Ptaszniki

Dział poświęcony wszystkim innym zwierzakom, tym małym i tym dużym. Szczurkom wstęp wzbroniony :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

Nie wszystkie są takie że od razy wyskakują, zazwyczaj raczej chowają się albo rpzyjmują postawę obronną (dupa w górę :p)

A tak na przyszłość dla znajomych - najpierw się czyta potem kupuje....
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Awatar użytkownika
con3x
Posty: 210
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 11:48 pm

Re: Ptaszniki

Post autor: con3x »

Nie pisz "zazwyczaj", bo tak jest głównie ze spokojnymi gatunkami ;) Np. moje Avicularia versicolor zazwyczaj od razu po otwarciu pojemnika biegają mi po ramieniu. Inaczej zinterpretuje doświadczony hodowca, inaczej świeżak w temacie, dlatego z takimi komentarzami trzeba uważać.
bless ya.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

zależy też od wieku. Moje puki były małe były z nich wielkie ciotki, teraz tylko jeden jest bardziej agresywny, ale jak dowiedziałam się ze pająki te są pierwsze od tego kogoś (skoro się z nimi chował to raczej tak) to też nie są super extra groźne (chyba że się nie znał i kupił byle co), poza tym napisałam do pariscope z pytaniem o wymiary, jeśli nie są duuże to chyba też nie jest tak źle ( tzn parząc po moich i znajomych to dopiero kiedy były starsze to zaczynają być agresywniejsze) no i kiedy nie sa jakieś big wielkie to też nawet jeśli zdarzyłoby się że by chapły nie daj boże to nic się nie stanie. pariscope zrobi zdjęcia, wtedy się zobaczy co to za paszczury, teraz nie ma co gadać w ciemno.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Awatar użytkownika
con3x
Posty: 210
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 11:48 pm

Re: Ptaszniki

Post autor: con3x »

"jeśli zdarzyłoby się że by chapły nie daj boże to nic się nie stanie" ?
Jeśli pająk decyduje się na atak to nie po to, żeby nic się nie stało. Owszem, jest wiele gatunków nie zagrażających życiu czy nawet zdrowiu człowieka, jednak pisząc takie lekkomyślne wywody bierz pod uwagę, że czytają je również niedoświadczeni terraryści.
Hipotetycznie: przypadkiem trafi tu osoba która zastanawia się czy kupić pająka, przeczyta że nawet jak ten ją ugryzie to "nic się nie stanie" i kupi. Ludzie naprawdę nieraz ślepo wierzą w to co wyczytają w internecie. A o nieszczęście nie trudno.

Warto również wziąć pod uwagę to, iż teoretycznie Brachypelmy są obecnie wpisane na listę CITES i nie można nimi handlować w Polsce (przypominam o tym bo to jeden ze spokojniejszych gatunków).

Wbrew pozorom nie mam zamiaru zniechęcać do hodowania pająków. To naprawdę piękne zwierzęta, a ich obserwacja potrafi dostarczyć ogrom niesamowitych spostrzeżeń. Są to jednak żywe zwierzęta i nikt nie powinien podejmować się tego "z przypadku".
bless ya.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

con3x pisze:"jeśli zdarzyłoby się że by chapły nie daj boże to nic się nie stanie" ?
Jeśli pająk decyduje się na atak to nie po to, żeby nic się nie stało. Owszem, jest wiele gatunków nie zagrażających życiu czy nawet zdrowiu człowieka, jednak pisząc takie lekkomyślne wywody bierz pod uwagę, że czytają je również niedoświadczeni terraryści.
Hipotetycznie: przypadkiem trafi tu osoba która zastanawia się czy kupić pająka, przeczyta że nawet jak ten ją ugryzie to "nic się nie stanie" i kupi. Ludzie naprawdę nieraz ślepo wierzą w to co wyczytają w internecie. A o nieszczęście nie trudno.

Warto również wziąć pod uwagę to, iż teoretycznie Brachypelmy są obecnie wpisane na listę CITES i nie można nimi handlować w Polsce (przypominam o tym bo to jeden ze spokojniejszych gatunków).

Wbrew pozorom nie mam zamiaru zniechęcać do hodowania pająków. To naprawdę piękne zwierzęta, a ich obserwacja potrafi dostarczyć ogrom niesamowitych spostrzeżeń. Są to jednak żywe zwierzęta i nikt nie powinien podejmować się tego "z przypadku".
Mówie o małym pająku, którego kły nawet nie rpzebiją skóry, a jak już to będzie to leciutkie ukłucie (ugryzł mnie kędzior l9 i to było uczucie jakby ktoś szpilką ukuł)
Wiem że wiele gatunków zagraża zyciu i zdrowiu ale pisałm o małych pajączkach, młodych.:
"jeśli nie są duuże to chyba też nie jest tak źle ( tzn parząc po moich i znajomych to dopiero kiedy były starsze to zaczynają być agresywniejsze) no i kiedy nie sa jakieś big wielkie to też nawet jeśli zdarzyłoby się że by chapły nie daj boże to nic się nie stanie"
O brachypelmach tak się mówi ale ile to osób je sprzedaje i kupuje? Sam mam 4 gatunki, a widzę chyba ile ludzi nimi handluje.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

Poza tym jakoś ten temat trochę umarł i też wątpię czy hodowcy pająków wchodzą na forum hodowców szczurów po to aby coś tu napisać nawet nie wiedząc o istnieniu takieog wątku (ja dowiedziałm się po 7 miesiącach dopiero mimo ze jestem tu codzien, i jakoś nie przyszlo mi do glowy zeby na takim forum szukac takiego tematu)

Poza tym poweidziałes o tych doświadczonych hodowcach tak jakbym ja się nic nie znała. Nie mówię ze ejstem super obeznana ale mam do czynienia z pająkami od 3 lat więc coś chyba jednak wiem.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Awatar użytkownika
con3x
Posty: 210
Rejestracja: czw kwie 22, 2010 11:48 pm

Re: Ptaszniki

Post autor: con3x »

Temat można znaleźć poprzez google. Sam przypadkiem odkopałem na tym forum inny temat, właśnie w ten sposób.
Dalsza dyskusja faktycznie nie ma sensu.

Po prostu kupujmy zwierzęta świadomie.
bless ya.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

No też tak mówiłam ale akurat ta sprawa z tymi pajączkami to nie było nieświadome kupienie jak się dowiedziałam, teraz tylko wystarczy cierpliwie czekać na zdjęcia.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Ptaszniki

Post autor: pariscope »

W końcu są zdjęcia, ale to nie tak, jak myślałam, bo pajączki są różne. Zdjęcia mało czytelne, bo robione przez szklaną i plastikową ściankę.
Ten pająk ma jednolite ubarwienie, a od głowy do końca odwłoka mierzy ok. 3-3,5 cm.
Obrazek
Ten, niestety, siedział w skorupie kokosa. Bałyśmy się otworzyć box i podnieść domek, ale podobno, kiedy leży taki zrelaksowany, to jego średnica mierzona wraz z łapkami wynosi ok 5 cm.
Obrazek
Ten jest malusi. Jego długość (głowa+odwłok) wynosi ok.10mm.
Obrazek
Ten natomiast wygląda jak zwykły pająk domowy.
Obrazek
Proszę znawców przedmiotu o informacje na temat tych bidaków.
Jeśli sami nie dacie rady, to nie mam nic przeciwko umieszczeniu tych zdjęć na innym forum.
Na wszelki wypadek podaję też link do albumu z tymi fotkami
http://pariscope.fotosik.pl/albumy/758381.html
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

1. - sądząc po wielkości dupy i tym, że leży, powiedziałabym ze linieje aczkolwiek ma tak dziwnie łapki podwinięte więc możliwe że kojtnął... Jak linieje to później można by zrobić mu inne zdjęcia bo tak od podwozia to nie bardzo idzie rozpoznać.

2. Najprawdopodobniej Acanthoscurria geniculata - ptasznik białokolanowy. 5cm z łapkami, nie wiem dokładnie jak rosną te pajączki ale stawiałabym na... L5-L8 (??)

3. 99% młoda Chromatopelma cyaneopubescens, L1-L3

4. Kojarzę pajączka ale nie mam pojęcia jaki to gatunek.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

Tak sobie myślę że jak nr 1 ma jednolite ubarwienie to bym stawiała tak pierwszym trafem na Lasiodore Parahybane, aczkolwiek tu mam tylko 50% pewności
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

Zamieściłam Twój post na forum etrrarystycznym, jakby ktoś miał inne spostrzeżenia to będę pisać, może współnie z con3x'em też uda nam się do czegoś dojść


~
mokry1990 pisze:nr 3 to na pewno nie jest chromka - stawiałbym na a.minatrix chociaż mogę się mylić

nr 1 wpada mi w gigasa ...

2 faktycznie nie za wiele tam widać , a 4 nie mam zielonego pojęcia
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

Krzyżaku pisze:Nie lubię rozpoznawać gatunków z fotek, tym bardziej tak młodych... często takie osądy "co to jest" są mylne itp.
Jednak widzę, że to dość pilne więc co mi tam...

Pierwszy - Brachypelma sp. zapewne albopilosum lub vagans, choć niekoniecznie. Brachypelmy w młodym wieku łatwo pomylić.

Drugi - No dużo z tego zdjęcia powiedzieć nie można... jedynie ze pająk jest podobny do A.geniculaty, ale to może być Nhandu sp. czy inne podobne pająki. Zdjęcia całego pająka konieczne!

Trzeci - Avicularia sp. - tu jak nawet podrośnie będzie problem, są to pająki podobne (przynajmniej dla mojego oka), za młodu nie idzie wiekszości w ogóle rozróżnić.

Cztery - T. atrica... zwykły Europejski pająk, często spotykany w Polsce
Jeżeli ktoś ma garaż/piwnice lub inne podobne to na 99% je spotkał

Pisze ogólnikowo ponieważ po prostu inaczej nie da rady... no chyba ze ktoś potrafi wróżyć ;D

EDIT. Jeżeli pająk nr. 1 nie ma podłoża warto by kupić włókno kokosowe, a prowizorycznie teraz np. rozłożyć mu kilka lekko wilgotnych chusteczek - wilgotność u pająków, sprawa życia lub śmierci
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
dusiaczek
Posty: 1775
Rejestracja: śr paź 28, 2009 11:00 pm
Lokalizacja: Żory/Opole
Kontakt:

Re: Ptaszniki

Post autor: dusiaczek »

Co do trzeciego moja pomyłka - 9 na 11 osób twierdzi że to avi i ja sam się do tego przekonałam :) To z chromką to tylko pierwszy look, rzeczywiście raczej avi.
~"zapomnialem ze ziarno tez ma uczucia i rodzine.."

~80% Twoich problemów rozwiąże Google i opcja "Szukaj" na odpowiednim forum, na pozostałe 20% wystarczy wódka.
Awatar użytkownika
pariscope
Posty: 664
Rejestracja: czw lip 03, 2008 8:16 pm
Lokalizacja: Nowa Sarzyna

Re: Ptaszniki

Post autor: pariscope »

Dusiaczek serdeczne dzięki za pomoc. Gdyby jeszcze ktoś się odezwał ze swoją wiedzą to bardzo będę wdzięczna. Ta sugestia z wilgotnymi chusteczkami - bardzo cenna. To włókno kokosowe ma, ale poza kadrem.
SZCZURCIA 02.2006 - 23.04.2008 ; PEREŁKA ??.08.2008 - 05.04.2011 ; FRYGA ??.08.2008 - 16.11.2010; CYKORIA 01.01.2011 - 16.05.2012 ; DAKOTA 17.01.2011 - 02.05.2012; KRECIA ??.09.2012 - 08.08.2014; KICIA ??.09.2012 - 20.09.2014;
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Zwierzaki”