Jak często należy obcinać ząbki?

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Bazgralka
Posty: 60
Rejestracja: ndz mar 10, 2013 8:06 am

Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: Bazgralka »

Gabrysia ma około 6 miesięcy i już dwa razy trzeba było obcinać jej dolne ząbki, strasznie szybko rosną. Próbuję jej stępić ząbki poprzez podawanie całych orzechów laskowych, gałązek drzew owocowych, suchego chleba - to wszystko niewiele daje,bo jej niebardzo wszystko odpowiada,pogryzie trochę i zostawia. A zęby rosną jak szalone. To dla niej stres - wizyty u weterynarza, martwię się. Nie wiem,co robić,żeby jej nie narażac,jednak kiedy ma za długie ząbki, w ogóle nie chc ejeśc i jest osowiała, widocznie sprawiają jej ból.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: akzi »

ma cały czas dostep do ziaren jedzenia twardego ? powinnas wykluczyc wgl jedzenie miękkie i dawać tylko twarde
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Bazgralka
Posty: 60
Rejestracja: ndz mar 10, 2013 8:06 am

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: Bazgralka »

Ma pożywienie dla szczurków,tylko twarde, i te kolby np bekonowe - też twarde. Ale nie ukrywam,czasem je coś miękkiego, typu jogurt. Wyeliminuję miękkie rzeczy.
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: akzi »

całkowicie bo jak je jogurt to nie ma juz miesca w brzuchu na cos twardego, kup jej więcej przysmaków twardych takich jak fistaszki, jakieś snaki serowe dla szczurków wszystko co smaczne i twarde.
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: IHime »

Weterynarz sprawdził, czy nie ma w paszczy jakiegoś poważniejszego problemu, typu stan zapalny, ropień albo krzywy zgryz? Szczury instynktownie ścierają zęby, więc skoro tego nie robi, problem może tkwić głębiej.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: nienazwana »

Odchowałam już kilka szczurków i nigdy nie spotkałam się z koniecznością obcinania im zębów. Moje małe miały zawsze twarde rzeczy do gryzienia, zresztą szczurki bardzo lubią suchy chleb, sucharki, ziarna itp. Niektóre moje lubiały też bardzo drewniane kanty mebli ;D i pręty klatki . Może u starszych, które mają problem z jedzeniem twardych rzeczy taki problem się pojawi? Ale myślę,że takie obcinanie zębów u weta jest dla ogona dramatycznym przeżyciem, choć widocznie bywa, że koniecznym ::)
Awatar użytkownika
akzi
Posty: 3941
Rejestracja: pn sty 11, 2010 12:22 pm
Lokalizacja: W W A

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: akzi »

niestety czasem trafiaja sie przypadki gdy szczurowi trzeba obciąć zęby, jezeli jest to zbyt częste i męczące dla zwierza usówa się je wgl
Obrazek

Za TM : Marysia Tutuś Kleo Gucio
Mała Mi uciekła ... :( Melina ma się dobrze w nowym domku
Bazgralka
Posty: 60
Rejestracja: ndz mar 10, 2013 8:06 am

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: Bazgralka »

Wet zaglądął do pyszczka i niczego nie zauważył,te ząbki po prostu szybko rosną. A z tym usunięciem to mnie przeraziło...Dla niej stresem jest obcinanie ząbków,u weta nie chce wyjść z transportera, jak ją wyciągam,to wchodzi na mnie, chce się ukryć i popiskuje. Potem trzeba ją mocno przytrzymać i wet obcina,a ona piszczy. Stres dla niej i dla mnie. Usunięcie pewnie boli...brrr.
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: IHime »

Usunięcie to operacja przeprowadzana pod narkozą. To ostateczność, bo upośledza szczura - uniemożliwia gryzienie i do końca życia musi dostawać wyłącznie miękkie jedzonko. Ale to ekstremalny przypadek, czasem przycina się zęby raz w miesiącu, niektórym co dwa tygodnie. Im częściej się przycina, tym szybciej zęby rosną. U samczyka z krzywym zgryzem pod koniec musiałam przycinać zęby co 1,5 tygodnia, też się bardzo stresował.
Jeśli masz w swoim mieście weta z narkozą wziewną, możesz tam spiłować zęby pod narkozą i przy okazji spokojnie obejrzy się całą paszczę, czy coś złego tam się nie dzieje.
Abbysam007
Posty: 1
Rejestracja: sob gru 21, 2013 11:03 am

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: Abbysam007 »

Szukam najlepszego sposobu do dezynfekcji poidła od czasu do czasu. W tej chwili płuczę je wodą z solą, myślałem też o roztworze wody z ocem.
Nikt
Posty: 19
Rejestracja: wt gru 10, 2013 10:46 am

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: Nikt »

Abbysam007, chyba pomyliły ci się wątki - ten dotyczy szczurzych ząbków, nie poidełek.

Poczytaj tutaj: Ogólnie rzecz biorąc popularne są szczoteczki do butelek (coś takiego) i specjalne, używane do poidełek - tak to wygląda, przy czym te drugie trudniej dostać i są droższe. A co do płukania: niektórzy używają roztworu wody z mydłem, z octem, a inni z solą albo płynem do mycia naczyń. Są też tacy, którym wystarczy ciepła woda ;) To już kwestia nawyków i własnych spostrzeżeń.
Kaja228
Posty: 12
Rejestracja: sob sty 11, 2014 4:56 pm

Re: Jak często należy obcinać ząbki?

Post autor: Kaja228 »

kiedy widziałam, że ząbki są dłuższe to dawałam mu sam twardy pokarm. najlepiej kolby ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”