Kastracja czasami działa

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
melonek098
Posty: 5
Rejestracja: czw sie 15, 2013 10:05 am

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: melonek098 »

Ile kosztuje taka kastarcja?
Awatar użytkownika
adzia19923
Posty: 208
Rejestracja: ndz gru 12, 2010 2:51 pm
Lokalizacja: Gryfice ( nr gg 3474626)

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: adzia19923 »

Świetny artykuł :) Mam też problem z moim szczurem. Alex pogrzył Fruga. Łączenie było na neutralnym terenie i to nawet nie pomogło.
:) ''Są tajemnice, które łączą, ale są też takie, które na zawsze dzielą.''
Ratzilla
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 29, 2014 11:40 am

Kastracik.

Post autor: Ratzilla »

Dziś zawiozłam mojego Kokosa [agouti] na kastrację. Ma rok i 4 m-ce i zastanawiam się czy ten zabieg pomoże mu, skoro jest wykonywany w tak dojrzałym dla szczura wieku ??? . Moim błędem niewątpliwie jest to, że nie zadziałałam odpowiednio wcześniej, ale ataki agresji powiązanej z potężnym ranieniem reszty stada nasiliły się w ostatnim miesiącu. Wcześniej Kokos był po prostu szczurem dominującym, który od czasu do czasu kładł na łopatki któregoś kumpla, a ręki człowieka nawet nie tknął. Ostatnio gryzł zaciekle i głeboko do krwi zarówno szczurki w stadzie jak i nasze kończyny.
Dlatego mam pytanie, czy ktoś z Was miał może podobne doświadczenia i jak duża jest szansa, że Kokos wyciszy się po kastracji i z Mr Hyde'a stanie się łagodnym Dr Jekyll'em?? :'( ???

Połączone z istniejącym /Malachit
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: smeg »

Tak, kastrowałam 1,5-rocznego szczura i pomogło ;) Wcześniej nie dało się go połączyć z innymi szczurami, bo od razu gryzł do krwi, atakował również swojego starego kumpla. Po kastracji bez problemu dołączył do nowego stada.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Ratzilla
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 29, 2014 11:40 am

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: Ratzilla »

Dzięki Smeg. Jestem więc dobrej myśli.

Wczoraj, jak odbierałam ogonka wet powiedział, że mały miał największe jądra jakie do tej pory widział ;D A przy okazji, że nie jest pewien czy Kokos jest czystym agouti czy tez ma domieszkę genów szczura dzikiego :o
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: smeg »

Też kiedyś zauważyłam wśród swoich szczurów i tymczasów, że im większe jądra, tym większe odpały i agresja. Ale wet z którym podzieliłam się tą teorią mnie wyśmiał, więc nie wiem ile w tym prawdy ;) Próba nie była zbyt reprezentatywna 8)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Sabathani
Posty: 210
Rejestracja: pt kwie 25, 2014 1:46 am

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: Sabathani »

smeg, też to zauważyłam :) Nawet dominaty mają większe jąderka niż reszta stada. Chociaż bywają wyjątki, ale to bardzo rzadko. Ja chyba tez niedługo będę kastrować Maksa. Za nic nie mogę go od ponad 2 miesięcy połączyć z resztą stada. Nawet na neutralnym terenie gryzie Sparkyego. Ostatnio nawet 3x zaatakował dość poważnie swojego "funfla", z którym był adoptowany. Mam ogromną nadzieje, że ten zabieg pomoże. :) Nie chce, by żył w osobnej klatce, bez jakiegokolwiek szczura.
Za TM [*] :[/b]Gizmo, Sparky, Diablo, Hachiko, Miko, Maks, Borys, Aki, Pan Szczur, Shiro
Aktualnie brak szczurków w domu :(
martinka
Posty: 7
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 1:25 am

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: martinka »

moi drodzy jestem po przeczytaniu artykułu i waszych postów i mam watpliwości... licze na wasza pomoc

mam dwa szczurki Wacek około 10 msc i Kruszek około 6 msc razem w klatce sa od kwietnia, wacek był pierwszy. poczatki były cięzkie wiadomo nie obyło sie bez krycia, popiskiwania itp. wydaje mi sie ze obydwa sie już ze soba oswoiły bo bez sporadycznych popiskiwan i zaczepek jednego czy drugiego wszystko było ok.

w ostatnim czasie zauważyłam ze Wacek zrobił sie "wredny", gdy Kruszek jest na pietrku to nagle jemu też sie przypomina pieterko i spycha kruszka, kruszek pije chce i wacek, kiedy biegaja i kruszek wskakuje mi na kolana zaraz pojawia sie i wacek i prubuje go "spychać" dodam ze zadnego nie "wywyzszam" ale do rzeczy. ostatnio zauwazyłam u kruszka ranki pod brodą, zadrapania za uchem wygladajace dosyć grożnie, zadrapania przy łopatkach co ciekawe wacek musi mu to robić kiedy spimy badz nas nie ma bo napewno zwrociła bym uwage na tak drastyczne zachowanie jednego do drugiego.

zastanawiam sie czy kastracja pomoże, boje sie ze kruszek bedzie tak sie stresował atakami wacka ze nie bedzie mógł zyć w spokoju i stanie mu sie coś złego. nie jestem za takimi rozwiazaniami ale jesli to ma pomóc kruszkowi??? nie smiejcie sie ale myslałam też ze moze zeby wacek w efekcie koncowym nie poczuł sie gorszy to wykastrować obu???

wiem ze troche sie rozpisałam ale chciałam jak najbardziej rozjasnic ta sprawe, licze na wasza pomoc bo nie chciała bym zrobić czegos czego bede potem załować... dodam jeszcze tylko ze ta "agresja" Wacka jest skierowana tylko na kruszka a wobec mnie nie zmienił sie ani troszke
carola138
Posty: 176
Rejestracja: pn sty 24, 2011 1:18 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: carola138 »

Mnie ranki w tych miejscach raczej kojarzą się z pasożytami.I to byłaby pierwsza rzecz na którą bym stawiała.Po potwierdzeniu,wykluczeniu,ewentualnym leczeniu stadka-myślałabym co dalej.
Jeśli pasożyty zostałyby wykluczone,wyleczone i chłopcy lali by się do krwi,można rozpatrzyć kastrację.
Co do samej kastracji-to trudna decyzja.I wcale nie taka oczywista.W większości przypadków kastrujemy agresora,tego który się rzuca na inne szczury,który nie pozwala podejść do miski,czasem rzuci się na naszą rękę i dziabnie do krwi.I tak,właśnie takie szczury kastrowałam..Przy ostatnim poniosłam klęskę.To nie on był problemem,tylko ten który uciekał,chował się w moich ramionach,krzyczał.Gdybym mogła cofnąć się w czasie,wykastrowałabym obydwu.
Może ktoś jeszcze odpisze na Twoje pytanie,ale moja sugestia brzmi-udaj się do weterynarza i sprawdz czy chłopcy nie mają pasożytów.A potem będziemy myśleć co dalej ;)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: smeg »

Też pomyślałam o pasożytach.

Co do tego, którego szczura kastrować - jeśli Kruszek jest piskliwy, nieśmiały, piszczy w niebogłosy jak tylko Wacek do niego podchodzi, kastruj Kruszka. Jeśli to ewidentnie Wacek zaczyna, to on powinien zostać wykastrowany. Oczywiście możesz też zrobić zabieg obu szczurom, ale na pewno kastrat nie będzie "czuł się gorszy" wobec pełnojajecznego kolegi ;) Na razie jednak z Twojego opisu nie wynika, żeby Wacek był specjalnie agresywny. Szczury bezwzględnie wymagające kastracji tłuką się z kolegami kilkanaście razy w ciągu dnia, są głośne piski, lecą wióry z klatki, czasem krew się poleje. Często reagują też agresywnie na człowieka, zwłaszcza przy dotykaniu po plecach - stroszą futro, napierają bokiem, "cykają" zębami. Jeśli jednak zauważysz, że Kruszek robi się bardzo zestresowany przez zachowanie Wacka, wykastruj agresora i tak.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
martinka
Posty: 7
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 1:25 am

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: martinka »

O pasożytach nie myślłam wiec wezme to pod uwage, ale czy pasożyty mogły by byc "widoczne" tylko u jednego. te ranki to albo dwie dziurki obok siebie albo zadrapanie wiec odrazu pomyslałam ze go leje. a czy przy pasozytach była by widoczna krew na futerku przy rance???
carola138
Posty: 176
Rejestracja: pn sty 24, 2011 1:18 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Kastracja czasami dzmyiała

Post autor: carola138 »

Pasożyty mogą być "widoczne",tylko u jednego osobnika.Właściwie można powiedzieć,że to standard-ale leczymy całe stado.Krwawe strupki,zadrapania są wyznacznikiem(pasożyty=swędzenie),za czym idzie drapanie,rozdrapywanie ran do krwi.Naocznie tylko raz widziałam pasożyty-u weta pod mikroskopem.Zaglądając w sierść,nic nie widziałam ::)
martinka
Posty: 7
Rejestracja: ndz mar 23, 2014 1:25 am

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: martinka »

poleciałam z ogonkiem do weta jak tylko przeczytałam o tych pasożytach ale to nie to ;) Kruszek jest wzorowym szczurkiem ;) pani doktorowa poleciła mi zeby mieszać im w poidełku z woda neospasmine co troche powinno ich uspokoic i moze unikniemy najgorszego ;) jestem pełna nadzieji ;)
Awatar użytkownika
Hexxe
Posty: 126
Rejestracja: sob maja 03, 2014 7:45 pm

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: Hexxe »

Naprawdę fajny artykuł.Szkoda, że go wcześniej nie znalazłam to bym się tyle sama nie głowiła :D Fajnie, że w pewien sposób potwierdził moje przypuszczenia. Kastracja już umówiona na wtorek. Potem rekonwalescencja i miejmy nadzieję, że wszystko będzie ok. Kastruję dwa szczurki.. Młodszego, bo jest cykor i sądzę, że prowokuje resztę stada tłucząc ogonem jak opętany, a starszego, bo zaciekle ujeżdża najstarszego(który z kolei jest już kastratem, ale mimo to go to denerwuje i się broni) i gryzie zwisające ogony kolegów.
NatTadi23
Posty: 2
Rejestracja: śr wrz 03, 2014 10:01 am

Re: Kastracja czasami działa

Post autor: NatTadi23 »

z moim tez chyba tak zrobie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”