przerażenie po próbie kąpieli..

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
ursus
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 17, 2013 10:46 am

przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: ursus »

Postanowiłam, że dzisiaj Aria i Emi będą miały pierwszą w życiu kąpiel. Mam je już ponad dwa tygodnie, oswoiły się z ręką, chętnie na nią wychodzą itp. Nalałam troszeczkę wody do wanny, dodałam octu, do wody dałam drewienka, żeby mogły się czym zaciekawić. Oczywiście położyłam je w swetrze na podeście, żeby zeszły do wody tylko jak będą chciały, nie na chama. No i pojawił się problem - wystraszyły się, jak ledwo zamoczyły przednie łapki, a Emi skoczyła na brzeg wanny i zwiała mi na czubek głowy. :-[ Natychmiast przerwałam próbę i odniosłam je do klatki, złapałam Emi lekko wilgotną dłonią od tej wody z octem. Jak tylko znalazła się w klatce zaczęła szaleńczo się myć. Czy mogą teraz stracić do mnie zaufanie? ??? Dodam, że dałam im dropsiki żeby wynagrodzić stres i chętnie je schrupały.
Kasia
Awatar użytkownika
emi2410
Posty: 3475
Rejestracja: sob kwie 17, 2010 1:41 pm
Lokalizacja: Limanowa
Kontakt:

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: emi2410 »

Szczurów nie kąpie się bez potrzeby, po pierwsze to stres, po drugie mogą się zaziębić i poważnie rozchorować. Myślę, że z czasem zapomną o tym, ale na przyszły raz nie funduj im takiej "zabawy".
Bezszczurowo - Werter w nowym domku
W sercu: 17 szczurzych duszyczek [*][/b][/size]
ursus
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 17, 2013 10:46 am

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: ursus »

chciałam je umyć, bo mają już kilkanaście tygodni, myślę że koło 3/4 miesięcy, i jedna ma szczególnie żółtawy ogonek.. no a przy okazji naoglądałam się filmów na YT gdzie szczurki pływają, nurkują... ale masz rację, więcej nie będę im fundować takiego stresu... durna ja :( teraz radośnie buszują pod kocem, więc chyba nie jest źle, ale nauczkę mam... :-[
Kasia
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: nienazwana »

No i skąd pomysł z tym octem nieszczęsnym????? Przecież to świństwo podrażnia skórę i błony śluzowe i dla szczurzego noska smród musi być przeokropny!!! Już ktoś na forum wcześniej napisał (nie pamiętam kto ;) ), że octem to się kible myje a nie szczury ;D . Ja też uważam kąpanie szczura na siłę za niewskazane bardzo i niepotrzebne. Bywają szczurasy, które lubią taplać się w czystej wodzie, może nawet pływać, ale należy je z wodą oswajać bardzo ostrożnie i nie na siłę.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: akzi »

jak juz chcesz by popluskały się w wodzie
nalej do miski wody tak by miały zamoczone tylko łapki, wrzuc tam samczne owoce i czekaj aż same po nie wlizą.
woda ma byc czysta lekko ciepła, żaden OCET o rany boskie skąd ci to przyszło do głowy. może sama się wykąp w tym occie jeżeli myślisz że to przyjemność jakaś.
i kąp szczury jak jest ciepło , w lato np, wtedy futro w mig wyschnie i nikomu sie krzywda nie stanie.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: IHime »

Akurat ocet to wcale nie najgorszy pomysł, o ile daje się go bodajże 1 łyżkę stołową na 5 litrów wody. stary, dobry sposób na zachowanie kwaśnego pH skóry po kąpieli. Ale zgadzam się, że jeśli nie ma wyraźnego wskazania (szczur wytapla się w czymś, czego nie powinien zlizać, jest chory i sobie nie radzi z higieną, itd.), to szczurów się nie kąpie.
ursus
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 17, 2013 10:46 am

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: ursus »

octu dodałam parę kropli dosłownie, czytałam na forum że jest wskazana odrobina w kąpieli żeby zachować odpowiednie PH..
Woda+ocet to lepsze rozwiązanie kąpieli dla szczura (jeśli dobrze pamiętam jedna łyżka octu na 5 litrów wody)
Ocet zmienia ph wody i powoduje, ze woda jest bardziej przyswajalna przez szczura i lepiej czyni jego delikatnemu cialku :)
'Ocet jest typowym sposobem by zmienić ph wody na bardziej korzystne dla skóry
no i właśnie dlatego myślałam, że to dobry pomysł.. ech, muszę jeszcze sporo się nauczyć...
Kasia
Nakasha
Posty: 5397
Rejestracja: wt sty 04, 2005 7:14 pm
Numer GG: 4379189
Lokalizacja: Białystok - Kuriany
Kontakt:

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: Nakasha »

Odrobinka octu nie zaszkodzi, ale też wcale nie jest konieczna.

Szczury nie muszą się kąpać. Jeśli mają brudne ogonki, możesz je przemyć - wilgotnym wacikiem. ;) Wacik namaczasz w ciepłej wodzie i przecierasz szczurzy ogonek.

Jeśli chcesz, żeby się kąpały, to najlepiej to zrobić z dużą miską/kuweta. Do kuwety nalewasz ciepłej wody, ale na początek nie za dużo - tyle, aby szczury mogły swobodnie stać i moczyły tylko łapki. Do środka wrzucasz fajne rzeczy - np. owoce, orzechy. I czekasz.

Jedne szczury wejdą i będzie ok, inne będą się bać. Możesz co parę dni dawać im kuwetę z wodą. Jeśli to polubią, to spoko, można im co jakiś czas zwiększać poziom wody. Ale jeśli nadal będą się bać, to trzeba odpuścić. Nie wszystkie szczury lubią wodę.
Z nami: Ganix, Yetta, Inari, Cerridwen, Ceres Ciel i dziczek Włóczykij
Za TM: 88 szczurzych duszyczek

Obrazek
ursus
Posty: 13
Rejestracja: śr kwie 17, 2013 10:46 am

Re: przerażenie po próbie kąpieli..

Post autor: ursus »

dzięki za poradę, dobry pomysł :)
Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”