Sztywnienie podczas łapania.

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
emdzej
Posty: 39
Rejestracja: czw kwie 23, 2015 12:40 pm
Kontakt:

Sztywnienie podczas łapania.

Post autor: emdzej »

Nie wiem, czy to odpowiedni dział, ale spróbuję.
Moje szczurki mają wybiegi po moim pokoju. Najczęściej czekam aż same wejdą do klatki, np kiedy zgłodnieją lub zechce im się spać. No, ale czasem jest tak, że nagle muszę wyjść czy coś i nie mogę czekać aż same wrócą. Mela wraca skuszona jakimś smakołykiem lub kiedy ją po prostu sama włożę do klatki. Z Kleosią mam mały problem, kiedy chcę ją złapać ona cała sztywnieje i robi pod siebie i staje się mega uległa... Oczywiście nie chwytam jej nagle, z zaskoczenia. Tylko powoli do niej podchodzę, głaszczę ją i spokojnie do niej mówię. A ona nagle jest cała sztywna, nie ucieka, nie piszczy, ale sztywnieję, czasem robi też w takim momencie miękkie kupy. Nie wiem czy to normalne, nie chcę żeby mnie się bała. Sprawdziłam czy się mnie po tym boi i po włożeniu jej do klatki wsadziłam tam też moją rękę, żeby zobaczyć czy ucieknie, ale ona tak jak zawsze podeszła powąchała i polizała. Nie wiem czy to normalne zachowanie, dlatego liczę na Wasze odpowiedzi :)
"Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś"
Emdżejowo: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=46584
norek
Posty: 1
Rejestracja: śr lip 22, 2015 12:20 pm

Re: Sztywnienie podczas łapania.

Post autor: norek »

Mam trochę podobny problem z moim szczurkiem. Był już oswojony i wszystko było fajnie (mam go od lutego). Od jakiegoś tygodnia zachowuje się zupełnie inaczej. Gdy próbuje go wziąć na ręcę, właśnie sztywniej, przymuje przy tym jakieś dziwne pozy, np. staje na jednej nodze.. Dodatkowo coraz cześciej łapie mnie zebami. I nie wiem czy można to uznać, ze przyjacielkie, bo jednak robi to dość mocno, zdarza się, że zostawia ślady. Jego zachowanie nie jest spowodowane strachem, bo szuka ze mną kontaktu, biega pod nogami, jak tylko usiądę, to przybiega. Jednak głównie nerwowo po mnie biega i właśnie szczypie i gryzie zębami.
O co może mu chodzić?
cane
Posty: 418
Rejestracja: pt maja 29, 2015 4:43 pm

Re: Sztywnienie podczas łapania.

Post autor: cane »

Dobrze zrozumiałam, że masz ok. półrocznego samca? Bo te co raz mocniejsze podgryzanie to może być efekt hormonów ???
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Sztywnienie podczas łapania.

Post autor: smeg »

To prawda, jeśli szczur w wieku dojrzewania próbuje gryźć, kopać tylną łapą, napierać bokiem, stroszyć futro - to oznaki burzy hormonalnej. Jeśli agresja się nasili, trzeba będzie wykastrować szczurka. Po kilku tygodniach od zabiegu poziom hormonów opadnie i szczur znów stanie się spokojny.

Jeśli masz tylko jednego szczura, koniecznie przygarnij mu towarzysza (lub po kastracji - towarzyszkę). To silnie stadne zwierzęta, nie można trzymać ich pojedynczo. W tym momencie może być trudno połączyć go z obcym szczurem, bo burza hormonalna najczęściej powoduje też agresję w stosunku do innych szczurów, ale jeśli się uspokoi, pomyśl o koledze dla niego.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”