Niechęć do wody

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
sambina

Niechęć do wody

Post autor: sambina »

moj szczurek nie bardzo ma ochote na kapiel... kiedy wsadzan go do wody szybko wdrapuje sie po mojej rece i ucieka. nie wiem co mam zrobic. chcialabym zobaczyc jak plywa i w ogole. czy mam sobie dac spokoj i nie kapac Epi wcale czy zmusic ją do tego? prosze poradzcie! :(
Tangerine

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: Tangerine »

Moje szczury też tak reagują :( Tylko jeden jedyny w mojej karierze lubił wodę. Zmuszać szczura do kąpieli tylko po to, żeby popatrzeć, jak pływa to zdecydowanie zły pomysł. Aczkolwiek czasem kąpiele są nieuniknione. Czasem w upalne letnie dni kąpię szczurki, żeby je trochę ochłodzić w letniej wodzie, kąpię, jak np mają coś ze skórą, lub gdy wypaprzą się, np w ziemi z doniczki, w kurzu zza lodówki itp. Chociaz na letnie chłodzenie wymyśliłam lepszy sposób - spryskiwacz do kwiatów ustawiasz na tą najdelikatniejszą mgiełkę i pryskasz szczurka z góry z wysokości około 0,5 metra. Moje to uwielbiają!! tylko uważaj, żeby wtedy nie było przeciągu, bo szczura można załatwić w ten sposób!!
sambina

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: sambina »

czyli sama zechce sie kapac? albo nie zechce? trudno to pojac... i nie ma sposobu zeby to polubila? nie chodzi mi juz o to zeby zobaczyc jak plywa bo naprawde nie chce jej zmuszac do czegos czego ona nie chce. chcialam po prostu wiedziec jak to jest. jedni mowia ze nie trzeba kapac szczura a inni ze trzeba. moze szcurek wie ze to mu robi zle i dlatego nie chce sie kapac??
Tangerine

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: Tangerine »

szczurki bardzo dbają o higienę i w normalnych warunkach wspaniale sobie radzą, wtedy nie trzeba ich kąpać. z drugiej strony kąpiel dobrze przeprowadzona szczurowi nie zaszkodi (oprócz stresu). dobrze tzn w letniej/ciepłej wodzie - nie może być za zimna ani za gorąca- bez mydła czy innych detergentów, uważając, żeby nie naleciała szczurkowi do uszu. może Twój szczur się przekona, ale wystarczy 1 złe skojarzenie kąpieli, żeby szczur znienawidził łazienkę do końca zycia. jak tylko wchodzę tam, żeby umyć ręce, a szczur siedzi na ramieniu i słyszy lejącą się wodę, to zaraz się kurczowo wczepia w moją bluzkę. możesz spróbować wstawić do klatki michę z wodą, tak, żeby szczur mógł wejść, zamoczyć łapki i się przyzwyczaić. tylko nie zostawiaj takiej miski, bo szczur może się do wody załatwić, a potem to wypić, a tego należy unikać!! jeżeli gdy tylko szczur najdzie się w umywalce/wannie/czymkolwiek służącym do kąpieli i zacznie piszczeć i rozpaczliwie wspinać się Tobie po ręce, to znaczy, że nie należy go stresować i zmuszać do zbyt częstych kontaktów z ha-dwa-o ;) oczywiście jak się w czymś upaprze czy wytarza, to trzeba go umyć, żeby nie zlizał i nie połknął jakiegoś paskudztwa.
3maj się :))
sambina

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: sambina »

wiec nie bede jej niepotrzebnie stresowac... jezeli ona tego nie chce to nie bede jej zmuszac. dzieki za pomoc :D
Gracja

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: Gracja »

Gdy kąpię mojego Ziomeczka, to od razu zaczyna robić bobki... ledwo co go zostawię w wannie to robi bobki i zaczyna próbować wyskoczyć... czasem myślę, że jest on trochę 'dziwny?'. Wogle, kiedy zostawię go na chwilkę gdzieś samego, to zaczyna robić kupki... Raz do wanny zrobił aż 14 kupek!!! :shock: wtedy pojęłam, że on robi kupki ze strachu i kupiłam malutką, mięciutką gąbeczkę i gdy trzymam go na kolanach na ręczniku, to przecieram jego futerko lekko mokrą gąbką... :D
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: Ania »

Zrobilismy pewien eksperyment, do ktorego potrzebne sa:

- duzy i wysoki karton
- miska
- woda
- smakolyk

Wlozylismy 2 samculki do kartonu w ktorym uprzednio umiescilismy miske z woda. Zwierzaki niechetnie wchodzily na krawedz miski nie mowiac juz o samej wodzie. Tego starszego dalo sie zwabic do wody (z miski do wody prowadzila drabinka) smakolykiem, reakcja byla natychmiastowa - wyskok i oblizywanie calego futerka - pozniej jednak George (starszy szczur) pozwolil sie wlozyc do wody tak, ze jego brzuch spoczywal na dloni a tylne lapki byly w wodzie.. Mlody szczurek (6 tygodni) bardzo sie do wody zrazil i nie sadze, by sie to kiedys zmienilo (wg mnie zalezy to od charakteru szczura).

Po udano/nieudanej kapieli wstawilismy chlopakom do klatki mala miske wody (srednica okolo 20 cm), wody jest na okolo 2 cm, chlopaki jak na razie bawia sie na krawedzi miski, mysle, ze to dobry sposob na oswojenie szczura z woda, byle nic na sile...
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
JaszczurkA

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: JaszczurkA »

Gdy kąpię mojego Ziomeczka, to od razu zaczyna robić bobki... ledwo co go zostawię w wannie to robi bobki i zaczyna próbować wyskoczyć... czasem myślę, że jest on trochę 'dziwny?'
Nie jest dziwny. Wiele zwierząt, szczególnie drobnych ssaków, oddaje mocz i kał w momencie zdenerwowania (stresu).
PALATINA

szczurek nie chce sie kapac

Post autor: PALATINA »

Wszystkie moje szczurki nie lubią wody (z wyjątkiem Myszki, która czasem ją toleruje).

Ograniczam się do mycia ogonków, kiedy są już pomarańczowe!
dorota
Posty: 3
Rejestracja: czw gru 30, 2004 12:32 pm

boj? sie wody

Post autor: dorota »

Mam pytanko, czy wasze szczurki boją sie wody? A czy gdy szczur wody sie nie boii można go kąpać?
Awatar użytkownika
jokada
Posty: 1918
Rejestracja: pn mar 24, 2003 8:25 pm
Lokalizacja: warszawa
Kontakt:

boją sie wody

Post autor: jokada »

jeżlei sie nie boi, możen kompać... pozostaje pytanie tylko po co :roll:
po co niepotrzebie stresować malucha...

no chyba że wystąpiła jakaś awaryjna sytuacja i szczur np. bardzo sie czymś ubrudził....
Dixi
Posty: 1171
Rejestracja: wt lis 16, 2004 4:24 pm

boją sie wody

Post autor: Dixi »

Moje szczury nie przepadają za wodą, zresztą nie kąpię ich, bo po co i na co. One same dbają o czystość futerka, a jeśli mieszkają w czystej klatce to nie ma problemów z zabrudzeniem :)
Pozdrawiam,
Aguśka
nezu
Posty: 1686
Rejestracja: ndz maja 23, 2004 3:59 pm
Kontakt:

boją sie wody

Post autor: nezu »

Dixi ja bym polemizowala z tym niebrudzonym futerkiem ;)
Zmora z Mala Mi to szczury ktore lubia dominowac. Chec dominowania przejawia sie tym ze jedna druga przewraca na grzbiet i gruntownie osikuje.
Tworza sie okropne zolte zacieki na futerku, szczurki zaczynaja dosc intensywnie pachniec.
W dodatku zadne z nich czyscioszki bo tych zaciekow nie ubywa tylko przybywa.
Nie kapie ich za czesto ale jednak kapie. Te moje brudasy tego potrzebuja. Gdyby nie to cale by sie kleily.
A klatke maja czysta.
Zszywka i Spinka tez niestety nazwajem ida na udry, co prawda Zszywka stara sie utrzymac futerko w nieskazitelnej czystosci i bieli, ale tez od czasu do czasu przeoczy jakies zolte plamy.
No i co ja mam wtedy robic?
Patrzec jak jej piekne biale futerko robi sie zolte od moczu?
W zyciu
Za to jezeli ma sie jednego szczura i klatke gruntownie czysci problemu nie ma i kapiele konieczne nie sa ;)
Anita
Posty: 937
Rejestracja: ndz paź 17, 2004 2:43 pm
Lokalizacja: Warszawa Radość

boją sie wody

Post autor: Anita »

Albo jak we cztery kłębią się w hamaczku sikając na niego :roll:
Masterton
Posty: 1153
Rejestracja: czw paź 28, 2004 2:20 pm
Kontakt:

boją sie wody

Post autor: Masterton »

Albo jak wiekszy sika mniejszemu z ostatniego pietra na pyszczek :roll:
i odszedl syjamski kawalek mnie...
przydeszł balijski...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”