[ZĘBY] - zapalenie dziasel

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

[ZĘBY] - zapalenie dziasel

Post autor: limba »

Keks ma podejrzenie ropnia przy tylnich zabkach. Jutro kosultacja ze specjalistka, ale rokowanie sa ostrozne. :( Osobiscie nie spotkalam sie z czyms takim u szczurkow, tzn dotyczacego tej czesci ciala. Czy ktos z was sie z tym spoytkal? Jakie bylo leczenie i na ile pomoglo?
Dzis niunio jest na przeciwbolowym i antybiotyku, jutro bedzie tez analiza RTG. Wspominala doktorka tez cos o zabiegu, ale ze wzgledu na jego wiek i stan ogolny mozliwe ze lekarz sie nie podejmie. :( Tak naparwde jutro sie wszystko kaze ale moze ktos z was spotkal sie  juz z czyms takim. Objawy: wytrzeszcz, nadmierne slinienie (ustapilo po przycieciu dolnych siekaczy - zeby przycinane regularnie), biala wydzielina z oczu (ropna), ogolnie bardzo duzo wydziliny z oczu - caly pynio obklejony, mozliwe krwawienie z pyszczka (znalalazlam plame na reczniku papierowym), oczywiscie bardzo powolne jedzenie pokarmow miekkich.
Ostatnio zmieniony wt paź 09, 2007 6:22 pm przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: Nisia »

U mnie był tylko ropień w podniebieniu (z przetoką do jamy nosowej), u Angels ropień policzka. O jako takim ropniu okołozębowym u szczura nie słyszałam. Wetka (dr Kacprzak) opowiadała mi o tym, jak takie rzeczy leczy się u królików z dużym powodzeniem.
U królika usuwa się przede wszystkim chory ząb, ale u szczura usunięcie trzonowca jest bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe (ze względu na malutkie rozmiary). Poza tym te króliki, jak i moja szczura oraz szczur Angels były leczone Metronidazolem (u mnie było to pędzelkowanie pyszczka). Pomogło świetnie. Zdaniem dr Kacprzak w ogóle Metronidazol jest nieoceniony przy ropniach w obrębie pyszczka.
Tyle u mnie.
Nie umiem Ci niestety doradzić, bo nie wyobrażam sobie tego, co się dzieje. Wydaje mi się, że oprócz zdjęcia należałoby zrobić łyżeczkowanie ropnia. Taki zabieg robi się pod "głupim jasiem", więc pewnie u Kenia też by można było.
Ostatnio zmieniony pt paź 05, 2007 2:05 pm przez Nisia, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: limba »

Ja u kroilikow tez slyszlalam. Jak na razie alarm  odwolany. Kosultacja z dr Jalonicka zaowocowala obaleniem podejrzenia o ropien. (dobrze, zle , ciezko powiedziec)Kenio jest obecnie na bardzo silnym przeciwbolowym i na antybiotyku. Cos go boli, bardzo... pytanie co ? Pozostaje mi wiara ze antybiotyk pomoze. Co do zapalen w szczurzej "buzi" na rats guide wyczytalam o clavamoxie (amoxycilina z czyms).
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: Nisia »

To trzymam kciuki za Keksia, aby mu antybiotyk pomógł. Może to rzeczywiście jakiś stan zapalny jest? A może malca "zawiało"?

Natomiast co do amoksycykliny. No cóż, mnie doktor mówiła o Metronidazolu konkretnie na ropnie.
A sama na zapalenie okostnej (przy zębie) brałam amoksycyklinę z... moge źle napisać. Kwasem klawulanowym? Sądzą po nazwie specyfiku, który podałaś, to coś podobnego. Mnie pomogło :D
Skoro piszesz, że to przy zębie, ale nie ropień, to może rzeczywiście stan zapalny dziąsła lub okostnej. Boli jak jasna cholera, coś o tym wiem (zwłaszcza to ostatnie), ale dość łatwo się leczy.

PS. Jeśli mały to bierze, albo będzie brał, to pamiętaj, że BARDZO szkodzi na florę w jelitach.
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: limba »

To ten specyfik. Dzis sie pytalam i dr powiedziala ze w 90% powoduje potworne biegunke ktora prowadzi do smierci. Lekko sie zszkokowalam biorac pod uwage ze info wyczytalam na Rats Guide. Mowi ze to antybiotyk z grupy albo woz alvbo przewoz, gdy nie ma juz zadnej szansy aby inaczej pomoc.
Co do Keksa. Wczoraj podczas karmienia dostal potwornego krwotoku z pyszczka. Dawno sie tak nie balam, myslalam ze to koniec ;( Na  "szczescie" krwotok pokazal chyba przyczyna bolu, tzn dziasla przy siekaczach dolnych. strasznie przekrwione, stan zapalny. Dzis przy lekkich ogledzinach pyszczka zaczelo krwawic, na szczescie nie tak jak wczoraj.
Wyglada to podobno troche jak szkorbut u ludzi.
Zalecenia: pedzelkowanie Sacholem 3 razy dziennie, nadal przeciwboly, i antybiotyk i wit C. dzis dostal iniekcyjnie. Jest prawdopodobne ze stan dziasel jest spowodowany niedoborem wit C. :(
Kciuki bardzo nam sie przydza, choc nie chce zapeszczac ale Keks dzis jest ruchliwszy, na szczescie grzecznie zjada Convalescence i to w sporych ilosciach. Mecza go  juz troche zastrzyki, bo jednak zdecydowalam sie ze antyb tez bede podawac iniekcyjnie.
Ostatnio zmieniony pn paź 08, 2007 8:05 pm przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Awatar użytkownika
Vella
Starszy Moderator na urlopie
Posty: 1706
Rejestracja: wt maja 23, 2006 6:19 pm

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: Vella »

To ja zrobię jedyne co mogę - będę trzymać kciuki za ciachulka.

Zwłaszcza, że Kanalia ma się coraz lepiej, więc Ci głowy nią nie będę musiała zawracać. Wszystkie siły na Keksika.
Czy znasz różnicę między także, a tak że?
Czy wiesz kiedy napisać zresztą, a kiedy z resztą? Czy znasz język polski?

Obrazek
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: merch »

To ten specyfik. Dzis sie pytalam i dr powiedziala ze w 90% powoduje potworne biegunke ktora prowadzi do smierci. L
E dziwne ..
na rats guidzie jest i zdaje sie ,że pare osób podawało  i szczurki przezyly
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: limba »

Fakt ze dziwne. Moze mieli farta. Ale w koncu clavamox to amoksycylina czyli z grupy penicylin (jesli dobrze to ujelam) ktore nie powinny byc szczurom podawane. Ale w tabeli lekow bezpiecznych jest. Lekko zglupialam.
Ostatnio zmieniony pn paź 08, 2007 8:37 pm przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Nisia
Posty: 2363
Rejestracja: sob lut 12, 2005 7:07 pm

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: Nisia »

merch pisze: na rats guidzie jest i zdaje sie ,że pare osób podawało  i szczurki przezyly
Ale u małych dzieci ludzi może doprowadzic do poważnych biegunek, a także zapalenia jelit.

Moim zdaniem to jest tylko wskazanie, aby bardzo restrykcyjnie przestrzegać podawania probiotyku i w razie braku efektów nie bać się nawet podawania np. dwóch ampułek Lakcidu.

A co do szkodliwości u szczurów. Amoksycyklina jest zaleca na ratguide, który to serwis wszak tworzą weterynarze amerykańscy. Pani Docommun też zaleca w pewnych przypadkach. Więc chyba nie ma co się bać, tylko uważać.
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: limba »

Ja jednak pozostane ostrozna co do lekow z tej grupy, i jak nie bedzie sytuacji podbramkowej to nie bede ich "wspominac".

Nie chce zapeszac ale Keks dzis sam wyszedl z domku na jedzenie czego nie robil od poczatku choroby.  O kciuki nadal prosimy ...
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: merch »

Amoksycyklina jest syntetyczną penicyliną i u ludzi uczulonych na zwykła penicyline  mozną ją podawać. Ja nie polecam jej dla szczurków nie z powodu objawów ubocznych a raczej niskiej skuteczności w stosunku do wielu patogenów , które są częstymi przyczynami zakażeń układu oddechowego u szczurków. Jedna z moich szczurek miała ją podawaną nie miała objawów ze strony przewodu pokarmowego , niestety w ogóle tez nie pomagał na chorobę na którą został zlecony.
W przypadku zapaleń na terenie jamy ustnej faktycznie może to być działający antybiotyk bo wraz z kwasem klawulanowym ma szerokie spektrum i działa też na beztlenowce.
Metronidazol działa tylko na beztlenowce czyli trzeba by stosować go łacznie np z enrobiofloksacyna - na dodatek jest gorzki i trudno zmusić szczuraka do zjedzenia tego - prawdopodobnie mozna podać tez podskórnie ale nie jestem pewna czy w lecznicach mają coś i czy faktycznie można podawać to podskórnie.

A w końcu jaki antybiotyk dostał Kenio - bo sie pogubiłam?
A w ogóle to ciesze sie ,że już mu lepiej i niech chłopak szybko wraca do pełni zdrowia.
Obrazek
*NiuniuśMysiaMałyniaMyszulAllegroKichanioSzarikSzymaGuciaKropkai7rodzRudiPankracy, BrysiaCzapkaCelaCzesiaZdzisiuCezarCzaruśEdiCzejenFeluśZeniaUbocikGryzajkaMała KapturkaOfelkaJajcusWulfikmaluszkiHieronimHefryśmałyeFekDarEstiNosioOliFaramuszkaDafiDorota
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Odp: [ZEBY] - Ropien przy tylnich zabkach

Post autor: odmienna »

właściwie, też się nie mogę doczytać co on dostaje, ale ważne, że w zastrzykach- to na pewno oszczędza układ pokarmowy. Bidny Keniul- zapalenie okostnej to ponoć bardzo bolesna sprawa i nie ma się co dziwić, że zdradzał takie objawy bólu.
( nie wiem, ale mnie amoksycyklina nigdy w życiu na nic nie pomogła- nawet w "końskich dawkach")
Obrazek
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

Odp: [ZEBY] - zapalenie dziasel

Post autor: limba »

Nie mozna sie doczytac bo z tego wszystkiego nie napisalam. Nie dostaje zadnego wynalazku, tylko Enroxil.
Mam nadzieje ze to faktycznie jest to, i ze moja chudzinka wylize sie z tego.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”