustrzanki - Olympusa E-420 :D Gdyby nie on to chyba bym nie miała zdjęć Milki - na Canonie na pewno by się rozmazała :P

Uffff......ależ się rozpisałam :o

Gdyby się komuś chciało to zapraszam na moją stronkę: www.hope-photos.free.pl lub na photobloga: http://www.photoblog.pl/paprochpsychopata/ :)


A to takie przed chwilą robione :

Obrazek Obrazek

PS. nieeee...nie wyłam do księżyca XD
An diesem dunklen Ort wirst Du eines Tages sein
Ich schicke Dir das Feuer und dann höre ich Dich schreien ...

Obrazek
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: Filipw »

Fajne zdjęcia, szczegolnie mi sie podobają księzyca :).
Awatar użytkownika
Filipw
Posty: 1020
Rejestracja: ndz cze 24, 2007 6:57 pm
Lokalizacja: garwolin
Kontakt:

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich ;)

Post autor: Filipw »

http://www.flog.pl/media/foto/760366_wilga.jpg

Jakby nie ten czarny róg, fajniejsze by było, a po wykadrowaniu cały urok pryska...
Martasz
Posty: 295
Rejestracja: śr paź 19, 2011 2:19 pm
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich

Post autor: Martasz »

Był taki czas, że obracałam się w towarzystwie błotomaniaków.. czyt. crossy :)
prezentuję swoje zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
kredka
Posty: 222
Rejestracja: pt maja 06, 2011 4:07 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich

Post autor: kredka »

wybaczcie,że nie dam rady przerzucić 14 stron postów,jeśli już coś o tym było.czy ktoś z was interesuje się łomografią ;D ?
Obrazek Obrazektutaj: kotka Szprotka, Gacek, Tymon tam: Ziutka the świnka morska[*],Fredzia [*], Alien [*] Miki[*], Ogryzek [*]
Awatar użytkownika
kredka
Posty: 222
Rejestracja: pt maja 06, 2011 4:07 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich

Post autor: kredka »

ni ma zdjęcia:<
Obrazek Obrazektutaj: kotka Szprotka, Gacek, Tymon tam: Ziutka the świnka morska[*],Fredzia [*], Alien [*] Miki[*], Ogryzek [*]
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: o fotografii, fotografowaniu i fotouciechach wszelakich

Post autor: unipaks »

Kiedyś ten wątek żył... Eh... :-\

Jak zwykle, kiedy przydałby się porządny aparat, ma się pod ręką byle co...
Ostatnio na bagnach widzieliśmy interesującego Wędrowca
(swoją drogą bagienne z nas stwory http://szczury.org/viewtopic.php?f=7&t= ... 50#p609704)

Podróżnik podobnie jak my zdawał się w skupieniu słuchać żurawi brodzących opodal nas. Podeszliśmy nieco w jego kierunku i... zaczęliśmy robić fotki :)

Obrazek

Zrobiliśmy zbliżenie, potem jeszcze troszkę - tu miniaturki aż do "spotkania" z Wędrowcem :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”