[ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Guest

[ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Post autor: Guest »

szczur ma 2 lata i urosły mu spore zeby na dodatek troche krzywe. ma trudnosci z gryzieniem twardych rzeczy i chwytaniem w zeby duzych przedmiotów. jak moge mu pomóc? Czy weterynarz moze obciąć zęby?
busiak

[ZEBY] przycinanie i scieranie

Post autor: busiak »

Tak, weterynarz moze to zrobic. Nie wiem czy obcina czy piluje, ale to akurat szczegol.
Jesli Twoj szczurolap ma tak przerosniete zebiska, udaj sie, jak najszybciej do weta. Najlepiej znajdz klinike malych zwierzat, bo nie kazdy wet wie, jak sie szczoorem zajmowac. :roll:

Po zabiegu pamietaj, zeby dac szczoorusiowi do klatki:
wapno
czerstwy chleb
Bedzie wtedy sobie sam scieral zeby.

Powodzonka :)
Yrsa

[ZEBY] przycinanie i scieranie

Post autor: Yrsa »

W sklepach są do kupienia specjalne wapienka do scierania ząbków o różnych smakach. Oprócz tego dawaj wszelkie suche chlebki, pestki i inne twarde rzeczy nad którymi szczurek sie nieco pomęczy.

A poza tym to tak jak mówiła busiak IDŹ DO WETA!!
niemfa
Posty: 210
Rejestracja: czw maja 29, 2003 5:34 pm

[ZEBY] przycinanie i scieranie

Post autor: niemfa »

moj szczoorek nie chce jest wapna! i ciagle wlazi za lozko i obgryza tynk, cala sciane mam w dziurach
Amantium Irae Amoris Integratio Est...
karolinaw
Posty: 49
Rejestracja: ndz maja 25, 2003 11:57 am

[ZEBY] przycinanie i scieranie

Post autor: karolinaw »

Moze szczurki lubia tylko smakowe wapienka? Swoim dalam zwykle i tez wola sciane. Odkad daje im suchy chleb i twarda sucha karme dla pieska, mniej sie zajadaja scianami. Moze Twoj szczurek tez nie bedzie gryzl tynku, jak bedzie mila na czym scierac zeby.
Karolina
Gracja

[ZEBY] przycinanie i scieranie

Post autor: Gracja »

Karolino i wszyscy, którzy to przeczytają ;)... Polecam z całego serca "Wapienka" z firmy VITAPOL SMAKOWE! mój Ziomeczek uwielbia to wapienko, które jest o smaku zielonego jabłuszka... są też inne smaki, ale nie wiem jakie... ja zapłaciłam za nie 1.5zł i jest dość duże... myślę, że starczy na około 2 tygodnie, albo dłużej... (chyba, że wasze szczurencje są pochłaniaczami wapienek owocowych, to na... 2 dni ;) ) Warto je zakupić... Pozdrawiam was i całą szczurencję wraz z Ziomkiem!!!!!!!
Quasia
Posty: 56
Rejestracja: śr paź 13, 2004 10:00 pm
Kontakt:

RE: [ZEBY] przycinanie i scieranie

Post autor: Quasia »

Odświeżę temat. Byłam dzisiaj z moim Nikusiem (ok. 1,5 r) u weta. Nie pokoiło mnie to, że szybciej oddychał. Okazało się, że szczuruś ma za długie ząbki. Wet powiedział, że może mu je przyciąć i raz w miesiącu trzeba będzie mu je skracać, jednak po jakimś czasie dolne ząbki wypadną. Chciałam się dowiedzieć, czy to prawda z wypadniem ząbków, bo nigdzie na forum tego nie znalazłam. Dawałam Nikusiowi już wapienko, jednak nie bardzo je lubił. Lubił też pogryźć sobie suchy chleb. Teraz jednak nie ma w ogóle ochoty na chleb, bardziek podchodzą mu suszone banany (z karmy Megan). Wapienko które mu kupiłam też za bardzo go nie interesuje.
Tymuś [*] czerwiec 2004 - 14.01.2006 [*],
Nickuś [*] luty 2006 - 05.07.2007 [*]
Hanusia - wciąż przy mnie
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

RE: [ZEBY] przycinanie i scieranie

Post autor: limba »

Podcinac bardzo mozliwe ze trzeba bedzie, ale ze wypadna... Pierwsze slysze. Na twardsze moze nie miec ochoty dlatego wlasnie ze zabki przerastaja i gryzienie twardego sprawia bol.
Ostatnio zmieniony sob kwie 28, 2007 11:39 pm przez limba, łącznie zmieniany 1 raz.
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Lunka
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 07, 2015 5:58 pm

Re: [ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Post autor: Lunka »

Odkopuje wątek ponieważ nie do końca znalazłam odpowiedź na nurtujące mnie pytanie w żadnym wątku o zębach a ten wydaje mi się najbardziej zbliżony tematycznie- Jak poznan, że szczur ma za długie zęby? Należy interweniować dopiero gdy ma problemy z jedzeniem, czy są jakieś inne objawy? MOja Hania ma możliwość ścierania sobie zębów przez wapienko i suchy pokarm, czerstwy chleb itd ale ostatnio zauważylam, że "paszczka" jej się nie domyka i widać ząbki. Czy to znaczy, że są za długie? Czy może to jednak normalne? Pytam, ponieważ u mojej drugiej szczurzycy tego nie zauważylam. Dziękuję za odpowiedzi z góry :)
Luna, Hania, Tesla i Mała Daisy
Awatar użytkownika
rat_Madziula
Posty: 32
Rejestracja: ndz gru 27, 2015 7:12 pm

Re: [ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Post autor: rat_Madziula »

A co robić jeśli szczur wapienka nie lubi? I tego normalnego białego i smakowego?
Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Post autor: Paul_Julian »

Kup Sepię, tu o niej napisałem http://szczury.org/viewtopic.php?p=1015072#p1015072
Mozesz też dawać suchą bułkę do ścierania ząbków.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
cokolwiek1235
Posty: 20
Rejestracja: śr paź 12, 2016 5:56 pm

Re: [ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Post autor: cokolwiek1235 »

Chciałabym zapobiec sytuacji, w której szczur będzie miał przerośnięte zęby. Do ścierania daję im suchy chleb i kolby (jedną lub dwie tygodniowo), w mieszance jedzenia mają duże i twarde kawałki pokarmu lub nasiona w pestkach. Planuję zakup sepii lub kostki wapiennej. Czy to wystarczy, aby uniknąć problemu? Może twarde warzywa typu marchew będą lepsze niż wapno?
mariusze785
Posty: 11
Rejestracja: sob wrz 10, 2016 8:50 pm

Re: [ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Post autor: mariusze785 »

Cześć. Wczoraj zauważyłem że Tosiek nie ma jednego z gornych siekaczy. Nie wiem jak go stracił. Nie wiem za bardzo jak zarezerwować. Jechać do weterynarza? Czy zęby gryzoni odrastają?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [ZĘBY] przycinanie i ścieranie

Post autor: Paul_Julian »

noovaa pisze:Jeśli ząbki są ułamane, to odrosną, ale musisz pilnować, bo mogą rosnąć krzywo - trzeba będzie jeździć regularnie do weta wtedy i piłować.

Teraz musisz go karmić miękkim. Papki, kaszki, gerberki, miksowane warzywa i owoce, bo z twardym sobie nie poradzi.
Zobaczysz za tydzień czy odrastają, bo wszystko zależy, co sie stało. Ząbek mógł zostać złamany przy dziąsłach, ale mogło byc np. jakies zakażenie w dziąśle i wtedy chyba może nie odrosnąć, jak coś jest tam uszkodzone.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”