Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Ania »

Tagi: kąpanie, mycie, początki, nauka, kąpania, mycia



Pytanie przetłumaczone z angielskojęzycznej strony o szczurach. Niedługo znajdzie się i w naszym faq ;)

Jak kąpać szczura?
Przygotuj ręcznik zanim przygotujesz kąpiel. Zlew kuchenny wypełnij ciepławą wodą, nie ciepłą (jeśli w kuchni masz dwa sąsiadujące ze sobą zlewy - wypełnij obydwa) wody musi być tyle, żeby szczur mógł spokojnie dotknąć całymi łapkami gruntu mając odsłoniętą szyję. Zanurz szczura w wodzie, możesz użyć mydła dla kotów, a najlepiej mydła dla młodych  kociąt. Jeśli nasz szczur jest płci męskiej, można do wody lub bezpośrednio na skórę użyć kilku kropel oleju, skóra samców jest z reguły bardziej wrażliwa i sucha. Mydło należy dobrze wetrzeć w skórę zwierzęcia i delikatnie ją skrobać  (tak jak to robimy myjąc sobie głowę). Nie jest zalecane używanie jakichkolwiek materiałów pomocniczych typu szczotki, szczoteczki. Bardzo uważaj, żeby mydło nie dostało się do oczu ani uszu szczura. Kiedy stwierdzisz, że szczur jest już czysty, przełóż go do drugiego zlewu i spłucz dokładnie mydło. Ponownie zwróć uwagę, aby ani jedna kropelka wody nie dostała się do uszu lub oczu zwierzęcia. Jeśli nie jesteś pewna/pewien, czy szczur jest dobrze opłukany z mydła, możesz użyć małego strumienia bieżącej wody z kranu jednak woda ta również nie może być za ciepła. Po kąpieli dokładnie wytrzyj szczura ręcznikiem i odnieś do klatki. Wszystkie okna powinny być zamknięte, żeby nasz pupil się nie przeziębił
Ostatnio zmieniony sob paź 20, 2007 10:15 pm przez Vella, łącznie zmieniany 1 raz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Gracja

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Gracja »

Witam... napisałaś, że szczury można czyścić mydłem dla kociąt. zastanawiałam się, czy nie może to być szare mydło, a muszę wykąpać swojego szczura, bo jego skóra ma dziwny zapach... POMÓŻCIE MI!!!!!! :cry: :pomocy:
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Ania »

Nie można. Tak samo jak nie można innymi specyfikami, nie są przystosowane do mycia delikatnej skóry szczura. Jeśli nie masz dostępu do mydła dla kociąt to wykąp szczura w samej ciepłej wodzie.

Pamietaj, ze jesli jest to samiec, ntensywny zapach jest dla niego charakterystyczny - tego nie zmienisz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
qxik

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: qxik »

ja w najbliższym czasie też musze szczurzyce przekompać ;D .... tylko eni moge znależć tego mydełka dla kotów .. ;(
PALATINA

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: PALATINA »

Ja chłopaków kąpię w Nizoralu, bo tylko po tym znika im ten pomarańczowy łupież.

Słyszałam, że szare mydło jest bardzo dobre dla różnych zwierząt, np dla psów, które mają alergię na psie szampony itd.
Może więc dla szczura też wcale nie będzie takie złe.
Ja sobie myślę, że kosmetyki dla ludzi dopiero od kilkunastu czy kilkudziesięciu lat mają odpowiednie pH, a wcześniej też ludzie żyli, choć czasem się kąpali.
Nie lubię przeginania!
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Ania »

Powiem tak - wg mnie Nizoral tez jest dobrym rozwiazaniem natomiast szare mydlo nie bo nadmiernie wysusza skore, ja chylilambym sie ku antyalergicznemu z serii AA, kosztuje w aptece niewiele ponad 2 zlote i jest bardzo dobre dla skory
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
necia

To nie jest takie ?atwe

Post autor: necia »

Czy wasze szczury też nie znoszą wody :?: Bo mój to normalnie tak drabie i się wścieka że nie jestem w stanie go wykąpać. Wspina mi się po rękawie chociaż jego pierwszy kontakt z wodą wyglądał tak: w wannie było bardzo malutko wody, tak, że gdy go położyłam zakrywała mu stópki, była letnia. Po paru próbach (w odstępach czasowych ma się rozumieć) panicznie boi się wody: gdy tylko wchodzę z nim do łazienki to staje się sztywny i chowa się za szyją. Nie wiem co robić :!: Jeżeli macie większe doświadczenie w tym temacie to odpiszcie :!: pozdrawiam :(
niemfa
Posty: 210
Rejestracja: czw maja 29, 2003 5:34 pm

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: niemfa »

Sluchaja, kap swego szczura tylko wtedy gdy jego zapach jest niedowytrzymania. Nie mozesz zmusisz swego szczura do kapieli, a to ze on nie ma na nia ochoty jest calkiem naturlane (moj szczur tez sie boi wody i pewnie polowa szczurow ludzi wpisujacych sie na forum tez tego nei lubi). Nie zamartwiaj sie jesli twoj szczur nie chce sie kapac i plywac, i pamietaj : NIC NA SILE !
Amantium Irae Amoris Integratio Est...
Marcia

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Marcia »

A w jakim wieku szczuruś musi być żeby go móc kapać ?? Czy to w ogóle konieczne ??
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Ania »

To nie jest konieczne. Szczur sam o siebie potrafi zadbać - jeśli już coś nam może bardzo przeszkadzać - to brudny ogon - regularne czyszczenie wacikiem ogona szczura spowoduje, że zwierzę będzie lśniło czystością.

Zdania są podzielone - ja jestem za tym, że szczurów kąpać się nie powinno głównie z uwagi na stres, przez jaki zwierzę podczas kąpieli przechodzi (wyjątek, kiedy szczur SAM chce wejść do wody).

W jakim wieku? Tu nie ma ograniczenia wiekowego (oczywiście po czasie odłączenia szczura od matki). Warto zastanowić się po co?

Jeśli zwierzę ma problemy skórne lub niedokładnie czyści sobie futerko i przez to bardzo brzydko pachni (np tarza się namiętnie we własnych kupkach :) ) - można spróbować kąpieli leczniczej (w pierwszym przypadku - jako "mydło" użyć zwalczającego bakterie i grzyby płynu o nazwie MANUSAN) i zwykłej (z zastosowaniem mydła dla kociąt lub manusanu - do dostania w aptece w dużej ilości bo pół litra, lub u weta w małej dawce)

Przy okazji warto pamiętać, że samce intensywnie pachną z natury i nawet codzienna kąpiel nie zmniejszy bardzo tego zapachu. Samiczki nie pachną wcale (poza naturalnym delikatnym szczurzym zapachem, oczywiście) i jesli zwierzę bardzo mocno śmierdzi powinniśmy zastanowić się, czy oby na pewno odpowiednio często zmieniamy mu ściółkę, czy odpowiednio często i odpowiednimi środkami myjemy klatkę?
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
B.S.E.

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: B.S.E. »

Z kapiela nie ma co przesadzc( zwlaszcza jesli wlasciciel nie jest brudasem, i czysci klatke), bo szczurki sa bardzo czysciutkie. Przecietnie myja sie 1215114 razy na dobe. Zgadzam sie z Ania, ze jesli czysci sie regularnie ogonek to nie ma po co stresowac malca czestymi kapielami.
Jesli jednak koniecznie chcecie myc, lub musicie, to najlepiej przyzwyczajac, zachecac lobuzy do wody. Ja stawiam naczynko z letnia woda( nie moze byc przeciagow ), wrzucam kilka smakolykow do wody a ogonki same wskakuja do wody i lowia. Bardzo lubia ta zabawe.
Jednak z nimi jest jak z innymi zwierzetami. Jedne lubia basen, inne nie.
Nic na sile.
Czarna20
Posty: 826
Rejestracja: sob lut 07, 2004 10:26 pm
Kontakt:

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Czarna20 »

fajnie to napisane ale problem jak wsadzić (namówić szczura)żeby wlazł do wody bo z tego co pamiętam to jak usiłowałam wykąpać Czedara to ja byłam w rezultacie bardziej mokra od niego....
w domu szaleją --> Czika (psica), i ogoniaste: Brązowa, Nika, Lilith,Dara i Tavi

gdzieś tam --> Szatan, Czedar, Gałka,Zuzu, Kremówka, Gryzelda,Mamuśka, Cykorka i Kreska.....
Sayaka
Posty: 10
Rejestracja: ndz sie 15, 2004 4:42 pm

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Sayaka »

nic na sile:)
maala
Posty: 89
Rejestracja: czw lip 22, 2004 10:18 pm

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: maala »

Ja też spróbuję :D
|oo00^^ Mała ^^00oo| -ze mną od 26.07.2004 odeszła 0.12.2005 :(
|oo00^^ Myniuchna i Pitunia ^^00oo| -w moim serduszku :(
Goś
Posty: 102
Rejestracja: pt sie 13, 2004 9:10 am

Jak kąpać szczura? krok po kroku..

Post autor: Goś »

moje niunie też się mocno wyrywają, a niestety jakiś czas temu z powodów zdrowotnych musiałam je myć :| zauważyłam jednak, że lubia - jesli mniejsze wyrywanie mozna tak nazwac - jesli na ich grzbiecil sływa delikatnie woda ak one siedza na moim ręku tuż nad umywalką. Chcę przez to powiedzieć że moje szczurki wolą się moczyć od góry a nie od dołu :D gdy tylko postawię ich łapki w wodzie od razu z wyciągniętymi pazurami i wytrzeszczonymi oczami pędzą w górę nie patrząc na to po czym i jak...
ja to ja i nikt inny ==obecnie===
Malinka ==w pamięci===
-(-@ Mycha, Szarusia, Białeczka, Szkrabek, Szarusia (2), Łatka, Szkrabka @-)-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”