Zachlyśnięcie/grzechotanie w brzuszku

Wszystko inne, czego nie można zakwalifikować do żadnego z podanych działów. Na przykład: kilka objawów, dotyczących ogółu zachowań chorobowych, czy niewydolność kilku organów, obejmujących zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.
To jest dobry dział, jeśli nie wiesz gdzie możesz umieścić swój post - by najlepiej pasował.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Zachlyśnięcie/grzechotanie w brzuszku

Post autor: odmienna »

Sokole Oko nagle zamienił się w grzechotkę! Jadł duszonego ziemniaka. Chwilę wcześniej- ze dwa ziarenka sparzonej kukurydzy. Nagle, zaczął się zachowywać, jakby ciągnęło go na wymioty: skurcz brzuszka przy tym uszy kładły się do tyłu; tak nim jakoś... pompowało- nie potrafię tego inaczej określić. Z powodu tej kukurydzy (skórka), pomyślałam, że może się zadławił- ale nie: cały czas mógł przełykać- zero ślinotoku. Nagle – zamienił się w grzechotkę! Dosłownie. Skurcze jakby osłabły, ale grzechotał jakby miał w brzuszku karabin maszynowy. Wpakowałam go za pazuchę i pobiegliśmy do weta. Niestety- nie mieliśmy dzisiaj szans- wet czynny do 14- my tam wpadliśmy o 13:45 – pełna poczekalnia... w między czasie Książę przestał „ robić za grzechotnika”. Wróciliśmy. Co prawda nie widzę, żeby miał jakieś wzdęcie, ale dałam mu na wszelki wypadek espumisanu z olejem z wiesiołka...
Nie mam pojęcia, co to właściwie było; grzechotanie trwało ok. 30 minut- było coraz słabsze. Spotkaliście się z czymś takim? Czy to coś niebezpiecznego?
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: grzechotka

Post autor: merch »

Mysle ze mogl sie zachlysnac jedzonkiem ktore zbyt lapczywie jadl ( ziemniaczek jest amciu :))
jesli wrocilo do normy to znaczy ,ze udalo mu sie w koncu to odkaszlnąc - czy w inny sposob usunac z dróg oddechowych, poobserwuj go wnikliwie jeszcze , bo jakby to jedzonko trafilo jednak gdzies dalej do pluc to jest mozliwe ( oby nie) ze rozwinie sie tzw zachlystowe zapalenie pluc ( na szczescie nie zdarza sie czesto u doroslych szczurów)
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Re: grzechotka

Post autor: odmienna »

Przerażasz mnie- znaczy: trzeba by przez jakiś czas latać do weta na „przesłuchania”... no- teraz, to już całkiem uznają mnie za szurniętą. :-\

( ale za to, szukając jakiegoś info na ten temat- trafiłam gdzieś na takie zdanie: „ Test wykazał więc, że picie kawy (z kofeiną) wspomaga naszą pamięć i działanie mózgu.” – fajnie; bo ja bez kawy ani rusz. – to plus całej historii)
merch
Posty: 6868
Rejestracja: czw gru 02, 2004 2:48 pm

Re: grzechotka

Post autor: merch »

Na razie pobserwuj, a do weta jesli zauwazysz cos nie pokojącego . A jak masz cos zauwazyc to wciagu pierwszych 3 dni po zdarzeniu. Jak masz sie denerwowac to mozesz pojsc do weta w poniedzialek, ale z postu mialo wynikac raczej ze masz wogole nie isc do weta jesli wszystko bedzie ok , a nie biegac do niego co rusz ;P
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Re: grzechotka

Post autor: odmienna »

uff ;) ja faktycznie histeryczka jestem- oba chłopaczyska mają mnie chyba dosyć- bo do obu (dla porównania) co chwilę ucho przykładam ^-^
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Re: grzechotka

Post autor: odmienna »

znowu! to jednak zadławienie- tym razem ewidentne, bo towarzyszyło temu "plucie" - rzucił się łapczywie na jajko ( durna odmienna- miało być na miękko i znowu przegapiła :-\ ) - grzechotał krócej, może właśnie dzięki temu, że wypluł; no i widząc co się dzieje zaaplikowałam mu trzy ostre zjazdy głową na dół... moje biedactwo, bardzo go to wyczerpało, ale już zjadł nakrętkę jogurtu; martwię się, czy to nie oznacza, że ma osłabiony przełyk... coś jak u ludzi refluks żołądkowo- przełykowy....
Piter
Posty: 328
Rejestracja: sob wrz 23, 2006 8:05 am
Lokalizacja: Olsztyn\Bytów

Re: grzechotka

Post autor: Piter »

nie słyszałem żeby u szczurków zdarzał się problem refluksu, jako że anatomicznie szczur jest zwierzęciem niezdolnym do wymiotów więc osłabienie mięśnia wpustu do żołądka też raczej odpada, a w jakim wieku jest Twój Sokole Oko?
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Re: grzechotka

Post autor: odmienna »

tak, wiem że fiziologicznie to nie gra, ale coś jest nie-tak. Sokole Oko ma ok 20 miesięcy
Piter
Posty: 328
Rejestracja: sob wrz 23, 2006 8:05 am
Lokalizacja: Olsztyn\Bytów

Re: grzechotka

Post autor: Piter »

a czy do tej pory zdarzało mu się coś takiego?istnieje coś takiego jak achalazja przełyku (rozszerzenie światła przełyku na niewielkim odcinku) powoduje to zaleganie pokarmu w przełyku i może sie to skończyć zachłyśnięciem, nie słyszałem żeby ktoś opisywał cos takiego u szczurków, ale to nie znaczy że nie wystepuje, tyle że diagnostyka polega na nakarmieniu siarczanem baru i zrobieniem zdjęcia RTG (z polskiego na nasze, po prostu zdjęcie z kontrastem, bez kontrastu też czasami się udaje ale niezwykle ciężko zrobić dobre zdjęcie bez kontrastu), jeśli to jest to to niestety leczenie jest tylko operacyjne, ale zwierzęta żyją mimo braku operacji, z tym że trzeba je bardzo pilnować w trakcie jedzenia
odmienna
Posty: 3065
Rejestracja: pt gru 15, 2006 4:45 pm
Lokalizacja: kraków

Re: grzechotka

Post autor: odmienna »

to zdarzyło się poraz drugi- wtedy, w maju i teraz. za pierwszym razem, to "grzechotanie", było tak niesamowite, teraz także wystąpiło, choć słabiej. Miałam wcześniej do czynienia z zachłyśnięciem (zadławieniem?)- przydarzyło się to kiedyś Jędruli- ale takich "efektów dźwiękowych" nie było. w zasadzie, SokO nie jest łakomym szczurkiem i rzadko "rzuca" się na jedzenie- to tymbardziej dziwne.
Zdaję sobie sprawę z trudności zdiagnozowania ewentualnej fiziologicznej przyczyny i z drugiej strony- to przecież prawie niemożliwe, żeby jadał tylko pod kontrolą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne / ogół objawów”