Pasożyty? (wszoły, świerzb)

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

zgrubienia na uszku :|

Post autor: ESTI »

nowicjuszka;), a czy to wyglada jak strupek, czy jak narosl?
Obrazek
nowicjuszka;)
Posty: 25
Rejestracja: czw lip 13, 2006 8:20 pm

zgrubienia na uszku :|

Post autor: nowicjuszka;) »

no zarówno na ogonie jak i na uchu to takie strupki, na ogonie żóltawe... Czytałam wątek, do którego odnosi się link od Azi, ale do końca nie jestem pewna co to. Tak więc poczekam, czy bedzie sie z tym coś działo, jeśli tak, to wybiore sie z nim do weterynarza, bo nie chce na własną ręke smarować go jakimiś maściami...
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

zgrubienia na uszku :|

Post autor: ESTI »

Oj nie czekaj - to zaawansowany swierzb i nie mozna tego lekcewazyc!
Koniecznie idz do weterynarza, to da sie wyleczyc - polecam ivomec (baymec, iwermektyna).
Nie leczony zwierzbowiec jest bardzo niebezpieczny i uciazliwy dla szczurka.
Obrazek
nowicjuszka;)
Posty: 25
Rejestracja: czw lip 13, 2006 8:20 pm

zgrubienia na uszku :|

Post autor: nowicjuszka;) »

O kurcze... :-( No to rzeczywiście jak najprędzej zabiore go do weterynarza, nie ma co zwlekać...
Wielkie dzięki!
Blue
Posty: 96
Rejestracja: sob lip 22, 2006 12:37 pm

zgrubienia na uszku :|

Post autor: Blue »

hej :thumbleft:
ciesze sie z takiej postawy. nie powinno sie nigdy z niczym zwlekac, bo moze sie pogorszyc. kazde podejzane zachowanie czy zmiana na skórze, oczu, futerka moga byc bardzo grozne
nowicjuszka;)
Posty: 25
Rejestracja: czw lip 13, 2006 8:20 pm

zgrubienia na uszku :|

Post autor: nowicjuszka;) »

No na szczęście to chyba nie było nic zbyt groźnego /co dokładnie to szczerze mówiąc pani weterynarz dokładnie mi nie wytłumaczyła, ale prawdopodobnie jakieś pasożyty/. W każdym razie po dwóch wizytach, wkropieniu mu na skóre jakiś kropelek i przemywaniu codziennie uszów i ogonka, jest dużo lepiej :).
Awatar użytkownika
Azi
Posty: 1065
Rejestracja: czw wrz 11, 2003 6:49 pm

zgrubienia na uszku :|

Post autor: Azi »

No to sie ciesze, obserwuj go nadal, czy przypadkiem nic sie nie pojawia.

Dziwna ta wet, ze nie powiedziala dokladnie... No ale moze to moje podejscie, ja tam zawsze od wetow wyciskam wszystkie mozliwe wiadomosci (i nie tylko) ;)
Ylimazisan
Posty: 21
Rejestracja: pn mar 28, 2011 12:19 pm

PCHŁY !!

Post autor: Ylimazisan »

u mojej malej znalazlem cos brazowego co wpelzlo do jej siersci mysle ze to pchla byla bardzo mala i brazowa, co mam robic prosze o pomoc.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: PCHŁY !!

Post autor: smeg »

Iść do weterynarza po ivermektynę, w zastrzyku albo do pryskania. Koszt ok. 10 zł, trzeba dawkę powtórzyć 3 razy w odstępach 7-dniowych. To lek, który zabija wszystkie pasożyty. Pchły raczej skaczą, więc to mogą być jakieś wszoły. Nie pozwól, żeby weterynarz podał Frontline (lek na pasożyty dla psów i kotów), bo u szczurów miewa skutki śmiertelne! Powinieneś przestać używać trocin i siana, bo to pewnie stamtąd szczurzyca złapała pasożyty.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: PCHŁY !!

Post autor: Paul_Julian »

Frontline może mieć skutki śmiertelne u każdego zwierzaka (ostatnio pytałem o to weta). Wet mi wytlumaczyl, ze jesli jest jakies zaburzenie bariery krew - mózg http://pl.wikipedia.org/wiki/Bariera_krew-m%C3%B3zg to wtedy może być problem.

Reszta oczywiscie tak jak mówi Smeg :) Dodam jeszcze, że bardzo często szczurki kupione w sklepie (inne zwierzaki zreszta też) mają już jakąś chorobę (najczęsciej świerzb), poniewaz są to choroby zakaźne, a wsklepie najczęsciej daje się kiepskie trociny i sianko.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Salamona
Posty: 4
Rejestracja: pn sty 16, 2012 2:39 pm
Lokalizacja: 70 km od łodzi ;p

swierzb - jakim cudem!?

Post autor: Salamona »

Hejka.Moja szczura (jak opisalam w poprzednim poście) ma chyba swierzb. Od czego? nie ma kontaktu ze swiatem zewnetrznym i raczej nie ma kontaktu z innymi zwierzakami,wiec jak mogla sie zarazic? Martwie sie bo mialam wiele szczurow ale zaden nie mial tego schorzenia. Wiec w czym jest problem?Jak sie zarazila?
* przepraszam za brak ogonkow w literach ale mam problem z klawiatura :-X nie wiedzialam jaka wziac kategorie wiec wzielam ta, przepraszam z gory.
Mój Ogon: Szajba / serka ;D
Za TM : Merlina,Szynka [*]
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: swierzb - jakim cudem!?

Post autor: Paul_Julian »

Jeśli kupiłas ją z zoologa, to masz gratis ze sklepu.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: swierzb - jakim cudem!?

Post autor: smeg »

Jeśli używasz trocin albo siana, to mogła złapać świerzb właśnie stamtąd. Najlepiej używać jako ściółki żwirku drewnianego, ewentualnie jakiejś ściółki bukowej, konopnej, lnianej lub słomianej, ale one są zazwyczaj trudniej dostępne. Ewentualnie trocin dobrej firmy, np. Chipsi. Te najtańsze często są zakażone pasożytami.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Synneve
Posty: 1
Rejestracja: ndz lut 05, 2012 11:13 pm

Re: swierzb - jakim cudem!?

Post autor: Synneve »

Witam!
Od niedawna jestem dumna wlascicielka dwoch szczurkow - Bernie & Joey. Mieszkam we wloszech i zakup szczurka z domowej hodowli graniczy z cudem wobec czego maluchy pochodza z mniej okazalej rezydencji - sklepu zoologicznego. Przy zakupie( a wlasciwie podczas akcji ocalania ich przed skonczeniem w klatce sowy) zauwazylam male krostki na uszach. Nie bardzo wiedzialam co to jest. Kobitka ze sklepu powiedziala, ze to zaniknie z czasem. Niestety krostki powiekszaja sie. Teraz zajmuja prawie cala powierzchnie uszka ;( Nie wiem co robic Czy to szczurzy swierzb? Uzywam sciolki na bazie naturalnej kukurydzy z dodatkami. Jeden weterynarz juz odmowil ich badania mimo, ze jego sekretarka umowila wizyte. Szukam teraz innego. Jak moge im pomoc?
Dziekuej
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: swierzb - jakim cudem!?

Post autor: IHime »

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że to świerzb i to zaawansowany. Niestety, to typowe dla szczurków ze sklepu.
Bez pomocy weta się nie obejdzie: najbezpieczniejsze i najlepsze leki to te zawierające iwermektynę (mają różne nazwy handlowe, ale jak podasz substancje czynną to wet będzie wiedział). Samo nie przejdzie. W ekstremalnych przypadkach nieleczone pasożyty mogą zabić szczurka.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”