karłowatość z powodu przysadki

Niepokojące zachowania szczurów, objawy chorób i ich leczenie.

Moderator: Junior Moderator

Regulamin forum
Zanim zadasz pytanie, sprawdź w "Szukaj ..." czy odpowiedź nie została już udzielona!
Wyszukiwarka jest w każdym dziale (zaraz poniżej tego ogłoszenia) , a także u góry po prawej.
Jeśli chcesz wyszukać wyraz 3literowy, pamiętaj o dodaniu * na końcu :)
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

karłowatość z powodu przysadki

Post autor: saszenka »

Mam mikroszczura - Gabę. W wieku ok 5 miesięcy, waga 260-270 g, w dotyku straszna chudzina. Od dziecka ma codzienne czkawki, ostatnio zaczęła się dławić, szybciej męczyć, dłużej odsypiać, często wypluwać rozmemłane jedzenie. Za chwilę będziemy robić jej badania, aby dokładnie zdiagnozować. W tej chwili wet zasugerował, że może to być karłowatość spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem przysadki, co skutkuje wzrostem organów przy zachowaniu małego ciałka, a w konsekwencji uciskiem wewnętrznym i problemy ze wszystkim, co znajduje się w szczurze... Nic nie znalazłam na forum na ten temat. Czy ktoś się spotkał z czymś takim? Powiedzieli, że tego się nie da leczyć...
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: karłowatość z powodu przysadki

Post autor: noovaa »

Wg mnie objawy sugerują dość jednoznacznie serce. Nie wiem czy może być powodem karłowacenia, ale wydaje mi się to możliwe. Z wizualnych objawów karłowatości, powinna mieć odstające/wybałuszone oczka.
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: karłowatość z powodu przysadki

Post autor: saszenka »

No właśnie powiedzieli, że jeśli to karłowatość to ucisk płuc na rosnące serce może dawać takie same objawy jak po prostu w przypadku chorego serca... Ale to chyba powinno wszystko wyjść na rtg, prawda?
Hmmmm, oczka miewa wybałuszone, ale nie zauważyłam żeby jakoś inaczej/częściej niż pozostałe. Przyjrzę się jeszcze. Ostatnio mam wrażenie, że robi się taka koścista, ale teraz to już pewnie wszystkiego się dopatruję... Natomiast głowę ma dużą, a oczka od zawsze malutkie, tak jakby mniejsze niż u innych szczurów.
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
Awatar użytkownika
noovaa
Posty: 4882
Rejestracja: sob sie 07, 2010 12:22 pm
Numer GG: 8639358
Lokalizacja: Białystok

Re: karłowatość z powodu przysadki

Post autor: noovaa »

Przy karłowaceniu oczy również rosną bardziej niż ciało. Sama mam małą samiczkę, nie urosła .. jej siostra była taka sama i moją teorią było to, że obie mieszkały w mikro klatce bez wybiegów, stąd karłowacenie ... ale nie ma z tego tytułu problemów zdrowotnych, mimo że jest o wiele mniejsza od innych dorosłych szczurków.

W pierwszej kolejności stawiałabym na serce, później na karłowacenie ... Bo ona może być zwyczajnie mała "bo tak". Szczególnie że wśród odmian, zdaje się nie jest dostępna w polsce ale występuje ogólnie taka odmiana jak "dwarf" czyli szczur karłowaty. One są o wiele mniejsze i mimo wszystko nie mają objawów karłowacenia ( za duże narządy )
Obrazek
Szczurza rodzinka: * Lili * Kropka * Zmyłka * Wypierd *
Odeszły: * Maja * Różyczka * Adaś * Niunia * Yuki * Remi * Jagódka * Yogi * Phantom * Czochruś * Ninja * Nefertari * Misiu *
saszenka
Posty: 2138
Rejestracja: ndz cze 10, 2012 10:59 am
Lokalizacja: Łódź

Re: karłowatość z powodu przysadki

Post autor: saszenka »

Oczywiście, nie chcę stawiać teraz diagnozy. To się dopiero okaże po badaniach. To tylko jedna z ewentualności, jakie przedstawił lekarz. Chciałam się tylko dowiedzieć, jakie są jeszcze ewentualne objawy oraz perspektywy leczenia w takim przypadku.
saszenka
Stado: Turkuć, Podjadek, Pafnucy, Milord, Gimel

Na tymczasie: cała wataha
ODPOWIEDZ

Wróć do „Objawy i leczenie”