Agresja, zabawa czy próba dominacji?

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
PamPamPam
Posty: 3
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 5:40 pm

Agresja, zabawa czy próba dominacji?

Post autor: PamPamPam »

Witam. Miesiąc temu kupiłam szczurka 4 miesięcznego od starszego pana, który z zamiłowania zajmuje się hodowlą szczurów. Parę dni później dostałam od chłopaka drugiego szczurka (ok. 2 miesięcznego), żeby Asik miał kolegę ;) Od razu się dogadali, więc nie było jakichkolwiek problemów pod tym względem. Młodszy szczurek praktycznie już następnego dnia stał się bardzo towarzyski. Nie gryzie, pcha się na kolana, jak chce się go pogłaskać to liże po rękach ;D Problem jest jednak z pierwszym-starszym ogonem. Nie jest on "typowo" agresywny. Nie boi się, nie atakuje znienacka, nie ucieka. Nie jest tak towarzyski jak jego kolega, aczkolwiek jest mną zainteresowany podczas wybiegów (puszczam ich we dwoje na łóżko robiąc tory przeszkód z poduszek i koca), daje się głaskać. Czasami jednak po prostu podchodzi, obwąchuje rękę i CAP! - gryzie do krwii kompletnie bez powodu. Oczywiście nie zdarza się to bez przerwy, często po prostu obwącha rękę i sobie pójdzie, ale niestety niepokoi mnie to gryzienie. Zaznaczę, że nie jestem doświadczonym hodowcą, są to moje pierwsze ogony, ale żeby zapewnić im jak najlepsze warunki dużo czytam i edukuję się w tej kwestii. Co takie gryzienie może oznaczać? Może po prostu przechodzi jakąś burzę hormonalną i z czasem to przejdzie? Proszę o radę :( :(

P.S: Dla zobrazowania ugryzienia podrzucam zdjęcie mojego palca po dzisiejszym wybiegu: Obrazek
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Agresja, zabawa czy próba dominacji?

Post autor: Morgana551 »

Kupujemy szczury tylko i wyłącznie w rodowodowych hodowlach zrzeszonych w SHSRP. Kupiłaś szczura od pseudo hodowcy. Takie ogonki są obarczone wadami i/lub chorobami genetycznymi oraz nie raz mają problemy behawioralne. W tym przypadku znowu się potwierdziło :)

W jakim wieku jest obecnie szczur?
Jeśli jest podczas burzy hormonalnej to trzeba ciachać jajka. Nie ma, że przejdzie. Ta agresja i dziwne zachowanie wobec Cb po czasie może zostać skierowana do drugiego szczurka, kiedy on nieco podrośnie. Nie ma co ryzykować. Później możesz skończyć jak ja... Czyli dwa szczury pod nożem (agresor tak pogryzł jądra drugiego szczura, że nie dało się ich już uratować).

Możesz też pokazać szczurowi, że Ci się to nie podoba i Ty tu rządzisz. To proste. Gdy szczur znowu Cię dziabnie przewracasz go na plecy i lekko przytrzymujesz.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
PamPamPam
Posty: 3
Rejestracja: ndz wrz 20, 2015 5:40 pm

Re: Agresja, zabawa czy próba dominacji?

Post autor: PamPamPam »

ja oczywiście zdaję sobie sprawę, że to nie była hodowla gdzie ma się pewność co do szczurka, ale przynajmniej wiedziałam że ogonek nie jest chory i to mi wystarczało. No ale. Przewracanie na plecy było nie raz, nie dwa. Co do kastracji już o tym myślałam, interesowałam się wstępnie weterynarzami, którzy się na tym znają. Chciałam po prostu zapytać o radę kogoś bardziej doświadczonego, żeby później nie okazało się że zabieg był niepotrzebny. Moje obawy niestety się potwierdziły, dziękuję za pomoc :)
mistic93
Posty: 4
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 3:29 pm

Re: Agresja, zabawa czy próba dominacji?

Post autor: mistic93 »

Witam. A co mam zrobic jezeli moja szczurzyca 3 mies zaczela mnie gryzsc? Nie gryzie do krwi, ale dosc mocno i to praktycznie za kazdym razem gdy widzi reke... Ona rosnie, a ja zaczynam bac sie ja brac na rece... Zaczelam ostatnio podejzewac ze ona jest slepa.... Ma czerwone oczka i czytalam ze moze tak byc. Czy to moze byc powod jej gryzienia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”