Chomikowanie jedzenia

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Chomikowanie jedzenia

Post autor: Paul_Julian »

Moje gapy -jak wszystkie szcury- chomikują jedzenie. I potem ono lezy i sie marnuje, bo go nie jedzą :( Już nie wspominam, ze jedzą w "kibelku", bo to zupelnie inna sprawa.
Na 4 szczury (dorosłe) dostają codziennie pełną miseczkę Xtravitalu ( 2 garscie) , do tego jakies warzywka czy pestki, albo chlebek , i na wieczór dostaja po jakies 2 łyzeczki kaszki na wodzie ( dla dzieci).
Z Xtravitalu nie jedzą lucerny i atkich szarobrazowych niekształtnych kulek (niesmaczne) . Jak dostana chlebek, to zaniosą do siebie i przychodza po jeszce. Z warzywkami to samo. Czasem potem widze nadgryzione do połowy, ale najczęsciej trzeba to pózniej wywalać :/

Jakies pomysły ? Nie bardzo wiem co zrobić , nie lubię marnowania jedzenia, a moje zaokienne ptaki nie chcą jesc pozostalosci po suchej karmie :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Tili
Posty: 1251
Rejestracja: czw sty 28, 2010 10:55 am
Lokalizacja: Gdynia/Sosnowiec

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: Tili »

Moje tez tak wlasnie robia, czesc jedzonka laduje w domku, a czesc upackana zwirkiem w kuwecie. Probowalam dawac im pokrojone drobno, nic, zmiejszylam ilosc tez nic, ale odkad jestem u rodzicow to na noc wkladam ich do tymczasowej klatki, ktora niestety jest za mala, zebym mogla wlozyc miseczke z jedzeniem, wiec miska stoi sobie na lozku. I wyobraz sobie, ze zanim pojda spac micha jest wylizana do czysta, a oni zabieraja sie na suche gdzie u mnie w domu suche moze stac i stac i nawet nie spojrza. Mam zamiar pociagnac ten zwyczaj w domu.
Awatar użytkownika
shia.raena
Posty: 53
Rejestracja: śr lut 25, 2009 9:06 pm
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: shia.raena »

Z suchą karmą wydaje mi się, że rozwiązanie nie istnieje, natomiast jeśli chodzi o warzywa to u mnie sposobem jest przegłodzenie. Znaczy nie jakieś takie straszne, ale jednego dnia mają tylko suche, a następnego daję na przykłąd trochę marchewki, której nie lubią. I znika. Grunt coby nie dawać za dużo. Poza tym marchewkę czy jabłko można starkować i dodać do kaszki mannej -znika. Inną formą w jakiej znika u mnie marchewka (naprawdę jej nie lubią) jest rozgotowanie jej w wodzie z piersią z kurczaka. Póżniej dodaję inne warzywa i coś absorbującego wodę (bo żal mi wylewać wywaru) - kaszkę manną, kukurydzianą, ryż, makaron, pęczak etc. Jak się zrobi za dużo zamrażam - szczury naprawdę uwielbiaja taką paciaraję.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: Paul_Julian »

Tili pisze:Moje tez tak wlasnie robia, czesc jedzonka laduje w domku, a czesc upackana zwirkiem w kuwecie. Probowalam dawac im pokrojone drobno, nic, zmiejszylam ilosc tez nic, ale odkad jestem u rodzicow to na noc wkladam ich do tymczasowej klatki, ktora niestety jest za mala, zebym mogla wlozyc miseczke z jedzeniem, wiec miska stoi sobie na lozku. I wyobraz sobie, ze zanim pojda spac micha jest wylizana do czysta, a oni zabieraja sie na suche gdzie u mnie w domu suche moze stac i stac i nawet nie spojrza. Mam zamiar pociagnac ten zwyczaj w domu.
Ciezko mi zabieram im na noc miskę, bo jedzą w nocy (jak kazde szczury) . A nocowac w innej klatce to też głupie, w koncu tez bym nie chciał , zeby mnei ktoś na noc wywalał do innego pokoju :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: alken »

u mnie tego problemu raczej nie ma, wszystko zostaje wchłonięte w 24 godziny :P
miska przyczepiana do krat, więc nie rozrzucają jedzenia ani go nigdzie nie wynoszą. inne jedzenie faktycznie roznoszą po całej klatce a Ziuta zanosi z powrotem do miski :P ale i tak nic się nie marnuje bo zostaje zjedzone. jak daję im np. marchewkę to jeśli zjedzą całość dostają coś innego, jeśli nie- to nie dostają , dopóki nie zjedzą tego co mają, a to i tak nie leży dłużej niż jedną noc. można tez spróbować stopniowo zmniejszać ilość dawanego jedzenia aż dojdzie się do momentu w którym bedzie ono zjadane w krótkim czasie.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: Paul_Julian »

U mnie tez była przyczepiona miseczka , ale pacały ją brudnymi łapkami i ciężko było domyć.
Zastanawiałem sie nad tym przegłodzeniem, ale zastanawiam sie nad tymi szarobrązowymi kulkami. NIe jedzą ich wogóle, ani jeden szczurek ???
Poza tym one tak zawsze paaaatrzą :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: Paul_Julian »

Aha , i z tej przyczepionej miseczki to całkiem wywalały jedzenie, bo zawsze na dnie była akurat ta jedna kuleczka, która uwielbiają :D
Spróbuję im zmniejszać suchą karme i dawać mniej smakołyków, moze ruszą te szare kulki też .
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
AiB
Posty: 301
Rejestracja: sob paź 10, 2009 1:03 pm
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: AiB »

Paul_Julian pisze: Spróbuję im zmniejszać suchą karme i dawać mniej smakołyków, moze ruszą te szare kulki też .
Już tego próbowałam u moich chłopaków.
Też miałam nadzieję, że w końcu się przekonają do tych szarych...
Nawet chciałam już stwierdzić sukces, gdy z miski większość szarych zniknęła, ale później zajrzałam w odpowiednie miejsce... no i wszystko znalazłam - nie ruszone...
Dawniej: Szary ['], Dżeko ['], Pirat ['], Ogryzek [']
Obrazek
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: alken »

a może zmienić karmę na jakąś chętniej zjadaną?

no patrzą, patrzą :) ale według badań na myszach lepiej żeby zwierzęta (ludzie też) nie dojadały niż się przejadały. w eksperymencie zwierzęta nie dojadające (nie mylić z głodzeniem) żyły dwa razy dłużej niż przekarmiane, żyły nawet dłużej niż te jedzące normalnie.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: Paul_Julian »

One ten Extravital bardzo chetnie jedzą , nawet suche ziarenka. Jedzą po południu ok. 17stej , i potem przed północą . Nie jedza tylko lucerny i szarych kulek. A poza tym wszystkie kuleczki wcinają , a buraczkowe to nawet z ręki zjedzą :)
Kupiłem im kiedyś Vitakraft Emotion beauty, ale tam było bardzo duzo ziarenek , i im nie podeszło ( a karma drozsza) .
Nic lepszego u nas w sklepie nie ma :(
Mamy Animals, Megan, Vitapol , Vitakraft ( w innym sklepie , ale jest dostepny) , i Extravital.

Suchej karmy dostają taką miseczkę http://www.zooo.pl/images/zoolog_miska_ ... a_0_15.JPG tylko jak mówiłem, nie uzywam tej miseczki , ale to taka miarka. I to zjedzą w ciągu doby :
1.5 roczna dziewczyna
8 miesieczna dziewczyna
8 miesieczny kastracik
7 miesieczna labinka jedząca mniej, ale bardzo chętnie i też je ziarenka

Moze tych dodatków dostają za duzo ? A moze jest jakiś sposób , zeby wyliczyc dawkę szczurzą ? Nie chcę ich zmuszać do jedzenia tej lucerny i szarych kulek, moze je jakoś przerobic ?
Warzywka widze , ze po chwili jedzą tak do połowy a potem zostawiają . Czasem potem zjedzą , czasem nie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: alken »

a zakupy w internecie nie wchodzą w grę?

wychodzi wg. różnych zaleceń i z mojej praktyki ok. 3 łyżki stołowe karmy na 1 dorosłego szczura (na dobę)
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Tili
Posty: 1251
Rejestracja: czw sty 28, 2010 10:55 am
Lokalizacja: Gdynia/Sosnowiec

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: Tili »

No wiec jestem juz u siebie i o dziwo chlopaki przez te 2tyg chyba przyzwyczaili sie, ze micha z szama znika na noc, bo jak im w sumie dzis nad ranem dalam troche na dobry sen to wciegneli i do spania. No i przeprosili sie z ziolami.
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: ol. »

Chomikowanie chyba leży w naturze gryzoni, jednych więcej, drugich mniej (u mnie chęść chomikuje, a druga część zjada zapasy).

Lucerny (chyba chodzi o kołeczki ?) moje też nie jadły nigdy i jednomyślnie (zresztą żadnych kołeczków nie jadły, o ile pamiętam w ktorejś karmie JR Farm było ich całe zatrzęsienie). Jeśli myślisz, że tracą przez to wartości odżywcze, to zawsze można podawać im zieleninę w innej postaci. Co do tych chrupek może po prostu producent nie trafił ze smakiem ? Wiele firm uparcie daje do szczurzych karm owies, chociaż wiadomo, że praktycznie cały zostaje w misce razem z łupinkami innych składników.

Skoro z karmy tylko tych dwóch rzeczy nie jedzą, to chyba nie jest jeszcze tak źle (nie chcę, żeby wyszło że bagatelizuję problem, ja akurat mam odwrotny - dwójkę bulimików w stadzie, wszczemięźliwość w tej sytuacji powitałabym z ulgą).
Natomiast na nadmierne zapasy innych rzeczy rada chyba jest jedna - dawać mniej. Jeśli to jest chomikowane w zamiarze zjedzenia, to w końcu zostanie zjedzone, a działa instynktowne zbieractwo - może zaproponować im coś innego lub w innej formie ? Myślę jednak, że mniej jest lepszym wyjściem.


(też wynoszę ptakom niedojedzone resztki, oczywiście nie zanieczyszczone, wrzucam w trawę w ustronnym miejscu, jeśli nie ptaki to może jakieś ryjówki będą z nich miały jeszcze trochę pożytku :) )
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: Paul_Julian »

alken pisze:a zakupy w internecie nie wchodzą w grę?

wychodzi wg. różnych zaleceń i z mojej praktyki ok. 3 łyżki stołowe karmy na 1 dorosłego szczura (na dobę)
To moje chyba mniej wiecej tyle jedzą. Zakupów w necie szczerze mówiąc wole unikać , bo nie zauwazyłem , zeby było jakoś super taniej z przesyłką, wolę isc do sklepu na zakupy.
No i nie wiem jescze co one by jadły tak całkiem do czystego :( Musze przemyśleć . Bo jak im kupie nowe , bo wciągną jak odkurzacze "bo nowe" . A kolejnej paczki nie ruszą :/
Z Emotion mnie tak wrobiły, paskudniki.
Lucerny (chyba chodzi o kołeczki ?) moje też nie jadły nigdy
Tak , to takie kołeczki . A te szare chrupki smakują niezle na początku, ale potem zostaje taki wstrętny posmak ( no co , musiałem sprawdzić ;D )

Spróbuję im dawać mniejsze kawalki smakołyków. Faktycznie moze to bardziej instynktowne zbieractwo ? Gorzej, ze przenosi sie na mnie, znalazlem paczke chipsów bananowych w szufladzie ( sprzed wielkanocy) i herbatniki w szafce :D
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
ol.
Posty: 6644
Rejestracja: wt gru 16, 2008 7:41 pm

Re: Chomikowanie jedzenia

Post autor: ol. »

spokojnie, nie jesteś jedynym sprawdzającym ;)

szare i wstrętny posmak - coś z popiołem ???
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”