oxyvet - dawkowanie

Leki, dawkowanie, cel stosowania oraz długość trwania terapii. Masz pytanie? Przejrzyj dział pod kątem odpowiedzi a jeśli jej nie znajdziesz, stwórz nowy post.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
Awatar użytkownika
nausicaa
Posty: 2581
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:22 am

oxyvet - dawkowanie

Post autor: nausicaa »

Jedna z moich szczurek zmarła niedawno na ropne zap.płuc (wiemy po sekcji). Mam jeszcze jej siostrę, która ma takie same objawy jak ona, więc podejrzewamy, że schorzenie jest takie samo. Ropne zap płuc jest bardzo poważnym zakażeniem i wetka stwierdziła, że dostanie bardzo silny lek. Podajemy raz dziennie enroxil i raz dziennie oxyvet czyli oksytetracyklinę.
I teraz moje pytanie- czy ktoś podawał oxyvet w zastrzykach? jeśli tak, to w jakich? bo prawdę powiedziawszy mnie trochę zdziwiło, że to są zastrzyki podskórne-i na ratguidze i na stronie leku jest podawanie doustne albo domięśniowe...
http://www.biowet.pl/index.php/produkt,oxyvet,11
http://ratguide.com/meds/antimicrobial_ ... ycline.php
skróty z ratguide: PO- per oral (doustnie); IM- intramuscular (domięśniowo).

pierwszy zastrzyk dostały w gabinecie i był podskórnie, poza tym wetka nic mi nie powiedziała, że ma być domięśniowo. Jeśli ktoś mówi mi zastrzyk, to docelowo rozumiem, że podskórny, bo takie są najczęstsze. dr Lewandowska też kiedyś przepisywała nam oxyvet i podawaliśmy go doustnie, nawet sama mówiła, że nie w zastrzykach. to ja już sama nie wiem. oczywiście zadzwonię do lecznicy i się zapytam, ale może ktoś ma jakieś doświadczenia z tym lekiem.
nikt też nie powiedział mi, że strzykawki trzeba trzymać w ciemności, bo się zepsuje (na szczęście sobie sprawdziłam)...naprawdę coś mnie kiedyś strzeli z tymi wetami.

i jeszcze jedno- oxyvet też był polecany jako lek odpowiedni dla szczurów poniżej 3mc życia. a na ratguide piszą, że zaburza rozwój szkieletu i nie stosować u zwierząt w ciąży. nie wiem, czy to oznacza, że nie stosować też u młodych?
zeMną:CumbobLunetaMufkaMulinaPiankaOwcaWałekIncognitoKopciuchSrebritkaIvermektynaGremlinRzepicha
zaTM:AdziaDużaFruziaBudyń4KluskiAllelekWałkiNiebieskiChoryDowódcaPomidorowyPszeniczyMlekoKoalaPlamkaTrututSkinerEspriAgutKoKoDoremiSomaliaKapadocja
Hanka&Medyk
Posty: 1916
Rejestracja: pt lut 13, 2009 7:56 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: oxyvet - dawkowanie

Post autor: Hanka&Medyk »

Nausi, ten, który dostałaś od weta jest na pewno podawany podskórnie. Strzykawka powinna zawierać dawkę 0,2ml (do podawania dwa razy na dobę) lub 0,4ml (raz na dobę) żółtego oleistego płynu, który warto trzymać w lodówce. Przed wstrzyknięciem warto strzykawkę lekko ogrzać w dłoni.
[*]:Dziunia,Gienia,Gaja+UtahMerch'sField,OmegaEM,Amiga,Destra+DaithiRL,Aguta,Albi,Fufa,Yumi,Belzebub,Wacław,Krówka
Są:Miotła,LuxTorpeda,Teodora,Ciapka,Piszczałka,Rubi,Tesla,Gniotka
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: oxyvet - dawkowanie

Post autor: tahtimittari »

"U mnie" w przychodni ten lek mamy. I tak, podawany jest podskórnie.
Substancja czynna w tym to tetracyklina i antybiotyki z tej grupy zaburzają rozwój chrząstek u płodów. To samo mamy w przypadku enrofloksacyny, która jest najbardziej powszechnym antybiotykiem.
I tutaj raczej chodzi nie o wzrastające chrząstki i młodego zwierzątka, tylko o ich wytwarzanie się u płodu. Na pewno należy uważać z bardzo długim podawaniem tych leków u maluchów (ale jaki antybiotyk nie ma działań ubocznych..?), czy też na przedawkowanie.
Uważam, że to dobry lek, długo działa i przydaje się kiedy leków codziennie nie można podawać.
Awatar użytkownika
tahtimittari
Posty: 1164
Rejestracja: pn maja 10, 2010 7:17 pm
Kontakt:

Re: oxyvet - dawkowanie

Post autor: tahtimittari »

Najbardziej powszechnym - w sensie najczęściej weterynarze stosują ją dla gryzoni. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Leki”