Temat archiwalny Karm polecanych - nieaktualny!

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
sliwkowapanna
Posty: 286
Rejestracja: pt wrz 06, 2013 6:11 am
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: sliwkowapanna »

Ja polecam versele laga rat complete rat&mouse, ale nowa wersja, ma mniej buałka od VL complete:-)
Ze mną od 04.2013 ogonek Harry, Wally od 02.2014 oraz Karmelek z Hermioną od 06.2014 :)
Za TM myszki: Pilot 31.03 [*] Egzi 10.06[*]
-----------------------------------------------------
Moje hobby: http://fb.com/sliwkowapanna.photography
Awatar użytkownika
Hagenti
Posty: 22
Rejestracja: sob lip 12, 2014 9:00 pm
Lokalizacja: Krosno ( to podkarpackie :P )
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Hagenti »

Mojej starszej (bo ta młodsza przybyła do mnie już po zmianie) na początku tez kupowałam Vitapol ale przyjaciółka z zoologa poleciła mi właśnie Versale laga ale nie mam pojęcia którą bo kupuję na wagę. Strasznie mojej spasowała i super pachnie ziółkami :) także też jestem bardzo zadowolona a i nie ma w niej takich pustych "odważników" które wyrzucała z vitapolu czyli pszenica czy te brykietowe zielone "sklejki" jak ja to nazywam. Tamtej zostawało 1/3 a tą sprzątną do ostatniego okruszka ::)
Ze mną:Lagertha, Żelka vel Patryk
a za TM Adaś [*], Remi [*], Ciri [*], Sygin [*], Daenerys [*], Panda [*]
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: smeg »

To pewnie Versele Laga Zero Classic, jest pakowana w duże worki 20 kg i niektóre sklepy sprzedają ją na wagę ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Ilona1021
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 07, 2014 1:01 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Ilona1021 »

Jeśli pachniała intensywnie ziółkami to była Rat Nature- jedna z lepszych karm Versele Lagi- bardziej polecam tylko Rat Complete- jest w formie granulek (jak kocia karma) więc szczurki nie wybierają co lepszych kawałków i przyswajają wszystkie witaminy i substancje odżywcze jakich potrzebują. Versele Laga Zero to niestety karma klasy Vitapolu, albo gorzej... Chociaż tania to długie karmienie nią może prowadzić do niedoborów- natomiast jeśli karmimy wersją Nature bądź Complete to możemy być pewni, że szczurki mają idealnie zbilansowany pokarm ;)
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: smeg »

Ilona1021 pisze:natomiast jeśli karmimy wersją Nature bądź Complete to możemy być pewni, że szczurki mają idealnie zbilansowany pokarm ;)
Nie powiedziałabym - Rat Complete ma zbyt dużo białka dla dorosłych szczurów (20%, gdzie norma to 12-14%), a Rat Nature jest strasznie tłusta (9% tłuszczu, gdzie norma to 4-5%). Owszem, VL Zero Classic jest dość uboga, ale można stosować ją np. jako podstawę własnej mieszanki lub mieszać z innymi karmami - za tę cenę nie ma czego się więcej spodziewać.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Szczurzafanka
Posty: 8
Rejestracja: ndz sie 03, 2014 12:45 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Szczurzafanka »

A moje szczury lubią nestora ;) Jedzą VL, beaphar i inne. Ale najczęściej VL :)
Awatar użytkownika
Hagenti
Posty: 22
Rejestracja: sob lip 12, 2014 9:00 pm
Lokalizacja: Krosno ( to podkarpackie :P )
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Hagenti »

Już się dowiedziałam co jedzą moje szczurasy xD (taaaak wiem że w porę)
VL Rat Nature i VL Crispy Muesli ::) Biorę im ostatnio po pół kg i mieszam obie razem we wiadereczku a potem taką mieszankę sypię.
Ze mną:Lagertha, Żelka vel Patryk
a za TM Adaś [*], Remi [*], Ciri [*], Sygin [*], Daenerys [*], Panda [*]
Szczurcia13
Posty: 12
Rejestracja: pt gru 27, 2013 6:10 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Szczurcia13 »

Ja moją poprzednią Bazylcię [*] karmiłam Versele Laga Rat Complete na początku potem przeszłam na Rat Nature ;)
Odkąd mam Tutkę i Pepper ( czyli dopiero 1,5 tygodnia ;D ) stosuję JR Rat ( czy jakoś tak ;) ), ale myślę, że jak mi się skończy wrócę to VL :)
Ze mną: Tutka, Pepper
W moim sercu: Bazylia [*]
anita234
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 27, 2014 7:38 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: anita234 »

No nappewno skorzystam z polecanych bo mam od niedawna to zwirzątko i zabardzo jeszcze sie nie orientuje :)
Ilona1021
Posty: 2
Rejestracja: czw sie 07, 2014 1:01 pm

Re: Karmy POLECANE

Post autor: Ilona1021 »

smeg pisze:
Ilona1021 pisze:natomiast jeśli karmimy wersją Nature bądź Complete to możemy być pewni, że szczurki mają idealnie zbilansowany pokarm ;)
Nie powiedziałabym - Rat Complete ma zbyt dużo białka dla dorosłych szczurów (20%, gdzie norma to 12-14%), a Rat Nature jest strasznie tłusta (9% tłuszczu, gdzie norma to 4-5%). Owszem, VL Zero Classic jest dość uboga, ale można stosować ją np. jako podstawę własnej mieszanki lub mieszać z innymi karmami - za tę cenę nie ma czego się więcej spodziewać.
Mądrze prawisz:) Człowiek całe życie się uczy. Muszę sobie skombinować tabele żywieniowe dla szczurów w takim układzie, bo widzę że się trzeba dokształcić:) Mimo wszystko uważam jednak, że jeżeli ktoś nie ma samozaparcia do korzystania z tabel żywieniowych i samodzielnego komponowania pokarmu to szczuras dużo korzystniej wyjdzie na versele ladze nature/complete niż zero. Z kolei komponując posiłki bez tabel i dużej wiedzy (jaką posiadasz) można wyrządzić zwierzętom więcej krzywdy niż pożytku.
lussix
Posty: 15
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 8:18 pm
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: lussix »

Pogubiłam się czytając wątek :) Szczurki mam od wczoraj, kupiłam im karmę VL rat complete, tym były karmione. Są młode, ale nie mam zielonego pojęcia w jakim są wieku - na pewno pochwalę się nimi za chwilę. Widzę, że młode mogą dostawać tę complete, a co potem? Zawsze moim gryzoniom kupowałam versele laga, ale też nie chciałabym przebiałkować ciurków. Jest jakiś wątek, w którym ktoś poradzi mi jak ułożyć dietę dla moich dziewczyn? Chcę zamówić kilka rzeczy dla reszty mojego zoo i przy okazji zapas karmy dla maleństw.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: smeg »

Kiedy szczurki skończą ok. 4 miesiące, warto zmienić karmę na mniej białkową. Ostatnio popularna i polecana jest Vilmie Premium - dostępna niestety tylko na zooplus.pl, ale za to znacznie tańsza, niż inne karmy podobnej jakości ;) Ma odpowiednią ilość białka dla dorosłych szczurów (norma to 12-15%) i niewielką ilość tłuszczu (norma: 4-5%). Szczurkom, które przestają już intensywnie rosnąć (ok. 7-8 miesięcy) warto zacząć podawać wydzielone dzienne porcje karmy - ok. 15-20 g karmy dziennie na szczura (można podzielić na 2 porcje dziennie). Dzięki temu szczury nie będą tyły, zostało także udowodnione naukowo, że szczury, które nie mają swobodnego dostępu do dowolnej ilości pokarmu, rzadziej chorują na nowotwory.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
lussix
Posty: 15
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 8:18 pm
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: lussix »

Dziękuję za wytłumaczenie :) Akurat z zooplusa często zamawiam dla innych zwierzów, więc nie jest to problem. Prawdopodobnie moje mają ok 2 miesiące. Super, to teraz już coś wiem. A jeśli chodzi o podawanie dwa razy dziennie to nie jest problem, ale jeśli są dwie, to nie zje jedna drugiej tej porcji? :)
Awatar użytkownika
tuni
Posty: 24
Rejestracja: ndz paź 05, 2014 5:10 am
Lokalizacja: Szczecin

Re: Karmy POLECANE

Post autor: tuni »

Polecam Versele Laga Rat & Mouse Complete, moim chłopcom bardzo smakuje ;) nie zjadają go dużo, znaczy że jest treściwe, nie wybierają sobie najlepszego, bo to jednolity granulat.
Myślicie, żeby zmienić im na coś innego, jak przestaną rosnąć? Chodzi o to białko.
lussix
Posty: 15
Rejestracja: ndz paź 12, 2014 8:18 pm
Kontakt:

Re: Karmy POLECANE

Post autor: lussix »

Słuchajcie, powie mi ktoś jak bez miarki (np. za pomocą szklanki) odmierzyć 30g karmy? Konkretniej VL rat complete dla dwóch 2msc panienek. Nie chcę dawać im za dużo, ani za mało :) Na opakowaniu jest 15-20g (ale sądzę, że dla dorosłego szczurka).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”