UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Tylko tu pogadasz na różne tematy (prawie bez ograniczeń)!

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
pupillo_pl
Posty: 71
Rejestracja: pn gru 15, 2014 9:33 am

UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: pupillo_pl »

Witajcie - dzisiaj nieco w innym temacie.
Otóż dostałem śmiesznego od początku i zarazem idiotycznego maila, ale wolę Was ostrzec, żeby nie było osób, które dają się na to nabrać.


Temat maila: Wezwanie do zapłaty
Treść maila:
Witam.

Do dnia dzisjszego na naszym koncie nie ma zaplaty za fakture FV 12/05/2015. Moze faktura nie dotarla do Panstwa dlatego wrzucilam ja na hosting dokumentow.

Porosze pobrac http://domena.pl...v-12-05-2015pdf i uregulowac platonosc.

Dokument zabezpieczony jest pinem przypisanym do Panstwa numeru telefonu. W przeciwnym wypadku sprawe skierujemy do windykacji.

Pozdrawiam
Marianna z Elanstil

NIE KLIKAJCIE W TEN LINK - to oszustwo, nie wiem jak to inaczej nazwać żeby nie użyć niecenzuralnego słownictwa.

Zaraz jak to zobaczyłem wiedziałem, że smierdzi, zerknąłem do googla i od razu widać, że to robot, która pojawiła się wczoraj w sieci.

Jeszcze raz - UWAGA !!! UWAGA !!!

ps. ja to zgłaszam dzisiaj na policję, muszę tylko na komendę podjechać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Sheelka
Posty: 75
Rejestracja: sob cze 06, 2015 7:22 am
Numer GG: 2340536
Lokalizacja: Warszawa

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: Sheelka »

W ogóle nie dotykajcie takich majli.. Wybaczcie, ale trzeba być srogo uwstecznionym by je otwierać. Jednak jeśli kogoś to nie przekonuje to opowiem wam historyjkę. Z zeszłego miesiąca na dodatek!

Jest sobie firma X. W firmie X pracuje pani Z. Pani Z jest pracownikiem który ma dostęp do servera na którym znajdują się pliki z jej działu. Jednak server ten łączy się z innymi serverami.
Któregoś pięknego dnia Pani Z otworzyła maila pt "Odbierz swoją paczkę" czy coś w tym stylu. Otworzyła, ściągnęła załącznik, pomacała. Nic. Olała i zapomniała. Po kilku dniach się okazuje, że jednak nie takie nic. Wirus się zainstalował i zaszyfrował cały server jej działu i jeszcze podziabał kolejne. Odszyfrować się nie da. Można zapłacić. Coś ok 600dolarów w przeciągu 24h. Później kod odszyfrowujący przepada. Na szczęście server miał backup. Bez tego właśnie dane firmy idą się kochać pod płot. Koniec historyjki.

Ja wiem, że utrata danych na dysku na kompie prywatnym nie boli, aż tak, ale uważajcie na takie mejle. Bo jeśli macie ważne dokumenty, jakieś prace dyplomowe czy coś - utracicie. Ten wirus jakieś 2 lata temu miał płatność 25 dolarów. Dziś jest udoskonalony i ma 600. Chyba, że stać was na wywalenie 600dolarów bez gwarancji otrzymania kodu. :D
Ze mną: Zjawa i Czarna <3
Zyga
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 29, 2015 6:33 pm

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: Zyga »

[quote=pupillo_pl"]Witajcie - dzisiaj nieco w innym temacie.
Otóż dostałem śmiesznego od początku i zarazem idiotycznego maila, ale wolę Was ostrzec, żeby nie było osób, które dają się na to nabrać.


Temat maila: Wezwanie do zapłaty
Treść maila:
Witam.

Do dnia dzisjszego na naszym koncie nie ma zaplaty za fakture FV 12/05/2015. Moze faktura nie dotarla do Panstwa dlatego wrzucilam ja na hosting dokumentow.

Porosze pobrac http://domena.pl...v-12-05-2015pdf i uregulowac platonosc.

Dokument zabezpieczony jest pinem przypisanym do Panstwa numeru telefonu. W przeciwnym wypadku sprawe skierujemy do windykacji.

Pozdrawiam
Marianna z Elanstil

NIE KLIKAJCIE W TEN LINK - to oszustwo, nie wiem jak to inaczej nazwać żeby nie użyć niecenzuralnego słownictwa.

Zaraz jak to zobaczyłem wiedziałem, że smierdzi, zerknąłem do googla i od razu widać, że to robot, która pojawiła się wczoraj w sieci.

Jeszcze raz - UWAGA !!! UWAGA !!!

ps. ja to zgłaszam dzisiaj na policję, muszę tylko na komendę podjechać.[/quote]

Pupillo nie musisz iść osobiście na Policję :) tego typu przestępstwo możesz zgłosić drogą mailową :). Wejdź na stronę Policji do kontaktu i tam zgłoś sprawę . Jak będą potrzebowali zeznań to przyjdą do Ciebie.
pupillo_pl
Posty: 71
Rejestracja: pn gru 15, 2014 9:33 am

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: pupillo_pl »

Nie masz racji, dzwoniłem, żeby się spytać, dostałem jasną informację, bez wizyty u nich się nie obędzie, tyle w temacie.
Obrazek
Zyga
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 29, 2015 6:33 pm

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: Zyga »

pupillo_pl pisze:Nie masz racji, dzwoniłem, żeby się spytać, dostałem jasną informację, bez wizyty u nich się nie obędzie, tyle w temacie.
Nie masz racji :) . Tyle w temacie :).
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: yss »

Rację ma zawsze policja, nie wiesz, Zyga? :) Jak każą przyjść to trzeba przyjść. Inaczej: czapa :D
ten się nie myli, kto nic nie robi
Zyga
Posty: 27
Rejestracja: śr kwie 29, 2015 6:33 pm

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: Zyga »

yss pisze:Rację ma zawsze policja, nie wiesz, Zyga? :) Jak każą przyjść to trzeba przyjść. Inaczej: czapa :D
:D :D :D
Dzięki poprawiłaś mi humor ! Zapomniałem że to w/g niektórych to policja stanowi prawo !
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: Sky »

Ogólnie od jakiegoś czasu jest problem z wirusem tego typu, najlepiej nie otwierać nieznanych linków. W pracy dostawaliśmy też linki z poczty polskiej, niby jakiegoś sklepu, nawet podszywające się pod faktury z naszej uczelni. Wiele form już do nas przychodziło. Problem jest taki, że po pobraniu pliku szyfruje on nam komputer. Dane są nie do odzyskania, trzeba niby coś tam komuś zapłacić za hasło zabezpieczające, które wiadomo nie przychodzi nigdy ;) U nas dwie osoby załatwiły tak sobie prace naukowe :P

O, Sheelka już o tym napisała :P No to jest poważna sprawa, szczególnie właśnie jak ktoś pracuje w podsieci i ma połączenie z innymi kompami, dyski sieciowe itp.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: Paul_Julian »

Tutaj jest o tym emailu z niby poczty http://niebezpiecznik.pl/post/falszywe- ... a-ci-dysk/

W domu to jeszcze w miarę da sie rozpoznać czy to fałszywy mejl czy nie. Ale jesli pocztę sprawdza któryś z naszych rodziców, albo to firmowa poczta, to naprawdę można sie na takie coś "nabrać".

Bardzo często są też fałszywe emaile z banku z linkiem, który prowadzi do fałszywej strony. Zauważcie, ze duża litera I w oknie wpisywania adresu, wygląda identycznie jak mała litera l . I jest nie do rozpoznania, np. w adresie banku millenium. Fałszywe bankowe strony wyglądaja często identycznie, ale przede wszystkim przed adresem będzie ikonka kłódki, a zamiast http:// ... będzie https://...

Warto sobie dopisać swoją stronę bankową do notesu, i stamtąd kopiowac adres, albo do Ulubionych.
A najlepiej nie otwierać żadnych mejli od nieznajonych. Nie klikac w żadne linki, i w żadne załączniki.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Sheelka
Posty: 75
Rejestracja: sob cze 06, 2015 7:22 am
Numer GG: 2340536
Lokalizacja: Warszawa

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: Sheelka »

Sky właśnie o tym dziadostwie pisałam. W owej firmie ślęczeli nad tym calusieńki weekend. Dlatego ja jak nie znam adresu z którego przychodzi mejl to od razu do kosza :D Ile ja już tak ludzi załatwiłam :D
Ze mną: Zjawa i Czarna <3
pupillo_pl
Posty: 71
Rejestracja: pn gru 15, 2014 9:33 am

Re: UWAGA !!! - oszustwo/trojan/wirus - nie kliklajcie

Post autor: pupillo_pl »

Zyga pisze:
yss pisze:Rację ma zawsze policja, nie wiesz, Zyga? :) Jak każą przyjść to trzeba przyjść. Inaczej: czapa :D
:D :D :D
Dzięki poprawiłaś mi humor ! Zapomniałem że to w/g niektórych to policja stanowi prawo !
Czyli co wg ciebie tracić cały dzień czy dwa na dyskutowanie czy mam obowiazek to zgłosić osobiście czy nie? Daj spokój, nie o tym pisałem, nie to chciałem przekazać. Post ma charakter ostrzegawczy, jeśli masz zamiar dyskutować na temat policji, to myślę, że może inny offtop założyć.

Pozdrowienia dla wszystkich, wreszcie lato.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”