[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Nisia »

Ale to już ma związek z podawaną dawką. Jak wie się, jakie jest stężenie w butelce to nie sztuka uzyskać dowolne inne.
A co do rozcieńczania Baytrilu. Tak na logikę. Moznaby nie rozcieńczać, a wziąć odpowiednią, wyliczoną (jak ja wyżej) dawkę. Ale wówczas stężenie jest zbyt duże, może to zaszkodzić ogonkowi. Czyli dlatego sie rozcieńcza. A nie dlatego, że dawka (nie dotyczy to bardzo małych dawek, których nie dałoby rady odmierzyć i ilościowo podać).
Ostatnio zmieniony wt maja 09, 2006 11:35 am przez Nisia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Tak tak - ale ja chciałam tylko nawiązać do przeznaczenia leku, bo poruszyłaś temat przeznaczenia Biomectinu.
Koniec offtopa. Nie bić.

Dopisek: 13:30
Lek w dawce 0,1 ml podałam o godzinie 13:15, czyli 15 minut temu. Pierwsza reakcja Zuzi po zjedzeniu leu było hm.... nie dosłownie rzucanie się co próba ucieczki. Dziwna reakcja, w każdym razie za chwilę się uspokoiło. Zuzia ciężko znosi nową klatkę (mniejsza i z pięterkiem z drabinką, poprzednia była za wielka i spadała z pięter).Odmawia jedzenia i picia, dała się przekupić jedynie szynką. Nutridrinka również ma głęboko. Mam nadzieję, że to kwestia stresu. I tak muszę ją podtuczyć bo zaczyna niebezpiecznie chudnąć po bokach.
Futro Zuzi pokryte w kilku miejscach jodyną - zalecenie wet, by rozmiękczać strupy, żeby świerzb nie mógł w nich "przeczekać" i ustrzec się przed wyginięciem.
Mała na białym papierze toaletowym, do zmiany codziennie. Właśnie siedzi i maluje sobie pyszczek na fioletowo (czyt. wylizuje jodynę z przedniej łapki).

Pytanie - jeśli wystą[pią skutki uboczne, to jakich się spodziewać i w jakim odstępie czasu? Łopatologicznie rozumując tak mi się coś nasuwa, że pierwsze 10 minut i jeśli nie jest po szczurze, to znaczy, że jest ok - ale czy czasem nie ma jakichś opóźnionych reakcji? Strasznie się boję i nie wiem, czy czuwać przy małej całą noc - czy nie trzeba?

Dopisek: 13:51
Zuzia pije i podjada :)
Być może zabrzmi to absurdalnie, ale mam wrażenie (i to mocne), że od wczoraj, gdy została miejscami posmarowana jodyną - stan jej futra znacznie się poprawił (w miejscach niesmarowanych i niezaatakowanych).
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ewqa »

[quote="Ania"]Pytanie - jeśli wystą[pią skutki uboczne, to jakich się spodziewać i w jakim odstępie czasu? [/quote]

To nic ci wet nie powiedział? Okropne.
Z tego co pamiętam to niepokojace sa objawy typu: senność, problemy z równowagą, nadmierne pobudzenie, problemy z oddychaniem.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Tak.. ale czy to objaw od razu po podaniu, czy może np wystąpić całkiem nagle, dajmy na to - po 10 godzinach od podania, gdy wczśniej wszystko było ok?
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Ewqa
Posty: 1354
Rejestracja: wt gru 28, 2004 8:06 pm
Lokalizacja: Wawa

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ewqa »

Sorka że teraz dopiero odpowiadam, ale nie miałam dostepu do netu. Objawy moga wystapić do 48 godzin po podaniu lekarstwa. W sumie szczurkowi nic z tego nie powinno być, ale to znak że nie powinno sie podawać następnej dawki.
Pod Niebieskim Kocem : Lilka, Luna, Norka, Malinka
Teraz ze mną: Fiona, Cleo, Milka i Mała.
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Wracam do tematu, bo strupki u Zuzi (lek podany we wtorek) powikszają się jeśli chodzi o powierzchnię na ciele a miejsca smarowane wyłysiały i bardzo Zuzię swędzą.
To dobry czy zły objaw? A może płyn ją uczula? Wetka coś przebąkiwała o możliwości wystąpienia alergii po podaniu leku (organizm osłabiony) ale podkreśliła też - że należy mimo wszystko dalej rozmiękczać strupki.
Zastanawiam się, czy to normalne, że strupki w miejscach smarowanych odpadły ale są w tych miejscach miejscami żywe ranki? No i że dalej się drapie jak wściekła (od przedwczoraj, od pierwszego posmarowania płynem). Wapno nie pomaga.
Czy u kogoś, kto podał lek na świerzb - też zaczęło się ostre drapanko i to norma, czy jednak alergia?
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: ESTI »

Jak podawalas lek?
[quote="Ania"](od przedwczoraj, od pierwszego posmarowania płynem).[/quote]
bo widze, ze smarowalas?
Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: merch »

Może lepiej podać podskórnie. Dawka od 200 do 400 mikrogramów na kg szczura, ivermektyna dla małych zwierzat jest 1% znaczy w 1 mililitrze jest 10 miligramów. Przyjmujac 200 mikrogram na szczura ( zakładam ,ze szczur wazy 500 gram i podajemy wieksza dawke)to będziemy potrzebować 0, 2 miligrama czyli 1/50 mililitra czyli nawet mniej niż kreseczka na insulinówce . Trudno podać tak mała dawkę dlatego lepiej rozcieńczyć np 10 krotnie i wtedy dać 1/5 mililitra 0,1 % roztworu czyli 8 kreseczek na insulinówce
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: Ania »

Po kolei.
ESTI Biomectin podałam DOPYSZCZNIE. Pisałam parę postów powyżej, że dostałam od wetki dodatkowo płyn do smarowania zewnętrznego w celu wyzbycia się świerzbu całkowicie. Kazała rozmiękczać strupki, gdyż Biomectin działa na cały organizm ale nie da rady dotrzeć do krwi, która zamieniła się w strup. Tam pasożyty mogą spokojnie przeczekać czas działania trucizny we krwi Ogonka.
Nie wiem czy to Jodyna, czy Gencjana - zdania są podzielone. Płyn jest fioletowo-granatowy jak atrament ale w przeciwieństwie do jodyny - po wylaniu na ręce wygląda, jakby atrament mocno się rozwodnił. Nie jest to też nadmanganian potasu bo wetka proponowała mi to jako zamiennik owego płynu (ostatni post - prawdopodobna alergia na owy specyfik).

merch Lek został już podany we wtorek (9 maja) dopyszcznie. Podskórne podanie może powodować martwice. Zuzia ma 2 i pół roku, nie chciałam ryzykować efektów ubocznych, a raczej - chciałam je zminimalizować ile się da. Szczura jest osłabiona, ma również paraliż starczy. Dopyszczne podanie nie powoduje tak dużego ryzyka martwicy a właściwie nie powoduje wcale, bo rozcieńczyłam w bardzo dużej ilości płynu (w stosunku do ilości leku - kilku kropel).

Z informacji na bieżąco:
Dziś piąty dzień smarowania, dodałam Zuzi wapno musujące (wygazowane) do codziennej diety. Płynu nie zmieniam bo zauważyłam, że z miejsc mocno zaatakowanych zniknęły wszystkie strupki, w tych miejscach jest teraz łysa, zabliźniona skóra, Zuzia się już tak maniakalnie nie drapie.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: [LEKI] Biomectin 1% (ivermectin, iwermektyna, ivomec)

Post autor: ol. »

Czym można rozcieńczyć Biomectin ? Może być woda ?
Weterynarz dał mi 0,5 ml w jednej strzykawce, z zaleceniem podania 2 kropel na kark. Dawkowanie w kroplach wydaje mi się raczej mało precyzyjne, a dodatkowo w moich niewprawnych dłoniach może się okazać, że już pierwszy szczur zostanie skropiony całą zawartością strzykawki :-\
Chciałabym lek rozcieńczyć i przygotować sobie w porcjach na każdego szczura osobno wg zaleceń j/w 0,1 ml. Problem w czym rozcieńczyć i w jakim stosunku ?

Wyżej wspominacie o podaniu podskórnym i dopyszcznym, czy naskórnie także zalecana jest dawka 0,1 ml ?

I jeszcze pytanie niebezpośrednio związane z dawkowaniem, ale też w temacie leku: weterynarz sugerował rozdielenie szczurów na noc, po aplikacji, żeby po sobie nie chodziły, nawzajem się nie lizały itp. Czy to konieczne ? W końcu Biomectin podaje się też doustnie. Rozdzielanie 4 szczurów byłoby dosyć trudne organizacyjnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”