Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Od paru dni zauważyłam dziwne objawy u mojej Helenki. Panna ma rok i 9 m-cy więc to chyba jeszcze nie starość?! Szczurka zachowuje się jakby była momentami lekko pijana, zdezorientowana, dziwnie troszkę się porusza. Jak je to czasem nie trzyma pokarmu w łapkach (choć łapki moim zdaniem ma sprawne) tylko opiera o ziemię i przytrzymuje łapami jedząc. Czasem jej to jedzenie "ucieka". A czasem znowu jest "normalna". Reaguje, kontaktuje, biega i dokazuje.Nie widzę po niej żeby jej coś innego dolegało, ma apetyt, nie porfirynuje. Jest jakby momentami słabsza, ma problem czasem z wdrapaniem się na półkę. Troszkę pokichuje i czasem tak dziwnie się otrząsa. Ostatnio po wizycie w pulsvecie pani doktor stwierdziła u niej lekkie szmery oddechowe, ale nic nie zaordynowała, bo były bardzo bardzo niewielkie. Podaję jej betaglukan na wzmocnienie, myślałam że to leciutkie przeziębienie.....ale teraz mam obawy, że to jakieś sprawy neurologiczne.............przysadka???!Nigdy nie miałam szczurka z nowotworem przysadki na przykład, nie wiem jak się taki zwierz zachowuje. :-\. Wizytę w pulsvecie mam umówioną na 23 listopada (to z drugą panną akurat, którą leczę na zapalenie ucha :-\ ) to jeszcze prawie 2 tygodnie........
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: ol. »

Może być przysadka, to nietrzymanie w łapkach i dezorientacja (zagubienie i spowolnienie - ruchów i reakcji) są dość charakterystyczne. Oprócz tego u nas najczęściej występowały mniejsza siła nacisku zębów, nawet jeśli szczur jadł twarde to wolniej, żmudniej, obniżenie temperatury ciała, gryzienie wapienka, kaczy chód (tj. nie wiem czy kaczy to dobre określenie, ale jest taki trochę inny, szczur mało podnosi nogi i jakby nimi trochę szurał), wachanie się przy zeskakiwaniu nawet z małej wysokości. Przejrzyj też resztę objawów przysadkowych może coś innego jeszcze się nasunie. W razie czego może spróbuj zagadnąć kogoś z Warszawy, żeby Wam podesłał cabaser.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Objawy pasują niestety :(. Kaczy chód, wolniejsze jedzenie.........
Dzisiaj na 19 wizyta w pulsvecie :(
Kupi ktoś nerkę? Troszkę zużyta, ale w dobrym stanie, nigdy nie chorowała ;)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Już po wizycie :-\ . Kolejne 150 zł, już przestałam liczyć ;) . Przypuszczenia się potwierdziły. Mała dostała cabaser, 1/4 tabletki co 3 dni dopyszcznie, plus steryd na wzmocnienie plus antybiotyk i lek przeciwzapalny na stan zapalny w uchu. Załamka :-\ . W czwartek będę więc miała niezłą jazdę z próbą pierwszą podania jej leku w strzykawce do ryja. Dr Godlewska powiedziała że lek jest tak gorzki że nie ma opcji żeby zjadła sama. A moja Helenka nawet probiotyk lub słodki syrop wyniucha w najlepszym smakołyku i po zawodach, nie ruszy....... Biorąc pod uwagę cenę leku :-\ mam nadzieję nie zmarnować żadnej porcji. Już się boję :-\ :-\ . Ale od wczoraj już jest lekka poprawa, jest lepiej :D . Martwię się tylko że guz przysadki to w zasadzie wyrok :-\ . Ile przedłużę jej życie?! Podobno nie ma reguły. Ile żyją wasze "przysadkowe" szczurki od momentu rozpoczęcia diagnozy? Nie chcę się jeszcze z nią żegnać :'( .
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: ol. »

Nie to nie wyrok, nie przy obecnym leczeniu, na które spora część szczurów reaguje dobrze i żyje jeszcze długo, a co ważniejsze w całkowitym komforcie. Mam nadzieję, że u Twojej dokładnie tak będzie, to że jest wykastrowana jeszcze bardziej podnosi jej szanse:) Dostała baterię leków, także trochę trudniej będzie powiedzieć na początku na które nastąpiła reakcja;/, ale najważniejsze, że jest poztywna, a w miarę leczenia pewnie się wyklaruje, co tak naprawdę działa.
Cabaser najlepiej rozpuszczać w 2-3 kropelkach wody, tak żeby do podania było jak najmniej, i podawać pomiędzy zębami głęboko do pyszczka. W zależności od szczura różny to stopień trudności, ale wprawa przychodzi z czasem:)

(trochę Cię pocieszę, że odkąd stał się dostępny cabaser leczenie przysadki jest o niebo tańsze, niż w czasach gdzie trzeba było kupować dostinex, w zasadzie nie różni się od kosztów innych dożywotnich kuracji:)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Dziekuję za wsparcie i dobre słowa :D .
Z Helką lepiej faktycznie. Pani doktor powiedziała, że bardzo wcześnie zauważyliśmy objawy i zadziałaliśmy, więc rokowania są dobre. Mała dzisiaj cały dzień spokojnie śpi, przestała zgrzytać (bo też to ucho jej widocznie dolegało), wcina aż miło.
Je wolniej i jest troszkę słabsza, więc muszę ładować Zosię w tym czasie "do karceru" do transporterka, bo fryga wyżera swoje i jej ;) Dostałam pozwolenie od dr Godlewskiej na rozpieszczanie Helenki przez parę dni "niezdrowymi" smakołykami, więc nawet kawałeczek nietłustego domowej roboty naleśnika dostała, orzeszki i rodzynkę, kaszkę i psie żarcie, za które obydwie by się dały oskubać. Porusza się po klatce jakby pewniej, szybciej, nie kiwa nią tak, a przynajmniej mam taką nadzieję, i jedzenie zaczyna momentami "normalnie" trzymać w łapkach.Przy dawkach jakie dostała na początek leczenie cabaserem będzie wychodziło na miesiąc 40 zł, naprawdę obawiałam się, że będzie o wiele drożej. (mam jeszcze psa z epi i ostatnio na diagnostykę i leczenie poszła naprawdę masa kasy :-\ ).
Normalnie powiedziałam już mężowi, że następne czworonożne, jakie się pojawi w naszej rodzinie to będzie pluszowy królik na baterie duracell ;)/a znowu pewnie to ja przytargam jakąś obrzyganą bidę jak się trafi?/
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: unipaks »

Pewnie tak, eh te nasze zarzekanie się, psu na budę najczęściej :P ;)
Fajnie, że są efekty. :)
Teraz małej można ułatwić jedzenie, dając bardziej miękkie jedzenie, bo przysadkowcy wprawdzie biorą ziarno i odbiegają aby zjeść, ale często nie potrafią sobie niestety z twardym pokarmem poradzić - spróbuj zaobserwować czy na pewno zjada twardą karmę, jeśli ją bierze . Tak jak robisz, warto dokarmiać małą na boku :) Trzymam kciuki za jak najlepsze efekty leczenia!
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Faktycznie z twardym pokarmem ma problem, zjada, ale długo to trwa, czasem jej Zośka śmignie z łap. ;)
Dosmaczam jej, dosmaczam na boczku ;) . Czy z tym jedzeniem to będzie już tak zawsze? Jeśli będzie jadła głównie miękkie to co z zębami? Czy jest szansa na powrót do pełnej sprawności?
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Aaaaaa, jeszcze jedno: czy szczurki przysadkowe mają problem z piciem wody z poidła?
Od paru dni nie widzę Helki przy poidle pijącej :-\ . Nie jest odwodniona (dr Godlewska by to stwierdziła wczoraj), dostaje dużo mokrych rzeczy i wstawiłam do klatki jeszcze miskę z wodą ale mnie to zastanawia?! A może nie pije bo dostaje dużo mokirego a upałów przecież też nie ma ???
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: ol. »

Jeśli wszystko dobrze pójdzie może jak najbardziej wrócić do twardego jedzenia:)
Oprócz dokarmiania teraz, można jej też ułatwić jedzenie szczurzej karmy - labofeed zetrzeć i zrobić papkę, wybrać zboża z karmy i je skiełkować, niektóre granulaty można nasączyć wodą itp. Zęby nie powinny przerosnąć, szczury ścierają je nie tylko jedząc twarde, ale i pocierając jednymi o drugie. Jeśli tylko nie będzie jej bolało szczurka sobie poradzi:)
Z piciem może tak być, że mokre jedzonko jej wystarcza, wtedy przy tych wszystkich lekach warto zadbać żeby było go sporo (tj. rozrabiać papki na rzadko) żeby nerki pracowały.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Moje małe dostają właśnie labo. Przy sterylce już ponad rok temu wpadłam na pomysł rozmaczania labo i okazało się, że szczury bardzo chętnie jedzą namoczone. A ja miałam poczucie, że nie faszeruje ich tylko tuczącymi dziecięcymi kaszkami (no one baaardzo chętnie kaszki szamią ) ale dostają coś, co im służy najlepiej. Ni cholery nie wiem dlaczego, wygląda to i pachnie jak namoczone trociny, ale moja Helka i Zosia wcinają bardziej niż suche. Teraz Helenka też chętnie je rozmoczone labo, namaczam jej też płatki owsiane i żytnie, wcina kaszki i inne miękkie smakołyczki, ale z suchym chlebkiem też "walczy" dzielnie.
Jest lepiej :).
Jutro dostanie drugą dawkę cabaseru, na razie jeszcze 1/2 tabletki, potem będzie po 1/4.
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Dzisiaj rano podałam Helence pierwszą przeze mnie zaaplikowaną podwójną jeszcze dawkę cabaseru. Ale miałam stresa!
Początki nie były łatwe ;) . Najpierw połówka tabletki mi uciekła z łyżki - przeszukałam kafelki w kuchni (białe!) - znalazłam ;) . Potem przy rozkruszaniu okruszki mi się trochę rozsypały (adrenalinka= drżące jak u alkoholika rączki ;) ) - pozbierałam z aptekarską dokładnością. Nawet nie próbowałam podać Helenie z jedzeniem, bo ona nawet probiotyku nie ruszy, tylko zrobiłam ze szczura burrito ręcznikowe (autorski pomysł Dr Godlewskiej ;D ) i władowałam strzykawką do ryja. Panna obrażona przez 10 minut wycierała ryja ;) , ale mam nadzieję że wszystko lub większość roztworu poszła do paszczy. Nie jestem w stanie tego stwierdzić na pewno, ale zrobiłam to najlepiej jak umiałam. Zobaczę jak panienka będzie funkcjonować po moim powrocie z pracy. Na razie jest dobrze, radzi sobie i jest dzielna ;D. Apetyt ma spory, dosmaczam jej przysmakami. Trzymajcie kciukole.
Acha, i zauważyłam jeszcze jeden objaw typowo podobno "przysadkowy" - panienka nagle z pasją pożera wapienko, którego wcześniej nie zauważała. Sama nie wiem czy to dobrze, czy źle :-\
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: ol. »

Cieszę się, że lek są efekty:)
Żeby Helenka szybciej pozbyła się nieprzyjemnego smaku, można jej podać jakąś słodką zagryzkę zaraz po (dojrzały banan, sinlac np.), tj. pierwszą chwilę i tak pewnie spędzi wycierając pyszczek jak to tylko możliwe, ale jak najgorszy niesmak minie, zazwyczaj szczury wykorzystują sposobność, żeby resztę zajeść (i zalecane też jest, żeby lek podawać przy posiłku).
Z wapienkiem jest taka teoria, że z jakichś względów szczurki z guzem przysadki oddają więcej moczu, wraz z nim tracą makroelementy, a pożerając wapienko uzupełniają te straty, także ani dobrze ani źle, po prostu wapienko pomaga szczurom radzić sobie w tej sytuacji.
Kciukole za Helenkę, żeby dalej było coraz lepiej :)
nienazwana
Posty: 1434
Rejestracja: pn mar 18, 2013 10:48 am
Lokalizacja: Grójec

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: nienazwana »

Niestety, jest źle. :(
Pierwszy efekt polepszenia był chyba po sterydzie bardziej. Na chwilę obecną pomimo przyjęcia 3 dawek cabaseru Helenka ma duże problemy z poruszaniem się i z koordynacją ruchową. Po płaskim biega i chodzi dobrze, ale przy wspinaniu się i schodzeniu jest źle. Wczoraj musieliśmy przenieść je obydwie do chorobówki, bo mam dużą klatkę i Helena wieczorem 2 razy przy wspinaniu się zawisła na łapie kompletnie bezradna. Bardzo słabe ma przednie łapki, w zasadzie niewiele w nich trzyma. Jedzenie je w sumie tylko z łyżki lub z ręki, czasem nie chce jeść pomimo że podkarmiam ją smakołykami, traci na wadze. W weekend jeszcze jestem w stanie częściej ją karmić, w zasadzie całe dni, ale w tygodniu muszę chodzić do pracy :(. Myje się, ale jakby miała łapki w połowie bezwładne. Dużo śpi, trudno ją dobudzić. Ma momenty, że chaotycznie przemieszcza się po klatce, nie wiem czy ją coś boli czy jest zdezorientowana. Dzisiaj ustaliłam z Dr Godlewską że podwajamy dawki cabaseru, pomimo że dostała wczoraj 1/4 tabletki, dziś dostanie 1/2 dodatkowo i za 3 dni znowu 1/2 tabletki.
Na razie walczymy ale jest źle :'(
Nie wiem czy dobrze podaję jej lek, czy połyka czy wypluwa :-\ . Staram się jak potrafię ale nie umiem tego stwierdzić. Po cabaserze szczurki mocno się ślinią (tak powiedziała Dr Godlewska), nie wiem czy połyka całość :-\
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczur jest jakby zdezorientowany i niezborny ruchowo?!

Post autor: unipaks »

Kurczę, nie takich wieści oczekiwaliśmy, jeśli gruczolak jest prolaktynowy to reaguje na kabergolinę. :-\ Czasem (rzadziej) na niektóre szczurki bardziej działa bromokryptyna.
A antybiotyk wybrała do końca, jak długo brała? Niektórych antybiotyków w ogóle nie powinno się podawać przy zdiagnozowaniu choroby ośrodkowego układu nerwowego
Warto też dokładnie sprawdzić, czy on nie koliduje z kabergoliną, podobnie sprawdzić czy wolno go podawać z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i jak się ma kabergolina do podawanych NLP i sterydów. ::)
Jaki p/zapalny dostała na to ucho?
Tak w ogóle to ciężko się diagnozuje przyczynę problemu u szczurków na podstawie objawów neurologicznych, bo są podobne i przy gruczolaku przysadki, i przy zapaleniu mózgu/opon,i dla udaru/wylewu. Ponadto w obrębie samej przysadki mogą wystąpić prócz gruczolaka także inne guzy, ropnie penetrujące (czasem ból ucha inną ma przyczynę niż stan zapalny), nowotwory złośliwe mózgu...
Mam nadzieję, że może zwiększone dawki jednak pomogą i mała zacznie czuć się w widoczny sposób lepiej, trzymam za nią kciuki! :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Zablokowany

Wróć do „Archiwum”