[ZĘBY] ruszanie i wypadanie

Wszystko, co dotyczy problemów z nią związanych. Kwestie ogólne i szczegółowe (uszy, oczy, pyszczek - w tym i zęby).

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
aneczka1-13
Posty: 799
Rejestracja: sob kwie 10, 2010 2:48 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: aneczka1-13 »

No rodzice mi teraz powiedzieli że jak mam brać szczury kolejne to tylko z rodowodem mają być.
Obrazek
Klikać
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

Mój problem dotyczy jamy ustnej u szczurków.
Otóż od poniedziałku wiem, że Maja (szczurzyca) ma prawdopodobnie zapalenie błony śluzowej dolnych zębów oraz na 100% obrzęk, gdyż ma je sinawe, do tego miała wyciek porfiryny z lewego oczka, tylko z jednego i schudła. Wetka przepisała sachol i szałwię oraz lek przeciw bólowo-zapalny. Po tym leku była osowiała, zamulona, więc od wczoraj go nie dostaje, lecz waga znów spadła z 292g do 278g. Gdzieś w czwartek oczko przestało zachodzić porfiryną, lecz nosek i łapki są całe w niej. Wygląda to strasznie, jakby maczała pyszczek razem z łapkami w krwi. Aktualnie waży 278g, a przed chorobą ważyła normalnie 320-330g.
Ile takie leczenie błony śluzowej trwa? Czy tyle porfiryny może być ze stresu?
Daję jej same miękkie produkty, aby nie bolało ją, kiedy je. Tyle, że w ciągu dnia dostaje dużo jedzenia, a mimo to chudnie. :(
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: nausicaa »

nie jestem pewna, ale czy przypadkiem szczur nie powinien dostać antybiotyku? moje też przy ropniu dostawały, jeśli był duży, żeby zakażenie nie poszło dalej...nie wiem, czy takie samo smarowanie to nie za mało, jeśli jakiś czas się to utrzymuje.

kupuj jej nutridrinki, są wysokokaloryczne. po otwarciu podziel na kilka części i przechowuj w zamrażalce, bo nutri może być otwarty tylko 24h.

porfirynka pojawia się w stresie i kiedy szczurek jest chory lub coś mu dolega. także na pewno to jest spowodowane tym zakażeniem, bo rozumiem, że narazie nie ma żadnej poprawy?

a masz dobrą wetkę od szczurków? i co to był za lek, który dostawała szczurka?
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

A jaki antybiotyk Twoje dostawały? Pamiętasz może nazwę?
Jak do tej pory nie ma żadnej poprawy.
Smaruję jej tę błonę Sacholem. Wetka jest dobra, zna się na gryzoniach, w maju przeprowadzała operację mojej jednej szczurzy, 4,5 miesiąca nie było odnowy, aż szczurka odeszła.
Zastanawiam się, czy nie zajechać do Żor, gdyż jest tam jeden chwalony wet.
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

Nie wiem, jak się edytuje posty, więc napiszę kolejnego. Z góry przepraszam.
Od zeszłego piątku (12.11) się to utrzymuje, lecz dopiero w poniedziałek (15.11) wetka zdiagnozowała obrzęk i prawdopodobnie zapalenie błony śluzowej.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: nausicaa »

u szczurów standardowo stosuje się enrobbioflox czyli baytril, ja go dawałam też przy ropniach. ale tak jak mówię, nie miałam takiego przypadku, więc nie wiem, co akurat mogłoby pomóc. z ratguide i swojego doświadczenia wiem, że przy chorobach zębów stosuje się metronidazol. on jest też dobry przy ranach i uszkodzeniach kości. tylko on jest dość toksyczny, więc chyba max 7dni można go dawać. z tego, co pamiętam dawałam go razem z enro. więc akurat metronidazol mógłby pomóc na bekterie beztlenowe, a enro na resztę syfu. możesz zaproponować wetce, bo ja się dobrze na zębach nie znam. no i dobrze by było szybko to skonsultować, bo biedna nie może jeść, a to przykre dla szczurka...powodzenia:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

Dziękuję za tyle podpowiedzi.
A jeszcze mam pytanie co do Nutridrinka. Ile go podawać? I ile razy wciągu dnia?
Dzisiaj jadę do innego weta. Do tej, do której jeździłam nie pojadę, po tym jak mi powiedziała, że ona mi do środy przedzwoni co wymyśliła. A szczur z dnia na dzień chudnie i coraz gorzej wygląda i ja mam czekać. : / Więc znalazłam innego, zobaczymy co powie.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: nausicaa »

ja moim dawałam kilka razy dziennie. jak chciały jeść to dawałam. wydaje mi się, że skoro szczurka nie może jeść twardego, to tuczenie na nutri na pewno jej nie zaszkodzi:) zaproponuj temu wetowi, do którego jedziesz te antybiotyki albo w ogole jakieś antybiotyki. no inaczej, to się nigdy nie skończy...
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

Wróciłam od wetki. Powiem szczerze, że mam mieszane uczucia. Kiedy sprawdzała Majkę, ta się wierciła, wykręcała i przede wszystkim bała, więc w takim wypadku trzeba szczura na chwilę odłożyć, aby się trochę uspokoiła. T jedynie mnie trochę zdziwiło. Powiedziała, że to nie błona śluzowa, lecz zęby, gdyż się ruszają. Na 100% nie wie, gdyż Majka nie dała sobie zajrzeć, tak ja bolało. Dodała, że szczury na ból reagują dość dobrze, więc jakby faktycznie miała ten obrzęk błony śluzowej, to tak by ją nie bolało. Więc stawia na zęby. Przepisała jej enrofloksycynę bądź enroflohsyzynę. Nie wiem, jak się pisze, gdyż nie potrafię się poczytać. Podawać rano i wieczorem 1 ml oraz zawiesinę doustną Metacam/n 1x dziennie po 1 kropelce. Do tego kazała stosować Vibovit, nie Beta glukan oraz dokarmiać, aby nie spadała z wagą. I kazała zaprzestać stosowanie sacholu. I teraz moje pytanie, czy dobre leki dobrała oraz czy to normalne, że szczur po podaniu antybiotyku jest ciut osowiały, przymulony?
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: nausicaa »

tak, enrobioflox lub enrobiofloksacyna to standard w leczeniu szczurów. także na pewno nie zaszkodzi, ale gdyby nie było poprawy po jakiś 3 dniach stosowania, zadzwoń do niej albo idź jeszcze raz, żeby zmieniła lek. metacam (meloxicam inaczej) to środek przeciwzapalny i przeciwbólowy, także po tym ból powinien przejść trochę szczurce.
jeśli chodzi o skutk8 uboczne, to mogą być różne, u mnie po enro nie było jakiś szczególnych,a le to zależy od szczura. podobno najczęstsze jest drapanie. tamto drugie też ma różne skutki. a ta osowiałość może być spowodowana tym, że szczurka mało je i w ogóle jest osłabiona. bez leków jej nie przejdzie, więc lepiej znieść te skutki uboczne niż nic nie dawać.
pisz, jak z małą i powodzenia:)
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

Czy do skutków tych oby dwóch leków, można zaliczyć problemy z oczami/zaćmę?
Gdyż zauważyłam, że Maja ma siwą plamkę na prawym oczku. :(
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: nausicaa »

NS: restlessness, seizures

GI: decreased appetite, diarrhea

GU: crystalluria

Skin: Can cause tissue damage when given undiluted in IM or SQ injections in pet rats.

Other: itching

tu są wszystkie, nic nie ma na temat oczu. może się jakoś uderzyła/skaleczyła w oczko? obserwuj ją, gdyby oko robiło się takie jakby nierowne na powierzchni, to trzeba od razu podać gentamycynę (kropelki 2-3razy dziennie do oczu, na receptę w aptece). z resztą w ogóle gdyby to się powiększało, możesz jej zakroplić. jednej z moich szczurek co jakiś czas się coś takiego pojawia, oczko wtedy obi innego rozmiaru, zakraplam jej gentę i przechodzi:)
przyjrzyj się też, czy to nie jest np źrenica i czy nie ma takiej samej pod światło na drugim oczku.
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

Wiem, że to głupio zabrzmi, ale to wygląda jak tarcza malutka i możliwe, że to jest źrenica. I widać to tylko pod światło, odbija się. Na drugim oczku nie zauważyłam tego, więc raczej tego nie ma (odpukać).
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Paul_Julian »

Jesli pod światło, to raczej żrenica.
Tak wygląda katarakta :
Obrazek

I tu kilka linków :
http://ratguide.com/health/figures/cata ... gure_2.php
http://ratguide.com/health/figures/cata ... gure_1.php
http://ratguide.com/health/figures/cata ... gure_3.php

Tylko to chyba będzie widoczne nie tylko pod światło.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Rilaa
Posty: 11
Rejestracja: sob paź 24, 2009 10:23 am

Re: [ZEBY] ruszanie i wypadanie

Post autor: Rilaa »

Przyjrzawszy się Majce, stwierdzam, że plamka nie jest na źrenicy, tylko choćby pod nią. ::) Nie wiem, w jaki sposób to opisać, ale widać to jedynie pod światło, a na źrenicy raczej to nie jest.
Dziękuję Paul_Julian za zdjęcia, pomogły mi w porównaniu. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Głowa”