stałe kichanie i potrząsywanie główką

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
gucia62
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 12, 2015 8:12 pm

stałe kichanie i potrząsywanie główką

Post autor: gucia62 »

witajcie wszyscy,
od miesiąca jestem 'dumna mamą' dwóch młodych (dwumiesięcznych) dziewczynek. koleżanka już na wstępie odradziła mi wszelkiego rodzaju trotów i siana, używam drewnianego granulatu na który ponoć nie ma uczuleń.. z jedzeniem z racji tego, że dziewczyny są jeszcze małe staram się uważać, nie podaje żadnych skórek, strączki wyłącznie gotowane. jednak jedna z dziewczyn zaczęła mieć problemy. na początku zauważyłam czerwono-rdzawy wysięk z oka, potem zaczęła kichać, a na koniec pojawiło się potrząsanie główką jakby miała coś uchu, co ją łaskocze/ drażni. żadnych więcej objawów nie było, żadnej apatii, braku apetytu, wahań równowagi, dystansu do mnie czy czegokolwiek innego. nie ma biegunki, choć wydaje mi się, że jej kupki są trochę bardziej wilgotne niż jej koleżanki. zabrałam Manie do weterynarza, ten zbadał ją dokładnie (tak mi się wydawało), sprawdził uszy, gardło, oczy i nos, robiąc jednocześnie wywiad. powiedział mi, że to zapalenie oka i polecił kropić oko 3 razy dziennie zawiesiną z antybiotykiem ATECORTIN. miałam wrażenie, że mała się tym strasznie męczy i ma jakieś uczulenie bo drapała się do krwi wokół oka, dlatego po 3 dniach zaczęłam zmniejszać dawki. po 7 dniach odpuściłam zakrapianie, wysięków i zaczerwienienia wokół oka już nie było, a kichanie i potrząsanie głową nie ustępowało i wciąż jest obecne. co jej może dolegać i jak jej pomóc ? (choć z zachowania nie wydaje się żeby coś jej dolegało, poza tym nadmiernym kichaniem i potrząsaniem głową)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: stałe kichanie i potrząsywanie główką

Post autor: Paul_Julian »

Wygląda na to, ze to raczej problem z uszkiem. Wet powinien zajrzeć jej do ucha takim przyrządem z lampką ( otoskopem), i sprawdzić jeszcze patyczkiem z watką, czy nie ma jakiejś śmierdzącej wydzieliny. Zwykle weci owijają kłębkiem watki szczypczyki, bo normalny patyczek do czyszczenia ucha jest za gruby.
Możesz tez sama obwąchac ucho. Jesli smierdzi grzybem albo ropą ( to taki zgnily, brzydki zapach) to najpewniej jest zapalenie ucha i wtedy trzeba zakraplac ucho antybiotykiem.
Jesli nie ma poprawy to antybiotyk powinno sie kontynuować jeszcze z 7-10 dni. Tylko, ze wg mnie to powinien być antybiotyk wkraplany do uszka , nie do oka. Wprawdzie ten lek http://www.doz.pl/leki/p4100-Atecortin również jest do uszu, a oczy i uszy sa połączone, ale powinno się go aplikowac w miejscu problemu. Zapalenie ucha jest w sumie dość częste i łatwo je "złapać" z powodu np. niedoleczonego przeziebienia.
Na problem z uszkami bardzo dobry jest też Dicortineff http://www.doz.pl/leki/p1988-Dicortineff
Ten rdzawy wyciek z oka to porfiryna - zwykle pojawia sie rano i potem szczurek ją sobie zmywa. A jak jest nadmiar to wtedy moze być wskutek stresu. Szczurka mogła drapać oczko, bo niektóre krople trochę szczypią.
Dwumiesięczne szczurki spokojnie mogą jesc taką samą karmę jak dorosłe. Na czas leczenia mozesz je przenieść na papierowe ręczniczki.

Wg mnie najlepiej jak pogadasz z wetem ponownie i wspomnisz o uszku. Trzeba to koniecznie doleczyć, bo potem mogą być problemy.
Mozesz tez pójsc do innego weterynarza - zobacz czy jest ktoś polecany blisko Ciebie http://szczury.org/viewforum.php?f=13
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
gucia62
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 12, 2015 8:12 pm

Re: stałe kichanie i potrząsywanie główką

Post autor: gucia62 »

niestety żaden z polecanych przez ten portal weterynarzy nie znajduje się w moim zasięgu. poszłam więc na początek do innego, ponoć dobrego weta w moim mieście, niestety pani nawet nie wzięła szczurasa na ręce, stwierdziła żeby podłoże zmienić na gazety, a krople zamiast do oka, aplikować do ucha.
wróciłam więc do tego pierwszego weterynarza. niestety w uszku pojawiła się krew, bez dodatku ropy czy czegokolwiek innego, czysta krew. jestem załamana, bo być może buduje się u mojej dziewczynki nowotwór. na ten moment mamy przepisane krople do ucha AURIZON. mam szczerą nadzieję, że pomogą, a ja panikuję na zaś
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: stałe kichanie i potrząsywanie główką

Post autor: Paul_Julian »

Aurizon do uszka jest dobry. Ale nie używaj gazet, bo farba drukarska jest szkodliwa. Kup w tesco takie reczniczki http://static.promoceny.pl/foto/vyrobky ... 110931.jpg Zwykle kosztują ok. 9 zł, a cenowo i jakościowo wychodza najtaniej.

Po kazdej aplikacji do uszka wytrzyj aplikator i zakropl do kazdego uszka po 1 kropli. Moja Mysia tez miała te krople http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... on#p949417
O ile pamiętam mielismy dawać przez 7-10 dni, ale przedłuzylismy do 14 dni.

Tylko nie pamiętam czy podawałem 1 x dziennie czy 2 x dziennie.

Co do krwi- moze jakiś strupek był ? Albo uszko swędzi/boli i szczurka bardzo mocno je zadrapała.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”