Agresja po powrocie do klatki

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
czarnaniedziela
Posty: 2
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 12:25 pm

Agresja po powrocie do klatki

Post autor: czarnaniedziela »

Witam! Na forum widziałam mnóstwo postów o agresji ogonków , ale wydaje mi się, że żaden w pełni nie odpowiada na moje jeszcze niezadane pytania. Otóż posiadam dwa samce od około 8 miesięcy. Przygarnęłam je do do domu jeszcze jako małe szczurki, są z jednego miotu. Po pewnym czasie zauważyłam, że jeden z nich wyraźnie dominuje i często pokazuje swoją wyższość nad drugim osobnikiem. Nie martwiłam się tym zbytnio ponieważ szczurek nie był przy tym agresywny, trochę poczytałam i jego zachowanie wydało mi się normalne. Jednak zwróciłam uwagę, że notorycznie, gdy szczury wkładałam po klatki "po wybieganiu się" agresja szczura alfa nasila się. Na co dzień, gdy szczurki przebywają w klatce, albo są brane na ręce, nie ma żadnego problemu. Gdy tylko dajemy im wolną rękę i wypuszczamy je do wybiegania - silniejszy szczurek, prędzej czy później, atakuje drugiego. Czasami już na samym początku wręcz nie pozwala mu wyjść z klatki, innym razem dopiero gdy są zamykane zaczyna go atakować. Chciałabym pomóc jakoś słabszemu szczurkowi, ale nie bardzo wiem jak. Raz próbowałam w takim wypadku próby dominacji, ale kosztowała mnie wiele nerwów, ponieważ ogonek był strasznie agresywny.
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agresja po powrocie do klatki

Post autor: Malachit »

Jak wyglądają te ataki? Czy pojawiają się jakieś rany, wyrwane futro? Jak reaguje drugi szczur? Czy jest zestresowany, czy śpią razem? Od kiedy agresja się nasiliła?
Wyszukiwarka nie gryzie
czarnaniedziela
Posty: 2
Rejestracja: ndz lis 08, 2015 12:25 pm

Re: Agresja po powrocie do klatki

Post autor: czarnaniedziela »

Same ataki nie wyglądają jakoś bardzo przerażająco, zdarzyło się wyrwane futerko(raz), ale krwi nigdy nie było. Drugi szczurek czasami się broni i wtedy walczą po całej klatce ( aż silniejszy szczurek przejmie kontrolę), ale najczęściej atakowany szczurek jest zestresowany, zastyga w bezruchu i bardzo długo, długo po tym jak tamten przestanie się nim interesować, nie śmie się nawet ruszyć. Natomiast agresywny samczyk stroszy futerko i "przystawia" się do słabszego osobnika. Szczury czasami śpią osobno, czasami razem. Zdarza się, że silniejszy odbiera smakołyki słabszemu albo np. wyrzuca go z domku. Jednocześnie potrafią się bawić tak, że ten słabszy atakuje silniejszego, gdy ten ulegle leży na plecach. Wydaje mi się, że to zależy od aktualnego humoru szczura alfa.
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agresja po powrocie do klatki

Post autor: Malachit »

Większość z tego co piszesz to normalne szczurze zachowania - to, jak zachowuje się alfa często zależy od jego charakteru, czasami jest to osobnik spokojny z "silną ręką" kiedy trzeba, a czasami osobnik, który częściej pokazuje kto rządzi. Jeśli jednak szczur będzie bardziej agresywny, to może to się wiązać z buzowaniem hormonów (samce w wieku od 6 miesięcy wchodzą w okres dojrzewania i niektóre mogą przez to stawać się agresywne). W takich przypadkach najskuteczniejsza jest kastracja.
Wyszukiwarka nie gryzie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”