[UKŁAD POKARMOWY] wzdęcie, twardy brzuch

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
xyzzy
Posty: 129
Rejestracja: pt lut 12, 2010 6:16 pm

Re: Potrzebna PILNA pomoc! Twardy brzuch!

Post autor: xyzzy »

Miałam go od kilku tygodni, może dwóch, całe swoje 4 miesięczne życie spędził w ciasnej klatce w zoologu i nawet nie zdążył zaznać niczego lepszego :'( :'( Cały czas i tam i tu był żywotny i nie miał żadnych problemów zdrowotnych, był dość dziki i pogryzł mi całe dłonie do krwi, dzisiaj usłyszałam że kicha ale nie podejrzewałam nic złego. Jak się zorientowałam to nie zdązyłam nawet pójść do weta. Jezuu, gdybym wcześniej go zauważyła może bym go uratowała :'( :'( :'(
Obrazek
Awatar użytkownika
sr-ola
Posty: 1425
Rejestracja: wt wrz 29, 2009 5:51 pm
Lokalizacja: Opole/Głogów/okolice Zielonej Góry

Re: Potrzebna PILNA pomoc! Twardy brzuch!

Post autor: sr-ola »

xyzzy, szczurki dobrze się kamuflują, potrafią zaskakiwać szybkością, z jaką zapadają na różne choroby.. Niestety, ogonki z zoologa, nieznanego pochodzenia, mogą przynieść chorobę ze sklepu lub posiadać wadę wrodzoną.. Masz w domu jeszcze inne szczury? Jeśli tak- oddałabym tego nieżyjącego już biedaka na sekcję, żebyś mogła mieć pewność, co było przyczyną i czy nie zagraża reszcie..
Ze mną: Reksia i Kicia. W sercu: Kicek; Biba, Gryzek,Agrafka,Siwa, Łysa, Kwik, Lusia, Rabarbar, Soomi i Serenada.. Moi wyjątkowi..[*]
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Potrzebna PILNA pomoc! Twardy brzuch!

Post autor: nausicaa »

przykro mi.

to nie Twoja wina. to, że szczurek kichnął raz czy dwa nie oznacza od razu biegnięcia do weta, szczgeólnie że mógł kichać ze stresu w nowym miejscu.

nie wiem, czy to coś pomoże (i czy nie przesadzam z diagnozą), ale w ratguidzie znalzałam, że jednym z objawów polipów w układzie pokarmowym jest puchnięcie jąder (jeśli to ten szczurek, który miał te duże) i też inny kształt, zapach, konsystencja kup, też krew w kupie. polipy zatykają jelito i blokują wypróżnainie. niby pasuje do Twojego opisu, ale to wyjaśniłaby tylko sekcja.

to zwykle jest gtenetyczne i usuwa się przez operację, ale polipy mogą odrosnąć
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: Potrzebna PILNA pomoc! Twardy brzuch!

Post autor: nausicaa »

zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
xyzzy
Posty: 129
Rejestracja: pt lut 12, 2010 6:16 pm

Re: Potrzebna PILNA pomoc! Twardy brzuch!

Post autor: xyzzy »

To wszystko bardzo pasuje do opisu choroby mojego szczura. Dzięki wielkie. Niestety, zanim przeczytałam post o sekcji, już szczurka pochowałam. Jutro i tak będę u weta, przebadam tego pozostałego...
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Potrzebna PILNA pomoc! Twardy brzuch!

Post autor: Paul_Julian »

Przebadaj , moze porozmawiaj z wet o tamtych objawach ? Szkoda, strasznie szybko zgasł :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
xyzzy
Posty: 129
Rejestracja: pt lut 12, 2010 6:16 pm

Re: Potrzebna PILNA pomoc! Twardy brzuch!

Post autor: xyzzy »

Wielkie dzięki za pomoc i słowa otuchy :(
Obrazek
Awatar użytkownika
szlajfka
Posty: 122
Rejestracja: ndz lip 03, 2005 5:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wzdęcie, twardy brzuch

Post autor: szlajfka »

Moja Diana ma wzdęcie od wczoraj. Byłam u weta, dostała antybiotyk i przeciwzapalny, miała usg i rtg, wykazały gaz i płyn w jelitach. Mam przyjść jutro na drugi zastrzyk. Lekarz kazał trzymać ją na sianku i że niby ma to sianko jeść, ale ona w życiu tego nie zje. Pić też nie za bardzo chce, tylko zlizuje z palca wodę. Mogę jej dać trochę rumianku? Dałam jej kroplę oliwy zlizała dokładnie z palca :) Raz siedzi smętna, a raz wariuje i chce biegać, brzuszek jej się nie zmniejsza, zmieniam jej papierki spod tyłka, ciągle mokre, nie wiem czy ona tyle sika, taką ma biegunkę wodnistą czy ta woda co jej wciskam wycieka... Ile szczur może nie jeść? Bo ona ostatnio jadła dzisiaj rano ciut ryżu gotowanego, a lekarz mówił żeby jej nie dawać nic poza tym nieszczęsnym sianem.. ???
Przy mnie: Kropeczka, Leonek, Ącek WWW
Odeszły: Niuniuś, Lukrecjusz, Diana, Iskierka

Temacik moich dzieci :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=37695&start=15
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wzdęcie, twardy brzuch

Post autor: Paul_Julian »

Ja bym podał coś na wzdęcia , np. duzy okruch No-Spa , espumisan? Stronę wczesniej polecają herbatkę koperkową albo ziarenko kminku ( np. z jogurtem).

Jak ma wzdęcie to nie będzie chciec jesć. Dziwne, ze wet nie podał nic rozkurczowego O__O

Pierwszy raz słyszę o jedzeniu siana, to nie świnka morska ani królik. Gaz w jelitach to wzdęcie, i na to siano nie pomoże.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wzdęcie, twardy brzuch

Post autor: nausicaa »

możesz jej jeszcze smectę dać.
nie rozumiem, po co to siano? szczury nie jedzą siana, zgadzam się z PAulem, że siano to dla królików i świnek. lepiej daj jej samą suchą karmę, ale wyjmij z niej wszystkie rzeczy typu słonecznik itp, żeby była lekkostrawna. albo kup rat&mouse pro (takie wałki, jest pełnowartościowa).
i koniecznie dawaj jej dużo picia (może jakąś herbatę taką cienką by wypiła).

znalazłam też w podręczniku (Choroby małych gryzoni domowych, Richardson z 2003, mogę wysłać na maila pdf jakby ktoś chciał) info o chorobie Tyzzera (zakażenie Clostrudium)u szczurów. objawy to skołtuniona sucha sierść, zgarbiona postawa, biegunka i wzdęcie brzucha. jako leczenie podają tam terapię wspomagającą czyli ogrzewanie, podawanie płynów itp. plus podanie kaolinitu z pektynami (to się cielakom chyba podaje, jak mają biegunki, taki kleik dobrze absorbuje toksyny też bakteryjne, ktoś to podawał i wie gdzie to kupić? znazałam tylko takie coś: http://www.veterynaria.pl/leki.php?cmd=info&id=46). podają też, że można dać oksytetracyklinę, żeby się reszta szczurów nie zaraziła.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Awatar użytkownika
szlajfka
Posty: 122
Rejestracja: ndz lip 03, 2005 5:26 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wzdęcie, twardy brzuch

Post autor: szlajfka »

Ok, Dianusia wyzdrowiała :) Je ryżyk z ciutką oliwy i pije rumianek. Tak się cieszę :D tak bardzo się o nią bałam... Ma na razie zakaz jedzenia mięsa i zapisany Lakcid. I absolutny zakaz włażenia w dziury, w których mendy pochowały stare, zepsute żarcie!!
Przy mnie: Kropeczka, Leonek, Ącek WWW
Odeszły: Niuniuś, Lukrecjusz, Diana, Iskierka

Temacik moich dzieci :)
http://szczury.org/viewtopic.php?f=37&t=37695&start=15
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”