Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Czyli jak połączyć szczurki, żeby się polubiły.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: unipaks »

Twój Kiko na pewno przeżywa śmierć towarzysza i dokucza mu osamotnienie. Szczury to stworzenia silnie stadne, samotność bardzo im nie służy. Dobrze byłoby zaadoptować dla niego dwójkę szczurków, wtedy młodziaki nie nadwerężą za bardzo jego cierpliwości, bo zawsze będą mogły też podokazywać ze sobą. A Kiko będzie mieć blisko siebie dwa futerka, do których można się w nocy przytulić i z którymi można pobiegać po pokoju. :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
Awatar użytkownika
almarxx
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 03, 2017 6:10 pm

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: almarxx »

Skontaktowałem się z hodowcą. Zamówiłem 2 małe szczurki. Trzymajcie kciuki za zapoznawanie. Teoretyczna data odbioru to 15 listopada.
janczek
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 23, 2017 6:00 pm
Kontakt:

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: janczek »

I jak tam ? maleństwa są już Ciebie? :)
Dragor
Posty: 54
Rejestracja: ndz maja 08, 2011 3:31 pm

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: Dragor »

A jak mam interpretować, gdy szczur podchodzi do nowego szczura bokiem lub tyłem i usiłuje położyć mu tylną łapę na pyszczku lub grzbiecie?
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: Malachit »

To jest próba pogonienia drugiego szczura, pokazania mu, że "ja, moje, sio, nie chcę cię znać". Stroszenie się i chodzenie bokiem to dość częste zachowania przy łączeniu - dopóki są, dopóty łączenie musi trwać ;)
Wyszukiwarka nie gryzie
Awatar użytkownika
almarxx
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 03, 2017 6:10 pm

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: almarxx »

Witam.
Dziś zawitały do nas 2 małe samce. Takie około 6-7 tygodni. I powiem wam ze trochę dziwnie przebiega to laczenie. Stary Szczurek (Kiko) uciekał przed małymi. Ale w sumie tylko z poczatku. Później po około 2 godzinach łaziły obok siebie, obwachujac się tylko. A teraz około 6 godzin po pierwszym zapoznaniu śpią razem. Jadły razem też i bez problemów. Nie wiem czy to juz po wszystkim czy jak mam to odbierac... Będziemy obserwować je i się zobaczy.
lesmil
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 11, 2017 12:58 am

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: lesmil »

Witam,
dostałem jedną samiczkę i po paru dniach dokupiłem dla towarzystwa drugą. Pani w sklepie mówiła mi żeby na początku trzymać je oddzielnie tylko wymieniając między klatkami trociny(żeby się oswajały z zapachem). Obecnie próbuję je połączyć i jak wkładam do jednej klatki to ogólnie jest ok tylko czasami się biją. I tu mi się rodzi pytanie jak poznać czy się biją dla zabawy czy na poważnie i trzeba interweniować?
Awatar użytkownika
unipaks
Posty: 9611
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:08 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: unipaks »

Na początku nie wkładamy ich do jednej klatki.
Najpierw trzeba łączyć na neutralnym terenie, gdzie pierwsze ogony nie bywały - inny pokój, ewentualnie parapet okna czy wysoki karton. Z wanny moje wyskakiwały. :P Czasem przydaje się kawałek twardej tektury do ewentualnego rozdzielenia walczących szczurków, jeśli sprawy zaszłyby za daleko. Łącząc nie podajemy im jedzenia, o które musiałyby walczyć, ani nic innego co walkę mogłoby sprowokować. Pomaga też wykorzystanie szmatek jednego szczura, by nimi natrzeć nowego i odwrotnie. Bardzo pomaga przejażdżka autem w jednym transporterze - może też być spacer w przypadku braku dostępności auta. Łączenie kontynuujemy do czasu ustąpienia objawów agresji i gdy szczurasy układają się już razem lub blisko siebie do spania. Szczur napuszony, ustawiający się bokiem do drugiego lub ścigający go jak zwierzynę jest potencjalnym agresorem i trzeba uważać, spotkania winny odbywa się w miejscu które jego będą onieśmielały i odbiorą mu pewność siebie. Zanim zamienimy im klatki, muszą one być porządnie umyte a ich szmatki (niewyprane) zamienione.
Powodzenia! :)
[*]Peanut Czarnulka Dżuma Fini Martini Shenzi Fantazja Muffinka Puma Myszka Mika Lala Pepi Bella
Choć inaczej, ale nadal obecne...
Szarak[*] WIKI[*] http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t ... 0#p1031889
lesmil
Posty: 6
Rejestracja: pn gru 11, 2017 12:58 am

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: lesmil »

Mam takie dwa pytanka do osób, które się bardziej znają :D
1. Niedawno połączyłem ze sobą dwie samiczki. Ogólnie wydaje sie, że nie mają ze sobą problemu, przebywają razem w spokoju, czasem nawet śpią w jednym domku, ale niekiedy zaczynają ze sobą walczyć aż słychać niekiedy popiskiwania. Czy to jest normalne zachowanie szczurów?

2. Ostatnio jedna z samiczek strasznie zaczęła lizać np rękę którą się podstawi. Pytanie moje jest takie czy po prostu taka jest, a jak nie to od czego to może zależeć?
Malachit
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lis 02, 2008 4:20 pm
Numer GG: 2405640
Lokalizacja: Wrocław

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: Malachit »

1. Tak, normalne. Jeśli są młode, to się po prostu bawią, jeśli starsze - docierają i sprawdzają. Popiskiwania też często słychać, kiedy jeden szczur drugiego iska - to takie marudzenie typu "nie tak mocno".
2. Taka już jest. Większość szczurów liże palce, na których został jakiś smak/zapach, ale niektóre liżą po rękach po prostu. Z wiekiem to nieco przechodzi.
Wyszukiwarka nie gryzie
pannadominika
Posty: 14
Rejestracja: pt kwie 20, 2018 3:48 pm

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: pannadominika »

No to teraz ja, moze ktos tutaj jeszcze zaglada. z gory przepraszam za brak polskich znakow - pisze z UK, w dodatku z pracy wiec nie moge zmienic jezyka na komputerze, bo mi szef przez ramie co chwile zaglada :P

Przeczytalam pierwsze 34 strony watku i dalej mam male watpliwosci.

W klatce o wymiarach 92x64 i o wysokosci 160cm (http://www.littlepetwarehouse.co.uk/pro ... -cage.html) mam lacznie 8 szczurow. 4 sa ze mna od zeszlego roku:

Cutpaste i Ahmi - obaj prawie alfy, ale daja sie wymiziac i nie sa szczegolnie agresywne
Bigguy i Dohmi - miziaki, wlasnego cienia sie boja, spokojne i potulne.

tu nastepuje nalozenie metalowej bariery pomiedzy dwie polowy klatki. W drugiej polowie od wczoraj mieszkaja 4 szesciotygodniowe siusiaki- Dwa fuzzy
Ghost i Patchwerk - zabawowe takie, ganiaja za reka i przychodza do kaptura od poczatku. Przytulasne, bardzo ciekawskie
Bear i rat poki co bez imienia (bialo-cynamonowy kapturek, jakies sugestie?) - ogony raczej uciekajace ale bardzo ciekawskie i bawiace sie z czlowiekami w calkiej rozsadnej ilosci czasu.

Ogolnie agresji nie ma, tylko zaciekawienie. Wczoraj klatki lekko posprzatalam - czytaj zostawilam nieco smrodku starszakow, ale tylko w ich kuwecie bo inaczej kupciaja wszedzie. Tak przez noc spaly, jak to Cleo spiewa - podzielone na pol. Rano siup i zamiana polowek. Male wachaja i sikaja gdzie moga, bawia sie dalej bez zmian. Duze chlopaki zero agresji, ale zainteresowanie i wachanie jest ogromne. Zamierzam im tak jeszcze pozamieniac wszystko przez dobre 5-6 dni wedle reguly co za szybko to szczur pogryziony. Potem planuje wyprawe do lazienki, bo to neutralny grunt, wzglednie maly i bezpieczny, nie ma sie gdzie schowac a i czlowieki wejda zeby sprawe kontrolowac. Teraz pytanie brzmi:

Czy - oceniajac MOJE zachowanie - mam szanse na to ze ten plan sie uda? Zdaje sobie sprawe ze szczury zrobia co chca i ze to moze trwac miesiacami, ale czy dobrze zrobilam z ta zamiana klatki?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: Paul_Julian »

Myślę, ze jak najbardziej to sie uda :) ja też powoli łączę, z zamiana klatek. Czasem nawet powyżej 10 dni. Jesli masz jakiegoś spokojnego starszaka ( moze któregoś z tych strachulców ? ) - daj go do maluchów. Wcześniej możesz zapoznać malce z tym starszym na wybiegu - starszy np. na łózku , Ty trzymasz kajtka w dłoni i pozwalasz wąchać starszemu. cały czas obserwujesz starszego i kontrolujesz sytuacje nie wypuszczając malca z dłoni.
Jesli wszystko ok - wpuszczasz starszaka np. na godzinę do klatki malców. Albo na krócej czy na dłużej. Najlepiej to zrobić w wolny dzień, lub weekend.
Miziasty starszak pozwoli maluchom sie zapoznać ze stadem i ich zapachem w bezpieczny sposób. I nauczy trochę zwyczajów stada. A kiedy bedą już razem w dużej klatce - wtedy starszak ich obroni przed ewentualnym atakiem "słownym".
Ja tak robię i przez to całkowicie omijam neutralny grunt. Po takich wymiankach i pobycie starszaka u młodszych wystarczy wpakowanie razem w transporter podczas sprzątania. Albo -jeszcze lepiej - kładę górę klatki na podłodze, wpuszczam tam ogony , a w międzyczasie sprzątam kuwetę.
łazienka u mnie mało się sprawdzała :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
pannadominika
Posty: 14
Rejestracja: pt kwie 20, 2018 3:48 pm

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: pannadominika »

Paul_Julian pisze:Miziasty starszak pozwoli maluchom sie zapoznać ze stadem i ich zapachem w bezpieczny sposób. I nauczy trochę zwyczajów stada. A kiedy bedą już razem w dużej klatce - wtedy starszak ich obroni przed ewentualnym atakiem "słownym".
Probowalam tego raz poki co, starszy tylko troche sie zaczal na malego rzucac, bez krwi, tylko troche szamotaniny. Bardziej agresywne obwachiwanie niz atak w sumie. I tu niestety moj wspollokator postanowil, ze on wie lepiej (nigdy w zyciu szczura nie mial) i mi kajtkow rozdzielil. Postanowilam laczenie zrobic od jutra do poniedzialku, bo mam 3 dni wolnego to moge spedzic z siusiakami duzo czasu. Oby sie udalo :)
pannadominika
Posty: 14
Rejestracja: pt kwie 20, 2018 3:48 pm

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: pannadominika »

Nie odkrylam jeszcze guzika z opcja edycji :(

Jakie jest ryzyko, ze duzy szczur zagryzie albo bardzo, ale to bardzo uszkodzi mi malego w ulamku sekundy, tak ze nie zdaze zareagowac? Malce maja juz po 8 tygodni, jeden ma 7 ale zadzior jakich malo :P
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Łączenie szczurów i ewentualności z tym związane

Post autor: Paul_Julian »

Nie mamy edycji.
Jak Ci sie cos przypomni, to po prostu pisz post pod postem :) Byle nie za dużo naraz :D

Myślę, że jesli starszy chciałby młodziaka uszkodzić, to zrobiłby to już dawno. Moze przypadkiem go drapnąć (ewentualny krwotok tamuj mąką ziemniaczaną, lub inną ).
Myślę, to takie młodziaki lepiej trzymać pod kontrolą z najbardziej spokojnym miziakiem i nie zostawiać razem na noc. Wspólne wąchanie, wspólne wybiegi..
Samo szamotanie i agresywne wąchanie jest ok. Maluchy pewnie będą drzeć japy, jak to maluchy :D

Jest jeszcze sposób ze wspólnym zapachem. Można posmarowac szczurzy karczek aromatem waniliowym ( u mnie sie nie sprawdziło, cale stado łącznie ze starszymi wpadło w panikę) lub kokosowym. Albo - co sprawdziło sie u mnie - olejem z puszki rybnej :D Wprawdzie w pokoju woniało szprotką, ale za to zadziałało i bylo wspólne lizanie. Po prostu maźnij trochę oleju na szczurze futro ( kilka kropel).
Stado rozpoznaje się przez zapach (szczególnie zapach moczu) i w momencie kiedy wszyscy pachną tak samo - sa uznawani za stado. Z tego samego powodu szczury obsikują człowieka.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stadko”