[INNE] przepuklina

Twój zwierz ma problem z brzuszkiem, czy grzbietem (dotyczy także narządów wewnętrznych: żołądek, wątroba, nerki - oraz szkieletu: kręgosłup, żebra)? - to będzie dobre miejsce, by o tym napisać. Jeśli jakakolwiek przypadłość nie jest związana bezpośrednio z narządami, ale dotyczy tej części ciała (np ropień podskórny na grzbiecie) - również tutaj piszemy.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
sachma
Posty: 3017
Rejestracja: ndz lip 11, 2004 2:11 pm
Lokalizacja: TriCity
Kontakt:

[INNE] przepuklina

Post autor: sachma »

najwazniejsze ze jest zdrowy :)
Obrazek
Chips
Posty: 57
Rejestracja: czw lip 08, 2004 6:27 am

[INNE] przepuklina

Post autor: Chips »

Taki pępuszek to prawdziwy skarb w klatce :D To będzie wyjątkowo wyjątkowy szczurek i na pewno nikomu go nie oddamy :) Jak kiedyś dorwę aparat, to pokażę wam Guzika (tak go nazwaliśmy).

Dziękuję wszystkim za wsparcie (oczywiście panikowałam, ale na szczęście znowu niepotrzebnie...)!
..: Ze mną: Bucik, Agutek, Szyszka (ur. 7.07.2004) i Przesterek (adoptowany 1.09.2004) :..

..:: Był ze mną: Chips , tatuś ww szczurków("Chipsik", "Pysiek", "Potworek"); odszedł 30.05.2005 ::..
Matylda
Posty: 526
Rejestracja: wt cze 06, 2006 7:41 pm

Przepuklina

Post autor: Matylda »

Witam! Moj szczurek ma 1.5 roku, ur. sie 2.01.2005r. w niedziele(4.06) gdy rano wyciagnelam moja szczurke z klatki zobaczylam miedzy tylnymi lapkami ogromnego guza wielkosci dwoch 5 zlotowek, a dzien wczesniej jeszcze nic nie bylo, pomyslalam ze to rak tyle ze bylo to miekkie i wydawalo mi sie ze zbyt szybko sie rozwinelo jak na raka. Na drugi dzien poszlam z Matylda do weta a on ja obmacal i powiedzial ze to przepuklina i ze mozna operowac ale nie trzeba z tym ze jak zoperuje to moze sie nie wybudzic a jak nie zoperuje to moze ucisnac jelita dostac paralizu i w efekcie odejdzie z tego swiata! Mialam ze zdecydowac do srody (7.06) jednak zadzwonilam i powiedzialm ze do namyslu potzrebuje jeszcze tygodnia zgodzil sie ipowiedzial ze jak sie zdecyduje na operacje to w srode(14.06) mam przyjsc z Matylda o 20:00 na zabieg! Nie wiem co mam zrobic jaka decyzje podjac moze ktos spotkal sie z przepuklina u szczura i wie co jest lepsze!Bardzo prosze o pomoc! :sad2: :cry:

Temat polaczony z istniejacym.
ESTI adm.
Ostatnio zmieniony pt cze 09, 2006 3:40 pm przez Matylda, łącznie zmieniany 1 raz.
POSZUKUJE OSOBY KTORA ODBIERZE SZCZURKA Z POCIAGU I GO PRZENOCUJE (wiecej informacji w ssa)
Awatar użytkownika
limba
Posty: 6307
Rejestracja: pn gru 06, 2004 10:42 pm
Lokalizacja: Warszawa

[INNE] przepuklina

Post autor: limba »

Czy jest mozliwosc zebys wrzucila zdjecie tej przepukliny?
Aniołki: ['] Garek, Jeff(ka), Chrupek, Teodor, Kapunio, Freska, Żelka, Mufka, Bee-Bee, Kluska, Fryt, Keksik, Frocia, Imbirek, Pchełka, Klapuś [']
Matylda
Posty: 526
Rejestracja: wt cze 06, 2006 7:41 pm

przepuklina

Post autor: Matylda »

Mozna je zobaczyc na stronie http://matylda11.pupile.com/ ale dopiero dzisiaj dodalam to moze za godzine bede do wgladu!
POSZUKUJE OSOBY KTORA ODBIERZE SZCZURKA Z POCIAGU I GO PRZENOCUJE (wiecej informacji w ssa)
Arbor Vitae
Posty: 321
Rejestracja: śr maja 25, 2005 9:03 am

[INNE] przepuklina

Post autor: Arbor Vitae »

Ogladalem - to nie ma cech (przynajmniej wizualnych przepukliny). Przepuklina pachwinowa (bo tylko taka wchodzi tu w gre) zdarza sie u starszych samic glownie po urazie, czy Twoj szczur doznal ostatnio jakiegos wypadku?
Na moje skromne oko wyglada to raczej na guz 4 pachwinowego pakietu gruczolowego.
Moge sie mylic, choc wyglada to dosyc charakterystycznie. Sprobuj moze wlozyc zawartosc tego guza do jamy brzusznej, starajac sie uciskac dolna czesc wynioslosci. Nie ma obawy ze cos szczurowi "popsujesz", wiec bez skrepowania. No i konsystencja zmiany - jesli jest tega, twarda, jedrna (cos jak kulka od myszki komputerowej schowana pod skora) wtedy dodatkowo wskazuje to na zmiane nowotworowa.
I w koncu objawy - przy przepuklinie w tym miejscu moga (ale nie musza) pojawic sie problemy z defekacja i oddawaniem moczu oraz bolesnosc okolicy, przy zmianie nowotworowej brak bedzie objawow poza sama obecnoscia guza.
Matylda
Posty: 526
Rejestracja: wt cze 06, 2006 7:41 pm

Przepuklina- wyrok?

Post autor: Matylda »

2 tygodnie temu bylam ze szczurkiem u weterynarza, lekarz ja obmacal :lol: i powiedzial ze to przepuklina, mozna operowac lub nie? co robic? przez 2 tygodnie jeszcze nie podjelam decyzji.... pomozcie, szczurek ma 1,5 roku......moze ma ktos adres e-mail do pani wojtys?

[ Komentarz dodany przez: ESTI: Nie Cze 25, 2006 6:03 pm ]
Post scalony z istniejacym tematem.
ESTI adm.
POSZUKUJE OSOBY KTORA ODBIERZE SZCZURKA Z POCIAGU I GO PRZENOCUJE (wiecej informacji w ssa)
ESTI
Posty: 8271
Rejestracja: śr sty 21, 2004 11:27 pm
Lokalizacja: DUBLIN

[INNE] przepuklina

Post autor: ESTI »

Mail do dr Wojtyś to: milena-wojtys@acn.waw.pl

Poza tym poczytaj temat, moze cos Ci sie przyda, zajrzyj do Spisu Tresci - tam tez cos znajdziesz.
Obrazek
Mada
Posty: 745
Rejestracja: sob mar 22, 2003 12:08 am
Kontakt:

[INNE] przepuklina

Post autor: Mada »

Nie jestem wetem ale jeżeli to jest przepuklina to trzeba operować. Nie wyobrażam sobie żeby to tak zostawić.
...Tusia, Dziuba,Kruffka,Beza biały aniołek w sercu....Kreciu kocham Cię :( Wybacz; Nikita,Fredziulek, Marokko, Greta wredotka
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

[INNE] przepuklina

Post autor: RattaAna »

A przepuklina to częsta dolegliwość szczurasków? czym może grozić w "najgorszym" wypadku?
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[INNE] przepuklina

Post autor: Ania »

W najgorszym wypadku każda choroba i zawsze grozi śmiercią. Niekiedy jest to długi czas oczekiwania, bombka zegarowa, czy/i bolesne dejście - czasem nie, zależnie od przypadości.

W przypadku przepukliny - grozi bolesnymi atakami, niedowładem i śmiercią, owszem. Zależy jaki to rodzaj przepukliny. Co lekarz mówił??
Ta przypadość nie jest częsta u szczurów. Co nie znaczy - że wiemy o każdym przypadku, wiele zapewne było niezdiagnozowanych - bądź źle zdiagnozowanych.

"Przepuklina, jest to otwór powstający w wyniku osłabienia powłoki mięśniowej, przez który przemieszczają się narządy lub ich części poza jamę ciała, w której normalnie się znajdują. Przepukliny mogą być wrodzone i nabyte.
Wczesne rozpoznanie przepukliny wymaga tylko drobnego zabiegu operacyjnego, natomiast zwlekanie z wizytą u lekarza może prowadzić do powikłań, które mogą zagrażać życiu.
Przepuklina nigdy nie ulega samoistnemu zmniejszeniu lub wyleczeniu. Leczenie przepuklin jest operacyjne."

Jak polubisz się z wyszukiwarką (np google.pl) to możesz znaleźć na ten temat sporo więcej.

źródło: http://www.damianbialystok.pl/a_poradnik.htm
Ostatnio zmieniony wt sty 09, 2007 3:42 am przez Ania, łącznie zmieniany 1 raz.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Awatar użytkownika
RattaAna
Posty: 1312
Rejestracja: sob sty 06, 2007 5:24 pm
Lokalizacja: Pruszków/Gorzów Wlkp.

[INNE] przepuklina

Post autor: RattaAna »

Lekarz, u którego byłam rano w poniedzialek, nie powiedział za wiele. tzn. przypuszcza że to przepuklina, może na skutek urazu mechanicznego, ale nie mówił o rodzaju tylko polecił dr Bieleckiego. Kurcze, szczurka nigdy sama po domu nie latała, jak ja wypuszczalam na spacerek poza jej pokój, zawsze byłam obok, wlasnie po to by wykluczyc jakiekoklwiek nieszczęśliwe wypadki (przewrażliwienie, gdyż moja pierwsza szczurka Fiona zginęła tragicznie). Nie mogę tylko zaobserwować czy sie normalnie wypróżnia, czy nie ma z tym problemów. Humor ma dobry, choć jest trochę mniej ruchliwa. Ale to zrozumiale, ta "gula" jest ogromna i po prostu przeszkadza w swobodnym poruszaniu się. Już pojutrze mam nadzieje dowiem się jak ją leczyć. Mam też wielką nadzieję że dobra kondycja szczurci i "niechorowalność" dotychczas pozwol jej wyjść z tej "gulowej" choroby i jeszcze pocieszymy się co najmniej rok wspólnym byciem razem... :-(

[ Komentarz dodany przez: limba81: Wto Sty 09, 2007 11:33 pm ]
Przeniesione do tematu o przepuklinie.
limba81 mod
mój cały babiniec już za TM...
[*] Fiona Pumka Lusia Tola Layla Sheila Zbójka Rita Frida Ziuta Emma Laguna Dotka Szelma Andariel i kotka Loona
[/size]
Awatar użytkownika
Ania
Posty: 4523
Rejestracja: pt gru 27, 2002 10:52 am
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

[INNE] przepuklina

Post autor: Ania »

Jeśli wet polecił bieleckiego to najwidoczniej niespecjalnie zna się na ciurach i bał się postawić złą diagnozę. Posłuchałabym rady i wybrała się właśnie do Bieleckiego - nie ma na co czekać.
¡oɹƃǝןן∀ ɐu ʎɹnʇɐıʍɐןʞ ǝıdnʞ ǝıu ʎpƃıu znſ
Michalina
Posty: 89
Rejestracja: śr gru 23, 2009 6:18 pm
Lokalizacja: Gdynia

Re: [INNE] przepuklina

Post autor: Michalina »

Moja szczurcia miała operacje usuniecia macicy(nowotwory) no i wszytko sie wygoiło wszystko pięknie tylko pojawiły sie 2 kulki na jej brzuchu 0.o nie wiem co to może byc. Tata podsunął ze to przepuklina. Kulki są niewielkie razem może 1cm średnicy ale małe. Szczur zachowuje sie normalnie.
Ze mną łobuzuje Julian ;*
Za TM: Ziemniak, Groszek, Śnieżynka, Tatsumi [*][/color]
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: [INNE] przepuklina

Post autor: tahtimittari »

Dają się przesuwać pod palcem (wręcz chowają się do brzucha), są miękkie? Jeśli tak to przepuklina może być faktycznie. Korekcja tego jest prosta, ale nie ma co zwlekać, jeśli uwięźnie może być problem. Trzeba pokazać lekarzowi.
Jeśli kulki są twarde to może być również nowotwór, mówisz, że miała usuwane, więc mogły pojawić się takie przerzuty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Brzuch i grzbiet”