Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Sprzątanie w klatkach, obcinanie pazurów, kąpiele itp.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Pidgin
Posty: 48
Rejestracja: pt mar 26, 2004 7:04 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: Pidgin »

[quote="krwiopijka"]nie sadze, zeby spanie we wlasnym moczu bylo dla szczura naturalne... na wolnosci szczur ma mnostwo miejsca... u nas zyje w klatce i jego sypialnia, toaleta i jadalnia sa bardzo blisko siebie... byc moze to dlatego...[/quote]
Moja Kulka ma akurat taki swój kącik gdzie wali bobki, ale siuśki robi tam gdzie śpi. Mogła by przecież i to i to robić w jednym miejscu (w tym kąciku). Może poprostu szczurek lubi spać w swoim moczu i tak już poprostu jest. Jeśli to lubi to musial gdzieś nabyć te upodobania, skoro większość szczurków to robi :) .
Oczywiście możliwe jest, że nasze szczurki mają jakieś skrzywienie spowodowane małym "terytorium".
Pozdrawiamy: Kuleczka i ja :)
Mycha
Posty: 2607
Rejestracja: pt sty 17, 2003 4:16 pm
Lokalizacja: cracov
Kontakt:

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: Mycha »

Kochamy nasze szczurki i nie wyobrażam sobie, że jest na forum osoba która nie puszcza swojego szzurka z klatki. To nie nazywa się hodowla czy przyjaźń, ale sadyzm a tłumaczenie typu "mama mi nie pozwala" czy "mam złego współlokatora" to tylko brak odpoiedzialności inaczej np w wieku dorastania u szczurków może wystąpić krzywica czy skarłowacenia.
W sprawach jakichkolwiek (transport, pytania itd) proszę WYŁĄCZNIE o kontakt meilowy - ratteria[małpka]gmail.com
RATTERIA.W.INTERIA.PL
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: ESTI »

Szczurek = wolność !!!
Więc nie można mu jej ograniczać.
Jeśli nie możemy zapewnić zwierzakowi odpowiedniej ilości czasu na "wolności", darujmy sobie życie z ogonkiem.
Zgadzam się z Mychą, to czysty brak odpowiedzialności.
Obrazek
Awatar użytkownika
krwiopij
Posty: 5550
Rejestracja: śr lis 19, 2003 11:45 pm
Lokalizacja: Łódź/Lublin
Kontakt:

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: krwiopij »

ja jednak szczerze watpie, zeby na wolnosci szczur spal we wlasnym moczu... to nielogiczne! przeciez takie zasiusiane gniazdko kazdy drapieznik wyweszy z odleglosci kilometra...
Obrazek
po drugiej stronie tęczy skaven mały-diego eszwa dotka abishai lena nightstar
mefit diabeł sasha nadia simbul katja kida eileen bandita fuka maluszek diablica
fredryk minah 5-minkowych-maluszków juni furia trzy-uszka tchórzliwiec sofra moria
sokrates
Pidgin
Posty: 48
Rejestracja: pt mar 26, 2004 7:04 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: Pidgin »

"Skrzywienie (psychiczne) z powodu małego terytorium" - chodziło mi o to, że szczurek musi pogodzić na małej przestrzeni (klatka) kilka funkcjii jak jedzenie, spanie i właśnie załatwianie się (pisała o tym chyba krwiopijka). Przez mała powierzchnie kuwety pewne rzeczy mogą się nakładać (np. spanie i kibelek). To tylko przypuszczenie i chyba nie trafione. Co do wypuszczania poza klatke, oczywiście chyba każdy szczurek codziennie biega po pokoju czy poza klatką, ale jednak jego głównym miejscem pobytu jest właśnie klatka :? .
Rzeczywiście załatwianie się szczurka w norce pozwala go łatwo wywęszyć. Może szczurki miały na wolności załatwiać sie w jednej norce (niezamieszkałej), w klatce z braku dwóch norek załatwiają się do tej w której śpią. To wyjaśnienie jest takie troche wyfilozofowane :wink: .
Pozdrawiamy: Kuleczka i ja :)
Wadera
Posty: 163
Rejestracja: śr gru 03, 2003 7:02 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: Wadera »

A ja uwazam, ze szczurki robia to zupelnie zgodnie z natura. Jest taka zasada ze dane zwierze najintensywniej pachnie dla przedstawicieli tego samego gatunku. Sczury sa zwierzakami stadnymi, o ktorych przynaleznosci do stada decyduje zapach, moczu wlasnie. Tlumaczy to dlaczego niektore (dominujace) osobniki intensywnie oddaja mocz gdzie sie da i obsikuja pozostalych czlonkow stada. Jest do sposob okazania dominacji oraz "uwspolnienie" zapachu.
Bestyj; Cessi; Kruca vel Foczka; Myszorek; Suska; Baryłka; Nerwusek... .. .
Wadera
Posty: 163
Rejestracja: śr gru 03, 2003 7:02 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: Wadera »

Hm... do porownania: Popularny pieszczoch, chomik syryjski jest gatunkiem zyjacym w pojedynke. Jeszcze nigdy nie zaobserwowalam zeby sikaly w inne miejsce niz wybrany kacik :) (a howalam maluchy przez wieeeeele lat)
Bestyj; Cessi; Kruca vel Foczka; Myszorek; Suska; Baryłka; Nerwusek... .. .
endru_
Posty: 326
Rejestracja: sob cze 12, 2004 1:58 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: endru_ »

A moj szczurek ma taki Kapry, bobki robi dosłownie na cała powierzchnie parteru, i wsumie ściółka tam nigdy nie śmierdzi. Ale za to wpadłem na pomysł aby łóżeczko zrobić jej z sianka. I tak się jej spodobało że sika tylko tam gdzie sianko, ale i tylko tam preferuje spanie :/ . Dzisiaj zrobiłem Hamak i mam nadzieje że będą chciały tam spać. Na opczątku nie były zainteresowane, ale wyłożyłem go siankiem i mała Yoko właśnie tam śpi :) Słodzio :P

Moje szczurki :)
Xiao II/Luty 2004 (data umowna)
Yoko II/Kwiecień 2004 (data umowna)
Lulu Lipiec 2004 (data umowna)
Riku Siepień 2004 (data umowna)
Bajlamor ; Błyskawica ; Puzel - ur. 19 Września 2004 r. :D
Gracja
Posty: 33
Rejestracja: wt maja 18, 2004 1:48 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: Gracja »

ee... to jest w koncu chomik, czy szczur? :P
olek
Posty: 66
Rejestracja: pn gru 08, 2003 6:27 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: olek »

a oja zalapala z tymi trocinami tylo troche naodwrot sika gdzie popadnie a pozniej zanosi obskikane trocinki w jeden rog klatki a poza klatka sie nie zalatwia nigdy
pozdrowionka od moich ogonków
Szatana,Diabła,Henia,Gucia i Maciusia
Awatar użytkownika
maua_czarna
Posty: 1289
Rejestracja: pt lip 16, 2004 3:27 pm
Lokalizacja: Bielsko-Biała/Kobiór

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: maua_czarna »

ja odnosze wrazenie ,ze tak samo jak wiele innych -ta cecha zalezy od szczurka.Mycha sika w jednym miejscu i najczesciej tam tez zalatwia reszte swoich potrzeb.zrobilam maly eksperyment(SPOKOJNIE-mowie,ze byl maly;) ).mianowicie po umyciu klatki obrocilam parter o 180 st. mimo to Mycha nadal sika w tym miejscu,ktore sobie upatrzyla,a nie w tym,gdzie powinna wyczuwac zapach.czasami w ciagu dnia podrzemuje sobie w ubikacji,ale przynajmniej wtedy moge ja podrapac za uszkiem,bo nie chowa sie w domku :lol:
Obrazek Chrupka i Banieczka :)
Obrazek: Myszka,Bohun, Glorka, Ciri, Loluś, Bryndza, Blixa, Żorżeta, Groszek, Zagłoba, Soldat, Brusi, Anarchia, Rebelia,Rusalka, Ebola, Kofola, Obalka, Dżuma, Sepsa
Monia

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: Monia »

Natka tez robi pod siebie tam gdzie spi. wymyslilam ze bede jej scielic przescieradlem. na poczatku nie jarzyła o co chodzi a teraz juz wie ze jak dostaje rozlozona chysteczke higieniczna to co ma z nia zrobic. codziennie zabieram obsiusiane i daje jej swierze. wystarczy ze dam jej w zabki (husteczke) to od razu zanosi do kacika w ktorym spi...
macz21
Posty: 60
Rejestracja: sob sie 14, 2004 5:28 pm

Co zrobić aby szczurek nie sikał tam gdzie śpi?

Post autor: macz21 »

można spróbować też takiej metody oduczania.
Wstawić ciężkie bnaczynie, jakąś miseczkę z piaskiem, polecam pył kąpielowy dla szynszyli albo drobny suchutki piasek kwarcowy taki sypki jak z piaskownicy. szczurek powinien zacząć się do niego załatwiać, można mu nieco pomóc wsypując parę obsikanych trocin.

(metoda wyczytana na forum UK Rat&MouseBreadersAssosiation)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Higiena”