Świeżak- pare pytań

Pytania i odpowiedzi, czyli ogólnie o szczurach.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
głodnystudent
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 19, 2016 2:09 pm

Świeżak- pare pytań

Post autor: głodnystudent »

Witam wszystkich:)
Jestem tu nowy, więc proszę o wyrozumiałość :)
Do rzeczy: Jestem uczniem klasy 4 technikum i planuję wyjechać z rodzinnego miasta na studia do miejscowości oddalonej o 100km w jedną strone. Mam pieska- shih tzu 5 letniego, którego bardzo kocham.
Planuje zamieszkać samemu na studiach, nie chcę mieszkać w akademiku bo jestem typem samotnika. Uwielbiam zwierzątka i tak myślałem sobie o kupnie/adopcji zwierzątka, ażeby samemu nie siedzieć w mieszkaniu. Wybór padł na szczurka- 2 samiczki ( nawet już mam imiona :) )
Przeczytałem parenaście tematów, ale wciaż mam problem z niektóry sprawami:
1) Jakie szczurki najlepiej adoptować (bardziej mi zależy na takich młodych)?
2) Gdzie można kupić zabawki dla szczurka? Piłeczki, hamaki, liny itp?
3) Planuje nauczyć szczurków sztuczek- jakie sztuczki polecacie?
4) Czy szczurki beze mnie w domu nie będą sie nudzić za bardzo? Wyklady zaczynają się od 8 a konczą o 16. Prowadzę zdrowy tryb życia i dużo cwiczę m.in na siłowni.
5)Mam alergię na sierść kota, nie jestem pewny czy na szczurka też, bo ie robiłem badań. Coś sie może stać?
6) czy można przewozić szczurki autobusem? Auta nie mogę kupić, rodzice też nie, bo nie ma go kto utrzymać!
Z góry przepraszam, jeśli umieściłem pytania w złym dziale, proszę również o wyrozumiałośc jako że jestem świeży.
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: smeg »

1. Młode szczurki można bez problemu adoptować, osoby kupujące samice w sklepach często się nacinają i dostają je w ciąży, więc potem mają maluchy do oddania. Poszukaj na https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje/?fref=ts , w dziale "Oddam" na tym forum i na http://forum.szczury.biz . Jeśli chodzi o odmianę, to poszczególne ich rodzaje nie różnią się od siebie charakterem, więc nie ma znaczenia, jaką wybierzesz. Oczywiście każdy szczur ma inne usposobienie, ale kształtuje się ono dopiero w późniejszym wieku, więc u maluchów raczej trudno ocenić charakter. Pamiętaj, że muszą być tej samej płci i mieć min. 5 tygodni (u samców 4,5), żeby zostać oddzielone od matki.

2. Polecam przejrzenie tematu ze zdjęciami klatek i czerpanie inspiracji ;) http://www.szczury.org/viewtopic.php?f= ... start=1320 Niektóre gadżety można kupić w sklepach zoologicznych (np. zooplus.pl), hamaczki szyją i sprzedają niektóre osoby na forum, można je zrobić też samemu ze starych części odzieży. Wszystko zależy od Twoich wymagań estetycznych, szczurom będzie wszystko jedno, czy będą spać w tunelu z rękawa bluzy, czy w dopasowanym kolorystycznie do wystroju klatki hamaczku ;)

3. Na początek obrót, reagowanie na imię. A tu masz bardziej zaawansowane: https://www.youtube.com/watch?v=7g2rxtWu_FM ;)

4. Jeśli będą miały siebie nawzajem, nie powinny się nudzić. Ważne żeby codziennie przynajmniej na godzinę wypuścić je z klatki na wybieg po odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu.

5. Może się stać, że będziesz miał alergię. Sam musisz ocenić, jak intensywnie przeżywasz jej objawy i czy chcesz brać leki, czy raczej unikać alergenów. U szczurów uczula głównie mocz, nie tyle sierść.

6. Tak, można przewozić szczurki autobusem, najlepiej w plastikowym transporterze dla gryzoni. Latem trzeba koniecznie trzymać go w cieniu, zimą nie stawiać przy grzejniku w pojeździe i włożyć dodatkowo do torby ze szmatkami, żeby go ocieplić podczas pobytu na zewnątrz.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Morgana551
Posty: 1177
Rejestracja: ndz kwie 21, 2013 4:38 pm

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: Morgana551 »

1. Najlepiej adoptować od osoby, która prowadzi DT lub fundacje. Często do trafiają tam samiczki w ciąży. Wtedy młode są oswajane z człowiekiem już od pierwszych dni życia oraz masz pewność, że adoptujesz zdrowe szczury.
2. Najlepiej całą wyprawkę zrobić na stronie http://www.zooplus.pl. Znajdziesz tam wszystko. Zaczynając od klatki, zabawek, kończąc na jedzeniu. Hamaki możesz uszyć sam lub zamówić. Jest wiele osób, które szyją polarowe mebelki. Wystarczy popytać na Facebooku grupa Szczury.
3. Ja uczyłam tylko szczury tego co się przyda :) Czyli przychodzenie do ludzia (było to cmokanie) i wracanie do klatki.
4. Szczury to zwierzęta nocne więc przez dzień śpią. Na pewno nie będą nudzić się mają tez przecież siebie :) Oczywiście trzeba codziennie je wypuszczać na wybieg.
5. Mocz szczura silnie uczula. Owszem, może się stać. Mi uczulenie pojawiło się po ok. 10 latach posiadania szczurów. Dostałam astmy. Leki nie pomagały. Najlepiej gdybyś wpadł do osoby, która ma szczury, pobrał mocz na wacik, zdrapał sobie naskórek i naniósł troszkę moczu. Jeśli skóra się zaczerwieni i pojawi się bąbel to jesteś uczulony.
6. Można. Jednak każde wyjście to dla nich stres. Takie wycieczki należy ograniczyć do minimum.
Ze mną: Elmo, Blue, Hektor, Tyrion, Aslan, Theron SR, Memfis ZR, Frodo, Snow i Hades
Tęczowy most: Beti, Frika, Betunia, Navi, Leto, Kermit, Cookie, Wafel, Gizmo, Oskar [*]
Nasz temat: http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 3#p1018523
Nicponiowie
Posty: 12
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 2:48 pm

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: Nicponiowie »

Siema wszystkim. Mam pytanie poniewaz wzielam moje maluchy na wybieg ( mam specjqlny pokoj dla nich bez zadnych zakamarkow) i chcialam zeby pobiegaly sobie i sie pobawily ale nic z tego nie wyszlo.... :( maluchy uciekaly do mnie nie chcialy zejsc na podloge wygladaly na przerazone tym faktem jakby "matka co ty chcesz przeciez ta podloga jest taka ogromna my tam nie zejdziemy" o co chodzi? Na lozko ich nie wpuszcze i to jest wiecej niz pewne maz nie wyrazi zgody mamy 8 zwierzat w tym 4 egzotyczne 2 psy no i 2 ogonki i tylko ogonki maja swoj pokoj do biegania ale jakos nie zbyt byly chetne wolaly chodzic mi po glowie niz zobaczyc co sie dzieje nizej
Nicponiowie
Posty: 12
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 2:48 pm

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: Nicponiowie »

No i oczywiscie co do tego lozka zadne z naszych zwierzat nie wchodzi nam na lozko tak bylo jest i pozostanie gdybym byla sama to pewnie by bylo inaczej hehe
IHime
Posty: 4523
Rejestracja: czw kwie 08, 2010 3:34 pm
Lokalizacja: Łódź

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: IHime »

Nie znają, to się boją. Siadaj tam z nimi regularnie, pozwól siedzieć na sobie, ale pozwól im samym zdecydować, czy i kiedy chcą zejść na podłogę. Ustaw skrytki, pudełka, kocyki - niech mają w czym się skryć, bo to zachowanie instynktowne.
Nicponiowie
Posty: 12
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 2:48 pm

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: Nicponiowie »

To byl ich 1 raz :) mam plan zorganizowac im niby Agility z rurkami drabinkami i innymi cudami ten pokoj nam stoi pusty wiec chce go zagospodarowac dla nich. Moj maz uwaza ze mi sie na glowe rzucilo z tymi zwierzakami ale to samo mowil jak szykowalam moim psiora ogrod... jest caly pod nich heh pracuje w domu wiec mam mnostwo czasu dla stworkow wiec na bank zrobie im plac zabaw :) dzieki :)
Awatar użytkownika
yss
Posty: 6442
Rejestracja: pt sty 05, 2007 8:12 pm
Lokalizacja: szczecin

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: yss »

A propos sztuczek, trafiłam na to:
https://www.youtube.com/watch?v=7g2rxtWu_FM
:)
ten się nie myli, kto nic nie robi
Nicponiowie
Posty: 12
Rejestracja: ndz maja 08, 2016 2:48 pm

Re: Świeżak- pare pytań

Post autor: Nicponiowie »

Mistrzowie Agility :) ale jaki piecho pelen spokoju moje to ADHD :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „O szczurach”