Zestaw bardzo dziwnych objawów

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
jensa
Posty: 38
Rejestracja: śr sie 24, 2016 5:34 pm

Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: jensa »

Ok, to będzie długa historia, bo tak naprawdę nie mam pojęcia (ani weterynarze), co mogło być przyczyną aktualnego stanu mojego szczurka - Thralla. Z góry za to przepraszam. Dla ułatwienia szczurki nazwijmy Gruby (Garosz) i Chudy (Thrall). Pogrubię co ważniejsze rzeczy wg mnie.

Wszystko zaczęło się jakieś 5 miesięcy temu. Chudy w zabawie rozciął grzbiet Grubego - działo się to na moich oczach, nie było w tym agresji. Szybko zabraliśmy Grubego do weterynarza, został zszyty, okazało się, że ma wszoły (raz w życiu kupiliśmy jedzenie na wagę ;/), więc mieliśmy przyjść też z Chudym, żeby dostał kropelkę. Chudy był wcześniej leczony już 2 razy antybiotykami na myko. Dostał ten lek na wszoły i się zaczęło.

Chudy był alfą, jednak po tym pogryzieniu Gruby zaczął rządzić. Chudy osłabł, znowu odezwały się jego płuca, znowu wzięliśmy go weterynarza, znowu dostał antybiotyk, jednak po tygodniu było z nim tak źle, że wetrynarka przerwała leczenie i kazała podawać jedynie ziołowe rzeczy. U Chudego pojawiły się też już wtedy napady paniki - biega byle gdzie, skacze na oślep, przestaje oddychać, kładzie się, piszczy, oddycha ustami etc. Weterynarka przepisała na to ludzki lek rozszerzający oskrzela - pomaga czasami. Miał zrobione prześwietlenie i badanie krwi, jednak nic nie wykazały.

Od kilku dni atakom paniki towarzyszy robienie bobków o dziwnej konsystencji i kolorze (jasnobrązowych i mniej zwartych), jednak to pewnie wina diety. Chudy waży 370 g, widać mu kości, ale nie chudnie - trzyma wagę lub nawet udaje mu się przytyć kilka g. W trakcie leczenia płuc nie chciał zupełnie nic jeść, więc ratowaliśmy się papkami owocowymi, nutri drinkami, owsianką, domowym pasztetem itd. Zauważyliśmy, że w ogóle nie je szczurzej karmy (Verse lega, nigdy nie był wielkim fanem, ale miał swoje ulubione kawałki), a jeśli nie zrobię mu np. owsianki, to potrafi przez cały dzień nie jeść nic, nawet suchego chlebka.

W między czasie były też różnej wielkości oczy, gryzienie wszystkiego, 2 tygodnie kompletnego wyzdrowienia. Aktualnie płuca mu nie doskwierają, oddycha normalnie i cichutko, chyba że ma ten paskudy atak paniki. Byliśmy z nim u 3 weterynarzy, żaden nie wie, co mu jest. Czy to możliwe, żeby panikował, bo boli go brzuch? (wnioskuję po tych dziwnych bobkach) Jak mogłabym mu pomóc? 5 miesięcy temu był najodważniejszym i najsprawniejszym szczurkiem na świecie, a teraz... słania się na nogach, nie załatwia się w kuwecie, spędzałby całe dnie na moich kolanach. Czasem, bardzo rzadko, znowu jest dawnym sobą i bawi się z Grubym. Ma 1 rok i 7 miesięcy.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: Paul_Julian »

Hej
Od razu powiem, ze nie mam pomysłu co może sie dziac z Twoim biedaczkiem :(

Nie wiem, skąd jesteś - moze warto pojechać np. do Warszawy do Pulsvetu, albo do Krakowa czy innego dużego miasta ?

Jesli to mozliwe, spróbuj nagrac jego zachowanie - moze to coś w rodzaju padaczki ? Tutaj http://szczury.org/viewtopic.php?p=1030432#p1030432 dorzuciłem filmik z padaczką.
Filmik jak nagrasz, to moze też być przydatny u weterynarza.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
jensa
Posty: 38
Rejestracja: śr sie 24, 2016 5:34 pm

Re: Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: jensa »

Hej, bardzo dziękuję za rady.

Jestem z Zielonej Góry, moimi szczurkami zajmuje się Anna Ryś (polecana na tym forum, a nawet każdy inny wet z ZG do niej kieruje), a badania robione są w Amicusie (dość nowoczesnej przychodni - tak sądzę, nie mam porównania z czymś innym).

Ataki Chudego bardzo przypominają te, co w podlinkowanym przez Ciebie wątku, z tą różnicą, że trwają ok. minuty. Są zgodności, ale nie widzę ich żadnego sensu:
1. Leży głową w dół - ostatnie prześwietlenie miał robione niecały miesiąc temu. Było widać, że zniknęła mu opuchlizna z płuc, a mózg i brzuch zdrowy, bez żadnych niepokojących zmian. Dbamy o odpowiedni poziom wilgotności w ich pokoju i wcześniej do urządzenia dodawałam Olbas (teraz wcale, bo ataki się po tym pojawiały prawie automatycznie od kiedy przeszedł mu karat itd.).
2. Traci siły po ataku - jednak na góra 2 minuty, po tym się zaczyna się myć, reaguje na zaczepki Grubego, po 30 min. bywa już głodny.
3. Ma ogromne oczyska, buja się na boki, czasami wygląda, jakby miał drgawki, znacznie spowalnia mu się oddychanie - jeden wdech na 2 sec., jednak po 3-5 takich wdechach wszystko wraca do normy.
4. Zachowuje się irracjonalnie - wyszarpuje się, wbiega na najwyższy możliwy punkt (np. moje ramiona) i skacze z nich. Kiedy mocno go trzymam wyrywa się, aby np. wbiec w ścianę.
5. Ataki nie są podobne do tego, co było na filmiku z YT (tych padaczkowych).

Postaram się trzymać aparat blisko niego, te ataki pojawia się przeważnie codziennie o tej samej porze (ok. 21-23 albo w środku nocy). Wiem, że to zabrzmi paskudnie, ale czy to możliwe, że on tak robi, bo wie, że wtedy się nim zajmujemy? Te ataki zaczęły się, jak stracił pozycję alfy. Chciałam wziąć jeszcze 3 szczurka, aby stadko było pełniejsze, ale wet odradziła, bo jak powiedziała: Chudy jest zbyt słaby, mógłby coś złapać od obcego towarzysza. Może jest to wołanie o uwagę, bo przecież fizycznie jest z nim wszystko w normie, przebadany jest pod każdym kątem, przez speców od szczurków i zwykłych weterynarzy.

No tylko dziwnych bobków i uderzania głową o ścianę to on przecież nie udaje... A może antybiotyki uszkodziły mu wątrobę, ale chyba takie coś wyszłoby w badaniu krwi.. Dzwoniłam do weta, powiedziałam o padaczce, jutro mam Chudego przywieź i będzie go znowu badać.

W tamtym wątku pisałeś o witaminie B (rozumiem, że chodzi tu o zestaw witamin z grupy B, nie jakieś konkretniej), sądzisz, że mogłabym podawać ją mojemu?

Dzięki jeszcze raz, będę informować.
A tu zdjęcie. Ofc to czarno-biały jest tą chorą kluską.
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: Paul_Julian »

Mysle , ze wit. B complex jak najbardziej moze pomóc jesli to cos neurologicznego. I moze warto podsunąc pani wet pomysł sprawdzenia pod kątem padaczki? Nie wiem, czy nie podaje sie po prostu leku w małej dawce i sprawdza czy sie poprawia.

Czy moze zabiegac o opiekę ? Hmm., chyba nie, pewnych rzeczy chyba nie dalby rady udawac. Być moze utracił pozycję alfy, bo inne szczury wyczuły, ze czuje sie gorzej. Być mzoe sam oddał "dowództwo" silniejszemu ?

Bardziej sie zastanawiam czy to nie jest cos w mózgu czy w głowie, jakiś guz czy ucisk ?.. Moze udaloby sie zrobic RTG głowy ?
Jesli jest stan zapalny, to wtedy podanie enrobiofloxu zmniejszy stan zapalny i powinno sie polepszyć. Na guz niestety nie ma rady :( Te wszystkie drgawki, nieogarnięcie, to by wskazywało wg mnie na cos z neurologią. Takie irracjonalne zachowanie ( skakanie z wysokosci, ślepe wpadanie na ścianę) troche mi przypomina ataki paniki u moich szczurów po przejściach. Leki p/padaczkowe chyba działają uspokajająco- moze warto spróbować ? W razie pogorszenia odstawi sie leki, ale moze pomogą ?

To tylko takie pomysły, do obgadania z panią wet. Mam nadzieję, ze cos wymysli. Zastanawia mnie też regularnośc ataków (wieczorem i w nocy), moze to też ma jakiś wpływ :(

https://www.youtube.com/watch?v=-JdWfrp64D4 Tutaj jest też inny padaczkowy filmik. Poszukaj w google czy Youtube "rat epilepsy" , może coś bedzie podobnego. Albo "rat seizure".
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
jensa
Posty: 38
Rejestracja: śr sie 24, 2016 5:34 pm

Re: Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: jensa »

Hej,
nie udało mi się nagrać ataku, bo... przestały się pojawiać! Weterynarz go obejrzała, powiedziała, żeby jeszcze z lekami na padaczkę się wstrzymać, bo nie widzi żadnych symptomów tej choroby. Szumy w płuckach mu całkowicie przeszły i przytył 13g. Wróciłam więc od niej znowu bez jakiegokolwiek pomysłu, jednak zaczęłam mu podawać wit. B jak tylko mi o niej napisałeś i po 2 dniach było widać mega poprawę - lepiej śpi, zaczął więcej jeść (nawet zwykłą karmę, nie trzeba było mu nic podsuwać pod nosek), wreszcie wychodzi ze swojego pokoju i zwiedza resztę mieszkania, przy głaskaniu pulsuje oczkami i cyka zębiskami, a jak był taki przymulony, to tego nie robił. I bobki tworzy normalne, chociaż nadal nie zawsze w kuwecie (ale przynajmniej nie wali nam do łóżka ;]).

Dziwi mnie tylko to, że jeśli miał niedobór witamin, to dlaczego wręcz unikał vibowitu, a przed tym dziwnym stanem za nim szalał. Tak czy siak na razie jest dobrze, na pewno o niebo lepiej niż było przed podawaniem wit. B.

Dzięki jeszcze raz za udaną radę!
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: Paul_Julian »

Cieszę sie , ze się udało! Z tym wibowitem to są rózne opinie, bo podobno to trochę pic na wodę. Podejrzewam, ze dawka witamin jaka tam jest, jest dobra na co dzień, ale po prostu za mała przy niedoborach. Moze smakowo mu nie podchodził, bo jest troche kwaśny, a jednak wit. B jest gorzka ?
Nie wiem, ale najważniejsze, że pomoglo!
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
jensa
Posty: 38
Rejestracja: śr sie 24, 2016 5:34 pm

Re: Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: jensa »

Thrallek zmarł wczoraj o 21:00.
Miał dwa ataki, jeden lżejszy nawet niż te, które zdarzały mu się wcześniej. Daliśmy mu leki (na rozszerzenie oskrzeli), uspokoił się, zasnął i nawet coś zjadł (malutko, jednak przez kilkanaście godzin nie przyjmował nic) i wypił. Drugiego ataku już nie przeżył. Mąż robił mu sztuczne oddychanie, jednak tym razem już nie udało się Malucha uratować - kilka tygodni wcześniej także przestał oddychać, ale reanimacja postawiła Go "na nogi". Zabraliśmy Go po tym do weta, a tym razem zapisała mu leki na serce - Furosemid i Prilium. Jego stan ani nie pogarszał, ani poprawiał.
Ciężko mi o tym pisać, jednak jeśli ktoś kiedyś zauważy podobne objawy u swojego szczurka, to... no w sumie zbyt dużo się z tego postu nie dowie, bo jak widać mojemu Tralkowi nie umieliśmy pomóc. To pierwsza śmierć szczurka w naszym domu, smutek i pustka po tym najukochańszym Maluchu jest... straszna.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Zestaw bardzo dziwnych objawów

Post autor: Paul_Julian »

Ech, to przykre wieści :( Czasami trudno stwierdzic, co sie stalo, i nawet sekcja tego nie rozstrzygnie. Szkoda szczurka, ale zrobiliście co sie dało, a maluch już nie cierpi.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”