Szczur je odchody

Wszystko o jedzonku. Czym się obżerają? A może dieta? :)

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
trusik
Posty: 11
Rejestracja: pn cze 25, 2012 8:57 pm

Szczur je odchody

Post autor: trusik »

Witam, zauważyłam dziś jak szczur radośnie pochłaniał kupę drugiego. Wyczytałam coś takiego:
Szczurek zjada swoje kupy -zjadanie kału obserwuje się szczególnie często u młodych zwierząt, u których zwykle występuje niedobór składników mineralnych. Taki niedobór można zlikwidować przez urozmaicenie pokarmu i dodawanie do pożywienia mieszanek mineralnych zawierających także pierwiastki śladowe- żelazo, miedź, kobalt, mangan.

Moje pytanie: co konkretnie mam mu kupić?
Awatar użytkownika
Mustang2912
Posty: 94
Rejestracja: pt lip 20, 2012 5:07 pm

Re: Szczur je odchody

Post autor: Mustang2912 »

Na forum masz odpowiedni dział dotyczący żywienia :)
Tam sobie wszystko przeczytaj i daj szczurkowi to czego mu do tej pory nie dawałaś :)

http://szczury.org/viewforum.php?f=32
''Nie kwiat lecz owoc to wartość rośliny, chcesz poznać człowieka- patrz na jego czyny.''
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczur je odchody

Post autor: alken »

jesli karmisz odpowiednio to nie musisz się przejmować żadnymi niedoborami, możliwe że była to jednorazowa sytuacja.
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Mustang2912
Posty: 94
Rejestracja: pt lip 20, 2012 5:07 pm

Re: Szczur je odchody

Post autor: Mustang2912 »

Znalazłam na necie jeszcze coś takiego

''Dlaczego je bobki?
Świnki morskie w naturze żyją w stadach i kiedy jadły całym stadem nie zawsze wszystkie najadały się do syta.Dlatego żeby wyciągnąć z tego co jadły wszystkie składniki odżywcze zjadały odchody.Świnki produkują dwa typy odchodów.Jadalne , czyli takie jakie zjadają.I nie jadalne czyli takie z których wyciągnęły wszystkie substancje odżywcze.I taki nawyk został świnkom po ich dzikich kolegach ''

A tu coś jeszcze :

''Chomiki mają inny przewód pokarmowy niż człowiek, który produkuje 2 typy odchodów.Jeden z nich to częściowo strawiony pokarm pochodzący z jelita ślepego, zawierający ogromną ilość substancji odżywczych.Drugi to tylko odpadki.Chomiki zjadają tylko te odchody, które zawierają witaminy, minerały itp., aby strawić je całkowicie.''

Jest to rzekomo potwierdzone przez weterynarza. :D

Myślę że szczury mają podobnie. Jest to też jakieś logiczne wytłumaczenie.
No i z tego co wiem odchody to źródło białka. :)
''Nie kwiat lecz owoc to wartość rośliny, chcesz poznać człowieka- patrz na jego czyny.''
Awatar użytkownika
ssylvusia
Posty: 983
Rejestracja: wt lis 14, 2006 10:02 am
Numer GG: 1989601
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczur je odchody

Post autor: ssylvusia »

Mustang szczury to nie świnki, czy chomiki. Przepraszam, ale głupoty jakieś wypisujesz.
trusik, to nie musi być kwestia niedoborów, może chłopak chciał tylko zobaczyć, co to takiego. No i pytanie, czy jesteś pewna, że to była kupka? Czasem niektóre składniki pokarmu można pomylić z bobkami :)
Tak, jak napisała alken, jeśli dajesz ogonom pełnowartościowe mieszanki przeznaczone specjalnie dla szczurów i dietę uzupełniasz warzywami, owocami itp nie ma sensu szprycować ich jakimiś chemicznymi ulepszaczami, albo witaminami.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
alken
Posty: 6787
Rejestracja: pt maja 01, 2009 11:04 am
Lokalizacja: Wrocław

Re: Szczur je odchody

Post autor: alken »

Mustang, nie, jedzenie odchodów u szczurów nie jest normalne, szczury nie produkują dwóch rodzajów kup tak jak świnki czy króliki. Nagminne spozywanie odchodów świaczy o niedoborach/ zaburzeniach wchłaniania, częściej zdarza się u starszych szczurów których układ pokarmowy nie pracuje już prawidłowo. A jesli to pojedynczy incydent, to możemy przypuszczać że szczur po prostu skosztował z ciekawości (szczególnie młode szczurki lubią wszystkiego próbować).
ze mną: leszek, kendrick

odeszły: mysza, karmelek, makumba, ronja, ziuta, lilka, fifioł, kaszanka, zoja, tosia, emil, marcin, ziemniaczek


I'm not really good at giving advice. Do you want a sarcastic comment?
Awatar użytkownika
Mustang2912
Posty: 94
Rejestracja: pt lip 20, 2012 5:07 pm

Re: Szczur je odchody

Post autor: Mustang2912 »

No ok rozumiem. Po prostu wydawało mi się że szczury i podobnie jak inne gryzonie.... itd.
W sumie mój mlody szczurek też zabrał się za coś co wyglądało jak kupka. Na szczęście po pierwszym ''ugryzieniu'' dał sobie spokój. :D
''Nie kwiat lecz owoc to wartość rośliny, chcesz poznać człowieka- patrz na jego czyny.''
ODPOWIEDZ

Wróć do „Karmienie”