Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Wszelkie sprawy związane z oswajaniem naszych ogoniastych.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
szogun44
Posty: 8
Rejestracja: pt cze 10, 2011 8:21 pm

Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: szogun44 »

Jak w temacie, kupując szczura i klatkę sprzedawczyni powiedziała mi że jak się ma jednego szczura to zdziczeje że lepiej mieć dwa że wtedy jest lepiej, ja wyszedłem z założenia że po prostu chciała się pozbyć bo były akurat ostatnie dwa. czy szczur w pojedynkę może zdziczeć?? Czy lepiej dokupić jeszcze jednego??
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Flaumel »

Po pierwsze - nie dokupywać tylko adoptować.

Po drugie - Pani w sklepie jak najbardziej miała rację. Szczury są zwierzętami stadnymi i muszą żyć w stadach przynajmniej dwuszczurowych (tej samej płci). Więc jak najszybciej znajdź przyjaciela/przyjaciółkę dla Twojego szczurka :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Paul_Julian
Posty: 13223
Rejestracja: ndz mar 08, 2009 2:21 pm
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Paul_Julian »

Tutaj masz temat o tym, dlaczego szczurki musza być min. dwa http://szczury.org/viewtopic.php?f=17&t=8541

Zajrzyj tu w adopcje http://szczury.org/viewforum.php?f=163 może ktos jest z Twojej okolicy ?
Szczursieny :
Illyasviel,Iskander,Kretka,Lusia,Karmel
W szczurzym raju:
Dorian,Luna,Czika,Niunia,Śnieżynka,Pati,Florka,Nicponia,Kropek,Kredka,Partyzant Soran,Mysia,Gucia, Malwinka,Imbir, Lucjan,Maja,Igor,Figa,Pcheła,Biały Rekin,Krzyś Włóczykij,3kropka,Mink,Sowa,Buła,Nezumi,Krecia, Bubuś, Królewna Fru-Fru,Pyza,Porzeczka, dzielna Mucha
Awatar użytkownika
Wilczocha
Posty: 357
Rejestracja: ndz mar 27, 2011 3:58 pm
Lokalizacja: Gdańsk, Bytów

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Wilczocha »

Pani w sklepie jak najbardziej miała rację.
A właśnie, że nie. Szczur w pojedynkę jest smutny, osowiały, nieszczęśliwy, ale jak go oswoisz to nie zdziczeje w żadnym wypadku. Miałam pojedyncze szczury kiedyś jak nie wiedziałam, że są stadne wiec swoje wiem. A powiem więcej są bardzo miziaste i przywiązują się do właściciela jak pies i będą chodzić jak pies, ale w głębi duszy są smutne i potrzebują stada.
Flaumel
Posty: 1354
Rejestracja: pt maja 21, 2010 5:33 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Flaumel »

A właśnie, że mogła mieć :)
To zależy od szczura i od tego jak się nim zajmujesz. Szansa istnieje. Dwa szczury jest łatwiej oswoić niż jednego. Przecież dwa czasem ciężko oswoić ( o czym wiesz ), więc jednego tym bardziej :)

I chodziło mi o to - tak przy okazji - że miała rację - szczury powinny być trzymane przynajmniej po dwa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Kluska123 »

Z mojego własnego doświadczenia wynika, że szczur nie zdziczeje w samotności, jeśli poświęcasz mu odpowiednią ilość uwagi. Tak jak Wilczocha pisze, nie ma takiej opcji, a nawet często jest bardziej oswojony niż w stadzie. Sama popełniłam ten błąd, teraz mam stadko i widzę pewne różnice, szczególnie w przypadku dwóch dzikusków, które są u nas od lutego, a nadal się zachowują jak strachaki :D Moja Kluska była bardzo szczęśliwą szczurzynką, pewnie brakowało jej towarzyszki, ale nigdy nie okazywała mi tego w dostateczny sposób, była moim oczkiem w głowie, więc spędzała więcej czasu poza klatką, niż w klatce. Znajomy mojego brata ma jednego szczura, który całe swoje życie spędza na jego ramieniu, na dworze, zawsze poza domem, nie wygląda na smutnego, nieszczęśliwego szczura. Bądźmy szczerzy, to jest temat rzeka, każdy z nas ma swoje zdanie, ale jedno jest pewne, szczury są zwierzętami stadnymi i basta.
Zresztą, tak jak Paul_Julian pisał, jest wiele wątków na ten temat, zakładanie dodatkowego wątku było zbędne ;)
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
Awatar użytkownika
smeg
Posty: 4739
Rejestracja: śr kwie 01, 2009 2:50 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: smeg »

Kluska123 pisze:Z mojego własnego doświadczenia wynika, że szczur nie zdziczeje w samotności, jeśli poświęcasz mu odpowiednią ilość uwagi. Tak jak Wilczocha pisze, nie ma takiej opcji, a nawet często jest bardziej oswojony niż w stadzie. Sama popełniłam ten błąd, teraz mam stadko i widzę pewne różnice, szczególnie w przypadku dwóch dzikusków, które są u nas od lutego, a nadal się zachowują jak strachaki :D Moja Kluska była bardzo szczęśliwą szczurzynką, pewnie brakowało jej towarzyszki, ale nigdy nie okazywała mi tego w dostateczny sposób, była moim oczkiem w głowie, więc spędzała więcej czasu poza klatką, niż w klatce. Znajomy mojego brata ma jednego szczura, który całe swoje życie spędza na jego ramieniu, na dworze, zawsze poza domem, nie wygląda na smutnego, nieszczęśliwego szczura. Bądźmy szczerzy, to jest temat rzeka, każdy z nas ma swoje zdanie, ale jedno jest pewne, szczury są zwierzętami stadnymi i basta.
Zresztą, tak jak Paul_Julian pisał, jest wiele wątków na ten temat, zakładanie dodatkowego wątku było zbędne ;)
To nie jest kwestia "własnego zdania", stadność szczurów i potrzeba szczurzego towarzystwa jest potwierdzonym faktem naukowym i to, że nie zauważyłaś po swojej szczurce że jest nieszczęśliwa tego nie zmieni. Samotny szczur może i przywiązuje się bardziej, bo nie ma innego wyjścia, ale czy to dobrze? Nie głoś takich herezji, bo jeszcze ktoś stwierdzi że może sobie trzymać samotnego szczura ;)
Ze mną: Frotka, Flaszka <:3 )~~

Za TM: Ally,Majka,Lidka, Benia, Chrupka, Gaja, Basiek, Poziomka, Czarny, Luna, Krówka, Haszczyk, Duży, Zaraz, Haszczak, Piratka, Mariusz, Felicja, Mioli, Ciri, Pchełka, Halina, Oliwka, Lili, Margola, Mortadela, Rudolf
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Kluska123 »

Nie no, nie nazwałabym to herezją ;) Napisałam w swojej wypowiedzi również, że szczur MUSI mieć towarzysza, chyba dokładnie nie doczytałaś, smeg ;)
Naukowo czy nie naukowo, jestem takiego samego zdania jak wszyscy na forum, napisałam tylko jak było z moją Kluską i tyle
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Kluska123 »

Zresztą, ja potępiam tych, którzy na siłę trzymają szczura w samotności, wiedząc, że nie powinno się. Ale SZANUJĘ zdanie tych, którzy kiedyś z niewiedzy mieli jednego ogona, lecz twierdzą, że był szczęśliwy, to tak, jakby ktoś Ci teraz na siłę próbował wmówić, że Twoje szczury są nieszczęśliwe, bo naukowcy tak któregoś pięknego dnia potwierdzili. Uwierzyłabyś? Wątpię :)

Nie można i tyle, dlatego uważam dyskusję za zamkniętą, tak jak wcześniej pisała tu i wielu innych wątkach, szczury trzymamy razem i koniec
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Hanka&Medyk »

Są niestety szczury-samotnicy, które w żadnych, choćby najmniejszych stadach nie czują się dobrze. Ale odsetek takich zwierząt jest znikomy, więc lepiej mieć przynajmniej 2 stwory, żeby mogły się sobą zajmować, gdy nas nie ma w pobliżu. A poza tym - człowiek szczura nie wyiska ;)
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
Niamey
Posty: 613
Rejestracja: pt gru 26, 2008 11:30 pm

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Niamey »

Hanka&Medyk, zgadzam się, z tym że wiele osób ma jednego szczura. Którego kiedyś "spotkali" ze szczurem znajomego i teraz twierdzą "ho ho mój szczur to samotnik, on nie akceptuje innych zwierząt". A tylko bardzo doświadczony właściciel może ocenić czy szczur rzeczywiście jest samotnikiem. W większości przypadków to albo kwestia łączenia albo doboru towarzysza.
Awatar użytkownika
Kluska123
Posty: 3096
Rejestracja: ndz sty 30, 2011 10:35 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: Kluska123 »

Tak właśnie, tylko osoby z naprawdę dużym doświadczeniem wiedzą, co w trawie piszczy, że tak powiem :)
Ja do nich nie należę, może kiedyś, po latach ... :D
Moje szczurze szczęście za TM: Kluska Iwan Filipek Lucky Remy Tempuś Julek Szymuś Stuart Biały Teddy Kołtun Batman Toffi Fado Robin

Do zobaczenia Skarby moje...
baja0799
Posty: 202
Rejestracja: pn lip 11, 2011 2:06 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: baja0799 »

Mi się wydaje ,że jeden szczurek nie powinien zdziczeć .
(Jak już wyżej pisano)
Ja osobiście miałam ogonka w pojedynkę i nie zdziczał ,a wręcz przeciwnie -uwielbiał się przytulać,zawsze kładł główkę na rękę i przymykał oczka ;) Chodził przy nogach i lizał po rękach .Był szczurkiem idealnym . Ale to nie znaczy ,że lepiej mieć szczuraska w pojedynkę ! Bo szczurek będzie szczęśliwszy ,gdy będzie miał kompana zabaw i towarzysza wycieczek po domu ;D
Awatar użytkownika
gruszka1990
Posty: 355
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 6:38 pm
Lokalizacja: Poznań / Białystok

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: gruszka1990 »

Moim zdaniem szczur trzymany w pojedynkę w większości przypadków, po oswojeniu, gdy właściciel poświęca mu dużo czasu, bierze go na ręcę itd to szczur staje się właśnie taką przytulanką, a właściwie to czuje się bezpiecznie na ramieniu swojego ludzkiego przyjaciela, bo boi się sam na większej przestrzeni, kiedy tak naprawde nie ma towarzysza z którym mógłby eksplorować nowe tereny ;) Oczywiście w przypadku, kiedy szczur jest zostawiony samotnie w klatce, wyciągany z niej raz na 2-3 dni, a właściciel sypie mu tylko jedzonko i zmienia wodę to myślę, że jest spore prawdopodobieństwo, że szczur stanie się nieufny wobec człowieka, co może właśnie się objawić zachowaniem podobnym do "dziczenia". Szczur domowy nigdy nie będzie "dziki" ponieważ nie wychował się od małego w środowisku naturalnym, tylko jest jakby zależny od człowieka, który karmi go i się nim opiekuje. Oczywiście najważniejszym argumentem jest to że szczury są zwierzętami stadnymi, a z prawdziwą naturą zwierzęcia nie należy walczyć, tylko pozwolić mu żyć w stadzie, tak jak powinno to być.
Obrazek

Obecnie przy mnie trzy dzielne siostrzyczki: Wiki, Gruba, i Lejla <3 oraz kot o imieniu Kot =)
Za TM: Maciuś, Wojtuś i Grysia[']
VEXATUS
Posty: 17
Rejestracja: śr lip 06, 2011 11:28 pm

Re: Czy to prawda że jeden szczur zdziczeje

Post autor: VEXATUS »

Miałem przez chwilę jedną samiczkę i powiem Wam, że od razu było po niej widac że potrzebuje towarzystwa...
moim zdaniem szczur który chce żyć w pojedynką może się zdarzyć ale to WYJĄtEK i min muszą być dwa ogony żeby było kogo poiskać na ten przykład;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Oswajanie”