Czym myć szczura?

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Czym myć szczura?

Post autor: yss »

Mam tymiankowy; jeżeli myjemy szczura raz na rok jedną kropelką to nawet jeżeli wysuszy, nie powinno to mieć wielkiego znaczenia. Ma dobre ph i nie zmywa warstwy lipidowej - podobno :) mało się pieni, bo nie ma tych tam spieniaczy.
Mnie nie wysusza, tak a propos; wysusza mnie woda. Mycie samą wodą nie różni się od umycia tym żelem, taką tu mamy twardą :/
ten się nie myli, kto nic nie robi
Awatar użytkownika
Dziunia
Posty: 6
Rejestracja: czw kwie 16, 2015 8:47 am

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Dziunia »

Ja również dostałam wskazanie od weta by robić kąpiele z Nizoralem. Jeśli mam saszetki to ile uważacie by dodać szamponu do wody 0,5 litra, całą saszetkę?
Awatar użytkownika
Mateuszka12345
Posty: 17
Rejestracja: pt cze 05, 2015 6:28 am

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Mateuszka12345 »

Ja posiadam 4 szczurki i wszystkie kąpię co miesiąc w specjalnym szamponie ,,Dr Seidel" dla świnek morskich - poleconym przez świetną Panią Weterynarz :)

Zawsze po kąpieli dobrze wycieram dziubki a potem same grzeją się pod pościelą :)

Nie ma nic w złego w kąpaniu szczurków tylko trzeba używać odpowiedniego szamponu oraz zadbać o to by nasze pociechy po kąpieli miały gdzie się ogrzać :)

Pozdrawiam Karolina :)
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Tofcia »

Mateuszka12345 pisze:Ja posiadam 4 szczurki i wszystkie kąpię co miesiąc w specjalnym szamponie ,,Dr Seidel" dla świnek morskich - poleconym przez świetną Panią Weterynarz :)

Zawsze po kąpieli dobrze wycieram dziubki a potem same grzeją się pod pościelą :)

Nie ma nic w złego w kąpaniu szczurków tylko trzeba używać odpowiedniego szamponu oraz zadbać o to by nasze pociechy po kąpieli miały gdzie się ogrzać :)

Pozdrawiam Karolina :)
Nie można szczurów kapać tak często!
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Awatar użytkownika
Mateuszka12345
Posty: 17
Rejestracja: pt cze 05, 2015 6:28 am

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Mateuszka12345 »

Tofcia pisze:
Mateuszka12345 pisze:Ja posiadam 4 szczurki i wszystkie kąpię co miesiąc w specjalnym szamponie ,,Dr Seidel" dla świnek morskich - poleconym przez świetną Panią Weterynarz :)

Zawsze po kąpieli dobrze wycieram dziubki a potem same grzeją się pod pościelą :)

Nie ma nic w złego w kąpaniu szczurków tylko trzeba używać odpowiedniego szamponu oraz zadbać o to by nasze pociechy po kąpieli miały gdzie się ogrzać :)

Pozdrawiam Karolina :)
Nie można szczurów kapać tak często!

Pani z zoologicznego i wet powiedziały mi , że można tym bardziej jak szczury lubią się kąpać ...Gdyby nie lubiały napewno bym je tak często nie myła :)
Awatar użytkownika
Tofcia
Posty: 481
Rejestracja: wt kwie 07, 2015 10:50 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Tofcia »

Mateuszka12345 pisze:
Tofcia pisze:
Mateuszka12345 pisze:Ja posiadam 4 szczurki i wszystkie kąpię co miesiąc w specjalnym szamponie ,,Dr Seidel" dla świnek morskich - poleconym przez świetną Panią Weterynarz :)

Zawsze po kąpieli dobrze wycieram dziubki a potem same grzeją się pod pościelą :)

Nie ma nic w złego w kąpaniu szczurków tylko trzeba używać odpowiedniego szamponu oraz zadbać o to by nasze pociechy po kąpieli miały gdzie się ogrzać :)

Pozdrawiam Karolina :)
Nie można szczurów kapać tak często!

Pani z zoologicznego i wet powiedziały mi , że można tym bardziej jak szczury lubią się kąpać ...Gdyby nie lubiały napewno bym je tak często nie myła :)
Pani z zoologicznego to nie jest dobre zródło informacji a wet musi miec specjalizacje w gryzoniach.
ze mną Gizmo ,Tofik
Za TM:Albin[*]20.08.2015, Belzebub [*]30.04.2016[/i][/size] Sid[*]28/29.06.2017,Azazel[*]5.07.2017
Dla świata jesteś tylko człowiekiem,
dla swojego szczura jesteś całym światem.
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Osna »

A dlaczego mycie szczurów co miesiąc to za często? W takim razie jaki jest minimalny odstęp między kąpielami? Pomijam zupełnie kwestię tego, że wiele szczurów boi się wody jak ognia.
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Czym myć szczura?

Post autor: cane »

Osna duże ryzyko nadmiernego wysuszenia skóry = łupieżu, drapania nawet do krwi [sucha skóra potwornie swędzi, alergik ci to mówi!], a nawet zwiększone ryzyko grzybicy... wszak grzyb "wejdzie" tylko przez uszkodzoną skórę [zadrapaną], jeśli szczurek więcej się drapie to i grzybom ułatwia sprawę.
Do tego dochodzi zwiększone ryzyko, że nam woda kapnie do ucha/oka/noska, co może się zapaleniem skończyć. W końcu im częściej kąpiemy tym częściej woda "ma okazję".

Pomijanie faktu, że większość Ogonów boi się wody nie jest bez znaczenia - nadmierny stres może zwiększać ryzyko chorób, a tego chyba każdy odpowiedzialny właściciel będzie starał się uniknąć.


Tak więc czy naprawdę warto dla NASZEJ frajdy aż tak ryzykować? Oczywiście pomijam tutaj wszelakie kąpiele zdrowotne - one są konieczne i niezbędne [czasami odrobiny stresu nie da się niestety uniknąć]!
Awatar użytkownika
Mateuszka12345
Posty: 17
Rejestracja: pt cze 05, 2015 6:28 am

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Mateuszka12345 »

cane pisze:Osna duże ryzyko nadmiernego wysuszenia skóry = łupieżu, drapania nawet do krwi [sucha skóra potwornie swędzi, alergik ci to mówi!], a nawet zwiększone ryzyko grzybicy... wszak grzyb "wejdzie" tylko przez uszkodzoną skórę [zadrapaną], jeśli szczurek więcej się drapie to i grzybom ułatwia sprawę.
Do tego dochodzi zwiększone ryzyko, że nam woda kapnie do ucha/oka/noska, co może się zapaleniem skończyć. W końcu im częściej kąpiemy tym częściej woda "ma okazję".

Pomijanie faktu, że większość Ogonów boi się wody nie jest bez znaczenia - nadmierny stres może zwiększać ryzyko chorób, a tego chyba każdy odpowiedzialny właściciel będzie starał się uniknąć.


Tak więc czy naprawdę warto dla NASZEJ frajdy aż tak ryzykować? Oczywiście pomijam tutaj wszelakie kąpiele zdrowotne - one są konieczne i niezbędne [czasami odrobiny stresu nie da się niestety uniknąć]!

Po pierwsze nie myje im główki tylko ogon i reszte ciała przemywam wodą z odrobiną szamponu .
Po drugie moje szczurki nie boją się wody .

A po trzecie nie kąpie ich dla zabawy więc żadna mi to frajda !!

A tak wgl nigdy nie robiłabym nic na siłę bo bardzo kocham zwierzęta i nie pozwoliłabym ich skrzywdzić !!
Osna
Posty: 330
Rejestracja: pn lip 01, 2013 12:48 pm
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Kontakt:

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Osna »

cane pisze:Pomijanie faktu, że większość Ogonów boi się wody nie jest bez znaczenia - nadmierny stres może zwiększać ryzyko chorób, a tego chyba każdy odpowiedzialny właściciel będzie starał się uniknąć.
Pomijam ten fakt, bo szczura, który boi się wody, nie powinniśmy wcale kąpać, chyba że dojdzie do jakiejś szczególnej sytuacji, która tego wymaga. Tak często już się o tym pisze tu na forum, że stwierdziłam, że tę kwestię można już pominąć, by skrócić dyskusję do zagadnienia, które mnie interesuje.
cane pisze:Osna duże ryzyko nadmiernego wysuszenia skóry
Domyślam się, że ten środek do mycia świnek morskich jest tak potwornie wysuszający. Woda aż tak wysuszająca nie jest. Tak czy inaczej:
cane pisze:Do tego dochodzi zwiększone ryzyko, że nam woda kapnie do ucha/oka/noska, co może się zapaleniem skończyć. W końcu im częściej kąpiemy tym częściej woda "ma okazję".
Jeśli szampon zwiększa ryzyko zapalenia, to powinno się go po prostu wycofać z użytku i wcale nie czyścić nim szczury, a nie rzadziej. Bo chodzi o domyślam się, że chodzi o wodę, ale z szamponem, bo przecież sama woda oczyszcza, nie powoduje stanów zapalnych, o ile jest czysta. Tylko skąd pewność, że ten szampon akurat jest szkodliwy?
Ze mną: Jakub i Mieszko.
Odeszły śp. Gacek, Stefan, Ireneusz, Białas, Bronisław i Anatol. [*][/size]
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Czym myć szczura?

Post autor: cane »

Mateuszka nie wiem czemu się oburzasz, przecież nie pisałam o tobie ::)

Osna odpowiedziałam konkretnie na twoje pytanie - z czym może wiązać się comiesięczna kąpiel szczura. Nigdzie nie pisałaś o sposobie kąpieli, użytych środkach ani niczym innym... Dlaczego w takim razie teraz stwierdzasz "to nie pasuje, tamto nie pasuje" ???

Swoją drogą naprawdę uwierz mi - woda potrafi bardzo wysuszać skórę! Przez całe lata nie mogłam się normalnie kąpać z tego powodu [twarz do dzisiaj staram się myć wyłącznie w wodzie mineralnej]. W Polsce mamy w większości miast bardzo twardą wodę, to ma olbrzymie znaczenie.
Naprawdę mam potężne problemy pod tym względem, jeśli cokolwiek "może wysuszać skórę" to na 99% ląduję z wydrapanymi na wysuszonej i swędzącej skórze ranami... A ponieważ mam ich co chwilę pełno przerabiałam również wielokrotnie grzybicę na własnej skórze [dosłownie ;)] - każda rana, zwłaszcza regularnie rozwalana, to zwiększone ryzyko grzyba >:( . Wystarczy ciut delikatniejszy pod względem skóry szczur [niekoniecznie aż takie extremum jak ja] i sprawa może wyglądać podobnie.
Awatar użytkownika
Sky
Posty: 1567
Rejestracja: pn cze 15, 2009 4:27 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Sky »

Pytanie - po co w ogóle kąpać szczury? Gdy sytuacja tego nie wymaga i szczur nie pobrudził się jakąś zewnętrzną substancją? Szczury myją się same. Kontakt z wodą powoduje zaburzenie naturalnej powłoki skóry, regularne mycie bardziej zaszkodzi, niż pomoże (szczególnie jeżeli używamy detergentów i tą powłokę usuwamy). Jeżeli komuś przeszkadza szczur uwalany we własnych sikach, to polecam częstsze sprzątanie w klatce, żeby się w tym nie wylegiwały.
Wiadomo - jeżeli zwierze przypadkiem pobrudzi się czymś kleistym i szkodliwym - okej. Ale dla samego kąpania w celu utrzymania 'higieny' - zdecydowanie nie. Z tego samego powodu nie kąpie się regularnie przeciętnego kota - grozi to po prostu zaburzeniem naturalnego filmu na skórze, zakłóceniem pH itp.
No i to co pisała cane - sama woda szkodzi nawet ludziom. Ja też nie mogę za często traktować twarzy wodą, po wychodzi wiór, podrażnienia, wysypka. Ta sama sytuacja - naruszenie naturalnego pH i filmu na skórze, który ją chroni.
W pamięci Cookie, Biscuit, Manu, Muffin, Anouk, Kavi, Tytus i Festus.

http://www.szkicz.blogspot.com <- rysuję sobie.
Awatar użytkownika
Mateuszka12345
Posty: 17
Rejestracja: pt cze 05, 2015 6:28 am

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Mateuszka12345 »

cane pisze:Mateuszka nie wiem czemu się oburzasz, przecież nie pisałam o tobie ::)

Osna odpowiedziałam konkretnie na twoje pytanie - z czym może wiązać się comiesięczna kąpiel szczura. Nigdzie nie pisałaś o sposobie kąpieli, użytych środkach ani niczym innym... Dlaczego w takim razie teraz stwierdzasz "to nie pasuje, tamto nie pasuje" ???

Swoją drogą naprawdę uwierz mi - woda potrafi bardzo wysuszać skórę! Przez całe lata nie mogłam się normalnie kąpać z tego powodu [twarz do dzisiaj staram się myć wyłącznie w wodzie mineralnej]. W Polsce mamy w większości miast bardzo twardą wodę, to ma olbrzymie znaczenie.
Naprawdę mam potężne problemy pod tym względem, jeśli cokolwiek "może wysuszać skórę" to na 99% ląduję z wydrapanymi na wysuszonej i swędzącej skórze ranami... A ponieważ mam ich co chwilę pełno przerabiałam również wielokrotnie grzybicę na własnej skórze [dosłownie ;)] - każda rana, zwłaszcza regularnie rozwalana, to zwiększone ryzyko grzyba >:( . Wystarczy ciut delikatniejszy pod względem skóry szczur [niekoniecznie aż takie extremum jak ja] i sprawa może wyglądać podobnie.
Na samym początku napisałam w czym kąpie swoje szczury (szampon ,,Dr Seidel" dla świnek morskich - oraz dla innych zwierzaków ).
Moim szczuraskom nic nie ma po kąpieli ale skoro mówicie , że nie należy kąpać ogoniastych to ok człowiek całe życie się uczy :)

Dziękuje za dobre rady :)
Awatar użytkownika
Mateuszka12345
Posty: 17
Rejestracja: pt cze 05, 2015 6:28 am

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Mateuszka12345 »

"Jeżeli komuś przeszkadza szczur uwalany we własnych sikach, to polecam częstsze sprzątanie w klatce, żeby się w tym nie wylegiwały. "

Sprzątam moim 2 razy w tygodniu , wypuszczane są prawie cały dzień a i tak woniają :) ale mnie to nie przeszkadza akurat ...
Teraz już wiem , że szczurów się nie myje tak często !
Awatar użytkownika
Sheelka
Posty: 75
Rejestracja: sob cze 06, 2015 7:22 am
Numer GG: 2340536
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czym myć szczura?

Post autor: Sheelka »

My się ostatnio myłyśmy w żelu do twarzy BioLaven. On jest bez SLSów i zbędnej chemii, więc jeśli nikomu nie przeszkadza szczur, który na chwilę zmienia się w lawendową kulkę to tym też można (tak powiedziała pani weterynarz)
Ze mną: Zjawa i Czarna <3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”