[UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Moloch
Posty: 26
Rejestracja: wt sty 11, 2011 10:02 pm

[UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Moloch »

Witam,

Jestem świeżym posiadaczem szczurzycy o imieniu Ramona (ok. 1-2 mies) . Mam ją już 4 dni i do tej pory wszystko było w porządku, czasami tylko trochę dziwnie reagowała ale to w stresowych sytuacjach, więc wiadomo. Jakieś 30 min. temu zauważyłem, że dużo tak "mamrocze" i chodzi niespokojnie po klatce, aż w pewnym momencie zaczęła chrząkać. Wydaje mi się, że próbuje wymiotować bo to brzmi tak gardłowo i widzę jak przy tym faluje jej brzuszek. Przysiada w jednym miejscu i cały czas chrząka. Nie wiem czy mam ją zostawić czy coś zacząć robić? Dostaje pokarm dla świnek morskich (akurat nie było żadnego innej np. dla szczurów), dostała dziś też mały kawałek marchewki i brokuła. Bardzo proszę o rady :(
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Paul_Julian »

Tu http://szczury.org/viewtopic.php?f=11&t=16878 przeczytaj o zadławieniu.
Szczury nie mogą wymiotowac , ale mogą sie zakrztusić.
Wtedy usiłują "zwymiotować" , plują , kłada uszy do tyłu, robia dziwne miny.

Najlepsza jest metoda na kontrolowane opuszczenie szczura (opisywana tam). Łapiesz szczurka do góry nogami, unosisz wysoko i zdecydowanym ruchem opuszczasz w dół, nie puszczaj go z rąk. Kilka takich "wind" i powinien być lepiej.
Potem weż szczurka pod bluzę i dużo glaskaj, moze sie bardzo zestresować.

Postaraj sie sobie przypomnieć co jadł, i co moglo wywołać zakrztrzuszenie. Moje ostatnio kilka razy sie zadławiły suchym chlebem (chyba z łakomstwa) i już go nie dostaja.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Moloch
Posty: 26
Rejestracja: wt sty 11, 2011 10:02 pm

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Moloch »

Dzięki!

Pomogło! Już tak nie chrząka, tylko troszeczkę, zaczęła się myć. Myślę, że to coś co schowała do norki, bo przedtem nie widziałem aby wychodziła coś zjeść. :)
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Paul_Julian »

To dobrze, ze pomogło :) Poczytaj temat o 1szej Pomocy, przyda sie na przyszlośc. No i zapraszamy do poczytania reszty forum i do adopcji kolezanki :) Trasnport sie zawsze jakiś znajdzie.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: smeg »

Paul_Julian pisze:Najlepsza jest metoda na kontrolowane opuszczenie szczura (opisywana tam). Łapiesz szczurka do góry nogami, unosisz wysoko i zdecydowanym ruchem opuszczasz w dół, nie puszczaj go z rąk. Kilka takich "wind" i powinien być lepiej.
A nie odwrotnie? Wydaje mi się, że przy opuszczaniu w dół głową do dołu to coś, czym szczur się zakrztusił wbije się jeszcze głębiej, a chyba chodzi o to, żeby wypadło?
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Paul_Julian »

Wypadnie - trzeba to zrobić szybko. Pewnie fizyka ma tu coś do tego, w temacie bylo o "sile odśrodkowej" . Tutaj http://spazrats.tripod.com/emergencies.html#fling Piszą, a by robić to " po łuku" . I oczywiście wszędzie piszą, zeby tez uważać.
Wiem, że identycznie sie robi z niemowlakiem, choć może nie tak "brutalnie" . Można tez poklepać szczura "po pleckach".

Edit- Juz wiem, to chyba dziala jak w samochodzie-w momencie zatrzymania auta (szczur zatrzymany po opuszczeniu) wszystkie przedmioty wylatują do przodu. A u szczura jeszcze jest grawitacja.
Mysle, ze to tak dziala.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: BabeOfJazz »

Mi się szczur kilka dni temu temu, w nocy zadławił czymś, właśnie kiedyś czytałam na forum o potrząsaniu szczura i tak zrobiłam. Obróciłam go do góry nogami, delikatnie potrząsałam chwilkę, poklepałam go po pleckach, posadziłam na mojej dłoni, wypluł co miał do wyplucia, ale dalej źle się czuł (miał odruchy wymiotne), więc powtórzyłam czynności, znowu wypluł i zaczął biegać z resztą szczurów. : ) Zadławił się ich suchym jedzeniem, wyniósł z klatki i jadł na fotelu, pozostawił po sobie okruszki : p Jeszcze na miejscu zbrodni, zanim zauważyłam, że coś nie tak, wypluł 'papkę' z granulatu.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Paul_Julian »

Czytałem, żeby nie potrząsać "góra-dół" ( jak shakerem do drinków), tylko z góry na dół. Jeden ruch , i potem jak nie przejdzie to jeszcze raz z gory w dół. Pisalo, ze jak sie trzęsie "góra-dół" to wtedy może sie z powrotem zadławić.

Moje zawsze są potem strasznie "niewyrazne'. Ostatnio to chyba z godzine siedzieliśmy z biednym ogonkiem :(
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: BabeOfJazz »

No ja nie pmiętałam żeby było napisane, że nie można shake'ować, a chciałam szybko interweniować, bo noc i weta nie ma. Sytuacja była taka, że podczas wybiegu 'wrzuciłam' Serafina do klatki (ale zostawiłam ją otwartą), robię tak jak któryś coś przeskrobie (akurat ten skrobnął sobie moją drewnianą toaletkę). Wyszedł z klatki na fotel który stał obok, i zerknęłam na niego kilka razy, a ten ciągle się na mnie patrzył, więc w końcu podeszłam do niego. Dalej historię już znacie. Chodzi o to, że długo się nie męczył, więc po akcji ratunkowej odrazu odżył i poleciał się bawić z chłopakami.
Inna sytuacja kiedy karmiłam ich Vitapolem i rano się budziłam, a tam 'martwy', zaśliniony szczur leżał na pięterku. Dwa razy mi się to zdarzyło. Były tak wyczerpane całonocną walką z paskudnym jedzeniem, że przelewały się przez palce i ledwo miały siłę się ruszać przy odruchach wymiotnych. Po wizycie u weta i w końcu w domu po pozbyciu się resztek z przełyku, zasypiali mi na kolanach (nigdy wcześniej ani później żaden szczur nie spał przy mnie, tylko albo w klatce albo na wybiegu za telewizorem lub pod łóżkiem).
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Paul_Julian »

Babe, nie pamiętam gdzie to przeczytałem, na pewno na jakiejś szczurzej stronie, zapewne angielskojęzycznej :) Zdarzylo mi sie już nawet na komórce przeglądac net, bo cos sie dzialo. Jesli znajdę zródlo, gdzie to czytałem to dodam.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: BabeOfJazz »

A widzisz, ja u nas to czytałam... : p
Znalazłam - http://szczury.org/viewtopic.php?p=117395#p117395
Jest o tej sile odśrodkowej, o której pisałeś... Punkt b.
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: Paul_Julian »

Tak, to jest info przetlumaczone z ratguide albo rat and mouse gazette. I na ten topik powolywalem sie wyzej.
Potrząsanie szczurem a opisywana u nas winda to nie to samo,ale sprawdze dokladnie jeszcze jutro.
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: smeg »

Paul_Julian pisze:Wypadnie - trzeba to zrobić szybko. Pewnie fizyka ma tu coś do tego, w temacie bylo o "sile odśrodkowej" . Tutaj http://spazrats.tripod.com/emergencies.html#fling Piszą, a by robić to " po łuku" . I oczywiście wszędzie piszą, zeby tez uważać.
Wiem, że identycznie sie robi z niemowlakiem, choć może nie tak "brutalnie" . Można tez poklepać szczura "po pleckach".

Edit- Juz wiem, to chyba dziala jak w samochodzie-w momencie zatrzymania auta (szczur zatrzymany po opuszczeniu) wszystkie przedmioty wylatują do przodu. A u szczura jeszcze jest grawitacja.
Mysle, ze to tak dziala.
No właśnie nie - to działa na zasadzie windy - jeśli poruszasz się do góry, to siła bezwładności ciągnie Cię w dół. Jeśli szybko opuszczasz szczura w dół, to to, czym się zadławił idzie w górę, czyli głębiej. Chyba że chodzi o szybkie opuszczenie w dół i od razu szarpnięcie do góry, wtedy rzeczywiście to coś może wypaść.
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
BabeOfJazz
Posty: 352
Rejestracja: pn lut 01, 2010 11:46 pm
Lokalizacja: Świnoujście, sercem w Gdyni <3

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: BabeOfJazz »

smeg pisze:No właśnie nie - to działa na zasadzie windy - jeśli poruszasz się do góry, to siła bezwładności ciągnie Cię w dół. Jeśli szybko opuszczasz szczura w dół, to to, czym się zadławił idzie w górę, czyli głębiej.
WildMoon pisze:b). chwycic szczura jedna reka za szyje, druga przy nasadzie ogona (stanowczy chwyt, aby szczur pozostal bezpiecznie w naszych rekach). Podniesc szczura ponad glowe (uwaga na lampe, meble), odwrocic glowa w dol i szybkim ruchem opuscic go az po ziemie. Powtarzac 3-4 razy az do skutku. = wykorzystujemy sile odsrodkowa.
Wiecie co? Już chyba wiem, technika, którą opisuje Paul i WildMoon powinna odbywać się kiedy szczur jest główką skierowany w górę (tylko jak coś wypadnie z przełyku do pyszczka, to pewnie zaraz tam wróci).
Ja nie potrafię zrozumieć gdzie jest siła odśrodkowa w technice WildMoon... : <
No chyba, że trzymamy szczura w pozycji 'leżącej', jego naturalnej, gdzie ogonem będzie zwrócony w naszą stronę i będziemy się kręcić, a szczurem przy okazji właśnie po łuku z góry w dół, jak Paul pisał. Nie wiem czy porównanie tego do 'strzepywania' rtęciowego termometru jest odpowiednie... Tutaj widzę siłę odśrodkową.
A kiedy trzymamy szczura głową w dół, tak jak zauważyła smeg, powinniśmy 'podciągnąć' go w górę szybkim ruchem.
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

Re: [UKŁAD POKARMOWY] wymioty?

Post autor: nausicaa »

mnie się wydaje, że technika jest ok, z tym, że szczur z głową w dół plus szarpnięcie do dołu = jedzonko wpada do żołądka, nie wylatuje
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”