Szczurze charaktery

Wszystko o zachowaniu i nawykach naszych milusińskich - obserwacje i porady.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Audreyhorn
Posty: 15
Rejestracja: pt gru 23, 2016 2:27 pm

Szczurze charaktery

Post autor: Audreyhorn »

Witam, jestem nowa użytkowniczka tego forum. Mam małe problemy ze swoim ogonkiem a nigdzie nie znalazłam jeszcze odpowiedzi na swoje pytania. Sytuacja wyglada tak. Szczurka kupiłam na poczatku maja w sklepie zoologicznym. Jest ona albinoskiem i nie wiem czy to usprawiedliwia jej zachowanie. Dla mnie jest to pierwszy ogonek, lecz moj chłopak juz na poczatku stwierdził ze nasza Bestia została za szybko od matki rozłączona i za szybko sprzedana, on juz miał kilka szczurków. Wielkością przypominała mała mysz wiec moze jest to prawda. Juz na samym poczatku ze strachu przed ludźmi i zmiana otoczenia robiła wszedzie kupki ze strachu. Jezeli tylko została przez chwile w jednym miejscu nie chciała z jego sie ruszać. Pomyslałam ze to pierwszy dzien wiec zrozumiałe ze sie boi.
Szczura staraliśmy sie od poczatku oswajać wyciągajac ja z klatki kilka razy dziennie conajmniej na pol godziny zeby sie przyzwyczaiła lecz z czasem nawet to ze ciagle uciekła od ludzi nie zmieniło i jest tak do dzisiaj. Raz jedynie wyszła sama na moja reke. Klatkę swego czasu miała cały czas otwarta, lecz po przemeblowaniu musieliśmy zaczac na noce ja zamykać. Przy otwieraniu klatki nie przybiega zaciekawiona zobaczyc co sie dzieje ciagle ucieka przed człowiekiem i widac ze bycie z nim nie jest dla niej przyjemne. Ostatnio zaczęła nawet przed głaskaniem w klatce ucieka.
Jej kontakt z innymi szczurami był mały, lecz raz koleżanka przyszła z samcem do niej, ktory był jedynym szczurem na jakiego trafiła, lecz nie wywołał on żadnej reakcji u niej. Nadal ucieczka przed człowiekiem, a samiec został pare razy powąchany a pozniej odpychała go łapkami od siebie. Fakt ze wieczorem wychodziła z klatki tak jak by go szukała ale minęło to po paru dniach, moze zaciekawienie bo za długo to trwało jak na ruję. Objawów rui takze nie zaobserwowałam. Jako ciekawostka jeszcze powiem ze jak dostanie jedzenie bedac na rękach czy ramieniu to nie ma opcji zeby to wziela czy tez zjadła, dlatego bardzo cieżko jest ja nagrodzić za jakies zachowanie bo nie bierze smakołyków. Bedac w klatce wezmie i od razu zje ale na ramieniu nie.
Prosze o pomoc moze popełniłam z nia jakis blad, nigdy nie zrobiłam jej krzywdy, jak bardzo uciekała nie chciałam jej meczyc... Moze czuje sie samotna? Moze cos z nia nie tak? Prosze o pomoc... Za wszystko z góry dziekuje!
Moje gwiazdeczki :
Silver, Bestia <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurze charaktery

Post autor: Paul_Julian »

hej!
Przede wszystkim Twoja szczurka potrzebuje szczurzej kumpeli. Nie wolno kontaktować szczurów róznej płci, bo to grozi ciążą, a szczury moga być rozmnazane tylko w zarejestrowanych hodowlach.
Szczury w sklepach nie sa w ogóle socjalizowane.
Twoja znajoma z samcem tez najlepiej jakby zaadoptowała samczyka. A Ty zaadoptuj samiczkę :) Mozesz poszukac na forum u nas, na forum Alloszczur http://forum.szczury.biz/ , albo w grupie https://www.facebook.com/SzczurzeAdopcje/?fref=ts
Jesli szczurka bedzie z innego miasta to potem trzeba poszukac transportu, ale od czego jest grupa https://www.facebook.com/groups/4050651 ... 7/?fref=ts

Potem mozna na spokojnie zacząc dziewczynki oswajac między sobą , bo taki nagły kontakt ( jak z tym samczykiem) moze poskutkowac bójką. {Poczytaj tutaj http://szczury.org/viewforum.php?f=16

Szczurki z adopcji są lepiej oswojone, nawet jesli sa uratowane ze sklepów, to potem są w domu tymczasowym pod dobrą opieką.

Nie wszystkie szczurki jedzą na ramieniu czy poza klatką. Albinosy to w ogóle sa trochę bardziej dziwne :D Niektóre sa takie mocno wycofane, inne powariowane. A Twoja nie miała od kogo nauczyć sie prawidłowych zachowań, wiec potrzebuje juz oswojonej i wychowanej szczurki. Wtedy naprawdę szybko nabierze zaufania do Ciebie :)
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Audreyhorn
Posty: 15
Rejestracja: pt gru 23, 2016 2:27 pm

Re: Szczurze charaktery

Post autor: Audreyhorn »

Bardzo dziękuje za odpowiedz, tym bardziej ze jest ona sensowna i od z tego co widze obeznanej osoby :) czy w takim razie do mojej półrocznej około Besti powinnam wziąć młodsza czy starsza samiczkę? O oswajaniu juz czytałam ze powinno sie odbyć na neutralnym gruncie a klatka musi byc wyczyszczona.
Moje gwiazdeczki :
Silver, Bestia <3
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Szczurze charaktery

Post autor: Paul_Julian »

Moze być młodsza a moze być tez starsza. To naprawde nie problem, ale zawsze lepiej jesli jest w podobnym wieku. Wazne, zeby była oswojona, to bardzo Ci ułatwi pózniejszą opiekę. Myslę, ze najlepsza to byłaby szczurka z tzw. kinder niespodzianki. Czyli , że dom tymczasowy uratował zaciązoną samiczkę i wtedy maluchy sa od urodzenia chowane z czlowiekiem i sa oswojone i bezczelne :D
Koleżankę jesli ma samotnego samczyka , również namów na adopcję - albo jajecznego, albo kastracika. Tylko bierzcie szczurki osobno.
Zapisz się też do tej grupy na FB : https://www.facebook.com/groups/szczurki/?fref=ts To zamknieta grupa, ale tam w plikach ( u góry w menu) znajdziesz bardzo fajny opis łączenia na kilka sposobów. U nas oczywiscie też są rózne sposoby, i tez jest mnóstwo sposobów, i pomocnych tematów. W tym forum ma przewagę nad FB, że jest dostęp do starych postów.

Samczyki trochę trudniej się łączy, szczególnie jajecznych. Mozna łączyc na raty, np. spotkanie w wannie, potem wspólny wybieg , następnego dnia to samo. I po kilku dniach pobyt w jednej klatce czy transporterku. Jak zaczną buszowac i się tłuc - to mozna psiknąc wodą ze spryskiwacza albo pobujać transporterem. Wazne, zeby nie gryzly się do krwi. Wydzierac sie i kotłowac mogą.
Albinosy zwykle sa bardzo przyjaznie nastawione do świata i nie powinno być problemów z łączeniem.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Audreyhorn
Posty: 15
Rejestracja: pt gru 23, 2016 2:27 pm

Re: Szczurze charaktery

Post autor: Audreyhorn »

W poniedziałek przygarniam nowa samiczkę. Klatka czeka juz nowa i duża. Mam nadzieje ze sie polubią i zobaczymy jak bedzie przebiegać łączenie.... ??? :)
Moje gwiazdeczki :
Silver, Bestia <3
Awatar użytkownika
Audreyhorn
Posty: 15
Rejestracja: pt gru 23, 2016 2:27 pm

Re: Szczurze charaktery

Post autor: Audreyhorn »

Bestia ma już przyjaciółkę, od razu chętniej wychodzi z klatki. Łączenie poszło bez problemu, po chwili na neutralnym gruncie i na wybiegu trafiły do klatki docelowe. Wszystko bez problemu. Moja Bestia przez chwilę robiła kupy ze stresu przed koleżanką ale teraz ciągle lata za nią ciągle wąchając aż się Nowa denerwuje ;) Iskają się i już śpią razem więc chyba pierwsze łączenie poszło lepiej niż można było sobie wyobrazić :)
Moje gwiazdeczki :
Silver, Bestia <3
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zachowania i nawyki”