Co mogło się stać z moim szczurkiem?

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Naxrun
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 6:54 pm

Co mogło się stać z moim szczurkiem?

Post autor: Naxrun »

Witam

Posiadam około 2,5 letniego szczurka dumbo. Została zakupiona w sklepie. Od 2/3 dni jest jakaś osowiała, ospała. Myślałam, że się obraziła - nie wychodziła z klatki - nawet jeśli była otwarta co nigdy jej się nie zdarzało. Dzisiaj zauważyłam, że spadł jej znacznie poziom sprawności. Nie potrafi wdrapać się na przedmioty, na które wcześniej potrafiła z łatwością. Szczurek potrafi tylko chodzić po płaskim podłożu i ewentualnie wejść na pięterko klatki. Szczurek nie ma żadnych wycieków z noska i oczu, pije zauważalnie więcej niż wcześniej, je może trochę mniej. Zauważyłam, że ma problemy z poruszaniem tylnymi łapkami, myje się tylko na leżąco lub kiedy ją trzymam. Kiedy chwytam ją w ręce wydaje mi się wiotka (rozlewa się po całej ręce). Szczurek był bardzo aktywny a teraz przeplatają sie okresy kiedy tylko leży i nie reaguje na nic z okresami kiedy trochę pochodzi (po tym jest zmęczona).
Czy to jakaś choroba czy może już po prostu starość. Jutro wybieram się do weterynarza ale chciałabym się czegoś już dowiedzieć.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co mogło się stać z moim szczurkiem?

Post autor: Paul_Julian »

2,5 roku to naprawdę sporo. Już w wieku 2ch lat większość szczurków ma problem z chodzeniem czy wspinaniem się . Postępuje tez niedowład tylnich nózek i zanik mięsni. Tym akurat nie ma sie co martwić - trzeba tylko pomóc szczurkowi i w czyszczeniu ( przemywac podbrzusze i futerko wilgotnym gazikiem) i drapać za uszami :)
Jesli chodzi o te spadki aktywności i senność. Moze to problem z sercem ? Najlepiej podać przez 3 dni z rzędu furosemid( 2-3 krople dopyszcznie 1 x dz., popros weta o receptę na Furosemid w ampułkach). Potem przerywamy i sprawdzamy czy jest róznica w zachowaniu. Jesli jest lepiej mozna spróbowac nasercowy Vetmedin. Tez do dostania u weta - > Vetmedin 2.5 mg albo zamiennik Cardiosure 2.5 mg ( podajemy 1 x dz. 1/8 tabletki). Te leki wet moze miec nawet u siebie w gabinecie.

Spisz sobie te leki i porozmawiaj z wetem - to sa sprawdzone dawkowania. A tu masz wetów, sprawdz czy ktos jest w okolicy http://szczury.org/viewforum.php?f=13
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Naxrun
Posty: 2
Rejestracja: ndz sty 24, 2016 6:54 pm

Re: Co mogło się stać z moim szczurkiem?

Post autor: Naxrun »

To trochę mnie uspokoiłeś. Jutro wybieram się do weterynarza. Dzięki wielkie za odpowiedź i udostępnienie wiedzy. Swoja drogą sądzisz, że powinnam zlikwidować pięterko, żeby miał możliwość łatwiejszego poruszania się?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co mogło się stać z moim szczurkiem?

Post autor: Paul_Julian »

Jesli to przyczepiane pietęrko - to daj je niżej . I hamaczki też. Mozesz np. podpiąc tunel do ściany klatki - tu u mnie widac taki ciemnorózowy hamak ( Malwiny, która miała wlasnie niedowład nózek) http://szczury.org/viewtopic.php?p=999692#p999692 Nie widac wprawdzie jak jest przypięty , ale po prostu zwisa sobie bardzo nisko. Są też filmiki jak Malwina sobie łazi.
Ściółkę zamień na papierowe ręczniczki (żeby szczurka się nie obtarła), możesz tez smarowac podbrzusze kremem dla niemowlaków na odparzenia jesli się pojawią , lub pryskać octeniseptem.
Jesli nie sięga do poidełka, albo jest na piętrze - bardzo polecam takie szklane poidło http://hipcio.sklep.pl/produkt/trixie-p ... 25ml-60441 ( tu u mnie zawieszone : http://szczury.org/viewtopic.php?p=1016977#p1016977)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Co mogło się stać z moim szczurkiem?

Post autor: Paul_Julian »

Aha - i jeszcze coś - problem z sercem bardzo cięzko jest wychwycić przez osłuchanie. Niektóre gabinety robią USG serca, ale to trzeba umiec rozpoznac i nie kazdy lekarz będzie potrafił.
W tych dawkach co podałem, leki nie zaszkodzą, a poprawa powinna być nawet po 1-2 dawkach, jesli to problem sercowy. Czasem wystarczy sam furosemid.
Myślę, ze spokojnie możesz nawet poprosić weta o te leki " na własną odpowiedzialność". Często weci nie dowierzają, że szczur moze miec chore serce, albo mowią, ze to trzeba zrobić EKG. Spokojnie mozna leczyć objawowo.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”